|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Семејно насилство
23.12.2011 12:27:10   
Bebence te cekame
Bravo za angazmanot! Ne mozam da poveruvam kolku znaeme da bideme solidarni.

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Семејно насилство
21.12.2012 0:48:54   
1mama
ДЕНЕС ДОБИВ ЦВЕКИЊА

Денес добив цвекиња.
Не ми беше ниту роденден, ниту беше некој посебен ден.
Сношти ја имавме својата прва караница и
Ми кажа многу сурови работи кои ме повредија.
Знам дека му е жал
и дека не го мислел она што го кажа,
Зошто денес ми испрати цвекиња.

Денес добив цвекиња.
Не ни беше годишнина,
ниту беше некој посебен ден.
Сношти ме фрли во ѕид и почна да ме гуши.
Личеше на нокна мора.
Не можев да поверувам дека е реалност.
Наутро се разбудив сета огорчена
и модра насекаде по телото.
Знам дека сигурно му е жал,
Зошто денес ми испрати цвекиња.

Денес добив цвекиња,
а не беше денот на мајката,
Ниту било каков особен ден.
Сношти ме претепа.
Беше полошо од сите поранешни моменти
Ако го оставам, што ке правам?
Како ке се грижам за моите деца?
Што со парите? Се плашам од него,
а уште повеке од заминувањето.
Знам дека сигурно му е жал,
Зошто денес ми испрати цвекиња

Денес добив цвекиња.
Денес беше посебен ден.
Денот на мојот погреб.
Сношти конечно ме уби.
ме претепа до смрт.
Барем да соберев доволно храброст за да го оставам.
Денес не ке добиев цвекиња.

Kolku e samo potresna ovaa necija vistina...mozebi e i morbidno no sepak e taka... moze li nekoj da kaze kako moze da se spreci nasilstvo iako postoi mnogu ljubov?

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Семејно насилство
21.12.2012 8:44:11   
sandriana RR
Тажно, многу тажно, но и нечија вистина, како што велиш.....user posted image Не смее да има насилство каде што има љубов (многу или малку), не смее никаде да има насилство...а верувам и знам дека има...Не смее љубовта и сожалувањето да бидат причина за простување...Тоа се патолошки состојби и на насилникот и на жртвата...Да се спречи превентивно, со кампањи и едукација, а не кога е доцна да се лечи по установи и болници...

(Одговор на членот 1mama)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Семејно насилство
21.12.2012 8:55:11   
vezilka RR
16 меѓународни дена на активизам против насилството врз жените


Шеснаесет меѓународни дена на активизам против насилството врз жените е меѓународна кампања организирана од Првиот женски светски институт за лидерство, чиј покровител е Центарот за светско лидерство на жената во 1991 година. Учесниците ја избраа датата, 25 ноември, Меѓународен ден против насилството врз жената, и 10 декември, Меѓународен ден на човековите права, за да ја симболизира врската на насилството врз жената и човековите права и да нагласи дека таквото насилство е прекршување на човековите права.

Овој период од 16 дена исто така подвлекува други значајни датуми, вклучувајки го и 29 Ноември, Меѓународен ден на заштитниците на женските човекови права, 1 Декември, Сведски ден за борба против сидата, и 6 Декември, Годишнина од масакарот во Монтреал.

Кампањата 16 дена се прославува индивидуално и групно низ целиот свет, каде се користи системот на човековите права за повикување на елиминација на сите форми на насилство врз жената преку:

-подигање на свеста на локално, национално, регионално и меѓународно ниво
-зајакнување на локалните иницијативи
-поврзување на локалните и светските иницијативи
-обезбедување на форуми за дијалог и стратешко учество
-вршење на притисок врз владата за спроведување на обврските кои произлегуваат од националните и меѓународни документи
-демонстрирање на солидарност на активистите низ целиот свет

