|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 14:54:37   
moemalo
Mnogu e tesko ako nemas pomos. Koga si odea majka mi i svekrva mi si placev skrisno. Mi bese strav da se stemni, ne sakav sami da ostaneme.
Mislam deka toa sto najmnogu me izvlece od taa sostojba bea proset_kite. Sekoj den set_av so kolicka, so drugarki, mi trebase razgovor, da sednam na kafe, da proset_am po butici... ednostavno da izbegam so mislite. I taka, den po den mi se vrati stariot zivot... E sega se nadevam nema pak da me povtori... ne daj Boze. Koga ke se set_am deka sekoj den placev za sve i svasta..leleee. Mm bese zbunka totalna, nikogas ne sum bila takva. Eli07, ke ti pomine, samo vreme treba. I pravi si sekoj den po nekoj plan za naredniot den...makar nekoj minoren glupav plan...za da ne mislis na depresijata. I set_aj kolku mozes povekje!:)

< Поракaта ја уредил moemalo -- 15.11.2012 14:55:16 >

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 15:08:41   
anaana
ne znam dali sum bila vo depresija ali sugurno bev vo mnogu tezok period. loso e da se kaze deka porodilnoto e los period ama ete se sluci sto da pravam. celo vreme sama bez pomos. duri na momenti ne znam.... mislev ke poludam
tatko mi pocina posle 2 meseci od poragjaj, soprugot zamina od rabota vo stranstvo celi tri meseci - site vikaa ke pomine brzo mene mi se cinese deka 3 veka pominaa.
pomos imav samo od majka mi bidejki jas si sedam doma kaj majka mi celo porodilno...
majka mu zamina pred dva meseci vo kanada i jas sum sama so majka mi.
bidejki ne sme od skopje a rabotime vo skopje, sega soprugot od ponedelnik do petok e skopje za vikendi ide i malkue haos...
ama ete pominaa 8 meseci i jas za 2 nedeli ke pocnam na rabota.
bebus ke go ostavam so majka mi bidejki nemam koj da mi go cuva skopje toa me boli mnogu...
a periodov sme vo faza na preseluvanje od eden stan vo drug renoviranje i se toa majstori. pa ne sakam da go nosam bebco po ladnovo. srce me boli ne znam kako ke pocnam na rabota
se na se ne bese depresija tuku macen i tezok period

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 20:55:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ne znam dali sum bila vo depresija ali sugurno bev vo mnogu tezok period. loso e da se kaze deka porodilnoto e los period ama ete se sluci sto da pravam. celo vreme sama bez pomos. duri na momenti ne znam.... mislev ke poludam
tatko mi pocina posle 2 meseci od poragjaj, soprugot zamina od rabota vo stranstvo celi tri meseci - site vikaa ke pomine brzo mene mi se cinese deka 3 veka pominaa.
pomos imav samo od majka mi bidejki jas si sedam doma kaj majka mi celo porodilno...
majka mu zamina pred dva meseci vo kanada i jas sum sama so majka mi.
bidejki ne sme od skopje a rabotime vo skopje, sega soprugot od ponedelnik do petok e skopje za vikendi ide i malkue haos...
ama ete pominaa 8 meseci i jas za 2 nedeli ke pocnam na rabota.
bebus ke go ostavam so majka mi bidejki nemam koj da mi go cuva skopje toa me boli mnogu...
a periodov sme vo faza na preseluvanje od eden stan vo drug renoviranje i se toa majstori. pa ne sakam da go nosam bebco po ladnovo. srce me boli ne znam kako ke pocnam na rabota
se na se ne bese depresija tuku macen i tezok period


zar ne e mozno majka ti da ja zemes vo Skopje kaj vas, namesto bebeto da go ostavas?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 21:10:20   
eli07
Eli07, ke ti pomine, samo vreme treba. I pravi si sekoj den po nekoj plan za naredniot den...makar nekoj minoren glupav plan...za da ne mislis na depresijata. I set_aj kolku mozes povekje!:)

Znam deka prosetkite i druzbata so lugje se lek za se ali pa ko za belja maliov moj ne saka nadvor ic, ama bukvalno sekoe nase setanje e so placki (da se cudis).Go iznesuvam so sila neli vozduh da go fati, a on samo doma da si e.Se tesev porano deka uste e mal ke navikne ali eve veke 4 meseci sme i uste e takov.Ta ka da poveke si sedime domce i si skapuvame..... sega i studov koga ke fati ubaini user posted image

