|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
11.12.2009 23:09:33   
Весна
Еее, драга Анушка, јас на вас си мислам и кога е најтешко и кога е највесело. Ветувам дека штом нешто конретно почне најпрви ќе бидете известени. Мм е веќе обучен како да го стори тоа user posted image
Инаку, вакви болки веќе неколку пати ме дрмнаа во рок од десетина дена и не се во точен интервал. Те ме боли на 30 мин., те на 15 мин. те на 2, 5, па пак на 30 мин... Сега за сега е мирно, ама малово никако да се смири подолго од еден час. Се бунтува нешто. user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Породилни болки
11.12.2009 23:15:26   
Anushka
najiskren sovet: ne gledaj saat, spij, misli na bebeto ubavo, odmaraj, se` samoto ke ti se kaze. Koga ke ti dojde vremeto, odi istusiraj se so topla voda na krstot i kukovite, zavtkaj se toplo i taka pojdi na porogjaj, da ne ti se ladi teloto. Zatoplena, pobrzo ke se otvoris i polesno ke se porodis (tamu sdedi si do parno vo bolnica). I disi!!!

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Породилни болки
14.12.2009 20:29:07   
Maria
Леле мамички кажувајте дали имал некој искуство како моево.Откако влегов во осми месец, секој ден ме боли стомакот одоздоле.Си велев,дека расте,натежнува,се спушта...и 300 друѓи оправдувања.Сега веќе влегувам во 9ти месец(за 3-4 дена),а болките ги има се повеке ,се појаки се и подолго траат.user posted image Искрено,ме плашат.Ај да ми е прво,па да незнам.user posted image А пред некој ден осетив и нешто како напон од бебето кој траеше околу 5-6 секунди,па потоа јака болка на левата страна од стомакот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Породилни болки
14.12.2009 20:34:21   
Весна
Мариа, и јас имав такви болки, па пиев магнесол шумливи таблети и навистина болките престанаа и еве ме си ја тераме 38 недела. Гинекологот тврдеше дека болките ми се од тоа дека сум слаба, + тежината на стомакот си го прави своето и + се шири местото. Но, од друга страна кажуваат штом се влезе во 9 требало да престанеме да го пиеме магнезиумот.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Породилни болки
14.12.2009 20:36:27   
Весна
user posted image user posted image user posted image
И штом си на прагот од 9 месец, ајде опушти се па може малото е нетрпеливо да ми те гушне user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Породилни болки
14.12.2009 20:38:37   
Maria
Јас магнезол пиев во првата бременост,но во 5тиот месец.Сега ке одам по се изгледа утре,па да видам што ке ми каже докторот.Сакав само да знам дали имал некој слично искуство.Фала на коментарот Весна.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Породилни болки
14.12.2009 20:40:15   
Maria
user posted image user posted image user posted image user posted image И јас се надевам Весна,дај Боже да побрза,па да си се олеснам.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Породилни болки
14.12.2009 23:25:02   
Палешка РР
Ма нека си седи таму, нека порасне уууууште поголемо, нека стане појако.
Имав и јас такви болки одвреме-навреме, мислам не е ништо страшно, само бебето си прави место. Извести не што ќе ти кажат Мариа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Породилни болки
15.12.2009 12:51:56   
Adrijana
Maria ne se sekiraj i jas mav takvi bolki, zasto bebenceto e pogolemko i se spusta nadolu zatoa boli, navleguva vo malata karlica i se sprema za nadvoruser posted image . Ajde samo so lesno da si mines, pa uste malce uste edno bebce na RRuser posted image user posted image


_____________________________



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Породилни болки
15.12.2009 13:00:03   
srnicka
jas otidov na ctg bez bolki a bev 4 prsta otvorena pa posle pocnaa, tka da kaj sekoj e individualno, toa ke si kaze koga ke resi da iskaca.ako osetis bolki koi se na tocno odredeno vreme, toa e toa :)

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Породилни болки
17.12.2009 22:11:50   
cevlice
Многу сум исплашена!Денеска од сабајле прокравев нежно розе. ОДМА ОТИТОВ ВО БОЛНИЦА
им кажав како што е , ме ставиа на цтг не покажуваше болки после на ехо ме гледаа плодова вода има доволно бебето си мрда редовно и тоа ме праша и на контрола за 4 дена ако нема потреба и болки за порано.дали му се слуцило вакво слицно на некој. Испаницено чевлице

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Породилни болки
17.12.2009 22:12:53   
pacuvce
Koja nedela si cevlice???


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Породилни болки
17.12.2009 22:13:13   
cevlice
Многу сум исплашена дали да им верувам на клиника

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Породилни болки
17.12.2009 22:15:29   
cevlice
39 инаку ми рекоа дека е нормално бидејки пукаат капилари и се шири матката

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Породилни болки
17.12.2009 22:20:22   
pacuvce
Cevlice drago,opusti se...Se ke bide vo red...Moze veke bebus poleka trgnalo na pat za domceuser posted image user posted image user posted image ...Dokolku ctg-to ne pokazalo nisto,togas bidi mirna...JAs poslednoto CTG go pravev tri dena pred poroduvanje,pa imase takvi promeni,sto doktorkata me prasa dali imam nekakvi bolki...Jas ne cuvctvuvav nisto...Mi rece da pojdam doma,da se najadam nesto blago i da legnam da se odmoram...Posle tri dena angelceto izleze na svet...Samo opusteno...Se ke bide vo red...Cekame samo ubava vest...Deka se rodilo novoto RR bebe...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Породилни болки
18.12.2009 0:04:21   
cevlice
DOBRO E KOGA POSTOJAT LUGE KAKO VAS . FALATI MNOGU

