|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лазење
6.4.2009 22:10:39   
mis.
Дали вашите деца лазеа или ја прескокнаа оваа фаза?Кога почнаа да лазат?Дали лазењето го одложува проодувањето?Мартин почна да лази кога наполни 8 месеци и беше велемајстор за лазење.Му немаше конкуренција колку бргу лазеше.Не сакаше ни во дубало да седи бидејќи со лазење секаде успеваше да стигне.Да не лазеше порано ќе почнеше да оди но и не беше и многу касно кога почна да оди на 1 год и 5 дена.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лазење
7.4.2009 6:48:06   
Еца
И Мартина лажеше од 8 месеци, и прооде на 1 год и 3 денаuser posted image но тоа е многу добро велат стручните лица да го поттикнувате своети дете да лази, а не да оди, зошто со лазењето се раздвижуваат и рачињата и нозете и е многу здраво, штета за оние бебиња кои не лазеле, туку веднаш проодувале, затоа мајки, оставете ги децата нека лазат што повеќе, што подолго, тоа е здравје за нивuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лазење
27.4.2009 10:12:04   
mami
Лука почна од кај 8 месеци да лази и веќе ја има совладано техниката user posted image дури и кога го држиш за рачиња да оди аако не го носиш кај што сака, си клекнува и сам си доага кај што намислилuser posted image а за проодување ке видиме, ке ви пишам кога ке биде

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лазење
17.5.2009 18:50:56   
biljanaM
Воислав не лазеше ни малце, мислев дека ќе почни ама не сакаше, право по роденденот си проодиuser posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лазење
18.5.2009 1:06:26   
niki
Nie lazevme i bas poradi toa na 11 meseci proodevme, mnogu lesno sama bez nicija pomos, si se drzese za mebelot i si zaode.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лазење
21.6.2009 10:57:31   
mami
леле вака кога читам излегува дека мојов касни приличноuser posted image ете скоро годинка и месец а он абер нема од проодување, максимум што сме стигнале е за едно раче да оди и да стои сам, за одење си седнува и лази...треба да се загрижам?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лазење
23.6.2009 11:22:24   
niki
Ne se sekiraj Mami ke si proodi, ne se site deca isti, nema da zakasni, koga ke mu dojde sam ke te iznenadi. Nemoj da go forsiras i neka lazi kolku si saka, podobro da lazi otkolku da go naucis na primer da go vodis za race i da odi ke ti padne kicmata, vaka neka si go koga ke bide spremen ke se pusti sam.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лазење
23.6.2009 11:27:38   
Палешка РР
Мами, еве и мојата внука прооде на година и месец и пол, не се секирај, ќе прооди.
Нас ни кажаа и нешто за истерување на стравот и тоа го направивме, но можеби и дојде времето.
Ако те интересира кажи, ќе ти пишам на ПП user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лазење
16.7.2009 15:11:42   
mami
добро како се справивте со модрите коленици?сега поготово како што е топло и е постојано во кратки панталончиња колената ги рине директно и лом му се, мислам дека има една голема модрица преку цело коленоuser posted image му мачкам навечер крема ама нема голем ефект

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лазење
16.7.2009 17:06:49   
mis.
Мами па уште не си отрпнала но со тек на време ќе видиш дека модрите коленици ќе ви бидат секојдневие.
Стефан не почнал сеуште да лази но за таа сметка се тркала по цела соба.Ако сака некаде да астигне или да фати стига со тркалење.Мислам дека нема да почне да лази од тркалањето.Има ли некој таква ситуација?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лазење
20.7.2009 12:14:48   
bojanas
син ми почна да лази на 7 месеци. На 8 ја усоврши техниката на лазење ко бубашваба беше брз.
Дубкот ни беше интертресен 1 месец дури не се преврти од него. Фала богу на 1 година прооде и од тогаш трча - не можеме да го запремеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лазење
5.8.2009 14:33:51   
mis.
Стефан пред една недела почна да лази на 8 месеци ипол месеци и секој ден е се побрз и побрз.Се пика секасе дури и таму кај не му е местото.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лазење
5.8.2009 14:36:40   
mami
хаха колку се смешни ко бубашваби, секаде ги имаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image и кај што не ти требаат најмногу..Лука уште знае да си почне да лази ако сака некаде дас тигне побрзо, дека уште не е стабилен да оди како што треба