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Семејно насилство
11.3.2013 22:22:08   
Lacrymosa
Пред некое време правев истражување на оваа тема и ме запрепастија мн нешта. Сите знаеме поделбата на семејното насилство на физичко, психичко и финансиско. (сексуалното спаѓа во физичкото па затоа најчесто се прави оваа поделба). Последните два типа на семејно насилство се најчести кај нас, но никој не ги пријавува или прифаќа како такви. Можеби ние помладите сме свесни што е семејно насилство, но кај постарите генерации неможеш да им објасниш дека не е нормално мажот да удира жена. Го прифаќаат тоа дека тој е маж, глава на семејството, тој знае, тој може. психичкото насилство кај нас е општо земено како добро утро и толку широко прифатено што се смета за нормално. Иако имаме солидна регулатива во овој правец многу жени не го пријавуваат семејното насилство од аспект на тоа што ќе речат комшиите, децата, роднините. Веруваат дека сето тоа ќе се смени и дека е само минлива фаза. Иако најчето насилникот е сопругот кај нас се чести и случаите кога вршителот на семејното насилство е сопственото дете, родител, свекрва, свекор и друга поблиска рода. Кажав дека имаме солидна регулатива, но проблемот со непријавувањето на семејното насилство сепак лежи во органите на МВР ( барем според мене), дел од жртвите не се осудуваат да го пријават семејното насилство од аспект што и кога би го пријавиле од лежерниот однос на МВР не би добиле кој знае каква заштита. Сретнав примери каде иако било пријавувано семејното насилство, ќе дојдела полиција , ќе го искарала џиди џиди насилникот кој свечено ќе ветел дека е прв и последен пат и толку. од утрото пак по старо.. или пак ќе го приведла во станица на една ноќ и утредента пак по старо, а често и многу полошо него пред пријавувањето. Регулативата е добра, но имплементацијата и односот на институциите е лош па сметам дека тоа е една од причините поради кои жртвите ретко се одлучуваат да го пријават насилтвото ( и да , уште еден податок дека поголемиот дел од пријавените случаи на семејно насилство не се од страна на жртвата туку од страна на роднини, пријатели, соседи)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Семејно насилство
11.3.2013 23:18:21   
vezilka RR
Jas pak ic ne se soglasuvam deka imame odlicna regulativa. Toa sto stoi vo zakon deka semejnoto nasilstvo e krivicno delo bas i ne im pomaga na zrtvite. Regulativa koja e mrtva bukva ne e odlicna. Lezarnoto odnesuvanje na policijata se tolerira do beskraj. A sto e centrite za socijalna rabota...tie seuste imaat misija da gi mirat partnerite. Sto e so sheltrite..vo kakva sostojba se i sto nudat. I pak za regulativata..kolu slucai na semejno nasilstvo imale sudska razresnica vo korist na zrtvata, kolku merki se izreceni vo korist na zrtvata. Da ke kazam na dobar pat bevme koga se napravija izmente vo Zakonot za semejstvo ama posle potfrlivme..se zamre.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 11.3.2013 23:20:31 >

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Семејно насилство
11.3.2013 23:27:46   
rina13
Еве еден скорешен пример кој говори каде сме ние на патот на заштитата на жртви на семејно насилство. Мислам во Куманово беше не ме држите за збор жена го пријавила својот маж во полиција кој ја беше претепал и како и секогаш го пуштиле на слобода па јадникот со нож ја испрободе не само неа туку и нејзината мајка. Па добро бе во која држава го има ова , само ако некој убиеш само тогаш ли лежиш во затвор, зар семејното насилство е ветер и магла. Тук таму ќе видиш некоја кампања и за кратко време јово на ново, закони ко швајцарско сирење, судство споро ко полжав, полиција незаинтересирана, жртви еден куп,сите знаеме ама општеството и господата социјални работници си ги држат рацете во пантални и си свиркаат вториве чекајќи си на 1ви плата и клатејќи 365 дена во годината врата. Ете тоа е нашата реална состојба.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Семејно насилство
11.3.2013 23:31:29   
Lacrymosa
cno delo bas i ne im pomaga na zrtvite. Regulativa koja e mrtva bukva ne e odlicna. Lezarnoto odnesuvanje na policijata se tolerira do beskraj. A sto e centrite za socijalna rabota...tie seuste imaat misija da gi mirat partnerite. Sto e so sheltrite..vo kakva sostojba se i sto nudat. I pak za regulativata..kolu slucai na semejno nasilstvo imale sudska razresnica vo korist na zrtvata, kolku merki se izreceni vo korist na zrtvata. Da ke kazam na dobar pat bevme koga se napravija izmente vo Zakonot za semejstvo ama posle potfrlivme..se zamre.