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 22:12:07   
elenak
Жени чувајте си ги нервите, децата ќе си пораснат вака или така, нас ќе ни требаат нервите. А на децата ќе им требаат здрави мајки. Ова јас го добив како совет од мајка ми после породувањето и си го сфатив буквално затоа што е голема вистина. Не дека немавме проблеми, и ние поминавме многу со цицањето, кога ќе фатеше града за цицање празник беше. За бањање и лулање цела гарда ангажирана. И се помина, се си дојде на свое место. А кај нас место мене мм го фати депресија user posted image Навистина, на сите маки што ги имав, со рани на градите, со рана од царски уште и него го мислев да не му се случи нешто. Ослабе, се стопи, жив ненаспан беше, ноќе трчаше на секој плач на user posted image . А кога не можевме да ја смириме (оти ич не е гласна, кога плаче цела ечи цела куќа и денес) викаше ,, Леле јас нервен слом ќе добијам,,. Е сега се смеам ама тогаш ми се плачеше. 
Затоа уживајте си, времето лечи се. Се ќе помине. 


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 22:47:59   
anaana
ne mozam da ja zemam. taa odi na rabota :(
paralelno zena ke ja cuva dodeka e majka mi na rabota :(
komlicirano ama ke se izdrzi nekolku meseci dodeka da se preselime i da renovirame

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 22:59:39   
niki
ne znam sto da ti recam, bebeto e premnogu malo za da go ostavas na tolku dolgo, ke se otugi od tebe i mt, a i ti ke patis
najdi nekoe drugo resenie, vo jasli da go zapises, zena da platis vo Sk, da vidis da go prodolzis porodilnoto, ili da zemes boleduvanje za nega na dete ili na kraj kraeva neplaten odmor ....

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Постпородилна депресија
15.11.2012 23:07:24   
anaana
rabotata e sto nie ke sme so majstori i ke se selime. ova ne moze da se odlozi bidejki do sega bevme pod kirija i sega si odime vo nas stan koj mora da go renovirame za da se vselime. a ne mozeme i kredit i kirija da plakame :( a vo skopje nemame nikade kaj da go ostavime da ni go pocuva nekoj. zatoa ova mi e edino resenie kade bebe ke e vo toplo. tesko e znam. moze ke recete sto majka si go ostavas bebeto ama veruvajte mnogu mi e tesko. ke doagjame sekoj vikend sekoj mozen sloboden den. pa jas ke zemam odmor kraj na dekemvri pa ke odam ohrid. toa e dopolnitelen problem sto ke se operiram od kila i doktor uste sega mi zabrani tesko da krevam a mi rece posle operacija nikako. barem 3-4meseci
ne znam kako ke bide ama se nadevam ke proturkame nekako :((

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 11:27:51   
Malecka23
а жал ете ме и мене во темава.Не знам дали е депресија,агресија и сл.ама тврдиот орев ептен пукна.После 6месеци од пораѓај јас се чуствувам како да не вредам ама ич.Немам паники или заблуди околу чувањето на бебето,за тоа знам дека е добро но во поглед на самата себе..офф лошо.Секое сабајле станувам со мислата дека ќе биде подобро но залудно.Стигнав до точка да се мразам себе си заради мојот изглед,мојата тежина.Се осеќам како монструм кога ќе се погледнам во огледало.Долго време сите раб тлеат во мене и веќе пукам.Преку глава ми е од коментари од типот лелее види колкава си,држи диета,леле мораш да ослабеш,ццц колку салце си пуштила.АМАН!сетоа ова го знам ја нема девојката што беше секогаш средена,шминка фризура,депилација маникир педикир,гардероба.Сега немам време да се исчупам а не па нешто друго.Пробувам на триста начини да се вратам назад со дити вежбање апчиња за слабеење ама се некако е залудно.Не плачам пред мм само кога сум сама но никако не можам да си помогнам.Се нервирам плус што исто така со здравјето не ми е се ок.пак проблеми со бешиката,пак инфекции пак глупости.До пред да се породам не знаев што е тоа инфекција а сега ми е за добро утро.Ме уништува сето тоа,се чуствувам безвредно како да немам ништо добро останато.Не можам со никого да разговарам на оваа тема затоа и некако собрав храброст со вас да споделам.Извинете за долгиот пост.
п.с можеби за некој мојата причина за депресија ќе биде смешна но верувајте воопшто не е така

