|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога сексот не е добар?
4.7.2009 14:17:32   
Еца
Некогаш работите не функционираат добро во креветот. Постојат неколку проблеми за тоа. Според истражувањето на Светската Здравствена организација (WHO), дури 66% од жените се соочуваат со сексуални проблеми. Околу 33% од жените кои учествувале во истражувањето се пожалиле на ниското ниво на либидо, 46% не можеле да достигнат оргазам, 20% кажале дека не уживаат во сексот и 15% чувствувале болки или неугодност во текот на сексот.

Сексологот Ена Мек Интош, ги истакнува причините за вакви проблеми:

1. Стрес
Денешниот начин на живеење покажува дека жената е едноставно премногу уморна за сексот.

2. Болест
Покрај сериозните заболувања како што е ракот, хроничните болести,  дијабетесот и обичните настинки, може да се причини за намалено либидо.

3. Лекарства
Различни типови на лекарства - антидепресиви, пилули за смирување, можат да влијаат врз либидото и да спречат достигнување на оргазмот.

4. Промени
Позитивни и негативни промени, како што се: прекинување на врската, промени на работното место, или на место на живеење, можат привремено да го намалат либидото.

5. Годините
Жените сексуалниот врв го достигнуваат меѓу 40 и 50 години. Хормонската нерамнотежа, која доаѓа со годините и менопаузата, можат да влијаат врз намалување на сексуалната активност.


6. Ниска самодоверба
Многу жени не се задоволни со своето тело и не се чувствуваат атрактивни и посакувани.

7. Дрога и алкохол елосно можат да го упропастат сексот.

Ако едноставно не сте расположени, имате привремени проблеми или имате некои промени во начинот на живеење- вежбање, здрава диета, свеж воздух, ќе можат да влијаат позитивно.

Но, ако проблемите траат подолго, треба секако да контактирате експерт.Психолошките проблеми, како што се хормонската нерамнотежа, можат да се лекуваат со помош на гинеколог.Исто така психолозите и психијатарите можат да помогнат ако имате емоционални проблеми или се чувствувате депресивни.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кога сексот не е добар?
4.7.2009 14:34:32   
milijana
Moram da ve nasmeam devojki.Eve edna situacija.Sedime tri prijatelki i ednata se zali..maz mi vaka,,maz mi taka..i vaa drugava kako od top: ,,Pa, ti sto ne go smenis pistolot???,,I normalno eve ti kavga...Auuuu..pa ti nesi normalna..ja ...neee.I odgovor:-Ajde ma..bozem prv ti e..pa sega ke izigruvas nevina??Aj..posle se smeevme..ama toa ti..koga se pocnuva tema..,,ama znaes seksot ne ni cini,,..i eve ti sovet??? Imam isto i drugarka koja ima dve deca, soprug, kuka, kola, rabota..so eden zbor..od nadvor ,,sovrsen zivot,,A vnatre??Duri posle 10 god brak duri pred tri dena mi kaza deka odela so nekoj biznismen postar od nea 10 god(a, ona ima 33)samo zaradi seks.Pozz kuklicki..sto ima da kazete..a???

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кога сексот не е добар?
4.7.2009 14:57:29   
Еца
Искрено, не знам што да кажам...за првата ситуација жени ко жени може да се зезаме, мислам и на само и пред мажи, барем за мене зборам, јас сум таа, прифаќам шала и се шегувам на туѓа сметка. Но ова втората ситуација, како прво може навистина имаат и некој друг проблем па оваа се решила да мрда, но според мене и во моите очи таа е жена без морал, се понижува самата себеси, а потоа и децата, за мажот веќе не збориме.Кажала се со тоа што има друг маж за секс. Сепак, никој од нас не е безгрешен, зависи само каква вистина крие во себе, никогаш не вели никогаш. Лично мој став е дека ако се сака може да се најде решение, за секој проблем решение има.Битна е вољата и желбата.Ајде кој не се согласува со мене, нека ми удри контра, поздравчеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кога сексот не е добар?
5.7.2009 8:22:33   
mami
а зошто воопшто се мажела ако не и бил сексот ок?(зборувам за онаа втората која има маж и деца и се и љубовник одозгора) Мислам тоа е за мене крајно неприфатливо..не сум сакала такви работи додека имав дечко а не па сега кога имам маж и дете со него. Според мене, за да направиш дете со некој треба да го сакаш, да ти е убаво со него- барем јас затоа се омажив и му родив дете на мојот најмил...Живееме во време каде сексот пред брак е сосема нормална појава, епа извинете, ама ако сексот не ми одговарал тогаш, сигурно немало да се согласам да се омажам со него, знаејќи каков ке биде мојот сексуален живот...
а за првата другарка, мислам шала  како шала, и ние така се зафркаваме, ама никогаш не би ми паднало да барам љубовник..Или си со некој човек, или не си, неможе на две столици да седиш.
додека за сите оние причини кои ги наведе Елена во првиот пост- па тоа е сосема нормално- мислам и мене ми се случува некогаш да сум едноставно премногу уморна за да правам било што, тогаш сакам само да го гушнам и така да си заспијам

