|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Музикотерапија
17.5.2010 22:18:10   
Julie1
СОЗДАВАЊЕ МУЗИКА ПРИ МУЗИКОТЕРАПИЈА

Создавањето музика со децата со посебни потреби дава нов квалитет во нивниот живот;
Музикотерапијата може да го охрабри детскиот развој и да обезбеди практична помош и советување за родителите.
ПЕЕЊЕТО ВО МУЗИКОТЕРАПИЈАТА

Звуците создадени од човечкиот глас можат да бидат комбиниран облик на песна, со која се откриваш и изразуваш себеси. Тоа е корисно за децата со посебни образовни потрби.
ПЕЕЊЕ И ДВИЖЕЊЕ ВО МУЗИКОТЕРАПИЈАТА

Движењето, манипулацијата и танцот комбинирани со вокална експресија, се системска методологија со која се ослободува стресот.
ЕДУКАЦИЈА

Џунџуле е лиценциран обучувач од страна на Бирото за развој на образованието при Министерство за образование и наука на Република Македонија, за воспитно-образовниот кадар со методологијата на музикотерапија.


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Музикотерапија
17.5.2010 22:19:22   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby13

Zdravo jas sum nova na portalot
sakam da prasam dali nekoj ima slusnato za Muzikoterapija so deca. imam gledano edna emisija odamna, deka postoi vo Skopje no nikako ne mozam da najdam informacii. ke bidam blagodarna ako nekoj mi kaze nesto sto znae. pozzz


ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie

Добредојде драга

Еве нешто што најдов на нет, може ќе ти биде од помош КЛИК


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Музикотерапија
17.5.2010 22:28:07   
baby13
blagodaram mnogu  na informacijata. inaku jas uste se vklopuvam :))) a ima mnogu ubavi temu vo koi sakam da se vklucam .pozz

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Музикотерапија
17.5.2010 23:19:48   
bucko 1
dobredojde baby 13 za kakva muziko terapija se interesiras kako tretman za dete so pp ili za nesto kako od postot na julie kade sto deteto bi tvorelo vo domen na muzikata.julie blagodaram za postot ova ne go imav najdeno do sega samo ke proveram dali funkcionira uste ,zatoa sto na stranata nemaat nekoja ponova aktivnost posle 2008.

(Одговор на членот baby13)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Музикотерапија
18.5.2010 10:17:06   
beki RR
За музикотерапија прв пат слушнав на телевизија и баш од некој прилог за џунџуле,пред околу 2 години.За жал кај нас тоа низ македонија го нема,изгледа само во Скопје во џунџуле има можност за оваа терапија.
Лично мене , од кога се роди Ана ми препорачаа да и пуштам музика , најдобро било моцарт, а може и "музика што гали".
Во хрватска има отсек музикотерапија на факултетот за терапевти.
Во светот се применува многу, преку песнички детето се стимулира да кажува одредени слогови.Ние немаме можност за музикотерапија, но затоа мама цел ден пее и кажува песнички, а Ана ме гледа во уста и сака да повторува по менеuser posted image

Еве како изгледа музикотерапија
кликни тука

< Поракaта ја уредил nadica -- 18.5.2010 10:24:57 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Музикотерапија
16.6.2010 11:48:25   
beki RR
Музиката го забрзува оздравувањето после мозочен удар



Додека да добијам соодветна дозвола за поставување на текстот ве молам прочитајте го тектсот  тука  КЛИК



< Поракaта ја уредил beki -- 16.6.2010 12:25:35 >

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Музикотерапија
31.7.2010 14:02:12   
tomislav
За се што Ве интересира за музикотерапија кај деца со посебни потреби може слободно да се обратите на тимот во Детскиот Центар Џунџуле во Скопје на ул.Илинденска 53 (Во зградата на пионерски дом Карпош) и на тел. 070 785 168.

Јас сум музикотерапевтот и со дел од тимот слободно ќе разговараме за Вашиот проблем. Поздрав до сите!!!

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Музикотерапија
31.7.2010 14:24:37   
beki RR
Томислав, добро ни дојде user posted image

Ти благодарам што се вклучи .Се надевам дека нема да ти е проблем, тука на рр, да одговараш на некои прашање кои ги имаат родителите , и на тој начин да им се помогне и на тие што прашуваат и на тие што само читаат.

Срдечен поздрав до тебе.



(Одговор на членот tomislav)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Музикотерапија
31.7.2010 18:08:26   
bucko 1
dobredojde tomislav
mozete da mi kazete dali rabotite i so mali deca od 3 godini vo djindjule i dali imate nekoe iskustvo so deca koi imaat narusuvanje od autisticen spektar.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Музикотерапија
2.8.2010 1:16:58   
sinolicka
julie pomogni mi da se snajdam dali ima otvoreno tema za deca so osteten sluh.mojot vnuk e so osteten sluh pa nema da bide loso da se razmenuvaat iskustva.ako ima  tema prenasocime blagodaram

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Музикотерапија
2.8.2010 8:52:41   
beki RR
Драга синоличка, добро ни дојде на форумот.
Тема за деца со оштетен слух немаме, но секако дека може да се отвори.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Музикотерапија
17.8.2010 14:20:35   
antonija
blagodaram do tomislav sto se prikluci, sigurno kje te kontaktirame i direktno, no i na ringeraja e super barem da dobieme odgovori....

site barem malku sme cule za muzikoterapija, ama najdov edni CD od hrvatska, nameneti za koncentracija i ucenje... opisot im bese super, tocno, pretezno e klasicna muzika, imase konkretni dela od Mozart.... kje go najdam linkot i kje vi pratam za info, a cenata e isto taka ok, mislam deka se okolu 1200 denari duploto CD sto i ne e taka mnogu (ili malku).... jas se snajdov i taka sto od youtube najdov del od opisanite simfonii, ama kvalitetot na mrezata mi bese slab pa ne sum i gi pustila na antonija.... vetuvam najskoro kje se obidam da go najdam i prosledam linkot....

jas veruvam vo muzikata kako lek...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Музикотерапија
18.8.2010 21:38:40   
antonija
eve decki, gi najdov linkovite.... prilicno odamna gi imam vadeno ama se nadevam kje pomognat....

http://glazba.crolink.net/default2.asp

http://razvojdjece.crolink.net/knjiga.asp?ID=2743


pozz i javete ako gi poracate i pocnete da gi praktikuvate

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?