тоа и ми беше муабетот, дека на хартија е солидно регулирано. горе доле како и повеќето земји во регионов, ама односот на институциите е никаков. Никој нема да се помрдне со прст ако некој друг трпи константни навреди и омаловажување ( не дека кај физичкото насилство се мрда многу) а тука е и проблемот. Џабе милион кампањи кога оние кои треба да ги спроведат кампањите не сакаат да си го сработат тоа. односот кон семејното насилство кај нас е видов- не видов, чув- не чув

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Семејно насилство
12.3.2013 5:18:50   
bucko mal
Vo MK policijata ne prevzema nisto za semejno nasilstvo,sepak ke dojde doma da ve smiri i da mu kaze na nasilnikot deka ne e vo red toa so go pravi.Samo koga ke se podnese baranje za razvod e togas moze da reagira da mu zabranat da ti se doblizuva,i vo mnogu takvi slucai zalbata se povlekuva od strana na zenata i sama ona se vraka kaj soprugotuser posted image neznam od kade nas ni e toa vospituvanje deka nie zenite treba da prostuvame i trpime kakov i da e vid na nasilstvouser posted image Jas sepak mislam deka najgolemata greska e vo drzavata so nema griza za svoite lujge.Socijalnoto ke ti pomogne okolu 6meseci mislam bese da zivees vo sos-selo(neznam vo koe bese ne me drzete za zbor)i posle sto?Sepak vazno e zenata da se resi da si zamine od takov pekol,pa ponataka ke se snajde kako znae i umee.
Site dobro znaete kakov e zakonot za semejno nasilstvo vo drugite drzavi no eve da spomnam za tuka, deka se okapuvalo vo zatvor i zabrana za sopstvenite deca imas za cel zivot.ova neso masmi mi go potkazal za povejke da se rasprasuvam po ovdesnive lujge nemam namera zasto znam deka ke se cudat od kaj sum dosla,i ke mi pratat odma socijalni sluzbi doma da proverat so se slucuva.Navistina neznam dali voopsto se slucuva neso takvo ovdeuser posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 8:54:29   
miana
Добро утро женички.. Денес бил меѓународен ден за превенција од насилство врз децата. Јас да си ја кажам мојата тежина на душава,чекам и Ваша помош.

