|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Напади на бес кај мали деца
8.5.2015 23:57:21   
deluxe
Malecka I jas ti pisav ignoriranje dodeka se treska od zemja I placi bez veza.Jas togas ignoriram skros,duri mu nareduvam da izleze vo salon,tamu da si histerishiuser posted image
Koga ke se isprazni po 5-10min se vrajka kako novo dete.Nasmean do uvouser posted image Veruvala ili ne ama stvarno ova e faza,veruvaj deka ne si ti vinovna.Uverena sum deka si prekrasna majka.Uste nesto:brzata pomos drzi ja na strana koga ke ja ostavis da place I sama da se smiri.Nitu pod razno nikoj od bliskite neka ne probuva da ja smiri,bidejki toa ke I ostane navika so takvo odnesuvanje da dobiva sto saka ili vnimanie,ke znae deka nekoj ke popusti!
Pozzz I izdrziuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Напади на бес кај мали деца
9.5.2015 9:39:21   
Malecka23
Eve da si pisam za vcerasnoto iskustvo.Vecerta imavme gosti ja ostaviv da sedi so nas sto generalno ne e slucaj posto sme 9 vo krevet.Koga gi isprativme imavme dramatizacija.Veke ne fati 12.Mila ajde da se oleceme vo pizamki i da naname.Nejkaaam vristenje.Ja ostavivme so mm bas kako sot rekovte.Ne ja ni poglednavme.Se treskase do 1 na mn pati duri i ke povratese strasna slika.ama izdrzavme.Posle vidde ne vide dojde kaj mene se potsmiri sama se gusnavme zboruvame se oblekovme i vo krevet za 2sek zaspa.Sabajle vo 6 od son vristenje vristenje mm bese so nea ne se smiruvase nikako a jas sum zaspala vo dr soba dojde do mene samo ja gusnav i za 2sek zaspauser posted image .A denta koga bevme nadvor pocna pak da izevduva jas vikav pelena da i smenam posot se iskaka i odma brza pomos ja zema vo race pa ajde vaka taka i ja donese doma.Znaci ifrit sum ne sakam skoro 3god dete vo race da go nosam samo za da se smiri.I mn mi e maka.Sakam da ja naucam so zbor ne so ligavenje i tegnenje vo race ama..ke bbidat vojni ocigledno.Moram tuka da si se pozalam posto navistina nemam kade.Brzata pomos kolku i da i se zbori vaka taka za dobroto na M si tera inaet i si tera po svoe i ne mozes na kraj da izlezes

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Напади на бес кај мали деца
9.5.2015 13:17:07   
marchi
jas sum minala niz bukvalno ista situacija.so sve sme probuvale so smirenost so ignoriranje so kjotek so vikanje so ostavanje samo...nekogas se slucvalo da ima maka i zatoa taka vristi pa redovno navecer imav svareno cajce od nane zasto pretezno meseto go bolelo i odma se smiruvase i zaspivase.nekogas toa go pravese od bes ne znam od sto pa na kraj posolednoto nesto sto go napravivme bese odenje na bajacka ,i veruvajte se smiri vekje nemase nikakvi napadi.a sekoja vecer napadite mu bea vo isto vreme.cudna rabota.od 2 saatot navecer do 5 sabajle se macevme

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Напади на бес кај мали деца
15.5.2015 14:49:48   
miana
Каде е мојот пост од тука???

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Напади на бес кај мали деца
15.5.2015 15:46:59   
Felly RR
Миана, на кој пост мислиш - денес или од претходно некој? Да не ги помеша темите - денес нели пишуваше во Фази кај децата

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Напади на бес кај мали деца
16.5.2015 14:00:01   
miana
Ne, tuka pisuvav... I napisav deka prethodno napisav ogromen post i mi se izbrisa i deka sum revoltirana porafi toa. I napisav na kratko toa sto mislev na ovaa tema.. Sovet za Malecka .... I sega mojot post go nema?

