|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.5.2014 11:35:20   
nelaa
neznam so e i na doktorot ne mu bese jasno i zatoa mi rece ova e malo tumurce ne e strasno ama na kontrola po 3 meseci a tolku nemase da vidi dali e fetus ili tumurce????? ne mi e jasno
neznam sto ke e ama doktorot sigurno za nisto ne go biva

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.5.2014 14:41:42 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2326
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.5.2014 14:43:05   
Melanija RR
nelaa оди кај друг доктор важно е што поскоро да знаеш што е

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 2327
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
14.5.2014 10:52:33   
nelaa
6 nedeli sum bremena bebeto nema srceva reakcija, od koga pocnuva srcevata reakcija od koja nedela?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2328
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
14.5.2014 11:14:11   
Melanija RR
nelaa има тема Срцева акција=ТУКА најчесто се утврдува меѓу 6 и 8 недела.
Твојот пост ќе го префрлам во таа тема и пиши која недела си, што ти кажаа на гинеколог

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 2329
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
15.5.2014 12:57:41   
Melanija RR
MMM27 ПРИСКА-та се состои од ехо преглед и на сликичката има димензии кои се потребни и земање крв од вена.Има тема PRISCA= Prenatal risc calculation software =ТУКА ќе го префрлам постот и таму има добро објаснето

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 2330
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.5.2014 9:00:24   
MMM27
Имам проблеми со вкочанет грб и врат, не можам ни да седам ни да спијам user posted image Не знам дали смеам да се напијам аналгин или парацетамол? Некако ми е незгодно да му се јавувам на докторот за вакво прашање, па ако прашала некоја од вас, ве молам да сподели.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2331
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.5.2014 13:31:00   
Melanija RR
Постовите со советите за употреба на лекарства се префрлени во темата Дали е безбедно земањето лекови во тек на бременост?=ТУКАuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 2332
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.5.2014 17:03:51   
lusy
Здраво девојки,
треба да одам по брисеви, ми рекоа се оди на 12-13 недела, во спротивно нема да се добиело боледување???
13 недела не сум во Скопје и би одела на 14. Дали сте информирани за ова?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2333
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.5.2014 14:12:46   
majmunce
mikrobioloskite testovi se pracat od 12-14 nedela koga imas zakazano e ne mora strikno vo 13 nedela. a plus kakva vrska bi imalo bolovanjeto porodilo mislam barem deka nikakva. Mikrobioloskite testovi se pravat otprilika togas no na primer edna zena vecra kaj doktorkata imase zakazano deka za brisevi no vo slucajov otkri deka e bremeni 5 nedeli i ete pravilo???? Ne znaci toa e dogovor so doktorot da si ja sledis uredno bremenosta i da se otkrie bilo sto a ne zakonska obvrska mora togas oti bolovanje nema. Takvo nesto nema.Jas so prvata bremenost nemav napraveno bisevi vo nikoja nedela pa zemav porodilno 9 meseci toa e pred 3 godini. Ne plasi se odi koga mozis.

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 2334
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
23.5.2014 15:46:08   
AnnaMolly RR
Здраво женски, да се пријавам и јас во прво тромесечје. Сега сум 5 недела, вчера го видовме зрнцето малечко :) Докторката во еден момент помисли дека се близнаци, ама после виде поубаво и излезе дека е само едно, ама вредно.
Вчера малку прокрварев, добив терапија Утрогестан. Вака ми беше и со првата бременост, па од прилика знам како е што е и не се паничам воопшто. Што биде нека биде, а се надеваме на најдоброто.
Следна контрола ми е за две недели.
До кај сте вие? Има некој што сме иста недела, па да си разменуваме искуства? :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 2335
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
23.5.2014 15:49:08   
Палешка РР
OOooooooo нова трудница сме ималееееее user posted image user posted image user posted image
Со среќа да си го носиш, живо, здраво, весело да се роди user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2336
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
23.5.2014 15:52:14   
AnnaMolly RR
Фалааа Палешка! Првата бременост си ја поминав на Рингераја и од тогаш 4 години сме неразделни. Најмногу поддршка и помош имав од вас, а сигурна сум така ќе биде и овој пат!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2337
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
23.5.2014 16:07:41   
majmunce
SUPER annaMolly cestitki! Jas go poimnav ova tromesecie so terapija utrogestan sega sum vtoro ajde so lesno neka nie

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2338
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.5.2014 10:59:02   
linak
Јас сум 10та недела,сеуште ставам утогестан,ајде уште малку па ќе го исполниме првото тромесечје со Господ напред user posted image На контрола сум на 9ти јуни па ќе го видиме бебушот како напредува,а треба и да го прашам матичниот до кога да ги употребувам утрогестанот. Во која недела се прави пап тест и микробиолошки брисеви,дали е околу 12-13та недела?

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 2339
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.5.2014 11:54:34   
sandriana RR
Linak, - по однос на прашањето за брисеви и ПАП, - да, околку 13та недела се прават.
Ајде девојки, со лесно да го истуркате сите првиов триместар -и со уште полесно да ги дочекате user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 2340
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.5.2014 12:12:33   
LoveableMe RR
Linak, повелиuser posted image :

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

"Бесплатни микробиолошки прегледи за бремените жени кои се без работа
-11 февруари 2014-

Министерството за здравство донесе нова мерка за здравствената заштита на бремените жени. За ова денеска на прес-конференција информираше министерот за здравство, Никола тодоров. Бремените жени корисници на социјална помош, минимална плата или невработени, се ослободуваат од партиципација за микробиолошките прегледи, а се што треба да направат е само да достават дека припаѓаат на една од овие категории.

