|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.3.2015 20:32:14   
bubla
Drugarka mi so vakov naod bez problem dobi vaucer.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.3.2015 22:18:35   
kapina
Odobruvat i so tri inseminacii na nas ni odobrija no so preporaka od dr trajkovski zaradi mojot kompliciran slucaj velam kompliciran oti imase i kaj dvajcata problemi na mm koncentracijata bese samo 1 milion a pod 5 milioni se smetat za neplodni i edinstven nacin da odima deca e so icsi metoda no fala bogu i toa go srediv i zatoa mi rekoa doktorite da ucam medicina no nesakam si ja sakam mojata rabota sto si ja rabotam me interesira samo mojot problem da si go resam

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.3.2015 23:12:10   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Odobruvat i so tri inseminacii na nas ni odobrija no so preporaka od dr trajkovski zaradi mojot kompliciran slucaj velam kompliciran oti imase i kaj dvajcata problemi na mm koncentracijata bese samo 1 milion a pod 5 milioni se smetat za neplodni i edinstven nacin da odima deca e so icsi metoda no fala bogu i toa go srediv i zatoa mi rekoa doktorite da ucam medicina no nesakam si ja sakam mojata rabota sto si ja rabotam me interesira samo mojot problem da si go resam

kaj nas spermogramot e super , i jas si imam normalna ovulacija i folikuli ama nejke ...taka da nema sansi da mi odobrat so 3 insemenacii..ke moram da si ja teram proceddurata so 4

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.3.2015 23:38:43   
Hopeful RR
bambina34, штом се е во ред, направете уште една инсеминација и не губи надеж - кај мене баш четвртата се фати! Јес дека излезе биохемиска, ама сепак баш таа се покажа како успешна и ни даде сила и енергија да продолжиме со се што треба за ивф. Само позитивно и ќе биде user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.3.2015 9:15:26   
jana81
mi odobrija ivf preku fond, sega me interesira kade mozese da se vidi sto se sleduva preku fond a sto se doplakja. Negde imam gledano ama ne mi teknuva kade. Na stranata na fzo nemozev da najdam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.3.2015 10:54:24   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

mi odobrija ivf preku fond, sega me interesira kade mozese da se vidi sto se sleduva preku fond a sto se doplakja. Negde imam gledano ama ne mi teknuva kade. Na stranata na fzo nemozev da najdam


jana81, терапијата е по 30 инекции, ехо, земање крв во тек на постапката, се доплаќа само 6000 денари партиципација. Во случај, да не реагираш добро на терапијата или да треба повеќе инекции, тогаш се докупува, ама отсега нема да можеш да знаеш, само во текот на постапката ќе знаеш. И секако прогестеронска терапија, кринон или утрогестан не одат на рецепта, плус други апчиња ако ти препише докторот или витамини, тоа си плаќаш сама.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.3.2015 11:08:07   
Hopeful RR
jana81, честитки! user posted image Каде планираш да правиш ивф, кај кој доктор?

Инаку списокот на тоа што се покрива ваучерот обично го има во фзо, мене ми го дадоа кога бев да ги земам формуларите со кои треба да се аплицира. Мислам дека и во клиниката кај што ќе правиш ќе ти дадат список.

Ваучерот ја покрива целата постапка: терапевтската подготовка за супресија и стимулација без оглед на протоколот, лабораторија, пункција со анестезија, обработка, ЕТ и други придружни постапки, со тоа што покриваат 30 дози инекции за стимулација - кај некои може треба повеќе. Инаку не е покриена терапијата после ивф-то, витаминските додатоци и слично. Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.3.2015 23:36:38   
MADO
Devojki Ve molam za sovet,kako sto pogore objasniv pravevme inseminacija i mm imase mnogu slab spermogram,0.5 m posle obrabotka,vednas ne upatija da spremame dokumenti za in vitro so napomena da posle eden mesec napravime uste eden spermogram,taka i napravivme i sto da vidime,so ne pienje na nikakvi vitamini kaj mm e podobren rezultatot,i ima dijagnoza oligoastenozoospermija.So velite vie?so takov spermogram ke mi odobrat li od fond?brzo podvizni i spori ima po 15%,neprogresivni 30% i nepodvizni 40%,normalni smorfoloski 32%.Ve molam prosvetlete me