Во одделението на мојата керкичка учи детенце кое што живее во наша близина. Девојчето живее со братче,татко и макеа.Мајкаи починала после нејзиното раѓање од карцином. Јас се понудив да ја земам и враќам од училиште бидејки ми е патем а и на некој начин дас помогнам бидејки живеат во многу лоша состојба.
Во последно време на лицето девојчето забележавме ( и јас и свекрвами - бидејки и таа ги носи и зима кога јас сум на работа ) модринки.. Еден ден една модринка,друг ден отечен нос и сл. Почнавме да се сомневаме. свекрвами ја прашала макеата а таа и рекла дека детето паднало во училиште дека го забутела поголемите деца кога си одело од училиште. Свекрвами мене ме прашува дали паднало детево бидејки јас го земав претходниот ден,и велам- Не...Утре дента нова модринка на лицето на девојчето..Ја прашувам од што ти е модринкава ,таа вели - паднав. Свекрвами ја прашала макеата,таа и рекла дека паднала од лулашка. Реагирав кај наставничката,таа рече дека го забележала истотот,дека детево секој ден е со нова модринка на лицето и дека кога ја прашала макеата ( ние ја викаме мајка) таа рекла дека паднало детето. Јас вракајки ја дома на шала ја прашав малата - Кој те удри сега признај ..Таа вели - мама ме удри..Зошто те удри? Така..Беше немирна? Не,така ме удри..Ти плачеше? Не смеам да плачам,ако плачам пак е ме тепа. Тато знае дека те тепа? Таа вели - не..
Јас се избезумив,дојдов дома вртев во Меѓаши на СОС бројот,немаше никој ( до 16ч работеле)
Помина викендот,вчера свеекрвами ги носеше во училипте и ми се јаво да ми каже дека има нова модринка на лицето.
Се јавив во СОС,ми рекоа да пријавам во центар за социјална работа или во полиција.
Бев јас да ги земам децата и наставничката ми кажа дека ги викнале кај педагпогот и нејзе и братчето и дека се си кажале ( и дека ги мава со главите во ѕид,и дека девојчето повеке го тепа )
Педагогот ја повикал да дојде на разговор денес,така им кажал на децата.
Јас ја оставив малата,таа дотичната излезе,се затрча да го гушка девојчето ( а тоа преплашено сирото) и кажав дека наставничката ја повикала да се видат дека не ја гледа воопшто бидејки ние го носиме детево. ( по реаккциите забележав дека машкотот веке кажало дека биле кај педагогот и дека ги распрашувал)
Јас девојчето вчера и го скликав ,ги сликав заедно со керками, и посебно за да имам доказ. Наставничката рече дека и во однесувањето детето се гледа дека е малтретирано ( агресивно е )
Сега ке чекам неколку дена,ако повторно ја видам тепана,ке ја пријавам госпожата право во центар за социјална работа. Ке го поканам девојчето кај нас на гости и кога ке и се оди во тоалет ке видам дали има модринки по телото ( може да претсане да ја тепа по лицето )
Педагогот имал намера да ја заплаши малце госпожава,ама мислам дека ке биде полошо за децава.
Ете таква мака имам јас..неможам да спијам деновиве,постојано мислам на ова кутро детенце user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 9:26:47   
Mihaela 2010
Miana vednas da reagiras
Otvoren e prv centar za semejno nasilstvo
Javi se vo centarot,slobodno pobaraj ja Mila Carovska na tel 3 290395 ili na mob 078-332305
ne ja ostavaj rabotava takva

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 9:37:24   
Tanjat7880
Eh miana,bash me potrese so ovaa storija,zivotot bash znae surovo da si poigra so lugjeto.Uklucuvanje na instituciite moze da bide meckina usluga za decata,da ja razbesni I razgnevi povekje zenata I napravi povnimatelna vo maltretiranjeto,edinstveno reshenie spored mene e razumnosta na tatkoto(no kako on toa ne go primetil I reagiraluser posted image )samo on moze da ja dovede vo red situacijata I samo on kako rodetel shto bi trebalo da postapi da si gi zashtiti decata.Se molam za dobroto na ovie deca tatkoto da e na mesto covek I go reshi ovoj problem,samo on moze!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:07:02   
miana
Да ви кажам искрено многу се надевав дека со повикот во Меѓеши,нешто поконкретно ке решам,ама испадна ништо,самоп ме упатија да пријавам во социјално. За таткото немам коментар,не е некој асалаен чпвек..Еднаш таа дотичната вика дека не и било добро да тој не сакал да ги однесе децава до школо,рекол - нека седат дома денес. Па сега вие видете каков е тој човек. Незнам,навистина незнам како да постапам.Се плашам да не ја направам работава на големо,па после јас да си имам проблеми. Наставнилката знае колку се интереирам за ова,упатена е .. Не се откажувам. Вчера мм се јави во центар за социјална работа ( премногу беше нервозен ) веднаш сакаше таму да пријави,ама му побараа податоци од детето ( Име,презиме и адреса) а јас не знам,а незгодно ми беше да ја прашам наставничтата,бидејки ете она презеде веке чекор ( со педагогот ). Јас денес ке го прашам девојчето како се презива,а ке видам и дали си ја знае адресата. Ако ништо друго јас лично ке им покажам на социјалните работници каде живеат,ама морам да останам анонимна зошто мене ке ми направат проблеми после.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:09:04   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Miana vednas da reagiras
Otvoren e prv centar za semejno nasilstvo
Javi se vo centarot,slobodno pobaraj ja Mila Carovska na tel 3 290395 ili na mob 078-332305
ne ja ostavaj rabotava takva

После повикот во Меѓаши навистина незнам дали да се јавам ,,
Се јавив јас на некој број што го видов во златна книга - може и овој број да беше,ме упатија да се јавам во амбасадата,а во амбасадата ви кажав што ми рекоа,такада .... Само социјално..