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Породилни болки
18.12.2009 0:06:08   
mami
Мила, опушти се...само немој да те фаќаат паники, уживај, направи си го омиленото јадење, гушкај се со идниот татко..уживај, беба се спрема да излегува полека, се е тоа дел од процесот, и ако немало ништо на ЦТГ значи дека уште малку ке си се дружите во мешето.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Породилни болки
30.12.2009 23:38:46   
Maria
Mamicki kazuvajte sto da pravam?Se pravev hrabra,no...me faka strav.Ovie dva dena po cel den i cela nok me boli stomakot odozdole i polovinata.No nemozam da kazam na kolku vreme ,bidejki e toa postojano,bez razlika dali sedam ili stojam.Pred dva dena bev na CTG,no doktorot ne me pregledna nitu racno,nitu pak na eho,mi rece da odam naredniot petok, na 8mi.user posted image Neznam na sto se dolzat ovie bolki,no znam deka se daleku od vistinskite.A bebusot nekeko kako i da turka nadolu.user posted image Navistina sum zbuneta i neznam sto mi se slucuva.37ma nedela sum,znam deka nema mesto za panika...nouser posted image navistina me boli.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Породилни болки
30.12.2009 23:47:02   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Mamicki kazuvajte sto da pravam?Se pravev hrabra,no...me faka strav.Ovie dva dena po cel den i cela nok me boli stomakot odozdole i polovinata.No nemozam da kazam na kolku vreme ,bidejki e toa postojano,bez razlika dali sedam ili stojam.Pred dva dena bev na CTG,no doktorot ne me pregledna nitu racno,nitu pak na eho,mi rece da odam naredniot petok, na 8mi.user posted image Neznam na sto se dolzat ovie bolki,no znam deka se daleku od vistinskite.A bebusot nekeko kako i da turka nadolu.user posted image Navistina sum zbuneta i neznam sto mi se slucuva.37ma nedela sum,znam deka nema mesto za panika...nouser posted image navistina me boli.


Немој да те фаќа паника, јас така им испаничив на моите ќе ме носите во болница или јас сама  ќе одам да се пораѓам user posted image user posted image user posted image ... мислев дека тоа туку така ќе излезе... ама реално од болките до породувањето не оди толку брзо.
Па, се отседов 5 дена во болница, видов свашта додека  не ме фатија вистинските болки и се породив. Прибери се немој да паничиш, и немој од секоја болка да правиш дека дошол моментот за породување, немој да се плашиш биди храбра како никогаш!

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Породилни болки
30.12.2009 23:53:51   
Maria
Fala ti ripce,znam deka ne e ova toa bidejki mi e vtoro dete,no so prvoto takvi naponi i turkanje od bebeto ne osetiv duri ni na boksot koga se poroduvav.user posted image Zatoa se plasam sto ke bide.user posted image Se obiduvam da lezam,da miruvam,no duri i togas me boli.Se nadevam deka ke pomine do utre ili...deka ke se porodam sto pobrzo.Obicno ne panicam vaka,no malovo me zbunuva i neznam sto da mislam.user posted image Fala ti uste ednas.Pozdrav.user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Породилни болки
31.12.2009 0:07:13   
ripce
user posted image Нема зошто Мариа ние сме овде една за друга, колку можеме да си помагаме... ти посакувам лесно породување и што побрзо да си го гушнеш малечкотоuser posted image поздравuser posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Породилни болки
15.1.2010 4:12:46   
lukas
ke mozi nekoj da mi kazi jas sum34 nedela i mnogu navercer se razbudvam poradi bolki vo racete ne si gi osekam voopsto i mi se zdrveni i mnogu me bolat ,i kazete mi uste nesto iskusnite,na kolku vreme se tocnite kontakcii,na kolku vreme treba  se slucuvaat? fala

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Породилни болки
15.1.2010 13:25:00   
alex_mo
  Лукас ,јас во првата бременост се породив без болки и неможам од искуство да ти кажам.Сега сум скоро 37 недела и во паника оти незнам какви болки да очекувам,ама знам дека вистинските контракции се секогаш на ист интервал на пр.секогаш на 15 или 10 мин  и траат од 30-60секунди.Препорачуваат ако е се во ред во бременоста во болница до одиш кога ке бидат на 5 мин.Ама не паничи,имаш најмалку 2 недели.Значи породувањето е нормално од 36-40 недела.А за проблемите со рацете не знам ништо и неможам да ти помогнам.Позз

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Породилни болки
15.1.2010 14:41:58   
lukas
fala ti mnogu...a kolkavi se sansite da mi pocnat bolkite vo 36 nedela dali ima vrska goleminata na moeto telo posto sum napravena ogromna,i dali ima vrska toa sto nosam masko...?

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:13:55   
Палешка РР
Нема врска ниту твојата тежина, ниту полот на бебето и верувај ми дека ќе знаеш кога ќе добиеш породилни болки. Не се слични со ништо..и не можат да се споредат со ниту една друга болка user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?