|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Напади на бес кај мали деца
21.10.2011 0:28:37   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR
ni so tatko mu ne sedi sam. ako mijam cinii me drzi za noga, so mene i vo vc odi... se nadevam deka mu e period i deka ke se smiri.


Аааа надевај се, надевај се user posted image ја уште имам привезок, пратња, огрлица кај и да одам а еве за некој месец 3 години праиме.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Напади на бес кај мали деца
21.10.2011 8:45:38   
AnnaMolly RR
jas da si se ponadevam :-) eve go uste od sabajle izveduvase, saka da cepka kaj peckite i mu vikam da ne odi tamu, a toj sednuva na zemja i demek place, mi glumi ludilo, se dere bez solzi. a kako me zavika nina, duri i koga ne go slusam vika po mene ninoo! a porano ina me vikase :-) zverce.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Напади на бес кај мали деца
23.10.2011 10:42:42   
proud mom
моите два сина кои сега имаат 10 и 8 год. како и сите деца, се обидуваа на таков начин да си го истераат своето. иако неколку години „чекав“ да ми се родат, кога дојдоа на свет бев наоружана со сите можни „психологии“ за воспитување. на крај, сфатив дека навистина прачката е излезена од рајот. кога велам вака, не сакам да кажам дека си ги дотепав или отепав, туку дека физичката казна соодветна на престапите или однесувањето е најдобар метод.
кој што сака нека каже, јас ги следев препораките на еден психолог-педијатар кој поучува во рамките на библиските доктрини. се што применив беше ефикасно, се што се уште ми е потребно применувам од истиот извор. и двете деца ми се колерици и ете така се погодија, и двете се со силна личност -волја (strong-willed children) и ако не се водев од оваа филозофија, верувајте ќе бев сега во лудница. за среќа...резултатите се... горда мајка :)

ако знаете англиски, ви препорачувам да го пронајдете DR.James Dobson (www.myfamily.com) и да прочитате нешто повеќе за неговите совети.


< Поракaта ја уредил proud mom -- 23.10.2011 10:43:48 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Напади на бес кај мали деца
23.10.2011 10:50:43   
Viktori
хммм јас имам многу замерки на христијанските книги за воспитување, не ми се допаѓаат воопшто уствари user posted image

Прачката буквално не може да се земе од библијата затоа што најчесто во библијата се е кажано метафорично, па и физичката казна не мора да се сфати буквално. На крај краева во библијата се збори за спасение на душата, а не за деца што вриштат по продавници....

Јас имав книга Парентинг фром библикал перспектив и беше вери крул фор мај тејст.user posted image

Верувам во казна, ама чукнувањето е само немоќ да се изнајде посалам начин. И искрено, би чукнала дете единствено животот ако му е загрозен, а за секој друг излив на лутина и те како знам да се извинам.

