|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
18.2.2012 12:14:00   
mamicki
Na Kliment mu davam razredeno kravjo mleko ednas vo denot, t.e mlecnata kasa mu ja podgotvuvam so razredeno kravjo mleko, inaku si pie AD mleko i kje go pie najmalku do 9 meseca, a najverojatno do 1 godina. Inaku, za proba na 6 meseca mu dadov 1 sise kravjo mleko, razredeno, go ispi na eks, so mnogu povekje apetit otkolku AD mlekoto, no sepak mi e sube da go prefrlam na kravjo user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Кравјо млеко
24.2.2012 17:03:47   
kikitina
Искрено порано скоро сите деца растеле со кравјо млеко, јас уште на времето не сум доена, со такво млеко сум пораснала. Сега е друго време и сите некако го избегнуваат, еве толку работи се начитав и сега ни под разно на Јована пред годика нема да и дадам кравјо млеко,а педијатарот ми рече уште пред 6 месеци ако сакаме може да и даваме.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Кравјо млеко
24.2.2012 18:08:50   
mamicka77
nie od vcera pocnavme so tetrapak bitolsko 1,5 maslenost pa ke videme kako ke bide sega za sega e super nema alergija ne e isfrlila ama cekam do 72casa bidejki prethodniot pat na 72 casa mi pokaza


(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Кравјо млеко
29.2.2012 11:12:26   
Mimushka
Незнам точно каде ама читав дека на бебиња(кога се почнува со кравјо млеко) не треба да им се дава млеко со помала масленост, бидејки така вестацки се обезмастува млекото а со тоа се вадат и други корисни состојки.Значи би требало да се дава разредено полномасно млеко.
Јас на моево(има 9 и пол месеци) почнав да му давам еднаш дневно кравјо млеко и го обожава вкусот, а адаптираното не го сака.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Кравјо млеко
29.2.2012 11:58:04   
Calypso
Tocno e Mimushka, na mali deca barem do dve godini ne im se dava obezmasteno mleko, ili mleko so pomala maslenost, zatoa sto tie masnotii se potrebni za razvojot na mozokot. Jas duri i se cudam kako nekoi pedijatri svesno predlozuvaat mleko so pomala maslenost koga treba da se vovede kravjoto mleko vo ishranata na bebinjata.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Кравјо млеко
29.2.2012 12:08:40   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimushka

Незнам точно каде ама читав дека на бебиња(кога се почнува со кравјо млеко) не треба да им се дава млеко со помала масленост, бидејки така вестацки се обезмастува млекото а со тоа се вадат и други корисни состојки.Значи би требало да се дава разредено полномасно млеко.
Јас на моево(има 9 и пол месеци) почнав да му давам еднаш дневно кравјо млеко и го обожава вкусот, а адаптираното не го сака.

Tocno Mimushka! Ne se dava obezmasteno mleko na deca. I ne toa samo na pomali od 2 godini. Sekogas treba da se koristi samo polnomasno mleko za deca.
Jas kravjo mleko vovedov posle edna godina. I sega koristam mleko so polna maslenost. I ne samo mleko. I jogurt so polna maslenost i mnogu puter. Ovie masti se mnogu vazni za razvojot na mozokot kaj decinjata. Pa i za nas duri nikogas ne kupuvam obezmasteno mleko.


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Кравјо млеко
6.3.2012 9:27:13   
Mimushka
Јас му давав млеко Дукат 2,8% малку разредено и не знам што ми текна го сменив со Алпско 3,5% и одма му се сцрвенија обравчињата и под носето.Прочитав дека тоа се типични симптоми за алергија од млеко. Се вратив пак на Дукат и фала му на господ добар е. Си мислам да не му било многу јако 3,5% , да не сум го разредила малку.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Кравјо млеко
6.3.2012 11:12:00   
Emanuelapp
Јас на син ми му давав Битолско млеко ама со 1.5 масленост по препорака на педијатар и мислам дека ја направив најголемата грешкаuser posted image не дека имше некои реакции тој си пие било какво млеко ама благодарение на Рингераја прочитав дека не треба да му се дава обезмастено млеко на дете во раст и развој. Добро е што му давав само 2 месеци такво млеко. Сега му давам исто така Битолско ама со 3.2 масленост