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 11:45:48   
profesorica
Воопшто не е смешна твојата состојаба, постпородилната депресија е нормална појава особено кај прворотки и најбитна е подршката од самиот партнер и семејството, така што мој совет е да му се отвориш на мт и да му дозволиш на некој начин да ти помогне.
Не велам дека јас ја немав во умерена доза, но битно е и твоите или свекрва ти да ти се наоѓа по дома и со бебето (доколку се има услови за тоа) за да можеш ти да се одмориш, средиш или исчупаш.

а за изгледот мислам дека не треба да те секира кој што збори, доколку не можеш да ја симнеш килажата , не се оптеретувај со тоа- знам дека лесно е да се каже а тешко е да се направи но сети се дека иаш прекрасно анѓелче во рацете и дека не можеш да бидеш безвредна кога ти си мајка која подарила животuser posted image

во меѓувреме тука сме за тебе user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 11:55:19   
bucko mal
Malecka 23 kakva e taa depresija za debelina i izgled?Aj pogledaj malku okolu kakvi ne lujge ima so trista bolest,kolku ljgevo se macat za dete da imaat a ti ne si sredena ajde zemi dete i prosetaj navaka nataka sigurno imas drugarki,prijatelki i mm ko ke e tuka neka ja cuva izlezi sama.Najgolem problem za depresijata e zatvoranje doma,nemoj da se vadis deka imas obvrski site imame deca i obvrski i treba malku i na nas da mislime pa na decata im trebame da sme zdravi kako so pisale pogore decata ke si porasnat i se ke pomine.Ajde odi vo temata slabeenje site zaedno sme posilni,ako ti e uteha da ti kazam deka imam premnogu visok kg i toa ne mi precka da ziveam normalno i da sum srekna tuku si se salam na moja smetka user posted image ajde opusteno ti prajkam pozitivna energia

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 12:06:45   
Bethany
Се сложувам дека најголема депресија доаѓа од што си дома со секојдневните повторувачки обврски. Јас пак мислам дека и со вишокот на килограми ти си убава, бидејќи си жена, бидејќи си мајка. Се дивам на луѓе кои и се елегантно пополнети, ама знаат да ги носат своите килограми.
И не те познавам, ама искрено мислам дека ти сама почна да се гледаш со такви очи, тие коментари влијаат на тебе, а не треба тоа да дозволиш, разговарај со мт, можеби ти само недостига тој да ти каже да си убава и да си му него убава таква каква што си. Не се затворај, само потешко си правиш.
Сега стани пред огледало и земи си време колку ти е потребно и гледај ги работите што ти се допаѓаат, мора да постојат, секој ден така да правиш, и ќе видиш колку видикот ќе ти се смени, дури и тоа што не ти се допаѓа нема да ти пречи толку. Кажи си сама на себе дека си убава и така и ќе се чувствуваш, и како ќе се чувствуваш и таа убавина што веќе ја имаш ќе може да зрачи од тебе. user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 12:52:20   
Malecka23
Bethany во право си јас прво се гледам така со тие очи па затоа и дозволувам коментарите да ме повредат.А во врска со затварањето дома-не е така у мојот случај јас и моја бебушка сме нон стоп надвор кога е убаво времето,не се ваадм од обрски пошто сите се на мене-немам никаква помош нит од мајка нит од свекрва,мм јадниот кога си доаѓа од раб у 19,кога 12ч никогаш не се знае но и покрај се колку толку ми помага и ме подржува и нема ден да не ми каже колку ме сака и да сме среќни заедно.
А Буцко мал коментарот мој во постот кај п.с беше за тоа за некој ова е несватливо за мене е депресија.И да секогаш има полошо и тоа знам.Него ајде на мојата глава и психа како да го докажам спортивното.Ете сега пишувам и крокодилски солзи ми течат.Не ми е јасно како можеше волку наеднаш да ме удри депресија да не можам да се соземам.ВО секој случај фала ви женскиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 13:18:44   
Џесика
Мацо, да беше депресија, немаше да пишуваш и да побараш помош, ти си само во една мала криза. И јас ја доживеав кога син ми имаше 6 месеци, и тогаш потклекнав и пропушив повторно, грешка што не си ја простив, само затоа што дозволив кризата на телото и умот, и мала караница со мм, да ме доведат во таква ситуација... тебе ти треба само некој саат сама, малку промена од дневната рутина. Пробај смени малку, не мора све да е по таман, и по шема, отскокни малку, макар 15 минути да е со мт бебчето, истрчај низ населба, орбитрек, стомачни, обична прошетка, фризер, само 15 минути... те разбирам, тоа често се случува затоа што немаме минута слободно време за себе... Биди јака и дружи се со позитивни луѓе, викни некој на кафе... Ќе ти треба време, ама како ќе се осамосталува малото, ќе ти олеснува...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 17:41:54   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

