|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку ви помагаат родителите?
23.4.2009 8:49:16   
Еца
Колку ви помагаат вашите родители? Колку сеуште стојат зад вас и можете ли да се потпрете на нив?

Морам да признаам дека иако ми се далеку не знам што би правела без нив,секогаш се тука за добар совет,разговор,прегратка,утеха, срека...Затоа на секој можен начин сакам да бидам родител како нив! 


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку ви помагаат родителите?
23.4.2009 10:05:06   
mami
jas pocnav da rabotam koga Luka imase 4 meseci i ottogas navamu ( sega ima 10,5) go cuva majka mi, penzioner, a pokraj nea i tatko mi i gordata teta :) koja go seta po kafinja i mu naoga devojki :) mozam da kazam deka mi se od golema pomos, da ne bea tie, sega ke sedev doma i ke mislevme kako da svrzeme kraj so kraj

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку ви помагаат родителите?
6.5.2009 22:58:01   
biljanaM
неговата мајка многу ми помага..го чува Воислав понеделник, вторник и среда додека јас одам на фах.

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку ви помагаат родителите?
7.5.2009 21:58:27   
mis.
Браво за свекрвата.Тоа не треба да и го заборавиш и да го цениш.Ретки се такви свекрви а и да е многу треба да кажеш фала оти јас сум сама и верувајте знам колку ми значи што некој ќе ми ги причува за јас да завршам некоја работа.user posted image user posted image user posted image user posted image за свекрвата.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку ви помагаат родителите?
7.5.2009 22:00:00   
biljanaM
da da znam deka trebe da go cenam toa i deka retki se takvite svekrviuser posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку ви помагаат родителите?
20.7.2009 16:26:34   
big_mama817
moite roditeli ne mnogu tuku premnogu mi pomagat so maliot zatoa edno golemo FALA za niv

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку ви помагаат родителите?
21.7.2009 15:02:03   
Палешка РР
Моите родители ни помагаа на сите полиња, сега остана само мајка ми и мислам дека неможам без нејзината помош во смисла на совет, утеха, рамо за плачење, а и како најдобра другарка во среќните моменти. Заедно го израснавме син ми, бидејќи мала бев кога родив прв пат, нејзината грижа и помош беа неизмерни.
Ми недостасува татко ми, ми фали онаа ведрина и позитивна енергија која само тој знаеше да ја внесе во мојот живот.




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку ви помагаат родителите?
21.7.2009 15:06:05   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку ви помагаат родителите?
21.7.2009 15:24:31   
Tanjicka
mi pomagaat najmnogu na svet, veke sum 8 mesec od bremenosta, edvaj cekaat da odime da kupime krevetce, obleka za bebeto,  sestra mi isto taka, obleka mu kupuva postojano , a toa e uste nerodeno, mi kupuva i mene trudnicka gardaroba, za razlika od negovite roditeli sto se somnevam deka ke kupat nesto za vnuceto, mislam ne dosle mene nesto da mi dobnesat, ke reces trudnica sum, ovosje, eden sok
katastrofa, ali zatoa tatko mi, majka mi i sestra mi se tuka i na niv mozam da se potpram sekogas

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку ви помагаат родителите?
5.8.2009 11:41:44   
ripce
премногу ни помагаат. Не знам што би правела без нив. Им благодарам многу...

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:36:38   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

на нас ,свекрвата ни готви,золвата(немажена) го зема Марко од градинка и го дочувува до 4 сат ,до дека не си дојдам од работа....
ни купија оваа год. дрва,плакаат сметки(дека се на едно сметките,само во зима ,дека во спалната се догреваме со печка на струја ,кога ке згасне парното,даваме по 3-4 илјади за струја(многу се тогаш големи сметките).....
моите го чуваа Марко цело лето, и сега во саботи кога сум на работа..


пари не ни даваат,ние работиме и двајцата....ама и од двете страни му даваат доста пари на Марко(мама да му купи нешто),често ги наогам по џепчињатаuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:38:51   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

колку материјално ви помагаат родителите?

ИЧ! И така треба да биде.





ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Nie živeeme sami, stanot e na soprugot...edinstveno svekrva mi seušte plaka smetki- znači po nejzina želba...druga pomoš nemame znači za se apsolutno se grižime sami...ne dobivame nikakvi pari ni od negovite ni od moite...taka i ke ostane user posted image


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 16.10.2009 11:39:18 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:42:38   
Maca25
Моите многу ни помагаат. Јас сум секој ден со Нина кај нив. Нормално мајка ми прави ручек за сите и за мм кога ќе се врати од работа секогаш има ручек за него. само за викенд јас си готвам дома. Моите ја чуваат Нина секогаш која јас треба да одам некаде. Свекрва ми пак доаѓа за викенд на неколку саати да ја види внуката ама не секој викенд.
Материјално не ни помагаат затоа што фала богу не ни треба


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 16.10.2009 11:43:23 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:43:35   
profesorica
Е вака по ова прашање морам да кажам дека многу ни помагаат и моите и на мм неговите и материјално и секако.

Да почнам со материјално: сметки не ни плаќаат но му даваат пари на Дамјан, купуваат пелени, облека и играчки.Кога живеевме кај свеки само мобилните си ги плаќавме и плин во кола стававме ние, друго се они купуваа и плаќаа сметки.

потоа:за готвење, многу често сме кај свеки или кај моите (морам уште еднаш да го пофалам сверко-многу убаво готви)

потоа: за чување, сега и золвата дипломира и дома е и помага околу чување, бањање и сл.

и што е најважно: сега овој месец ни се расипа машината за перење и они (свеки и сверко) ни перат и ни пеглаат.значи јас им ги давам во торба валканите аличта а тие ми ги враќаат здиплени и спремни за во шкав, испеглани, намирисани, меки -голем мерак е навистина.ова многу ми ги олеснува работите.мм му рекол на татко му:дај да ја направиме машината доста ни перете веќе а тој му одговорил:е де не е проблем и онака сум пензионер-мерак ми е!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:50:28   
Maca25
Пофесорице баш убаво што имате добар однос и што ви помагаат. Јас на мојата свекрва не би и ја дала нина да ја чува сама, затоа што знам дека ни детето нема да може да остане со неа, не ја гледа доволно. А на моите во секое време можам да им ја оставам. Јас не сакам да е така, нина има две баби и тие двете треба да помагаат ама ние имаме помош само од една страна.


