|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
25.4.2014 11:47:00   
nataly86
Линак најпрво честитки за бременоста user posted image ..инаку за килажата сето тоа е индивидуално...јас до 13 недела се поправив +2кг....моментално сум 19 г.н. и сум вкупно +4кг...зависи од апетит, повраќање движење...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2301
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
25.4.2014 19:42:24   
Melanija RR
linak за крвна слика и мокрача упат треба да си земеш од општ матичен лекар, и тоа скратениот за трудници

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 2302
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.4.2014 20:01:31   
lusy
Jas sum veke 8 nedela, vo sreda vleguvam vo 9ta i zdebelena sum 2 kg.
no bidejki mnogu lezam i non stop mi se jade i toa jadam raboti sto doseg ne sum mozela da gi smislam
kako przeni kompiri, leb, testo mnogu meso i se sto e junk food user posted image .
Koj znae uste kolku ke se debljam. Ama mi e gajle, tolku se macev za bebe, sega
samo neka e se vo red pa posle ke slabeeme.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2303
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
27.4.2014 11:34:55   
majmunce
Zdravo, odamna ne sum se vklucila, bremena sum 9 nedela i poveke od edna nedela imav iscedok kafeav ili kremast i ponekogas crni parcenca ili ,,mislm'' krv kako zelatin, i se konsultirav so doktorkata mi receda stavam vaginaleti utrogestan nasabajle i navecer no potoa prodolzi istoto nemase promeni. I pojdov na pregled srceva reakcija imase bebceto super i definira deka ima krvarenje znaci kafeaviot iscedok ne e dozvoliv. I mi stavi inekcija pregesterone i midade utro rucek utrogestan vaginalno i navecer utrogestan oralno i vaginalno stavam crinone vaginalen gel i postojano miruvanje nema teska rabota i na bolovanje sum. Nekoj vakvo iskustvo?

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 2304
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.4.2014 8:52:40   
Goddess*
Majmunche,kolku shto sum zapoznaena kafeaviot iscedok i ne e tolku losh(ochigledno se raboti za zasirena krv koja shto ne bila doischistena(izlezena)) se sluchuva ponekogash,poveke bi rekla svezata krv moze da dovede do alarmantna bremenost,sega ti preostanuva samo odmaranjeuser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 28.4.2014 8:54:38 >

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 2305
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.4.2014 9:07:14   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

Zdravo, odamna ne sum se vklucila, bremena sum 9 nedela i poveke od edna nedela imav iscedok kafeav ili kremast i ponekogas crni parcenca ili ,,mislm'' krv kako zelatin, i se konsultirav so doktorkata mi receda stavam vaginaleti utrogestan nasabajle i navecer no potoa prodolzi istoto nemase promeni. I pojdov na pregled srceva reakcija imase bebceto super i definira deka ima krvarenje znaci kafeaviot iscedok ne e dozvoliv. I mi stavi inekcija pregesterone i midade utro rucek utrogestan vaginalno i navecer utrogestan oralno i vaginalno stavam crinone vaginalen gel i postojano miruvanje nema teska rabota i na bolovanje sum. Nekoj vakvo iskustvo?




И јас го имав истиот случај како твојот во првата бременост.Не е ништо страшно,само слушај ги советите на докторот.Кај мене се појави такво крварење во 7-8 недела,примав Утрогестан и орално и вагинално,не примав инјекции,но морав да мирувам,да не стојам долго на нозе.Крварењето се смири после некое време,но до кај 4ти месец претпазливоста ми беше на највисоко ниво. Потоа си продолжив како ништо да не билоuser posted image ,си имав прекрасна бременостuser posted image Нема потреба од паника(иако си преплашена,знам и јас бев) пробај да се смириш и да мируваш и да се придржуваш до советите и терапијата.Со лесноuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 2306
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.4.2014 11:50:37   
babylove**
user posted image Zdravo do site ringerajki
Imam edno prasanje ....12 nedela sum i sakam da se farbam so farba bez amonjak od koga vie pocnavte da se farbate i sto e toa sto bi mu smetalona bebeto ...slusnav deka mirisot na farbata bebeto go custvuvalo 10 pati poveke od majkata i nego mu stetelo pa sakam nekoj da mi odgovori od koj period od bremenosta e pozelno da se farbas...prva bremenost mnogu prasanja ...
VI BLAGODARAM...POZZ I UBAV DENuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2307
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.4.2014 12:44:27   
sandriana RR
babylove, искуства за фарбање на косата во бременост има ТУКА, повели, прочитај си user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 2308
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.4.2014 13:11:38   
Matea25
Barav tema za brisevi ne mozev da najdam. Primam utrogestan nasabajle i navecer, e sega denta koga ke pravam mikrobioloski i urinokultura da stavam vaginaletka sabajleto??
Zosto imam zabelezano na sabajle vo mokracata ima ostatoci od utogestanot belki a i za mikrobioloskite da ne ke smeta?
Ne mi se veruva deka stasav do 12 nedela user posted image Naredna nedela pravam skrining pa ke si pisam kako sum pominala vo temata za toa user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2309
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.4.2014 13:44:14   
sandriana RR
Јас бев со утрогестан во првата бременост, и кога одев за брис не ставав наутро вагинално, туку ја пиев.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 2310
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.4.2014 14:04:17   
Matea25
Леле фала ти многу ама сум забегана не ми текна user posted image user posted image user posted image
Само кажи ми имаше некои несакани дејства?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2311
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.4.2014 14:28:47   
sandriana RR
Ако мислиш за контраиндикации од тоа што го земав орално Утрогестанот, не, без проблем го пондесував, пошто само 2 пати во текот на целата терапија имаше потреба да го пијам, а да не го користам вагинално. Не почувствував никаква тегоба.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 2312
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
1.5.2014 11:50:45   
linak
И јас почнав да ставам утрогестан вагинално.Еве веќе една недела,кога имам кафеав исцедок кога немам,ама јас се грижам user posted image Се јавив кај гинекологот и ми рече да земам утрогестан па ќе видиме дали ќе се смири ова со исцедокот. Инаку други проблеми немам,ниту гадење ниту мачнина ништо се ми е ок само уште да ја средам работата со ова. Од понеделник веќе треба да сум 7ма недела па наскоро ќе одам и за срцева акција,само дај Боже да биде се во ред.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2313
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.5.2014 10:47:29   
Zoja
zdravo dechki user posted image
eve i jas da se prijavam kako trudna po 2 pat :) sega sum 10ta nedelai za veligden mi se pojavi isto kafeav iscedok, so plodot beshe se ok , stavav vaginaleti utrogestan 5dena a iscedokot traeshe 4 dena kapki po nekolku vo denot i pomina ete sega se dvizam i rabotam normalno so toa shto ne ja krevam vekje kjerka mi user posted image
Mislam deka ne e strashno ako ne e obilno i da bide pod kontrola na vashiot ginekolog se kje mine lesno
inaku imam mnoooogu gadenje se osekjam odvratno user posted image ama kako i so prvata bremenost se nadevam kje pomine koga kje vlezam vo vtoroto tromesechie
so lesno neka ni e mamki user posted image