Со новата мерка, околу 6.000 жени годишно ќе можат да прават бесплатни брисеви. Предвидено е да се прават четири тестови во периодот од 12 до 14 недела од бременоста. "

Извор: MAXIM



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2341
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.5.2014 13:08:59   
AnnaMolly RR
„колешки“ од прво тромесечје, како се справувате со мачнините? Не знам зошто некој ги нарекол утрински, кога кај мене траат 24 часа :P јадам само ѓеврек, јогурт и соленки, едвај нешто ситно друго. Со првата бременост не ми беше вака, мнооогу помалку ми се лошеше.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2342
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.5.2014 13:53:37   
MMM27
Мене во првата бременост ми се лошеше насабајле, ама не повраќав. Сега со втората бременост цел ден ми беше ок, а после работа околу 18h почнуваше да ми биде лошо и да повраќам, многу потешко поднесов од првата бременост. Сега сум 13та недела и веќе од пред 4 дена ми е ок, се надевам дека веќе завршија мачнините.user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2343
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
27.5.2014 17:48:26   
sonja1987
Deneska go slusnavme srcenceto, inace sum7+1 nedela;)I doktorkata me pregleda so vaginalno eho I malku prokrvariv.Dosega nemav nikakvi krvarenja I doktorkata mi rece deka ne e strasno I deka krvta ne doaga od matkata.I SEGA cel den nekako sum so strav imam malku kafeav iscedok.doktorkata inaku mi rece dokolku ii ponatamu vidam krv da ja baram a dotogas e sve vo reduser posted image

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 2344
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
27.5.2014 20:14:54   
Melanija RR
sonja1987 крвта не е од матката и до 12 недела се користи вагинално ехо после абдоменално.Ако и утре имаш јави се .Браво за user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonja1987)
Непосредна врска до пораките: 2345
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.5.2014 0:09:58   
malechko
Здраво на сите! :) на 22 мај бев на гинеколог и ми потврдија бременост. Но гинекологот рече да отидам пак за 10 дена за да може да се види срцева реакција, според него, плодот е зачнат подоцна. На извештајот ми запиша ‘‘видливи се ембрионални маси кои укажуваат на рана бременост‘‘. Симптоми имав уште пред да ми дојде терминот за добивање-како цврсти и болни гради и видливи вени на нив. А после денот кога требаше да добијам наутро ми се повраќаше ама потоа се поминуваше, и ме болеше многу грбот и половината. Сега си повраќам секое утро како ЗА ДОБРОУТРО,а потоа во текот на денот симптоми некои посебни немам (секогаш поткаснувам нешто за да не ми се испразни желудникот), иако се што јадам е со сила, бидејќи немам воопшто апетит и сум ослабена 2 кг. Прашањето ми е дали некој имал или има слично искуство со ова што гинекологот ми го кажа. Иначе сум мн параноична и се плашам да не му се случи нешто на моето бебушко. Едвај чекам да дојде 3.6 за да отидам на гинеколог.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2346
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.5.2014 8:56:36   
Melanija RR
malechko очигледно е рана бременост, срценце од 7 недела.Кога недела си, која дата ти е последен циклус?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот malechko)
Непосредна врска до пораките: 2347
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.5.2014 12:34:27   
malechko
na 11.04 imav posledno menstruacija. po gestaciski nedeli bev 5ta koga otidov na ginekolog,no posle otkako me vide toj rece deka izgleda po se bilo podocna zacnato :\

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2348
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.5.2014 12:56:28   
Matea25
Da ne se sekiras mila, jas oga bev vo spored mene 5 nedela dr ne vide nisto,ni sakus ni bebe mi vika ke dobies denovive i posle nekoe vreme si otidov na privaten si imase bebe so srceva akcija i sega za sega fala bogu se e vo red

(Одговор на членот malechko)
Непосредна врска до пораките: 2349
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.5.2014 9:36:54   
AnnaMolly RR
Јас сум денес полна 6 недела, а во петокот бајаги прокрварев и иотидов на дежурен на ГАК. Излезе дека сум имала хематом кој си прснал и си крварел. Бебето си е во ред. Терапија Утрогестан 2х1, Магнезиум 250 мг 2х1, фолна и Е витамин.
Ме заведоа како високоризична бременост поради прееклампсијата во прва бременост и високиот притисок што ми е останат од тогаш. Почнав од вчера и со Метилдопа, а од понеделник треба да одам на Нефрологија, оддел за Хипертензија и на трансфузиологија за попуштените вени исто што ми се од прва бременост.
Од вчера сум дома на боледување и мирување строго, на контрола во четврток, се надевам и срцева акција ќе има тогаш.
Се надевам се ќе биде во ред, а до тогаш ќе си одмарам дома, иако малку ми е тешко асално да мирувам зашто Филип си сака внимание и си има свои потреби :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 2350
Страница:   <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?