Инаку она што ме нервира е баш тоа, да се крши табиетот на детето. Не секогаш тврдоглавоста е лоша особина, ако се најде начин да се насочи правилно.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 23.10.2011 10:52:18 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот proud mom)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Напади на бес кај мали деца
24.11.2011 12:38:26   
libra.n
Devojki pomos!!! Prvo ne znaev kaj da pisuvam pa prostete ako ja imam zgreseno temava ili upatete me na vistinskata. Imam 4 mesecno bebe i vcera se sluci nesto mnogu cudno. Cel den spiese i porucekta  kaj 6-7 casot se razbudi i deka ja nemavme videno cel den so mm. pocnavme da ja smeeme da ja skokotkame, baknuvame, gusnuvame....pocna bebevo da se smee da mrda so race i noze kako motorcinja da ima vo niv, tolku brzo kako besno...eden vid napad na bes imase ama vo obraten pravec od site drugi postovi sto se na temava. Potoa pocna da se smee na glas dodeka ja baknuvavme na vratceto...i taka kako golem covek na glas se smeese bebevo. Na kraj od sto ne znaese veke so da napravi, pocna da gleda kako zad glava, kako nesto d ima tamu. Gi trgnav prenicinjata sareni, nemase svetlo ili nesto drugo sto bi i privleklo vnimanie. Pocnav da se plasam...ne prestanuvase da se vrti i da gleda nad glava. Denese bev kaj amticnata na mesecna kontrola i i kazav, rece da ne ja smeeme tolku, moze bila voznemirena od smeenjeto a ako povtorno se sluci toa rece da i ja odneseme. Ne bilo vo red taka da gleda dete kako zad glava da gi vrti ocite. Pisete mi ako vi se slucilo vakvo nesto, voznemirena sum dali e normalno toa.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Напади на бес кај мали деца
24.11.2011 13:01:53   
bocence
libra.n vo pravo bila maticnata ne ja zasmejuvajte tolku ,a za gledanjeto nazad ne e nesto neobicno mojata kerkicka ima 5 m. pa se smee guga si gi stava nozete vo usta ponekogas place od glasno nesto i taka deca se.Prvo dete li ti e?Ako imas i drugo razmiski kakvo bilo toa na taa vozrast ?pisi i kazi ni kako e sega pozz

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Напади на бес кај мали деца
24.11.2011 13:19:57   
libra.n
Dobra e sega, vcera bese olujata, sega e mirna, taa uste vcera se smiri od koga ja izbanjavme si zaspa misno si spiese. Strasna mi bese slikata da ja gledam taka da se vrti so glavata nazad kako da saka nesto da vidi. s peticinjata turkase go krevase stomaceto i ja otfrlase glavata nazad i gledase na nazad. Cudno, ama i maticnata me podisplasi deka mi rece ako se povtori da ja odneseme..znaci ne e vo red toauser posted image
A, da i prvo dete mi e, zatoa se plasam na sekoja cudna reakcija


< Поракaта ја уредил libra.n -- 24.11.2011 13:20:50 >

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Напади на бес кај мали деца
3.12.2011 21:57:44   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

Dobra e sega, vcera bese olujata, sega e mirna, taa uste vcera se smiri od koga ja izbanjavme si zaspa misno si spiese. Strasna mi bese slikata da ja gledam taka da se vrti so glavata nazad kako da saka nesto da vidi. s peticinjata turkase go krevase stomaceto i ja otfrlase glavata nazad i gledase na nazad. Cudno, ama i maticnata me podisplasi deka mi rece ako se povtori da ja odneseme..znaci ne e vo red toauser posted image
A, da i prvo dete mi e, zatoa se plasam na sekoja cudna reakcija


Дури сега го прочитав ова Либра што си го пишала и погоре тоа...и Леонтина прави така а јас мислам дека е од радозналост што сака се да види,се прати кој кај оди...мислам дека не треба да се плашиш ако гледа нагоре па тие се во развој сега се ги интересира....
Незнам зошто др. ти кажала дека е нешто необично???И мене ме подзамисли сега??
поззз

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 15:08:43   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n
Ne bilo vo red taka da gleda dete kako zad glava da gi vrti ocite.



Малку оф топик, ама и мене нон стоп ми велат дека не чини така да гледа назад, а кога сум прашала зошто - немаат одговор. Дали некој знае зошто не е тоа убаво?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 16:06:20   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n
Ne bilo vo red taka da gleda dete kako zad glava da gi vrti ocite.



Малку оф топик, ама и мене нон стоп ми велат дека не чини така да гледа назад, а кога сум прашала зошто - немаат одговор. Дали некој знае зошто не е тоа убаво?