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Напади на бес кај мали деца
16.5.2015 14:10:45   
Melanija RR
MIana ако постот не го гледаат модераторите на овој форум или Администраторите ,тогаш не се испратил. Кога ќе бидат на форумот ќе ти одговорат. Во темата ТУКА видов таков твој пост

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.5.2015 14:14:12 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Напади на бес кај мали деца
16.5.2015 17:32:02   
sandriana RR
miana ниту јас видов постоечки пост од тебе на темава - верувам дека е дојдено до забуна по темиве што ги посочија Фели и Меланија, или евентуално некој технички проблем. Од оваа тема не се бришени постови.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Напади на бес кај мали деца
26.5.2015 13:20:23   
Malecka23
Update.Mila e malku potsmirena.Ja nosev i na bajacka i probuvame so ignore i jas i maz mi i na kraj dojdovme do zaklucok deka ona koga go ima celoto vnimanie na svetov e edno dete a koga vnimanieto treba da se podeli e drugo dete.I odbramben mehanizam i e treskanjeto.Ama od koga pocnav me da ja ostavame da se treska se potsmiri.Zakani imame i so vesterkata i i toa ako ne uspee pod kazna sedi vo soba.Vaka ili onaka se smiruva.Se nadevam deka ke i treba malku vreme i deka ke si se vrati detevo vo kolosek.Ona sto pocnuva da me plasi e toa sto ke pojde od septemvri vo gradinka pa da ne ispadne pak ista pesna da peeme ko minatiot pat pa napadive pak da se vratat

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Напади на бес кај мали деца
30.12.2015 12:48:39   
sonc90
https://www.youtube.com/watch?v=cTI3BCmZjMg https://www.youtube.com/watch?v=8GwRYwPyY4w ima i drugi video klipovi od emisijata ako na nekoj mu se gleda,jas staviv samo 2 kako primer,najverojatno moze da vi pomognat,planiram da koristam del od sovetite,ne mozam da gi primenuvam site zaso mojata gospogjica ima 18 meseci pa nema da razbira no vo princip planiram opsto za celoto vospituvanje i odnesuvanje da gi primenuvam sovetite od Jo Frost...inaku nas otkako pocna kerka mi da odi i da se drzi stabilno a toa bese tocno na godina,togas ni pocnaa i tantrumite,se mavase so glavata vo zid,vrata,masa,plakar...se dodeka ne doznav deka toa se tantrumi i kako da se spravam so niv se do togas ona imase napadi na bes po 5-6 pati vo denot...normalno,zagrizena deka ke si go povredi glavceto ja krevav vo race no otkako doznav deka ignoriranje mu e majkata,pocnav so toa,sekako bev vo nea blizina i so krajot na okoto ja posmatrav slucajno da ne se povredi,ja ostavav da i projde besot pa ja zemav vo race,ke se isplacese i ke se izguskavme,izbacuvavme i gotovo...so tek na vreme popusti malce no i denes po 6 meseci seuste znae da se lupne so glavata koga saka nesto a jas ne i dozvoluvam ili koga nesto ne i e po volja ili koga saka da privlece vnimanie...isto taka koga sme nadvor na prosetka znae da pocne da drami da gi vlece nozete t.e. gi otpusta nozete i ispagja kako jas da ja vlecam...no bidejki sme nadvor edinstvena tehnika mi e da ja zemam vo race,ne ja smiruvam tuku ja zemam vo race,kutam i ja vrakam doma namesto da prodolzime so setanjeto...sto ke bide vo idnina nz,samo ke kazam Gospod da mi gi cuva nervite user posted image i ne samo mene,na site nas da ni gi cuva nervite

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.1.2016 13:48:03   
marchi
se nadevam deka za moeto prasan je sum na soodvetn tema.napadi na bes vo red no kako se spravuvate so nervozata kaj decata?