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:10:47   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Miana vednas da reagiras
Otvoren e prv centar za semejno nasilstvo
Javi se vo centarot,slobodno pobaraj ja Mila Carovska na tel 3 290395 ili na mob 078-332305
ne ja ostavaj rabotava takva

После повикот во Меѓаши навистина незнам дали да се јавам ,,
Се јавив јас на некој број што го видов во златна книга - може и овој број да беше,ме упатија да се јавам во амбасадата,а во амбасадата ви кажав што ми рекоа,такада .... Само социјално..

Javi se I pobaraj ja licnosta shto e navedena vo postot na Mihaela I razgovaraj licno so nea,neka e I po vtor pat javuvanjeto na isto mesto,nema shto da se izgubi a sepak moze da se pomogne...jadni decaaaaa

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:14:11   
Mihaela 2010
Znaci centarot za semejno nasilstvo ti e bas za tie raboti,go otvorija skoro,zatoa i ti pisav slucajot da go prijavis tamo,bidejki e naj soodveten za taa situacija...
socijalno neznam so bi napravile,mozebi bi dosol socijalen rabotnik da ja vidi sostojbata...no sekogas se gleda da deteto ostane prvenstveno so semejstvoto a ne da ide po domovi... e sega normalno se slozuvam so Tanja deka treba i tatkoto da se informira,da se uvidi dali i toj e zapoznaen so taa situacija ili ne...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:21:40   
sandriana RR
На крај на краиштата, кога веќе педагогот разговара со родителите/ маќеата, веројатно ќе им текне дека може училиштето да ги пријави за малтретирањето на децата.
Сакам да речам - Миана, не би требало да те поврзат тебе, дека ти си ја повлекла работата, па да имаш проблем.
Во секој случај, греота за децата, и што е најстрашно, верувам дека ова не е единствен, изолиран случај.
И секоја чест за совесноста и реакцијата Миана.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:26:21   
miana
Ке видам денес што ке ми каже наставничката,како поминале,па ке видам што ке правам.Ке почекам да видам дали ке продолжи или ке се смири.. И реков на наставничката што ми рекоа во амбасадата,да и кажат дека кривично ек одговара за малтретирање на деца и за родителска негрижа и дека ке им ги земат децата, па ке видиме дали ова ке запали. Јас во тој центар за семејно насилство што се јавив ( мислам дека беше 15700 ) ми рекоа дека они немаат никакво право да се мешаат дека тука амбасадата може да помогне,а амбасадата ми вика - не можеме ние ништо. Па зошто постои оваа амбасада? Само да евидентира колку луѓе ке пријават годишно? Таа ми вика - ние можеме писмо да испртаиме само.. и што ке направат со писмото?
Јас ова детенце многу го засакав, и нема да го оставам така. Особено ми е жал што децата си немаат мајчичка да ги гушне и да им изрази љубов..Јас секојк ден ја гушкам кога ја дочекувам..Како што ја гушкам керками исто ја гушкам и неа. Денес собрав и алишта и ке и ги дадам.