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:50:56   
Iva
Моите родители ни помагаат преееемногу, значи сметки не плаќаме, нешто за јадење само донираме, а другото се моите. Ги чуваат децата скоро по цел ден и без нив не би можела да го пребродувам тешкиов период во животов.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:56:08   
mis.
После се што набројавте каква помош добивате не само пари и се останато бидејќи се се смета во помош би било жалосно да ги критикуватиа најповеќе свеки.Толку лоши работи прочитав за свеки што би било пожелно барем свекрва да ја наречете.Значи луѓето се трудат а снаите ваќа враќаат.user posted image
На нас никој не ни помага ни малку од се тоа што набројавте.Живееме во друг град далеку од моите и од родителите на мм и немаме никаква помош ни пари ни ништо.Се сме си спечалиле сами а и децата си ги гледаме сами.Можеби затоа знам да ценам и 5 минутна прошетка од некого со моите деца.Поклони за роденден добиваат и играчки но тоа по нивна желба без никаква обврска.Доаѓаат на гости тогаш ни помагаат но многу ретко доаѓаат.Кога одиме кај неговите сами си правиме ручек ако сакаме да јадеме но најчесто за да не готвиме одием кај моите.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 11:59:48   
BEBICA
Eve i jas nesto da kazam na ovaa tema.I kaj nas i mojte i negovite ni pomagaat.Poradi toa sto ovaa godina stavivme parno greanje vo kukata, greenjeto po pola go platija i moje i negovite a toa se 2000 Evra ne se malce.
Narednava godina zdravje mojte rekoa deka ke ni kupat kola ponova poradi toa sto ovaa ne e za dolgi patuvanja.
Od druga strana negovite cuvaat pilinja koi gi tovaat i nas friziderot ni e sekogas poln so pilesko a i ovaa godina hranea i misirki taka da i toa imame.sega svekormi ke kupi i svinja taka da i za toa ke bideme obezbedeni.babite kako po obicaj i davaat pari na Monika ili i kupuvaat alista ili igracki skoro se sto e potrebno.Isto taka lani nemozam da kazam negovite ni kupija 15 metri drva poradi toa sto nemavme parno greenje i plus gi plakaa smetkite za struja poradi toa sto vo spalna se dogrevavme na pecka.
Ne mozam a i ne smeam da se zalam i ednite i drugite pomagaat.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:05:01   
BEBICA
I da nezaboravam poradi toa sto jas sum mazena vo Belgrad mojte doagaaat skoro na tri cetri meseci i sekogas koga doagaat se polni so raboti za doma.Na primer letoska koga bevme na odmor kaj mojte prvo negovite ni dadoa 100evra za po pat a koga dojdovme kaj mojte i mojte ni dadoa 150 evra za trosok taka nemoravme da trosime nasi pari.A se sto bese potrebno za Monika od peleni krema za banjanje kupka pa duri i korito i noksir se mojte kupile i kazete mi dali smeam da se zalamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:07:17   
Bogdancanka
Моите ми помагаат многу и фала богу што ми се ептен близу во исто место сме,јас неможам да замислам без мајка ми за се што ми треба таа е тука зборам за било каква помош,парично не ми треба помош доволно ми се за совет,утеха и за нешто кога треба да спремам.Маж ми ме зеза замисли да си се мажила на некое друго место секој ден ќе си плачела за мајка тиuser posted image user posted image user posted image ако не секој ден али често идам кај неа на едно кафе да ги зирнам едно големо Фала за моите што се секогаш тука да ми помогнат.А од свекрвата помош може да имам али се треба да ја каниш ако не непомага незнам онака добра е али кога се работи било што додека не и кажеш ајде ке си седи и ќе те гледа и со прст нема да мрдне.А за деца свекрвата многу и помага на јатрва ми и ги гледа ги носи на училиште ги зима и така.Значи ако ја викнам може да се потпрам и на свеки за помошuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:07:37   
mis.
Па бебица би било жално и греота да кажиш нешто лошо апсолутно.И колку е само лошо кога ќе кажеш е моите се супер а оваа свеки неможам да ја гледам????Жално нели??Сигуно таа свеки е не е цвеќе за мирисање но барем едно поштовање нема да биде многу тешко.Немора нозете да и ги миеш водата да ја пиеш но заслужува едно поштовање во секој случај.


< Поракaта ја уредил mis. -- 16.10.2009 12:08:55 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:10:29   
mis.
Богданчанка па викај ја почесто може жената сака да ја прашашuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:13:12   
BEBICA
mis postovanje ona od mene ima ne sum se raspravala so nea do sega.No poneklogas kako i majka mi mislat deka se oni znaat:)))))))))))no toa ne im zameram mnogu.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:14:29   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Ја викам али само за кафе да се напиемеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку ви помагаат родителите?
16.10.2009 12:37:02   
bibi
јас луѓе потполно се согласувам со мисuser posted image user posted image user posted image Досега какви работи се изначитав за свекрвите ваши си помислив само јас ли имам добра свекрваuser posted image Па, си велам да не си ја фалам многу, да не ми ја урочите. Се шегувам, како и да е  ние денешните млади многу сакаме да се жалиме, а не сакаме да се свртиме накај себе. И јас имам огромна помош и од едните и од другите. Со моите живееме блиску во секој момент може да ја оставам Сра на причувување. Досега, ја чуваше свекор ми , замислете си, од 8 месеци, на човекот само треба да му го оставите јадењето, да не мора и да готви и тој , ќе ја нарани, пресоблече, измие ако е какана и накрај кога ќе си дојдам јас од работа ќе ми даде рапорт.А мене незгодно уште човекот извештај да ми поднесува. Затоа, од овој Септември Сара оди во градинка, но тој повторно е тука ,па ја зема дури се вратиме ние од работа.Како ид ае муабетот ми беше, не ми текнуваат сите примери со кои ни помогнале и едните и другите, но ние треба да бидеме трпекиви и да изброиме понекогаш пред да им префрлиме и за најситната работа, па макар и преќутеле зошто лесно е да сеискараш со некого. големината е во тоа да простиш и забиоравиш. Така, луќе, не заборавајте, само едно почитување им е доволно, добар збор, фала. Па, нели тие се заслужни што нашиот сопруг /сопруга е таков и покрај нас.Тие не родиле и израснале во такви луѓе и се заслужни за тоа какви сме.(Ова важи и за мажите и за жените)

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?