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 2314
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.5.2014 12:28:26   
sandriana RR
zoja, честитки за бременоста, со лесно да си ја износиш user posted image . Гадењето секако наскоро ќе исчезне, следува поубавиот дел од бременоста уште малку user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 2315
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.5.2014 13:12:38   
Melanija RR
Zoja user posted image user posted image user posted image баш најубаво ме изненади
Да си имаш лесна бременост и брзо да помине гадењето.Братче или сестриче?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2316
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.5.2014 13:29:35   
jasna_sr
zdravo

i jas da vi se priklucam okolu gadenjeto znaci vtora bremenost mie nekade 9-ta nedela sum ama premnogu mi se gadi, znaci preku celiot den si imam gadenje sto se trudam da go podnesam bidejki sum na rabota,a koga ke dojde vecerta znaci bukvalno ne mozam ni da zboruvam od gadenje i samo lezam i imam treska, ladno mi e ,sekoja vecer mi e isto neznam do koga ke trae ama za moeto bebce se ke izdrzam samo toa da e vo red. pozzzzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2317
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.5.2014 14:26:29   
Matea25
Jas denes sum 12+1 i uste imam macnini a nemam povrateno do sega.
Sakav da prasam od 13+ sum vo vtoro tromesecje?

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 2318
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.5.2014 19:26:44   
Goddess*
od 14 g.n. vleguvash vo vtoro tromesechieuser posted image

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 2319
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.5.2014 14:28:02   
Zoja
fala dechki i na vashi glavi za vtoro user posted image user posted image
inaku ne znam ushte pol rano mi e - se nadevam na skriningot za 2 nedeli kje doznaam - ako ne zdravje, da e zivo i zdravo bebo user posted image
Inaku i mene mi studi navecher ne mozam da se stoplam , pogotovo sea shto nema parno - sloevito sum oblechena ko zelka plus klima plus kebinja .. Aj so pomin da ni e i so lesno user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 2320
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.5.2014 22:14:02   
sonja1987
Zdravo mamicki, jas denes pravev test posle dva dena na docnenje na ciklusot I mi se pojavija dvete crti:)inace ova mi e vtora bremenost, ponedelnik pravo na ginekolog;)

(Одговор на членот bliznaci 1)
Непосредна врска до пораките: 2321
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.5.2014 22:32:50   
Melanija RR
sonja1987 имај убава и лесна бременост user posted image се надевам почесто ќе не дружиш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonja1987)
Непосредна врска до пораките: 2322
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.5.2014 11:50:26   
lusy
Влегов во 10 г.н. и бебче е 5,4 цм. Закажав точно за 2 недели скрининг кај Димчев.
Многу сум нестрплива и возбудена.Ве поздравувам!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2323
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.5.2014 7:35:20   
nelaa
zdr pred skoro eden mesec bev za opst pregled(za briz) kaj maticniot doktor i mi veli imas malo tumurce na kontrola po 3 meseci a eve veke 15 dena mi nema dojdeno menstruacija i napraviv test za bremenost izleze pozitiven, ima sansi toa tumurce da bilo bebe?????????

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 2324
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.5.2014 20:34:47   
Melanija RR
nelaa па ехо се гледа што е што, неможе фетус да биде тумур user posted image Најдобро да одиш уште утре на ехо да те видат може тоа што видел да не е ништо , ако е бременост тогаш кога те гледан не верувам потоа имаш веројатно забременето user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 2325
Страница:   <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?