Е и јас прашав зошто не е убаво...а ќерка ми нон-стоп го прави тоа...ми рече една бабичка тука не било убаво за очињата што гледало така.....пак некоја логика има ма да јас на бебе од 4 месеци со да му правам кога она на некој начин и си игра така!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 16:41:13   
lilicka
Сакав да прашам нешто,до поискусните мамички!
Од сношти user posted image почна многу па писка-буквално вришти не плаче но вика етен гласно јас и велам мирно немој ќе те боли грлцето не оти што разбираuser posted image
Дали е ова нормално кај 4,5месечно бебе??Буквално вреска по пола час!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 17:32:47   
Snowhite RR
Период му е, менуваат децата на таа возраст нон стоп

Инаку М последно време често има напади на бес, ама буквално, вреска, плачи, се прекршува, се превртува по земја, се треска од земја, и сето тоа за ништо, значи си игра со нешто и одеднаш ќе му текни и почнува со вакво однесување. Не знам како да реагирам, како да го смирам, пробувам да го прашам зошто плачи, а тој продолжува, сакам да го земам в раце, ми се трга, не сака и после тоа го оставам, не му обрнувам повеќе внимание, си гледам ТВ или си продолжувам со работата и го оставам сам да се смири


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 18:12:36   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Сакав да прашам нешто,до поискусните мамички!
Од сношти user posted image почна многу па писка-буквално вришти не плаче но вика етен гласно јас и велам мирно немој ќе те боли грлцето не оти што разбираuser posted image
Дали е ова нормално кај 4,5месечно бебе??Буквално вреска по пола час!

Istoto i mojov user posted image se dere duri i podkasluva.Pocna nekade okolu 4,5 meseci sega e 5 meseci i 1 ned.Valjda e faza ke im pomine

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 18:29:22   
SkCura77
Ох, ме подзамисливте сега и мене... И мојот има 4 месеци, а пред 1 недела го забележав тоа со вртењето наназад и смешкањето на празен воздух а и пискањето на глас. Во среда сме на преглед па баш ќе прашам што значат сите овие работи. А до среда нервите ќе ме поздрават user posted image ... Ако некој знае нешто, нека пише, да не умираме од неизвесност. user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.12.2011 22:01:02   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

Devojki pomos!!! Prvo ne znaev kaj da pisuvam pa prostete ako ja imam zgreseno temava ili upatete me na vistinskata. Imam 4 mesecno bebe i vcera se sluci nesto mnogu cudno. Cel den spiese i porucekta  kaj 6-7 casot se razbudi i deka ja nemavme videno cel den so mm. pocnavme da ja smeeme da ja skokotkame, baknuvame, gusnuvame....pocna bebevo da se smee da mrda so race i noze kako motorcinja da ima vo niv, tolku brzo kako besno...eden vid napad na bes imase ama vo obraten pravec od site drugi postovi sto se na temava. Potoa pocna da se smee na glas dodeka ja baknuvavme na vratceto...i taka kako golem covek na glas se smeese bebevo. Na kraj od sto ne znaese veke so da napravi, pocna da gleda kako zad glava, kako nesto d ima tamu. Gi trgnav prenicinjata sareni, nemase svetlo ili nesto drugo sto bi i privleklo vnimanie. Pocnav da se plasam...ne prestanuvase da se vrti i da gleda nad glava. Denese bev kaj amticnata na mesecna kontrola i i kazav, rece da ne ja smeeme tolku, moze bila voznemirena od smeenjeto a ako povtorno se sluci toa rece da i ja odneseme. Ne bilo vo red taka da gleda dete kako zad glava da gi vrti ocite. Pisete mi ako vi se slucilo vakvo nesto, voznemirena sum dali e normalno toa.



libra.n не разбрав баш најдобро, дали детето ја врти само главата  наназад или со целото тело зазема позиција на лак, држејќи се само на петиците и зафрлајќи ја главата наназад?