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лазење
11.8.2009 23:27:48   
mis.
леле Стефан само што се научи да лази а веќе научи многу бргу да го прави тоа дури низ соба го бркам.user posted image user posted image Вчера многу се изненадив кога го видов како од положба на лазење знае да се исправи на креветот и стои стабилно.Златце колку ли само беше сладок.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лазење
1.10.2009 9:53:50   
mami
леле луѓе неможам да престанам да му се смеамuser posted image user posted image user posted image оди веке убаво, си трчка и се и ако случајно неможе или се умори или сакак побрзо да стигне некаде си клекнува и лази, па ке стане оди само на раце и нозе со газето испрчено, абе живи смешки еuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лазење
1.10.2009 9:59:17   
mis.
Стефан не лази туку трча кога лази.Ако трегнеш по него уште побрзо го прави тоа и се смее а и јас с о него.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лазење
1.10.2009 10:02:40   
big_mama817
син ми лази кога сака да се мази user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лазење
1.10.2009 10:03:37   
mami
леле познато..еден период јас имав модрици на колената од што лазев со него и накрај ке легнам од смеење и ке долази до мене па се бориме уште некое време..абе мама се ке направи само бебето да се смееuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лазење
1.10.2009 10:06:09   
profesorica
Дамјан лази од 10 месеци, мислам дека затоа е многу сигурен и знае да паѓа, се дочекува на рацете.А прооде 2-3 дена после годинката.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 1.10.2009 10:09:57 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лазење
1.10.2009 10:10:42   
mis.
Да професорица знам многу деца што не лазеле пред да проодат па потоа се многу незгодни кога паѓаат тоа е најчесто на глава и треба многу пазење и после проодувањето почнуваат да лазат.Тоа е фаза која мора да помине некој пред а некои откако ќе почнат да одат.Мојот е многу самостоен кога лази секаде оди а и по скали се качува и симнува сам без помош.Дома од трпезаријата и кујната до дневната имаме 2 скали и постојано е горе долу и без помош го прави тоа.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лазење
1.10.2009 13:05:54   
nadica
и надица лази и несака сама да оди сеуште а има 13месеци user posted image со лазењето највероватно полесно и се виде а за одење по 3-4 чекори сама а ако се дрќи и за малото првче лета user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лазење
1.10.2009 13:19:58   
profesorica
Еве и јас познавам девојче кое сега ќе полни 13 месеци а уште не е стабилна, не лазеше воопшто директно прооде, се пушта ама не знае да падне, паѓа директно на глава и не знае да стане од седечка позиција.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лазење
1.10.2009 13:20:52   
Iva
Михајло воопшто не лазеше, а прооде на година и месец. А Тео уште на 7 месеси почна да лази и сега веќе се има испраксирано и емногу брз. Дури лазењето не му и веќе инересно туку го користи само за да дојде до нешто за да стане и да се исправи. Вчера наполнивме 8 месеци а еве веќе пола месец Тео стои цврсто на нозе дури во креветчето почна и мали чекорчиња да прави. Се изненадив кога го видов, многу се разликува од брат му, тотално се различни.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лазење
1.10.2009 13:25:13   
mis.
Ива исто е и кај мене од иста мајка и татко две различни деца.user posted image И стефан рано почна да лази и да стои на нозе да се исправа и мислев дека рано ќе почне да оди но сега само се побрзо го прави тоа и оди потпрен на креветот,масата но не оди сам.Ива ништо чудно и да преоди рано еве вчера имавме гости детето денес полни годинка и оди од 10 ипол месеци.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лазење
18.10.2009 17:54:13   
koalicka
Mojava koalicka pocna da lazi tocno na denot koga napolni 6 meseci, i eve ja sega na 8 meseci ako ja drzis za racinja gi seta site sobi, koga citam kako site drugi pocnale od 8 meseci da lazat si velam sto cudo ke bese moevo deteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?