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кога сексот не е добар?
5.7.2009 11:33:37   
niki
A sto mozeme nie da kazeme i koi sme pa nie voopsto da si dozvolime da komentirame za nekoi tugi zivotni prikazni, koi ne gi znaeme vo celost. Spored nekoi nasi kriteriumi mozeme samo da gi osudime, a nemame pravo na toa.
Vo sekoja vrska ima podemi i padovi, pa i na seksualno pole, ako na pocetok seksot bil dobar ne znaci deka nekogas ne ke e los, ili  i obratno. Se zavisi od dvajcata partneri i od nivnata obostrana zelba da se podobrat rabotite i nivno zaednicko vlozuvanje vo vrskata. Ako edniot postojano dava, a ovoj drugiot postojano samo zema, ke mu se smaci na ovoj da dava i ona sto go nema doma, ke go najde na drugo mesto. I toa e tolku prosto i ednostavno i tuka nikakva uloga ne igra nit brakot niti decata. Sekoj covek saka da ljubi i da bide ljuben, bez toa nemoze da se zivee i siot zivot go pominuvame tragajki po toa i stremejki se kon taa cel, nekoj toa go naoga vo eden partner, nekoj drug ne e tolku sreken i e primoran da tropne i na druga vrata.
Od moe licno iskustvo, seksot nekogas ni bese odlicen i togas mislev deka nikogas ama nikogas nema da mi padne na pamet da si go izneveruvam maz mi, no rabotite se promenija, dvajcata sme si krivi za toa i sega od ovaa perspektiva mu vikam i vo sebesi ponekogas si pomisluvam deka ke najdam nekoj drug, nekoi moralni ubeduvanja ne mi dozvolile toa seuste da go napravam, ama koj znae sto ti nosi utre, se e mozno.
Kako vikame nikogas ne vikaj nikogas.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кога сексот не е добар?
5.7.2009 13:32:49   
Еца
Ники потполно се согласувам со тебе за се што кажа.Ние само коментираме одредена ситуација за некој, некаде,не осудуваме, зашто како што кажав никој не е безгрешен.Можеби нашата грешка за која ние мислиме дека и не е нешто трагично, за некој е неморално и срамно.Ние само разменуваме мислења. Секој си знае зошто некогаш нешто направил во животот. user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кога сексот не е добар?
6.7.2009 15:47:12   
Katuska
Мами јас размислувам како тебе, ако не и бил добар сексот, зашто воопшто се мажела за тој човек.Јас сум во врска 6 години, и мојот дечко многу добро знае дека многу  ми е битен сексот во врската и мислам дека секоја жена треба да му го стави на знаење тоа на својот партнер. за да изневериш некого мора нешто да ти фали во врската, а моето мислење е дека подобро да го оставиш и да си ја бараш среката со друг, а секако и он да може да си ја најде, отколку да го изневеруваш нели??? Сепак е татко на твоите деца и заслужува барем малку почит. Се изјаснувам со категорично НЕ за изневерување. Секој што мисли да го направи тоа пред да го направи нека се стави во ситуација на другиот, и за момент да помисли како ке му биде кога ке ја дознае вистината, а ке ја дознае...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кога сексот не е добар?
6.7.2009 15:57:50   
milijana
Mene me naucivte veke deka sum religiozna po dosta prasanja..sakam ponekogas da se opustam da vi dolovam po nekoja situacija, pa eve edna. Imam navistina dobra drugarka koja mislam deka se bi storila za mene, arno ama taa veke tri godini odi so eden 5 godini postar maz.Ima dve deca, maz(koj dobro izgleda, ne e star, 3 god e postar od nea)Toa mi go prizna pred okolu dva meseca..zatoa sto pocna da odi na lekari, de ova i e, de ona i e..se nesto e bolna..a ustvari nema vrska.Ona samo barala izgovor za izleguvanje..a jas so solzi ja molev da mi kaze sto i e, zosto se zagriziv..koga i da prasam kaj e ? Taa ne e doma..ili e nalekar.Pocna da se smee i si kaza. Jas (kako jas) i predloziv da odi vo crkava da ja ispee pop pod mantija..zosto si ima rabota so gavolot.Pokraj se vo zivotot taa, napravila dogovor so gavolot.Normalno..ona se iznasmea..mi rece toa bile gluposti..ama prizna deka se nesto ja teralo na placenje i mnogu dezapam piela.Na kraj izleze deka voopsto ne bila zadovolna od seksualniot zivot so mazot i. Se iznaplaka..se izjada.Ovoj sega( i on zenet so edno dete sakal da ja zema za zena..ama ona znae sto ima doma)Aaaa..ne..mi vika..maz mi e dobar..decata mi se super..doma se imam...arno ama seks nema.I sega za pusti k.. ke mi izvinite se pravi toa sto se pravi..Dusata ke ja dadam za nea..ama ne mozam da i pomognam...Pozz najdragi moi..site ubavo mi pisuvate..user posted image

