|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
6.4.2010 22:23:20   
liljace
eee zenski jas sum uste tuka user posted image boli ama nemu se izlegvi na bebusov hehehe eve veke 24 casa imam bolki vo polovinata (krstot) i dolniot del na stomakot cela nok mi bea na 20 minuti a preku den na poveke ili od dvizenjeto negi osekam ama i nemeram bas vreme bidejki bolkite ne se taka strasni kako sto kazuvaat deka treba da bidat no kaj i da e treba da pocnat i posilni i pocesti bolki bidejki kraen termin mi e petok (uste 2dena) no mi vikaat deka od mnogu sto se dvizam mozno e i ovie bolki sto gi osekam iako za mene nese taka strasni da bidat bas tie porodilni.pred 1 nedela bev na ctg i tamu registriraa bolki koi odea do 100-ka a jas ne osekav nisto postrasno od sto osekam sega samo sto togas bea na pogolemo rastojanie od sega i ne traea 24 casa no kaj i da e se nadevam deka ke bide za brzo i nema da bide mnogu strasno heheh
so lesno na site

(Одговор на членот caci_27)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Породилни болки
6.4.2010 22:32:02   
***Lide***
liljace i tebe so lesno se nadevam deka za brzo ke ni pisis radosa vest user posted image samo napred navivam za tebe user posted image se ke bidi vo red jas sum vo 39 nedela bev vcera na ctg ama nema nisto se e vo red pa ni rekoa da si cekame user posted image pa i toa go pravimeuser posted image user posted image user posted image  

sakav da prasam nesto : od koga ke pukni vodenjakot kolku vreme imam na raspolaganje duri da pojdam vo bolnica mozebi e smesno ama dali ke imam vreme barem da se istusiram na primeruser posted image pocnuvam da se zamoruvam so glupostiuser posted image ama bas me interesira ako mozi nekoj da mi kazi

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Породилни болки
6.4.2010 22:40:28   
liljace
Lide mene mi rekoja deka ako mipukne vodenjak odma da odam na bolnica sega i jas si mislam toa odma neveruvam deka ke bide bas vo bukvalna smislam i jas planiram dase istusiram dase sredam malku edna drugarka i prsna vodenjakot vo 12:30 polse polnok a se porodi duri vo 9 sabajleto zatoa nee koj znaje kolku strasno no netreba i da bide mnogu kasno sto pobrzo treba dase pojdi vo bolnica vo slucaj da ne e veke zagadena plodovata voda ili da nese zagadi ili istece nabrzina od toa se stravuva bidejki toa moze da bide opasno za bebusot no i nemora da znaci zatoa e potrebno najbrzo sto mozi dase pojdi nabolnica sto pak ke recam ne znaci toa e isto ako nekoj zivee 5 min. do bolnica i nekoj zivee 1 saat pat do bolnica no sepak ne treba zadrzuvanje.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Породилни болки
6.4.2010 22:42:34   
mother 29
ке имаш време да се истуширашuser posted image
не мора веднаш да одиш болница ,ке си го мериш растојанието мегу болките ..акот и е блиску болницата со 5 мин растојание можеш да појдеш
со лесно!

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Породилни болки
6.4.2010 22:48:33   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: liljace
vo slucaj da ne e veke zagadena plodovata voda ili da nese zagadi ili istece nabrzina od toa se stravuva bidejki toa moze da bide opasno za bebusot


ако е загадена плодовата вода- значи е поминат термин и тоа се следи секојдневно, така да нема шанси за неколку саата да се загади.а со пукнат водењак може уште 72 саата да се породувате!
ке имате време ,не се секирајтеuser posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 6.4.2010 22:49:02 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Породилни болки
6.4.2010 22:55:36   
***Lide***
fala ti mother 29 mi pomogna user posted image jas sega samo go nekoi vakvi raboti se zamaram ama da si prasam za da znam user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Породилни болки
7.4.2010 8:45:42   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ***Lide***


sakav da prasam nesto : od koga ke pukni vodenjakot kolku vreme imam na raspolaganje duri da pojdam vo bolnica mozebi e smesno ama dali ke imam vreme barem da se istusiram na primeruser posted image pocnuvam da se zamoruvam so glupostiuser posted image ama bas me interesira ako mozi nekoj da mi kazi



Треба веднаш да одиш во болница, пукнат водењак не е играчка. Истуширај се, среди се и за пола час оди. Можеби нема веднаш да почне породувањето, но таму го следат бебето и твоите контракции.
Ајде со лесно на сите труднички user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Породилни болки
7.4.2010 13:15:20   
Snowhite RR
И јас мислам дека треба веднаш да се оди на болница, со пукнат водењак да не се одложува воопшто

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Породилни болки
7.4.2010 13:19:43   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: ***Lide***

od koga ke pukni vodenjakot kolku vreme imam na raspolaganje duri da pojdam vo bolnica mozebi e smesno ama dali ke imam vreme barem da se istusiram na primer



истуширај си се ,ке имаш врема ваљда за еден туш...не мора да трчашuser posted image user posted image


