|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лазење
12.1.2010 17:52:24   
ripce
Мојот син не знае да седи и не знае да лежи на грб... како и да го ставиш тоа се се наместува на коленца и почнува да лази, а ако му речеш "чекај да те фатам" е тогаш не можеш да го стигнеш...
Ако организираме трка во лазење мојот син 100% би бил првuser posted image user posted image user posted image

А дали лазењето го одложува проодувањето? Не сум баш сигурна, ама мислам дека ДА... ние бевме почнале да се пуштаме да одиме, ама не знам што му стана, па почна да лази, не сака да оди, мислам на тоа кога ќе го фатиме ние да одиме заедно, инаку сам си оди држејќи се за маса, кревет... а не паѓал, за да се исплаши, па да не сака да оди... здравје кога ќе му дојде моментот за проодување ќе прооди.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Лазење
12.1.2010 18:00:14   
Еца
Па јас сметам дека лазењето е навистина добра работа за децата. Нема потреба да се форсира да проодува, сам ќе си покаже кога тоа навистина го сака. Мартина до годината си лазеше, и очигледно веќе и се здосади таму доле, па реши да застане на нозеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Лазење
1.3.2010 22:59:14   
Еца
Мила полека почнува да лази, полека, полека...ама ај што дава зорт за лазење па и зазстанува сама во креветчето и јас лично мислам дека е мала 7 месеци има веднаш ја седнувам, ама таа како црвче некое се врти се трти и оп ќе се исправи и стои како петлеuser posted image смешки

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Лазење
1.3.2010 23:08:57   
sweety***
abe nemaj gajle i mojata kerka e isto skoro i taa ke napravi godina i eden mesec pa uste se nema pusteno da odi sama a za lazenje ramen i nema a i po mebelot si odi sama sega pocnuva taka da se isprava i da stoi bez nikade da se drzi no koga ke i dojde vreme sama ke si proodi potoa pa potesko ke ni e ke treba po niv da trcame postojano kao demek sega ne ama toa e hahah

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Лазење
2.3.2010 8:26:51   
topce
нејќеше да лази.почна откако прооде веројатно во градинка од децата научи.user posted image

(Одговор на членот sweety***)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Лазење
2.3.2010 8:52:00   
BILJANA_G
Mislam deka deteto samo ke si pokaze koga ke mu dojde vremeto za prooduvanje.Lazenjeto e mnogu dobro za decata.Angela si lazese,samo neznam tocno od koga pocna,pa od koga ne i bese veke toa interesno se ispravase,ke se fatese za krevet ili masa pa taka ke se drzese i odese,e posle toa veke se otpusti pocna da odi. 

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Лазење
14.3.2010 20:07:59   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

Ако сте зборувале за оваа тема слободно префрлетеа.Кога треба од прилика да почне да лази бебушот.Јана има 8 и пол месеци и абер нема од лазење,повеке сака да стои на нозе,да думка,да чекори а лазење никако. И дали сите деца лазат или има некои кои не лазат?

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Лазење
26.3.2010 23:32:00   
haley
Јас мислам дека лазењето нема никаква ни предност ни маана.   Некои бебиња ете сакаат да лазат некои не, исто ти се фаќа .. проодуваат кога ќе им дојде и тоа би било се’. :)
Лично, ради мој мир би сакала да не ми лази бебето. . баш ми се допаѓа тоа да само се придржува , па лежи па пак придржува. А не вака, вррр навака натака јас полудувам. :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Лазење
26.3.2010 23:36:34   
Maca25
Нина лази од 7 или 8 месеци и не можеме да ја фатиме. Како некое моторче да има во газот. По цел ден навака натака на коленици. Не сака да оди, полесно и е со лазење да стигне каде сака. Сега деновиве почна малце повеќе да оди, фатена за мене со едно раче ама ако види нешто одма на колена и лазеечи до него. Мислам дека поради лазењето таа потешко проодува. Не ја форсираме, секој ден по малце повеќе се опушта да оди, кога ќе сака да си прооди ќе си прооди.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Лазење
27.3.2010 9:00:16   
Adrijana
HIIIi so dusa cekam Eva da pocne da mi laziuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Лазење
14.5.2010 13:18:12   
brineta88
Филип деновиве почна да лази. Како струја е. Сега неможеме да го довардимеuser posted image  само оди де натаму де наваму. Почна да се држи за столиците и да станива, многу е интерсен, а особено кога ќе му речеш чекај да те фатам се кикоти и бега. Срце на мама

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Лазење
14.5.2010 16:20:36   
Тања РР
user posted image user posted image user posted image user posted image Браво за Филип.
Бринета како што ми се чини, штом почнал да станува, скоро ќе треба да не почастиш со ноџињаuser posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Лазење
14.5.2010 16:21:53   
brineta88
Да се надеваме. Е баш тогаш ќе биде оф лелеuser posted image user posted image user posted image  Целиот има да биде модрициuser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Лазење
6.10.2010 8:40:56   
emma1
Martin ima 6.5m, na spalna gi pravese prvite obidi za lazenje uste nekade pred 1 mesec. posle pocnav da go stavam po malku na zemja, pred 2 nedeli pocna da se dvizi po zemja racinjata gi drzese cvrsto ispraveni a so gazeto i nodzinjata potskoknuvase. sega veke lazi i toa se pobrzo sekoj den, od edna strana mnogu mi e merak,a od dr strana mnogu mi e i strav. celo vreme ide nakaj skafceto od tv koe e so staklena vrata, kako i da go svrtam pak se vraka tamu za sekunda. kako da go zastitam neznam, dali znaete kaj se prodavaat onakvi ogradici za zagraduvanje na mebel?