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.1.2016 15:58:13   
blue_blue
marchi, кое и какво однесување го дефинираш како нервоза? Објасни малку на што мислиш за да може да споделиме искуства

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Напади на бес кај мали деца
4.1.2016 21:28:30   
marchi
nekako vo posledno vreme e nervozen,burno reagira na sitnici na primer zosto sijalicata sme ja izgasnale iako bilo vreme za spien je toj ne sakal da spie,prvo pocnuva so vikanje potoa so obid da tepa i na kraj place vika ako ne go poslusas.
jas napad na bes go svakjam dreckanjeto placenjeto megjutoa dete da vika glasno da se topori so udiranje i so zborovi kako na primer TI NEMA DA MI KAZES, SLUSAJ ME MENE STO TI ZBORUVAM TI REKOV DA ODIS NA DRUGIOT KREVET...toa go svakjam kako nervoza,probuvam so objasnuvanje ama ne ni probuva da slusne posle so lazenje ajde ke mu dadam cokolada cips ajde vrace pak nema fajde se tegne.epten retko m i se slucuva i da go udram po gazeto pocesto go ostavam na ignore.nekogas znae da se smiri odkako nema da mu obrnuvam vnimanie nekogas ke prestane so vikanje i placenje ama ke se ligavi vika dojdi zemi me...
ni so loso ni so ubavo ne uspevam.cesto se zamisluvam sto li tolku sum napravila da e nervozen cesto razmisluvam na kakov nacin da mu pristapam.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.1.2016 8:56:51   
blue_blue
marchi, според мене тоа не е нервоза туку несоодветно однесување зошто не му се поставени граници до кај може да оди и што е консеквенцата од несоодветно однесување. Ако го погледнеш првото клипче што го постирала sonc90 таму има една едно детенце на 4 години кое и вика на мајката и се обраќа со погрдни зборови итд....таа дадилката спроведува неколку техники со детето а една од првите е: не може со мене да зборуваш така и додека не се смириш оди на местото за несоодветно однесување и остани таму (не мора д абиде ќош)...и се додека е таму го игнорираш макар колку и да се противи...ако излезе од таму го враќаш и не му збориш треба да сфати дека кога така се однесува ти нема да комуницираш со него. Во такви ситуации нема објаснување....само казна - седење во naughty corner. Тој сега е на возраст кога ги тестира вашите граници и кога испитува дал ги има. Ти си родител и мораш да ги поставиш границите и истите мора да се почитуваат...мајката во клипчето осеќа немоќ и истотштеност што сама се грижи за 3 деца од кои машково е најмало и најразуздано...исто така скоро никогаш не го фалеше за добро однесување (кое искрено и го немаше баш многу бидјеќи постојано таа му викаше а тој уште повеќе викаше) а детео супер реагираше на пофалби..погледни го клипот баш е едукативен може да ти помогне, оти не е детето нервозно туку е до нас родителите кои несвесно правиме грешки...сакаме да се однесува соодветно ама не сме конзистентни во спроведување на казна за несоодветно однесување и затоа детето не знае кај е границата....проста техника е игнорирам несоодветно однесување - не комуницарм тогаш туку скроз игонрирам, кога е смирен и отворен за соработка објаснувам што е соодветно што не и што се добива за несоодветно однесување и кога прави нешто добро не пропуштам да го гушнам и да кажам браво....и ако постојано ова се спроведува има ефект....

