|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку често кака вашето бебе?
10.9.2013 23:04:00   
Nadia
Имаме скоро 7месеци а какаме еднаш дневно, понекогаш и два пати... се случува и преку еден ден.. ама добри сме, за споредба кога бевме месец два многу проблеми имавме со какањето....

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Колку често кака вашето бебе?
1.12.2013 11:59:16   
lekokrila
majki normalno li e dete od dva meseca koe e na ad mleko da kaka preku 1 den?

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Колку често кака вашето бебе?
1.12.2013 12:06:58   
AneLav RR
Ептен е нормално и моите беа од прв ден на адаптирано млеко и се случуваше и по 4 дена да не какаат ама тоа ретко. Иначе нормално преку еден ден какаа.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Колку често кака вашето бебе?
11.12.2013 22:00:16   
Antonelka
zdravo jas imam bebe od mesec dena i e na majcino i ad. mleko imame problem so kakanjeto veke 2 dena se nema iskakono se napinja ama ne moze da se iskaka znam deka se tolerira do 4-5 dena no ako ne se iskaka do togash koj merki se predzimaat vi blagodaram odnapred

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Колку често кака вашето бебе?
12.12.2013 13:26:44   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Antonelka

sega se iskaka ama stolicata e zelena dali znaete koj se pricinite za toa

Прашањето и одговорите ги префрлив во темата за Зелен измет

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Antonelka)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Колку често кака вашето бебе?
12.12.2013 13:38:24   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Antonelka

zdravo jas imam bebe od mesec dena i e na majcino i ad. mleko imame problem so kakanjeto veke 2 dena se nema iskakono se napinja ama ne moze da se iskaka znam deka se tolerira do 4-5 dena no ako ne se iskaka do togash koj merki se predzimaat vi blagodaram odnapred

Искуства за опстипација кај бебињата и како се решава имаме пишувано ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Antonelka)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.7.2014 18:45:51   
Dilina
Ние не какаме неколку пати распоредено, него, какаме 4-5 пати едно по друго user posted image ова се случува вчера и денес.... ама количински изгледа доволно како за новороденче.. но чудно ми е .. еве пред да заспие му сменив 3 пелени полни каке, а и плус еднаш ми се искака голо на кревет user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Колку често кака вашето бебе?
31.8.2014 14:17:44   
Pukanka
Zdravo mamicki, sakam da ve prasam...imame 2 nedeli i veke 2 dena ne mi e kakako bebushceto....samo na cicanje sme... procitav deka kaj drugi traela opstipacijata i podolgo ama mi imaat kazano deka ne treba da e podolgo od 2 dena... sto bi mi predlozile da napravam...

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Колку често кака вашето бебе?
1.9.2014 9:12:26   
sandriana RR
Pukanka, добредојде на РРаја, пред се user posted image
Нередовна столица кај бебиња кои се само на мајчино млеко е честа појава - но и минлива, до кај 3-4 иот месец.
Обиди се да даваш некое од чајчињата за бебиња - Бекаутан или Хип, да правите вежби со ноџињата кон стомачето и нанапред, и масажа на мешето од папокот кон надвор, со кружни движења, спротивно од стрелките на часовникот.
Јас ќерка ми ја толерирав до 5 дена, а потоа ставав чепче 1/4, а тоа се случуваше 1 месечно отприлика да дојдеме до таа ситуација.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Pukanka)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Колку често кака вашето бебе?
2.9.2014 10:25:46   
Goddess*
Pukanka,nishto strashno,doenchinja se tretiraat najmnogu do 14 dena(shto za mene e mnogu,ama pedijatar taka vika) ,ubavo Sandriana ti objasni kako najbrzo da mu pomognesh na bebeto i ne zaboravaj naj bitnoto e da konzumirash mnogu voda,taka ke mu pomognesh na bebeto pobrzo da mu olesni.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Колку често кака вашето бебе?
2.9.2014 12:57:30   
jasmina81
sinko moj duri bese samo na doenje se sluce ednas da ne se pokaka 10 dena ama meseto mu bese meko deteto si bese veselo i jas ne posegnav po nisto za olesnuvanje za da ne go naviknam taka se slucvace po 6 do 7 dena bez kakanje za potoa samo da si se sredi vazno e da ne i naviknuvate so pomos da se kakaat ako meseto mu e meko i ne place detoto zboruvame za deca koi se samo na majcino mleko ostavetegi koga ke mu dojde samite ke se olesnat

(Одговор на членот Nadia)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Колку често кака вашето бебе?
18.9.2014 0:51:48   
Melanija RR
М беше на АД НАН 1 па НАН 2 и сега на НАН 3.Никаков проблем напротив user posted image по 3-4 пати во ден или за време на јадење или 5 мин потоа user posted image .Затоа гледав да јаде дома да го пресоблечам па да излеземе.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina81)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Колку често кака вашето бебе?
13.2.2015 12:34:32   
Gardenia
Е сега ме мачи оваа тема,значи Б со 40 дена какаше после секое јадење,а сега некако почна по еднап на ден,или два пати,а некогаш ни еднаш,имаме скоро 2 месеци,кажете ми нормално ли е ова? инаку јадеме комбинирано мајчино и АД млеко