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кога сексот не е добар?
6.7.2009 18:35:45   
mami
ке ми извините на директноста ама и таа не знае што сака...а старите многу добро кажале- кој сака на два стола да седи ке падне на задникот...за сексот се разговара, како за секоја друга работа, најнормално и најотворено...што е тоа што го добива на страна а го нема дома? адреналин дека изневерува? а помислува на децата некогаш???

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кога сексот не е добар?
6.7.2009 22:23:20   
Палешка РР
Кога сексот не е добар се разговара и се бара решение. Исто така и се експериментира и збогатува љубовниот живот.
Прибегнувањето кон барање задоволства надвор од брачниот  кревет, само го продлабочува јазот. Ретко кој брак се спасил каде сопружниците се "излетници". И додека тие се задоволуваат на други места најмногу страдаат децата ! user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кога сексот не е добар?
2.3.2010 11:57:23   
mami
3. Лекарства
Различни типови на лекарства - антидепресиви, пилули за смирување, можат да влијаат врз либидото и да спречат достигнување на оргазмот.


Откако ни се испослучија сите трагедии во фамилија, незнам колку лексилиумчиња и бедоксинчиња испив и еден период немав ама апсолутно никаква желба за секс...Дури и мм се загрижи и ме праша- Што се случува? Зошто повеќе не водиме љубов...Ми требаше и те како време за да се опуштам пак...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кога сексот не е добар?
2.3.2010 12:04:21   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: milijana

Moram da ve nasmeam devojki.Eve edna situacija.Sedime tri prijatelki i ednata se zali..maz mi vaka,,maz mi taka..i vaa drugava kako od top: ,,Pa, ti sto ne go smenis pistolot???,,I normalno eve ti kavga...Auuuu..pa ti nesi normalna..ja ...neee.I odgovor:-Ajde ma..bozem prv ti e..pa sega ke izigruvas nevina??Aj..posle se smeevme..ama toa ti..koga se pocnuva tema..,,ama znaes seksot ne ni cini,,..i eve ti sovet??? Imam isto i drugarka koja ima dve deca, soprug, kuka, kola, rabota..so eden zbor..od nadvor ,,sovrsen zivot,,A vnatre??Duri posle 10 god brak duri pred tri dena mi kaza deka odela so nekoj biznismen postar od nea 10 god(a, ona ima 33)samo zaradi seks.Pozz kuklicki..sto ima da kazete..a???



леле милијана од кај ги наоѓап приказниве.имам јас една таква другарка, само немажена е , има дечко ама има и уште еден дечко и со двајцата оди долго, спие кај нив, како паралелен живот живее со двајцата.и вели дека двајцата се добри во креветuser posted image user posted image user posted image и сега кој да ја разбере???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кога сексот не е добар?
3.7.2010 22:54:31   
Џесика
Абе видете... не е работата „ако не и било убаво, што се мажела?“ едноставно спласнале работите... и јас бев, можда и уште сум во фаза кога чувствувам дека не е се така исто како пред бракот... и се случи да мајка ми и свекрва ми ме седнат и одоколу ми прават муабет дека честиот секс е добар за здравјето, за нервоза, за позитивна енергија во домот... и можда сум помислила дека не ми е исто како порано, ама НИКАКО не сум помислила тоа да го барам кај друг... на помисла само, ми доаѓа ликот на син ми, и ми се гади да помислам било што во тој правец...  можеби не е тешко да изневериш маж за секс, но сопственото дете??? Никогаш!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?