< Поракaта ја уредил Emanuelapp -- 6.3.2012 11:16:17 >

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Кравјо млеко
6.3.2012 14:27:13   
mamicka77
jas na mila i davam bitolsko 1,5 i go razreduvam so 300gr voda na 1kg  i nema reakcija nikakva a prvo pocnavme so 3,2 i razredeno so 350gr voda i se isfrli celata niz teloto i vednas pocnavme so 1,5 i si e dobra na 6 mesecno bebe ne moze tolku golema maslenost da se dava


(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Кравјо млеко
6.3.2012 14:30:49   
JovanaJ
Pa zatoa i ne se preporacuva kravjo mleko na bebe od 6 meseci. Mislam deka sosema dobra zamena se AD mlekata. Da ne se optovaruva organizmot na bebeceto nepotrebno...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Кравјо млеко
6.3.2012 16:28:19   
Calypso
Na sin mi mu dadov kravjo mleko nekade od 6, 6 i pol meseci oti ne sakase voopsto da pie AD mleko. Mu dadov svezo, ubavo izvrieno i razredeno. I do den denes nema reakcija, edinstveno sto mi rece doktorkata na vakcini deka obrazite mu bile crveni od mlekoto i mi preporaca pantexol. Zedov i go mackav, nemase promeni. A drugi dvajca pedijatri mi kazaa deka toa nema vrska, deka kozata mu e takva. I jas sum bila ista kako mala.
Inaku, moze reakcijata e od toa sto ste davale mleko vo tetrapak? Od konzervansite sto gi sodrzi? Ne znam, neka kaze nekoj dali ima iskustvo so reakcija od svezo mleko. Tetrapakot ne e dobar ni za deca, ni za vozrasni - koga ke mu pomine rokot na toa mleko, go vrakjaat i go prepakuvaat povtorno, so nov rok na traenje - i taka mozelo do pet pati. Ako mozam da go najdam linkot kade sto go procitav toa, ke go postiram. Moze nema vistina, moze nekoj si igra igracki i pisuva se si sesto na internet, ama iskreno, i ne bi me cudelo da e vistina...

A inaku, kravjoto mleko ne se preporacuva do 6 meseci zaradi bubrezite, a ne tolku zaradi alergijata sto bi mozelo da ja predizvika...

< Поракaта ја уредил Calypso -- 6.3.2012 16:29:18 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Кравјо млеко
27.3.2012 13:36:23   
Annet
mojava kerkicka od den na den se pomalku pie mleko,zimi vo jasi sto go vnesuva,neznam zosto nesaka,ama voopsto,uste siseto koga ke go vidi,duri ni za navecer za uspivanje nesaka,so sok se uspivame..
lelle izgleda ke ostaneme na mlecni kasi samo,mleko nesaka inaku,i so neskvik i so seker,ne go saka,moze li nesto dr da se stavi so ovosen vkus da go pie?????????????

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Кравјо млеко
27.3.2012 13:39:47   
Beatris
Анет да не те обесхрабрувам, ќерка ми почна така, малку по малку со тешки маки пиење, и сега воопшто не сака да пие. Ама сабајле и навечер обавезно пие по 150гр јогурт, плус ако доручкува пр. тарана и ставам сирење и павлака, во палента пр. зденка и јогурт, во овошна кашичка за ужинка понекогаш ставам павлака и за вечера плус обавезно млечна каша. Мислам дека надохнадуваме.