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 10:05:26   
libra.n
Ponekogas ja vri glavata nazad, kako da saka da vidi sto ima tamu zad nea...a toa bese togas ednas koga bese besna, se krevase na petici i pravejki lak sa vrtese nazad.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 10:09:57   
libra.n
Razgovarav so nekolku prijatelki posle ova, sto imaat mali deca i zabelezale i tie vakvo odnesuvanje vo odreden period. Jasno mi e deka e normalno toa, ama me zagriuzi sovetot na maticnata-da ja odnesam na pregled povtorno ako pravi takauser posted image

< Поракaта ја уредил libra.n -- 5.12.2011 10:10:54 >

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 10:11:01   
arh_diz
VO toa sto saka da vidi sto ima zad nea negledam nisto strasno.Sin mi isti znaese da ja svrti nanazad glavata i da vidi sto ima .Vo taa vozrast veke se poveke i poveke razgleduvaat se okolu sebe

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 10:33:23   
rina13
eve bas ja zemav knigata (sto da ocekuvate vo prvata godina)-od arlin ajzenberg i bas pisuva za toa deka povekjeto bebinja vo 4 mesec koga kje gi povlecete so racinjata nanapred glavata ne ja drzat vo nivo so teloto tuku ja navaluvaat nanazad(toa ni se slucuvase i na nas i bebevo sakase taka da visi i da gleda obratno),a piskanjeto i cikanjeto pisuva deka isto e karakteristicno za ovoj period,kako i da proizveduva zvuk slicen na ismevanje...Seto ova go pravese moeto dete i ic ne mi bese strav,na site majki toplo im ja preporacuvam ovaa kniga mn ke im pomogne

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 13:21:13   
lilicka
Се надевам дека е фаза но еве user posted image повторно го прави тоа...значи лежи и ја врти главата буквално се прави како С малку ми беше чудно затоа барав мислење...јас и велам не ќе ја свртам убаво и таа пак,а со врескањето не престанува додека не се измори и давам и цуцла во уста и џабе ја плука и врескаuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 13:41:59   
bombica
Lilicka еве сега во моментов го прави тоа главата му е зафрлена наназад како лак е свиткан и вреска user posted image Јас на ова не гледам како на проблем и чудно ми е зошто педијатарот ти рекол така.Гарант е фаза пошто колку што се секавам и user posted image ни се тука негде со месеци

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 16:29:07   
bushavka
toa so zafrlanjeto na glavata nanazad e samo period mamicki, ne se sekirajte. i jas na pocetokot se cudev zosto pravi taka no potoa mu pomina, posle 7 mesec moze da se kaze
nisto opasno user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.12.2011 16:33:06   
bushavka
a inaku za napadi na bes neznam so da kazam, mislam deka veke ke poludam. Filip mii se budi srede nok i ne place tuku se dere na cel glas i nemozam da go smiram, snosti se derese celi dva casa, nervite mi se tresea. neznam kako da go smiram, i ne samo preku no tuku i preku den pravi taka....nekoj sovetuser posted image

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Напади на бес кај мали деца
6.12.2011 0:33:29   
Тања РР
Воопшто не ми е намерата да ве паничам, најверојатно се работи за минлива фаза во развојот на децата но претпоставувам дека матичната рекла да го однесеш ако продолжи со тоа бидејќи се посомневала на опистотонус. Така се нарекува таа положба кога детето се витка во лак наназад држејќи се само на стапалата и на врвот од главчето. Најчесто не значи ништо страшно но во некои случаи може да сугерира на некој невролошки проблем. Ќерка ми имаше опистотонус, физијатарот рече дека тоа е лош образец кој го има изградено во мозочето но бидејќи детскиот нервен систем е „пластичен“ до 3 години ние правевме вежби со кои го срушивме тој негативен обазец.
Ти советувам да го однесеш на физијатар да го прегледа, чисто за да бидеш помирна.
Сепак без паника, и на брат ми детето се виткаше така и јас барав да му направат ЕЕГ но излезе дека се е во ред.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Напади на бес кај мали деца
6.12.2011 0:38:43   
libra.n
Fala ti Tanja ke ja sledime situacijata, samo Gospod da gi cuva site

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?