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 7.4.2010 13:20:08 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Породилни болки
7.4.2010 13:20:31   
Annabel
Особено треба да се побрза ако плодовата вода има зелена боја.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Породилни болки
7.4.2010 17:07:52   
liljace
женски јас незнам што се случува со мене хехе можеби е тоа нормално но мене ми е прв пат па од се се плашам имав болки 24часа на секои 20 мин. и наеднаш тие болки денес се смирија(несе така болни и интезивни како што беа вчера) имам уште 2 дена до крај на терминот па незанм дали тоа е нормално минатава ноќ ќе одев на породилно а денес ми се смирени незнам дали е тоа нормално. бебушот денес е многу поактивен само лупа чука како да сака да излези преку кожа хехе user posted image се надевам дека е се во ред но ако и денес неми се повторат болките утре одам на матичен или можеби ова што денес мисе смирија болките е знак дека можеби ноќеска ке ме фатат посилни болки или можеби почнува породувањето па телото собира сила. ова јас само онака си претпоставувам

< Поракaта ја уредил liljace -- 7.4.2010 17:11:36 >

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Породилни болки
7.4.2010 17:31:39   
mother 29
Кај многу од идните мајки се јавуваат повремено благи контракции пред да започне вистинското породување. Овие се наречени Бракстон-Хиксови контракции. Тешко се разликуваат од вистински, породилни контракции, особено блиску до терминот на породување.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Породилни болки
7.4.2010 17:37:54   
liljace
благодарам mother 29 се надевав дека несе лажни хехе но кај и да е ќе бидат и вистинските се надевам за брзо

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Породилни болки
7.4.2010 18:12:59   
opasna
Jas sum vo 37 nedela i vcera bev kaj mojot doktor i mi veli ti otvorena si mene me interesira od ko ke pocnis da se otvoras uste kloku vreme treba za da pocnat jaki bolki posto jas nemam nikakvi bolki

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Породилни болки
10.4.2010 21:05:04   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: opasna

Jas sum vo 37 nedela i vcera bev kaj mojot doktor i mi veli ti otvorena si mene me interesira od ko ke pocnis da se otvoras uste kloku vreme treba za da pocnat jaki bolki posto jas nemam nikakvi bolki


А јас сум 36 недела, на крај, еве денес влегувам во 9месец, и во четвртокот осетив јака болка кај препоните и на отворот, и бев кај матичниот, ми рече дека се спуштило надоле многу, и сум почнала да се отварам, ми даде упат за цтг и за породување, и ми рече ова е последен пат што се гладаме, па те чекам со слика од бебушот!
И мене истото ме интересира, уште колку време треба да чекам!?
Ама мислам дека user posted image сам ќе си каже, кога ќе реши да излегува ништо нема да го врати назадuser posted image user posted image user posted image
Само нека ни е со лесно!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Породилни болки
11.4.2010 1:15:20   
mama maca
Neka vi e so lesno i na user posted image i na user posted image i ne se sekiraj som si vo 9 se e normalno.user posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Породилни болки
16.4.2010 19:05:37   
caci_27
zdravo rr eve jas sum 39 nedela sekoj den si imam mali bolki no nikako da dojde do pojaka bolka llele a kolku sum nestrpliva veke iskreno mi se dosadi ova cekanje .znam deka kaj da e tuka e user posted image no ne se izdrzuva .sakav da ve prasam posto sekoj misla mi etamu dali ke gi prepoznaam vistinskite bolki ? pozdrvi golemi 

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Породилни болки
16.4.2010 19:37:09   
riba79
definitivno ke gi prepoznaesuser posted image bolkite se najmnogu vo dolniot del od grbot i treba da bidat na 5 min za da dojde do poroduvanje.znaci koga taka boli dole vo grbot znaci deka se otvoras..barem taka bese kaj mene ..pozdrav i so lesnouser posted image

(Одговор на членот caci_27)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Породилни болки
17.4.2010 0:35:59   
Snowhite RR
Биди сигурна дека ќе ги препознаеш, како што ти кажа риба79 почнуваат од половината, крстот назад и ќе осетиш напон како за во вц за голема нужда, прво ќе бидат на 15-20 мин, а потоа на 5 мин, кога ќе почнат на 5 мин треба да одиш во болница или ако случајно пукне водењакот, поздрав и со лесно

< Поракaта ја уредил Snowhite -- 17.4.2010 0:36:33 >

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Породилни болки
17.4.2010 11:31:13   
BILE.F
Дали е нормално да имаш поголема количина на исцедок?
А не е бело прање, туку како вода?
Што значи тоа?
Јас прочитав дека во последните недели исцедокот е зголемен, ама пак не сум сигурна?
PLS за одговор!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Породилни болки
17.4.2010 11:35:28   
profesorica
биле, мене како вода кога ми потече, тоа беше знак на пукнат воденик.водата беше скоро прозирна и си потекуваше по малку, дури морав да ставам улошка.

леле ај ваљда ти почна породувањето милаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Породилни болки
17.4.2010 11:45:11   
elle
Биле мене на спиење ми потече малку и веднаш кога станав истече многу а немав никакви болки се породив по 26 саатаuser posted image
можеби е знак дека времето ти е близу опушти сеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Породилни болки
17.4.2010 12:11:27   
BILE.F
Фалаuser posted image user posted image user posted image
Јас да си чекам, па ќе ве известам ако има нешто новоuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Породилни болки
17.4.2010 14:23:22   
mother 29
опааа ми мириса на ново рр-бебчеuser posted image user posted image user posted image
држи се Биле!

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Породилни болки
17.4.2010 16:32:53   
ananikol
Vremeto e blizu..na Bileto terminot i e na 10-ti Maj

Ama jas mislam deka se raboti samo za iscedok a ne za puknat vodenjak.
I jas go imam...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?