а жал ете ме и мене во темава.Не знам дали е депресија,агресија и сл.ама тврдиот орев ептен пукна.После 6месеци од пораѓај јас се чуствувам како да не вредам ама ич.Немам паники или заблуди околу чувањето на бебето,за тоа знам дека е добро но во поглед на самата себе..офф лошо.Секое сабајле станувам со мислата дека ќе биде подобро но залудно.Стигнав до точка да се мразам себе си заради мојот изглед,мојата тежина.Се осеќам како монструм кога ќе се погледнам во огледало.Долго време сите раб тлеат во мене и веќе пукам.Преку глава ми е од коментари од типот лелее види колкава си,држи диета,леле мораш да ослабеш,ццц колку салце си пуштила.АМАН!сетоа ова го знам ја нема девојката што беше секогаш средена,шминка фризура,депилација маникир педикир,гардероба.Сега немам време да се исчупам а не па нешто друго.Пробувам на триста начини да се вратам назад со дити вежбање апчиња за слабеење ама се некако е залудно.Не плачам пред мм само кога сум сама но никако не можам да си помогнам.Се нервирам плус што исто така со здравјето не ми е се ок.пак проблеми со бешиката,пак инфекции пак глупости.До пред да се породам не знаев што е тоа инфекција а сега ми е за добро утро.Ме уништува сето тоа,се чуствувам безвредно како да немам ништо добро останато.Не можам со никого да разговарам на оваа тема затоа и некако собрав храброст со вас да споделам.Извинете за долгиот пост.
п.с можеби за некој мојата причина за депресија ќе биде смешна но верувајте воопшто не е така



Malecka ne si samauser posted image i jas depresiram niz doma,mene ne mi se problem kg.posto se vrativ vo normalamene me ubiva sekojdnevnata rutinska rabota toa pa toa i taka do beskraj i jas si placam koga sum sama i na momenti na sred placenje si vikam:ej sto ti e?/ hehehehehheheeh ama toa e hormoni,sakame da bideme kako porano no sepak smenajsrekni so nasite najmili??/ jas taka si pomisluvam koga sum vo depresija gi poglednuvam moite angelcinja i se zaboravam user posted image user posted image samo edno znam deka zaniv mora da sum silna pa makar i da sum bez sminka ,frizura(momentalno sum bez kosa mi ispadna od poragajot) ama ete jaka sum ,se tesam user posted image user posted image user posted image bidi silna pozzz

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Постпородилна депресија
4.2.2013 17:47:56   
deluxe
Malecka morav i ova da go dopisam poso zaboraviv pogore ,ako ti e za uteha i ne si debela,samo takov film si napravila vo glavceto polno hormoni hehehehe navistina ne e ova uteha tuku moe mislenje, ama barem mene ne mi deluvase debelo ,normalno ne si istata kakko sto si bila (pred da rodis) ne sum nijas niti nikoja zena sto rodila ,se prosirila karlica, salce na meseto ostanalo i takvi dr. raboti no sepak sme majki ne sme devojcinja user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Постпородилна депресија
5.2.2013 20:07:59   
JanaMarija
Mene ne me fatila do tolku depresija ali i me fati :))) Eve ja cucka ima veke 4 meseci(rodena e oktomvri) znaci ja fativme zimata apla od pocetok i se mrdnav doma. Da bese prolet mislam deka nemase da ima problem zosto imam mnogu mirno bebe i samo ke ja setav.
A vaka doma-se mrdnav. I zabelezav deka monotonijata od obvrskite i sekojdnevieto me unistuvaat, pa taka kako i site mamicki ko so citav pogore i jas si placam koga mm ne e doma za da ne se otvara cela diskusija za toa-nekogas ne mi se zboruva i taka ke pomine. Sega koga e potoplo sum poraspolozena.