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.3.2015 10:38:13   
Hopeful RR
MADO, супер што се подобрил спермограмот, тоа е многу битно! user posted image За ваучер, најдобро јави се во Фзо и прашај дали со таква дијагноза се одобрува веднаш ивф, за да не луташ. Да не излезе после пак да бараат 4 инсеминации, што ги знаеме... Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MADO)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.3.2015 9:22:18   
malena1
- Девојки може ли да ми кажете кога се поднесуваат документите за ИВФ по втор пат (не за второ дете, туку по втор пат за прво) што правите со претходните документи? Мислам на инсеминации, хистероскопија, 4 Д и спермограмите кои веќе првиот пат сте ги дале во оригинал? Правите копии и ги поднесувате, заверените примероци од првиот пат ги поднесувате, или како?
- И извештајот од првото ИВФ во оригинал ли го поднесувате?
- Спермограми мора два нови или може само еден нов, а еден во копија од прошлиот пат?
- 4 Д мора ли ново, временски ограничено ли е?

Многу прашања знам, ама некој ако ми одговори, однапред фала user posted image

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.3.2015 10:12:17   
LoveableMe RR
Malena1, здраво.user posted image Се што си доставила првиот пат од инсеминации, ХСГ, хистеро-лапаро итн, не треба копии, си имаат твое досие, ќе ги видат кога ќе го разгледуваат предметот.

Ти треба 4Д ехо (не постаро од 6 месеци), еден нов спермограм и оригинал извештај од првото ИВФ. Од сите овие направи си копии за себе. Секако пап, брисеви, тест за хепатит б,ц и сида мора да се нови и не постари од шест месеци и крвна слика со седиментација и гликемија.

Каде правевте ИВФ и каде ќе правите сега?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.3.2015 10:29:28   
malena1
Фала LoveableMe. Инаку правевеме во Ремедика и пак ќе правиме таму. Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.3.2015 20:47:56   
bitolcanka82
Ajde i za mene eden odgovor..Ne sum od Skopje ama sum osigurenik vo sk firma pa dokumentite trebalo da gi dostavam vo podracna sluzba vo Skopje.Jas denes gi prativ po moite kolegi pa tie ke gi odnesat vo ponedelnik.Mislite ke ima problem deka ne se dostaveni licno?Odnosno ke mozat tie da mi zavrsat rabota ili ke moram jas da odam?

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.3.2015 9:19:49   
LoveableMe RR
Постовите се префрлени во Стерилитет кај мажот. Ооооо, ќе те замолам во иднина таму да пишуваш, бидејќи тоа е соодветна тема, а не во сите теми па потоа морам да ги преместувам пораките, позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 15.3.2015 9:20:09 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.3.2015 17:47:41   
bitolcanka82
РР дали знаете после колку време од доставена документација може да се јавиме во комисијата за информации или одговор?
Или можеби некоја знае кога се состанува комисијата овај месец?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.3.2015 19:40:00   
kapina
Za tri nedeli odprilika mozete da se javete

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 10:46:15   
vazna
Devojki eve nie dve nedeli kako gi imame podadeno dokumentite i se uste nemame nikakov odgovor, planirame da pocekame uste nekoj den i ke se javime vo fobdot da prasame sto e rabotata.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 11:28:53   
Bea
Девојкиииии јас добив ваучер!!!! user posted image
Морам да признаам дека со врски - за 1 недела ми одобрија и ќе одам денес да го подигнам од архива.

Инаку имам информација дека комисијата денес работи, па сите што чекаат одговор, би можеле утре да се јават да проверат.