Ништо страшно ако не сака, ќе пробаш вака, може да го заборават малку вкусот па ќе пропијат пак

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Кравјо млеко
27.3.2012 13:45:11   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mojava kerkicka od den na den se pomalku pie mleko,zimi vo jasi sto go vnesuva,neznam zosto nesaka,ama voopsto,uste siseto koga ke go vidi,duri ni za navecer za uspivanje nesaka,so sok se uspivame..
lelle izgleda ke ostaneme na mlecni kasi samo,mleko nesaka inaku,i so neskvik i so seker,ne go saka,moze li nesto dr da se stavi so ovosen vkus da go pie?????????????

probaj frutolino ili karmelino grasolino  rizolino od tie kasi ke vidis kako ke bide eden period mila ne sakase nokeska da pie i stavav frutolino sega si pie pak cisto


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Кравјо млеко
27.3.2012 13:47:02   
Annet
ona site tie kasi gi jade,saka ama ne sum stavila vo mleko da pie,moevo dete izgleda veke ni cucla nesaka da fati,lelee so ke pravam,aj ke probam malku da stavamuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mojava kerkicka od den na den se pomalku pie mleko,zimi vo jasi sto go vnesuva,neznam zosto nesaka,ama voopsto,uste siseto koga ke go vidi,duri ni za navecer za uspivanje nesaka,so sok se uspivame..
lelle izgleda ke ostaneme na mlecni kasi samo,mleko nesaka inaku,i so neskvik i so seker,ne go saka,moze li nesto dr da se stavi so ovosen vkus da go pie?????????????

probaj frutolino ili karmelino grasolino  rizolino od tie kasi ke vidis kako ke bide eden period mila ne sakase nokeska da pie i stavav frutolino sega si pie pak cisto




(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Кравјо млеко
27.3.2012 13:49:29   
Beatris
Ако успееш така ќе биде супер, мојава не сака благи кашички никакви, со сила и ги давам да ги јаде, брее што терсене дете ќе беше, инаку тоа ти е супер тактика за да си пропие пак, а ако неќе со цуцла пробај давај и со клунче, со лажичка, со нешто ќе успееш

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Кравјо млеко
28.3.2012 11:59:38   
Annet
samo lazica saka ama ajde podobro e mozebi sto vikas polesno za mene ke bide;-) se nadevam eve 3-4 pati pravam mlecni kasi,dali pavlaka,jogurt ili obicno mleko,vazno jade,se jade ne naoga maani,ama ette sise saka samo so sok.a sok pie mnoguuuuuu go razreduvam so voda ,kaj ke mi e krajot.......od koga e rodena so mleko problem imame,ama bar vaka jade.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Кравјо млеко
15.4.2012 15:41:09   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

здраво на сите мамички.јас сум нова на форумот.имам 5месечно бебе.тоа цицаше 2ипол месеци а потоа преминавме на адаптирано млеко.користиме хипп био1,а ме интересира дали смеам да му давам кравјо или козјо млеко на моето бебе откако ке наполни 6месеци?знам дека педијатрите не препорачуваат но финансиски е поисплатливо.ве молам за совет доколку некоја од вас има искуство со кравјо млеко.како го прифати васето бебе и дали показуваше знаци на алергиска реакција...?





_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Кравјо млеко
15.4.2012 15:53:05   
AnnaMolly RR
Мајка на Ева, јас му давав на син ми од неполни 5 месеци кравјо млеко. Почнав со по едно шише дневно, разредено. На пример 120 мл кравјо, 80 вода. Два-три дена така му давав, само насабајле. После две шишиња, пак разредено, пак така неколку дена. После три, па четири и додека не ги замениш сите адаптирани со кравјо. Му разредував едно 2-3 недели максимум, не памтам точно колку, после чисто млеко. Знам дека не се препорачува, ама ете јас имав среќа Филип да не покаже никаква реакција на кравјото млеко и го прифати без проблем.
Ако случајно не сака да ти го пие, додај и 1-2 лажички од адаптираното, па со тек на време помалку ставај му додека не се научи да го пие кравјото.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Кравјо млеко
15.4.2012 16:14:15   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

здраво на сите мамички.јас сум нова на форумот.имам 5месечно бебе.тоа цицаше 2ипол месеци а потоа преминавме на адаптирано млеко.користиме хипп био1,а ме интересира дали смеам да му давам кравјо или козјо млеко на моето бебе откако ке наполни 6месеци?знам дека педијатрите не препорачуваат но финансиски е поисплатливо.ве молам за совет доколку некоја од вас има искуство со кравјо млеко.како го прифати васето бебе и дали показуваше знаци на алергиска реакција...?