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Колку често кака вашето бебе?
13.2.2015 13:54:32   
Melanija RR
Gardenia се додека е секој ден или преку ден е уредно.Не сите какат баш исто.Моето искуство е со АД ,иако важи некои искуство дека почесто какаат поретко со М не е така.Сосема супер или одлично е 2-3 во ден. Може му варира бидејќи е комбинирано, но според мене се си е во ред user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Колку често кака вашето бебе?
23.4.2015 19:05:40   
Mihaela 2010
Ne kaka sekoj den.prvite dva dena bese lom so tembo zelena boja mi rekoa se cisti.posle zatisje pa na nekolku dena se iskaka..vcera i zavcera nisto a denes bas ubavo zlatno zoltenikava kakauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.4.2015 7:31:39   
Malecka23
Sekoj den po ednas vo isto vreme.Zlatno zolta:)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Колку често кака вашето бебе?
23.5.2015 11:41:04   
jasmina 25
nie imame skoro 3 nedeli i maliot nekako mnogu cesto mi kaka mozam da kazam skoro posle sekoe doenje ne mnogu kolicinski no sepak mislam mnogu e plus mnogu e alcen duri e buden bara da cica i se prejaduva i posle toa povraka...ima li nekoja iskustvo so ova?

(Одговор на членот Nadia)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Колку често кака вашето бебе?
23.5.2015 12:10:12   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

nie imame skoro 3 nedeli i maliot nekako mnogu cesto mi kaka mozam da kazam skoro posle sekoe doenje ne mnogu kolicinski no sepak mislam mnogu e plus mnogu e alcen duri e buden bara da cica i se prejaduva i posle toa povraka...ima li nekoja iskustvo so ova?

jasmina, немаш место за грижа, доенчињата често какаат после подој. Подобро така, отколку запек user posted image
Ако бојата на изметот е златно жолта, кафенкаста, тогаш се си е во најдобар ред. Така ќе нема место и за интензивни грчеви.
Малата ќерка беше со таква редовна столица и поминавме речиси без грчеви.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Колку често кака вашето бебе?
23.5.2015 12:22:55   
jasmina 25
pa da bojata e zlatno zoltenikava a za grcevi mislam go fakaat no ne e strasno so prvoto dete horor bese od 3 do 6 nedeli se nadevam nema da go fatat naskoro...poz

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Колку често кака вашето бебе?
23.5.2015 15:53:35   
blond
По 5-6 пати во денот какнува по малце, сепак ептен е бебенце, 2 недели старо, дур сме на екслкузивно доење не очекувам да се разретчи столицата :)

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Колку често кака вашето бебе?
26.5.2015 9:25:46   
Malecka23
Moevo ednas do dva pati na den zlatno zolto.So ogled deka sme na AD mislam deka sme super

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Колку често кака вашето бебе?
19.7.2015 18:49:29   
Milicka 30
Мамички ќерка ми е 4 недели, до пред неколку дена си какавме по 1-2пати на ден што е супер со оглед дека сме на доење+ад , е сега почнав со еспумисан капки оваа недела редовно да и давам за грчеви и сегс нема какано 3 дена...се мачи жалната, незнам што да и дадам, правиме и вежби и масажи ама не помага.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 8:14:15   
IvanaJovana
Мајки не знам дали сум на права тема но ми треба ваш совет.Моето бебе е 6 месеци и еве веќе 2 -3 дена забележувам дека памерсот и е слабо намокрен.Ја прашав матичната и таа вика така е бидејќи не пиело доволно млеко.Ова утро заприметувам дека и е скроз сув.Ве молам за некој совет како да му помогнам на малечкото во што е проблемот?

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 10:03:24   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: IvanaJovana

Мајки не знам дали сум на права тема но ми треба ваш совет.Моето бебе е 6 месеци и еве веќе 2 -3 дена забележувам дека памерсот и е слабо намокрен.Ја прашав матичната и таа вика така е бидејќи не пиело доволно млеко.Ова утро заприметувам дека и е скроз сув.Ве молам за некој совет како да му помогнам на малечкото во што е проблемот?

На жешково време, повеќе течност исфрлаат и преку потење, па пеленките се посуви. Истото го забележувам и кај моето бебе (10 месеци).
Пие ли вода? Колку и какво млеко пиете?
Ако ти е сомнително, направете и крвна слика, да исклучите дехидрираност. И форсирај да пие течности.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот IvanaJovana)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 12:17:52   
IvanaJovana
Вода пие да зависи пошто не ја сака многу ама со сила ,АД млеко пие по 7-8 шишиња од 100мл.Направивме крвна слика се е ок најверојатно е од жешкото,но сепак за денес зедов електролити за секој случај user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?