Dodeka spie cucka jas ke se spremam(toa sto vika malecka sminka,kosa,izgled) ke se nasminkam kolku tolku, ke sredam kosa, ke oblecam nesto vo sto izgledam poslabo :)))) obicno toa e crno :))) ke stavam naocari i pravam se za da se cuvstvuvam ubavo i svezo. I vistina bilo taka, koga se cuvstvuvas ti taka taka i lugeto te dozivuvaat: Dodeka setav sretnav koleska i mi vika leleee kolku si sveza, duri i razubavena-zracis mi rece.....i da ne ja kazala vistinata mene mi bese ubavo user posted image user posted image user posted image
Taka da treba da pravime toa sto ne relaksira, pravi da se cuvstvuvame poubavo i gordo sto sme MAJKI user posted image user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Постпородилна депресија
5.2.2013 20:10:27   
JanaMarija
P.S a toa sto vika malecka za kilazata mi e najgolema opsesija i samo se gledam pred ogledalo i se tazam zosto treba mnoooooogu da oslabam posto mnogu se zdebeliv :))) no koga ke pomislam deka sum donela na svet edno cudo :)))) i deka toa cudo me pravi da se cuvstvuvam kako cel svet da e moj i kako najmokna ....zaboravam na toa:) ( a da ne praam muabet za striite so gi imam niz celi butovi i sum kako geografska karta :)))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Постпородилна депресија
5.2.2013 21:25:28   
Hunny
Малечка главата горе, ќе помине. Јас немав време да паднам во депресија, бидејќи веднаш морав да се вратам на работа. Ама првите 40 дена мислев ќе побудалам. Секој ден едно исто, само свеки ја гледав и не можев да ја поднесам, а жената ништо не ми направила. Малото фати жолтица, не напредуваше, па ја носевме на лекар. Којзнае каква сум и изгледала на матичната на user posted image , која тогаш ме виде првпат, бидејќи кога вториот пат отидовме беше изненадена од мојот изглед. Ама тогаш се средив, психички бев посмирена. А сега па срцево ми се кине што секој ден ја оставам за да одам на работа, ама тоа е. Иако ми беше тешко првиот ден кога тргнав на работа и плачев по пат, бидејќи тогаш имаше само 2 месеци, сега мислам дека токму работата ми помогна да ја избегнам таа постпородилна депресија. А за килограмите не се секирај, со упорност ќе ги снема. Јас немав вишок кг. по породувањето, дури сега сум во минус некој килограм, ама па си наоѓам други маани, впрочем како и секоја друга женаuser posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Постпородилна депресија
6.2.2013 4:19:50   
bucko mal
Utre ke odam na nekoja sredba so majki i deca taka da se druzime na kafe negde.Mu se javila patronaznata na mm se zagrizila zasto do sega ne odev na tie sredbi demek ke sum padnela vo depresija ako ne se druzam a jas od drugu pricini ne odev zaradi toa sto ne zboram dobro angliski, i mojov se isplasil pa mi vika mora da odis,razgovaral i mu rekla patronaznata sto povejke da setam i da se druzam a jas pa mislam deka premnogu setam.Koga doajga doma saka so mene nasamo da razgovara kako se custvuvam dali mi traba pomos,kako se odnesuva mm so mene abe epten me masira so postporodilnata depresija a jas naprotiv vo bremenosta pojke zabeguvav so losi misli mislev ke umram na porojgaj a od ko se porodiv mnogu poubavo se cestvuvam mislam se olesniv so se vika.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Постпородилна депресија
6.2.2013 9:02:56   
Malecka23
Епа мамички вака.После хоророт што го доживеав деновиве во кој што и бебето почна да осека и да му штетам,вчера побарав стручна помош.И можам да кажам дека сум горда што го направив тоа и сега мие полесно.Си ја олеснив душичката на човек што не го знам и така беше најдобро.После средбата отидов на 4ч прошетка со бебушка моја.Без раззлика што сепак ми дадоа терапија јас и без тоа сега се осеќам супер и мислам дека цел свет е мојuser posted image Знам дека ќе има и кризни периоди но сепак верувам дека ќе ги победам.Веuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image сите мили мои и најголемо фала за разбирањето и подршката.А сега се гледаме во тема слабеење и диетиuser posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Постпородилна депресија
6.2.2013 11:18:24   
Fiao
Malecka23 многу ме интересира за каква терапија станува збор? Што ти препишаа?
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Епа мамички вака.После хоророт што го доживеав деновиве во кој што и бебето почна да осека и да му штетам,вчера побарав стручна помош.И можам да кажам дека сум горда што го направив тоа и сега мие полесно.Си ја олеснив душичката на човек што не го знам и така беше најдобро.После средбата отидов на 4ч прошетка со бебушка моја.Без раззлика што сепак ми дадоа терапија јас и без тоа сега се осеќам супер и мислам дека цел свет е мојuser posted image Знам дека ќе има и кризни периоди но сепак верувам дека ќе ги победам.Веuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image сите мили мои и најголемо фала за разбирањето и подршката.А сега се гледаме во тема слабеење и диетиuser posted image