Majka na eva jas na mojata kerka pocnav da i davam kravjo domasno mleko od nepolni 6 meseci i bez problem go prifati za sreka nemase nikakva reakcija na alergija osven sto na pocetokot nekolku dena imase zapek no postepeno i se stabilizira i toa....jas bev primorana da i dadam kravjo mleko zs ne piese voopsto ad mleko i ne napreduvasee zgora na toa i krvnata slika i bese katastrofa....fala mu na gospod od koga sme na kravjo moeto dete pocna da si napreduva super i krvnata slika i se podobri......jas isto go pravev kako sto pisa Annamolly samo postepeno i ke bide!!Imam slusnato deka kozjoto mleko znaci domasno e mnogu pozdravo od kravjoto e sega koj moze da najde!
Ako nesto te interesira drugo pisi mi pp ke ti kazam podetalno!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Кравјо млеко
15.4.2012 23:49:45   
ivoni4ka
ej zenski abe kako se manifestira alergija na kravjo mleko?
a drugone mi e jasno kako moze nekoi bebinja da se alergicni na kravjo mleko a na ad mlko da ne se koga ad mlekoto e modificirano kravjo mleko?

_____________________________



(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Кравјо млеко
16.4.2012 16:08:28   
majka na eva
ВИ БЛАГОДАРАМ AnnaMoli i Lilicka.Тоа ме интересираше,дали некоја од вас има давано кравјо млеко на 6мuser posted image .и баш мислев да прашам како се разаредува ама убаво што спомнавте.ке пробам овие денови ќкупам да и дадам па ќе ви пишам како ќе го прифати и дали ке пие.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Кравјо млеко
16.4.2012 16:19:22   
majka na eva
ej zenski abe kako se manifestira alergija na kravjo mleko?
a drugone mi e jasno kako moze nekoi bebinja da se alergicni na kravjo mleko a na ad mlko da ne se koga ad mlekoto e modificirano kravjo mleko?
ивоничка сакам да ти кажам за тоа што викаш дека на ад-млеко не се алергични но има бебиња кои СЕ алергични.па ако не се зошто тогаш постои адаптирано млеко со хипоалергенска формула?"HA".А некаде имам прочитано дека за да видиш дали ти е бебето алергично на кравјо млеко,најпрвин ќе му го протриеш ушенцето со неразредено млеко па ќе почекаш дали ќе има некаква алергиска реакција.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Кравјо млеко
16.4.2012 22:44:20   
ivoni4ka
majka na eva mozebi pogresno me sfati ne vkam deka bebinjata ne mozat da bidat alergicni na ad mleko mozat apsolutno tku drugo mi bese muabetot ako nekoe bebe e na ad mleko koe e modificrano kravjo mleko( diplomiran laborant analiticar sum taka da znam sto treba da ma ad mleko za da bide soodvetno kako majcnoto mleko) skoro nikakva e verojatnosta da bide alergicno na obicno kravjo mleko

_____________________________



(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Кравјо млеко
16.4.2012 22:46:33   
ivoni4ka
a prasav za alerijata kako izgleda bidejki nekoi vikaat deka se vcruvaat obravcinjata drugi se isfrluvale sitn brumcinja pozadi usinjata i na racete( ova mene me asocora na sipanici) a na stranski sajtovi najdov deka alergija na kravjo mleko e so povrakanjeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?