< Поракaта ја уредил miana -- 19.11.2013 10:32:17 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 10:35:31   
niki
Straotno
pa valjda pedagogot i ucilisteto ke znaat kade i kako treba da prijavat ako navistina postoi somnez za maltretiranje
sigurno nema da ostavat samo na razgovor so majkata, bar se nadevam deka ima nekoja procedura koja se sledi vo vakvi situacii, za da se istrazi, dokaze i prevzemat merki za dobrobit na decata
dusicki jadni, kakov teret nosat na dusa, onoj sto treba da te zastiti od sekakvo zlo da te maltretira
ufuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 12:59:52   
Hunny
Сега ја читав темата за подароци за Нова година, па ја прочитав приказната на Миана и да ви кажам кнедла ми остана во грлотоuser posted image Тешко на дечињата. Работам со деца и многу се соживувам со нив. Инаку Миана се зависи колку психологот е ажурен, ако не превземе нешто пријавете и кај директорот. Работам во образование и знам дека училиштето ако забележи вакво нешто должно е да контактира со социјалните служби. Тоа е законска обврска.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 13:11:51   
miana
Фала за советот..Следен чекор е јас да пријавам лично во социјално,нема да чекам на училиштето..Службите сигурно ке појдат и во училиштето или ке дејствуваат преку училиштето,јас ке ги пријавам како анонимна и готово. Инаку јас кнедлни голтам секој ден кога го гледам детето. Машкото вчера го видов за прв пат,немаше модринки,ама тоа кажало кај педагогот дека девојчето повеке го тепа и дека ја тепа и со тепалка за муви по лицето... Мислам,подобро да не ви кажувам..Сликиве на моб кај мене се стварно страшни,и ги чувам како доказ.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 13:24:11   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Мене не ми е јасно што ќе се случи и кога социјално ќе дознае? Ќе ги земе децава од кај родителите? И кај ќе ги носи - во дом-семејство, во дом за деца без родители? и после што?!?!? Немам зборови со кои можам да изразам немоќ која ја осеќам во вакви ситуации...Најдобро за децата е ваљда ако имаат некој роднина кој ќе сака да превземе старателство, ама ако го имале ваљда до сега и ќе воочел што се случува со децата. Миана колку и да сака да помогне, што реално може да направи? Одвратно ми е чувството дека имаме кампањи против абортус, споменици и слични украси а немаме механизам за вистинска заштита на деца од најблиските...Ако има некои конкретни идеи за организиарње дајте кажувајте би можеле да се орагнизираме и да не остане се само на коментар на форумов


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 13:35:55   
miana
Така е !! Што после тоа? Што ке се случи ако им ги земаТ децата? Подобро ли ке им биде во дом ? Уф страшно..Јас мислам дека треба убаво да ја здрмаат женава и да престане да ги малтретира.Инаку таткото не ги теоа ( така барем вика девојчето ) Ја прашав дали тато ја тепа некогаш ? Таа рече - не ..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 13:45:46   
Mihaela 2010
Pa ako tatkoto e barem malku sovesen i si gi saka decata,ke ja prekine ovaa tragedija,treba da se povika vo ucilisteto i da se sooci so decinjata i toa pred direktorot ili pedagogot,tie da mu kazat kako taa gi maltretira...ako toj ne kaze STOP zalosno togas za decinjata so ke se matkaat po domovi...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Семејно насилство
19.11.2013 14:08:59   
vezilka RR
Вака центарот за семејно насилсво што го споменувате погоре, не знам колку може да помогне. Јас и не знам зошто го крстија за семејно насилсво, кога организацијата која го отвори не работи со деца жртви, туку со жени жртви на семејно насилство. Мислам дека само ќе преупатат некаде. За Меѓаши ми јасно, и јас сум тотално разочарана од нив, тие само сакаат да се сликат за на ТВ, демек колку сме добри. Состојбата со насилсвото врз децата во рамките на семејството е мнхогу лоша. Препуштени се на центарот за социјални работи, кој пак исто така е катастрофа. Не знам по кој пат ќе кажам дека државава нажа не знае и не прави ништо за да се справи со нејзините вистински проблеми, проблеми од овој тип. Инаку училиштето е должно, според закон, верднаш кога ќе примети знаци на насилство да пријави и во полиција и во социјалните служби. Не знам дали имаат хадлежност да работат со децата и семејството, бидејќи имаат вработено психолози.

Центарот може да ги тужи родителите за негрижа и тие кривично да одговараат. Миана, ти ја разбирам дилемата дали да пријавиш оти центарот веројатно ќе им ги одземе децата, времено, или трајно. Ама тие деца исто така нема да се развијат во нормални личности живеејќи во такви услови. Надежта е дека соочувајќи се со казната и можноста дека ќе му бидат одземени децата, таткото да се свести и да преземе нешто.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?