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Лазење
7.10.2010 12:49:10   
Lokica1
Eve utre polinme godinka a seuste ne odi, a i ne pokazuva nekoj golem interes, inaku pocna da lazi na 11meseci, sti sama no za odenje malku potesko.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Лазење
16.11.2010 12:21:35   
lukas
lukas ima 8 i pol meseci uste mi e strav primer da go stavam na zemja i da sedni ne e ic stabilen,sedi primer ama naednas zebegva,a za lazenje pojma nema,sedi na stomak se kreva so racete, ama gazot ic ne go kreva...a koga ke se svrti na stomak nemozi da se vrati na grb sam..i poketo zaradi toa mi se razbudva navecer..koga go drzam so nozete na zemja sedi cvrst e ama ne pokazva interes za patkanje...oti taka?ne e li dovolno golem za da lazi ili za da patka a vo dubakot se turka ama ic ne mu e interesen..pozz..jas sepak ke ve procitam gore vo temata...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Лазење
16.11.2010 13:09:35   
arh_diz
Lukas kupete mu tepisonce za decinja sareno e I sviri kola se dvizi ponego.Ke mu e interesno I ke pocne da lazi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Лазење
16.11.2010 14:18:15   
sone
Na nepolni 4 meseci bebceto mi se krena od horizontala vo kolicka so glavceto. Ja nosev na ortoped i se e super. Na 6,5 meseci se digna na noze. Prvo vo krevtce, a odma i vo ogradica. Jas sedni ja, ona stani,...Sega na 29.11. sme na kontrola. Na 01.12. ke ima ravno 8 meseci.Jas nisto ne forsiram.  Nejzinoto mozoce diktira sto moze da pravi.Mnogu e zilava.Istoto mi se sluci i so prvoto dete.Sega veke ima 3 godini i skoro 3 meseci.Inaku Lorena veke pravi mali cekorcinja vo krevetce.Prvoto mi proode na 10,5 meseci.Ne koristvme dubacinja, a na 1 godina i 4 meseci ja frlivme od uoptreba kolickata.Insistirame na pesacenje.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Лазење
16.11.2010 17:35:52   
Martins mom
Лукас, не се секирај...И другар му Мартин не знае да лази.Го ставам на стомак и си ужива, не покажува интерес за лазење, ама пак затоа интензивно паткаме, па дури и трчаме.user posted image user posted image Не мора сите деца да лазат

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Лазење
16.11.2010 19:42:12   
lukas
thenks...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Лазење
17.11.2010 9:47:15   
emma1
lukas koga bevme na kontrola kaj ortoped ni kaza deka 6-10% od bebinjata nikogas ne prolazuvaat, direktno prooduvaat, taka da nisto strasno.
inace moevo bebce lazi u veliko, pocna nekade na nepolni 7m, sega ima 8 rovari niz cel stan i se isprava sam na fotelja i masicka. zatoa i jas sum cel den na zemja so nego zatoa sto ne e stabilen i paga lesno mnogu :)), a mnogu ima zelba da stoi :)

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Лазење
30.1.2011 13:43:12   
lukas
lukas so svoite 11 meseci pocna da laziuser posted image no ako na drugata strana go ceka cuceto..i sega sam se isprava na noze vo krevetceto i na kosot od petosedot...lele samo rovari ne moze sega da se dodrzi vrace..kako nekoe patce e...user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Лазење
30.1.2011 13:46:43   
Natuska85
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image за Лукас,маже тоа големоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Лазење
3.2.2011 15:25:25   
tanja pp
   Nasiot Teodor prvo proode i toa mnogu rano koga imase 9 meseci sam se pusti i od togas ne zapira,a sega ima  1 godina i saka da lazi.nie ne go sprecuvame bas naprotiv taa e prekrasna igra lazi. sednuva  pa si stanuva.mislam  deka e podobro deteto da lazi zasto taka si gi vezba site muskulcinjauser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Лазење
3.2.2011 23:47:02   
Snowhite RR
Михаил до 10 месеци не лазаше, ќе го ставев на стомак по 5 минути му се здосадуваше и кемкаше да го кренам, после почна да лази, ама со лежење, војнички што се вика, дури сега почна да лази на колена, сега низ цела соба само лази и ако начека нешто да се фати да се исправи на нозе и пак ако види нешто, да сака да го земи почнува да лази, не го форсирам за одење, кога ќе биде спремен тогаш нека проодува, лазњето е подобро, за одење ќе оди цел животuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот tanja pp)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate da odite da gledate balet?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!