(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Постпородилна депресија
6.2.2013 11:30:39   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Епа мамички вака.После хоророт што го доживеав деновиве во кој што и бебето почна да осека и да му штетам,вчера побарав стручна помош.И можам да кажам дека сум горда што го направив тоа и сега мие полесно.Си ја олеснив душичката на човек што не го знам и така беше најдобро.После средбата отидов на 4ч прошетка со бебушка моја.Без раззлика што сепак ми дадоа терапија јас и без тоа сега се осеќам супер и мислам дека цел свет е мојuser posted image Знам дека ќе има и кризни периоди но сепак верувам дека ќе ги победам.Веuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image сите мили мои и најголемо фала за разбирањето и подршката.А сега се гледаме во тема слабеење и диетиuser posted image

И мене ме интересира каква помош побара ( ако не е тајна ) и мене ми треба нешто вакво ...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Постпородилна депресија
6.2.2013 12:30:20   
eli07
Malecka dobro si napravila user posted image Bravo za tebe.... ja imas mojata podrska....Jas odamna se spremam da si pobaram pomos t.e da si otidam na psihijatar ( i ne mislam deka e nesto cudno ili nevoobicaeno) ama se si vikav ke mi pomine, period e, kriza, itn. Epa posto ne pominuva mislam deka najdobro resenie e strucno lice ako nisto drugo bar ke ti olesni na dusickata :) Pred da se porodam mislev deka postpor. depresija obicno se javuva vednas posle poroduvanjeto prvite meseci.Arno ama jas kako pominuva periodot (sega sme skoro 7 meseci) se pobeter se cusvuvam.Zivotot ispolnet so najrazlicni dozivuvanja, setanja, uzivanja mi se zameni so skromen zivot doma so mojot sin (potpolno sama bez nicija pomos od majki,sajki,svekrvi i sl).I znam ocekuvav deka vaka ke bide.... ama ovaa monotonija, sekoj den edno isto, toa pa toa navistina ne se izdrzuva ponekogas.Zgora na toa sekoj den maliot se poloso mi spie navecer, se budi po najmalku po 10-15 pati, i zamorot, nesonicata koja ja imam me dotepaa...user posted image Ali toa e sekoj den si vikam ajde uste malku ke pomine izdrzi......podrska za site majkicki koi pominuvaat nis istoto :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Постпородилна депресија
6.2.2013 12:45:55   
eli07
A zaboraviv...si placam da i toa si placam sekogas koga se osekam kako lajno, polesno mi e i podobro se osekam polse toa.A lek najdobar setanje,akanje , frizer , kafence, drustvo, prijatelki, shopping (provereno) sto i da moze da si dozvolime (jas i ne mozam mnogu poradi toa sto nemam na kogo da go ostavam user posted image :)

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?