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.1.2016 12:24:55   
mommy_angels RR
Потполно се согласувам со Блу.Во моменти кога е нервозно(дали за спиење,јадење или желба за внимание) детето не соработува.Секое наше викање кај него предизвикува дополнителна нервоза и уште поголеми проблеми.Кога е ваква ќерка ми тотално ја игнорирам,и кажувам дека додека се однесува така ниту ќе и зборувам,ниту ќе направам нешто за нејзе.А кога моментот ќе помине,сама доаѓа на гушкање и дури тогаш се објаснуваме зашто не може или не треба да го прави тоа.Нареден пат кога ќе го прави истото,но овој пат на правилен начин и го посветувам целото внимание,ја следам и на крај добива пофални зборови.Понекогаш и јас сум нервозна и тогаш кога и јас ќе почнам да викам ,добивам сосема поинаков ефект од посакуваниот.Ова го научив од сопствените постапки и лично мислам дека резултатите се видливи.
И уште нешто Марчи,немој да се преиспитуваш и обвинуваш дека самата си виновна за ваквите постапки на малото.Тие се деца,сега растат,учат и совладуваат вештини.Кога ќе наидат на пречка се јавува незадоволство.Наше е како родители во тој момент да постапиме како возрасни и зрели личностии притоа да го задржиме трпението user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Напади на бес кај мали деца
5.1.2016 13:33:29   
marchi
koga sonc90 gi objavi videata gi zagledav zaedno so sinceto,toj odma pocna da komentira zosto decata taka i pravat na majkata neli decata ne treba da ja nerviraat majkata? mu vikam pa stefan i ti nekogas taka i pravis na majka ti ako znaes deka taka ne treba nemoj ni ti da pravis. mnogu pati mu imam kazivano kako treba da se odnesuva so roditelite,toa go ima zapamteno i go povtoruva,koga nekoj loso se odnesuva so roditelite reagira so vikanje NEMOJ TAKA NE SE PRAVI NA MAJKA I NA TATKO no koga ke dojde red toj toa da go napravi...e toa e druga prikazna. videata ke gi dogledam nekoj nareden pat a za sovetite na blue_blue i mommy_angels golema blagodarnost zasto sekoe mislenje veruvajte mi e dobredojdeno.ke probam so nekoi tehniki (ako ne gi izgubam zivcite vo megjuvreme user posted image ) pa ke vidam kakov rezultat ke dobieme

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Напади на бес кај мали деца
11.1.2016 2:34:03   
sonc90
marchi bas vo videata dadilkata objasnuva deka koga mislis deka ne mozes vekje,deka gubis trpenie izlezi od sobata kade sto e deteto,vlezi vo wc vdisi vozduh nekolku pati,smiri se i izlezi i prodolzi da se spravuvas so situacijata...se soglasuvam so sovetite koi ti gi dale,ignoriraj,ne pokazuvaj nikakov znak na vnimanie,bidi resena i odlucna,"ne smees da i vikas na mama,ne smees da ja udiras mama,ne smees taka da se odnesuvas",ako prodolzi so takvo odnesuvanje togas "kaznuvas" i duri otkako ke se smiri togas i ti ke popustis i pred da pocnete da se mazite,guskate i baknuvate ke mu objasnis na deteto zosto ne e ubavo taka da pravi pa duri potoa ke si se mazite i nikogas ama NIKOGAS ne mu odi po gazot,ne mu gi ispolnuvaj zelbite koga ima takvi napadi bidejki ke te nauci i posle postojano taka ke ti pravi za da go dobie od tebe toa sto go saka...znam,nemam iskustvo bidejki nie sme mn mali ama sum videla sekakvi deca taka da mnogu dobro znam sto zboram,mn dobro znam deka pravilen sovet ti davam...i sekako,milo mi e sto vi se dopagjaat videata,samo se nadevam na nikoj nema da mu bidat potrebni user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Напади на бес кај мали деца
11.1.2016 20:53:09   
marchi
pred da pocnete da se mazite,guskate i baknuvate ke mu objasnis na deteto zosto ne e ubavo taka da pravi pa duri potoa ke si se mazite

ova obicno go pravime r ecisi sekoja vecer pred spienje raskazuvame sto sme pravele vo tekot na denot i sto ne cini a sto cini i sto sme naucile od razgovorot prethodnata vecer.

nikogas ama NIKOGAS ne mu odi po gazot,ne mu gi ispolnuvaj zelbite koga ima takvi napadi bidejki ke te nauci i posle postojano taka ke ti pravi za da go dobie od tebe toa sto go saka

za ova sosem se slozuvam,nekogas si vikam ajde dosadno mu e jas imam rabota niz doma a toj sam,edno dete pa donekade mozam da razberam.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 168
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?