(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 11:59:17   
Hopeful RR
Bea, честитки! user posted image
Ајде што поскоро да си започнеш со процедура и да се радуваме сите user posted image Каде се одлучи да правиш?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 12:09:42   
Bea
Се одлучивме за Димитров во Ремедика. Кај него ги правевме инсеминациите и HSC-то.
Закажав консултации дури на 03.04, па здравје.

А девојки, можете ли да ми кажете како оди процедурата? Кога се почнува со терапија - пред или после циклус?
А јас да почнам да си ги читкам темите со совети :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 13:18:06   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Се одлучивме за Димитров во Ремедика. Кај него ги правевме инсеминациите и HSC-то.
Закажав консултации дури на 03.04, па здравје.

А девојки, можете ли да ми кажете како оди процедурата? Кога се почнува со терапија - пред или после циклус?
А јас да почнам да си ги читкам темите со совети :)

Веа честитки user posted image user posted image user posted image

На 22 ден почнуваш со боцкање со супрефакт (дозта ја одредува докторот) и се боцкаш се до пункција (отприлика нешто помалку од 1 месец)
Може да се боцкаш во рака или во стомак (твој избор) и исто така може да се боцкаш сама, кај општиот матичен, кај матичниот гинеколког, во Ремедика (и тоа е исто така твој избор).

За останатиот дел од терапијата ќе ти каже докторот во зависност од тоа какви ќе ти бидат резултатите од терапијата зошто се е индивидуално.

Како и да е се брзо поминува и се издржува кога се бориш за user posted image
Со среќа

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 14:06:39   
vazna
Cestitki Beauser posted image user posted image user posted image ajde sega so sreka postapkata

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2015 22:35:35   
LoveableMe RR
Беа честитки, те чекаме во другите темиuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Информации за остварување на правото за И...
21.3.2015 12:12:12   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

Ako moze nakratko nekona od vas da mi pise sto dokumsngi-potvrdi treba da imam za da dobijam vaucer,,,,,,? Da imam pari odma bi trcala nema da cekam Koga imav pari kredit zemav za laparo I histero,,da znaev tie pari za ivitro ke gi dadev,,,I Toa dr od sistina pancevski posle nekoe vreme od intervencija ne mi odgovori si molcese a mi garantirase deka nema gajle da imam posle Toa...aj posle nekoe vreme me isprati kaj popovic ivi da praam toj pa mi vika devojce Toa ti e pcos.dodeka primav fostimon mi gi sledese folikulite I si zboruvase na mob.ja go prasuvam on kako ukocen nezainteresiran I i pari I zivci ke I,gubis.



ИЗВОРНА ПОРАКА: pcelka3

sibela mene mi baraja 4 inseminacii hsg za septumot histeroskopija 2 spermogrami vo razlicni ustanovi kaj nas bese eden vo plodnost dr.na klinika vo 2 razlicni meseci eden mesec razlika hormonski status na 3 den FSH LH PRL E2 TSH NE POSTARI OD 6 MESECI 2d exo za exovo mi pobaraa dodatno otkoko site dokumenti mi bea dostaveni trabalo uste toa pa itoa mu go prativ PAP test ne postar od1 god. ako bilo se vo red mikrobioloski analizi za dvajcata ureoplazma mikoplazma i klamidija ne postari od 6 meseci markeri za hepatit B iC HIV za dvajcata ne postari od 6 meseci krvna slika glikemija sedimentacija ne postari od 6 meseci pak ti prasaj si dr. ce ti kazi jas ti pisuvam po sekavanje ne bese odamna pred nekoj mesec ama pak za posigurno pozz i se najdobro na vas i na site rr na forumov site da si docekame samo ubavi momenti so preslatki user posted image



< Поракaта ја уредил scared RR -- 21.3.2015 12:13:56 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2015 16:22:46   
bambina34
Popoleka gi sobiram dokumentite za invitro..Me interesira dali treba spermokultura za soprugot ili samo spermogram ?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?