|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 14:51:33   
m@gic
мислам дека само во велес се прави Мавиле барем на други свадби немам приметено
тоа ми е најјак момент на свадбата
момакот и невестата седнуваат на столчиња на среде сала гостите околу нив клечат и музикантот почнува да кажува
Кумот годинава венчаваше па догодина да крштеа а ние ќе речеме ( и сите викаат )
Мааааавиииииииииилееееееееее и сите стануваат а момакот и невестата ги креваат на столевите и треба да се пољубат
па ги спуштаат и сите пак клекнуваат и одново музикантот кажува нешто во стилот добар живот убав брак многу дечиња .... и пак ние ќе речеме мааавииииле мавилееееееееееее
и така 3 пати

ич не знам од кај е обичајов едино на сексот и градот видов дека шарлот кога се венчаваше нешто слично правеа па би требало да има некои еврејски корени Само интересно би ми било некој од 120 кг како ќе го креваат на стол user posted image user posted image user posted image

_____________________________

живеј од денес за утре
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 15:06:53   
Матеа
Е ова ни на DISCOVERY го немам виденоuser posted image user posted image user posted image нитѕ пак имам слушнато за вакво нешто а мм има роднини во Велес ама и тој нема слушнато за ова, инаку забавно ми звучи, можи ќе си го примениме на свадбата со мм user posted image

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 15:42:21   
m@gic
збучи доста интересно нелиuser posted image

дали некој од вас видел нешто слично на свадба и што мислите за овој обичај??


_____________________________

живеј од денес за утре

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 15:45:42   
arh_diz
Interesen obicaj . Dobro e dokolku dvajcata mladenci se soglasuvaat da se podrzuva obicajot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 15:47:46   
m@gic
јас кај што бев дечкото имаше добри 100 кила може и више 7 души го креваа
невестата 3цаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

живеј од денес за утре

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 15:48:54   
Bogdancanka
prv pat slusam ali zvuci interesnouser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 15:50:31   
m@gic
имаме ли некој член од велес па да ни каже нешто повеќе ако знае?

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

живеј од денес за утре

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
13.1.2010 17:11:53   
vezilka RR
Дефинитивно многу интересно..а немам видено до сега. Може да води потекло од некои стари еврејски корени..зборот мавиле звучи така:)))))

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
19.2.2010 1:01:35   
pretty
Pa i nie vo Veles ne znaeme tocno od kade poteknuva samo znaeme deka se primenuva mnogu odamna
Drugo nesto e sto vo poodminatite godini se peese na turski jazik mislam a potoa se pocna nekoja verzija na makedonski user posted image
Inace jas na moeto mavili na svadbata padnav od stolot no nisto strasno pravo nanoze

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
19.2.2010 7:56:24   
BILE.F
Јас имам многу роднини во Велес, и ова ми е еден од најинтересните обичаи! На друго место не сум видела вакво нешто!
П.С А морам да кажам дека таму сум ја поминала најинтересната свадба. Братучетка ми кога се мажеше , зашто таа одеше на играорна,  имаше еден куп играорци на свадбата! Поубаво оро не сум видела ни на ТВ.

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот pretty)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
15.5.2010 22:34:35   
Annet
хаха еве јас сум од Велес,ќе ви кажам....многумина се чудат што е тоа Мавиле и јас не го знам точното значење.
стара традиција во Велес на велешките свадби.песна со благослов за мн деца итн....
јас за мојата свадба се мислев дали да се прави или не и во последен момент се одлучи да се прави.мн се плашев да не не испуштат,ама ние дека слабички и супер беше.мм се качи на стол исправен на 2 нозе и така излезе мн убаво.за гостите од др градови беше доживување ,навистина е убав обичај.малку е непријатно ,седиш на стол и неколку мажи ги држат на ногарките од столот и наеднаш те креваат нагоре(опасни морници лазат) а другите сите клечат и сите наеднаш стануваат аххахахаха

неможам сега да го исецкам тоа парче од мојата свадба .ама еве еден линк па видете ,макар што нашето мавиле беше мн мн убавоuser posted image ,ама ова е од you tube.... и од тел user posted image



http://www.youtube.com/watch?v=dxSbITbHRrM

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
16.5.2010 1:33:05   
Maca25
Јас сум била на велешка свадба, но овој обичај го немаше. Може зата што невестата беше малце трудничка user posted image . Инаку изгледа интересно!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
16.5.2010 11:54:39   
Bitolcanka
Интересен обичај, навистина user posted image Првпат слушам. Го видов клипчето user posted image Ај можеби ќе го применам на мојата свадба user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
16.5.2010 15:24:19   
Annet
интересно е, ама во последно време секој не го профаќа и во Велес.индивидуално е се....ама сепак е интересно.се прави убава атмосфера на свадбатаuser posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
16.5.2010 16:28:33   
niki

Сега го гледав клипчето, вистинска акробација, не за џабе невестата цело време се држи за столица.
Многу се интересни автентичните свадбарски обичаи, но се помалку ги има на нашите свадби, а се повеќе се превземаат некои обичаи од западниот свет и тоа не ми се допаѓа воопшто.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
20.6.2010 19:24:31   
Martins mom
Мене лично мавилето ми е бљак...кога ја слушам музиката ме лазат морници, не ми воопшто убаво ни за очи, ни за уши...
Немам ништо против ама лично мене не ми се допаѓа овој адет, кој многу ме потсеќа на турски


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
1.11.2011 20:45:20   
Snow Queen
Тато и цела фамилија на татко ми е од Велес, така да многу пати сум била и видела Мавиле. Многу е убаво и интересно.Поготово кога некој од младенците ќе се качи на столчето исправен на двете нозе.user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
23.2.2013 23:51:02   
elenak
Сум била на една велешка свадба и стварно ми беше интересно ова, невидено.
Исто и кога влегоа младенците им се поклонија на кумовите и родителите на главната маса три пати па и тоа ми беше ново и некако убаво ми дојде па си украдов идеја за мојата свадба и стварно ги изненадивме нашитеuser posted image Келнерот таман притрча со шампањот јас го бутнав како ,,чекај малку ќе се клањаме,, user posted image
Ама ова денес што го слушнав е врв. Младоженецот со голем стап присуствувал на венчавката во црква а и во матично (значи од стапот не се одвоил ни за миг) user posted image Не ми е јасно што е финтава со стапот? Сте чуле, виделе негде нешто вакво? Оти го прашале зошто му е ама не сакал да каже... А стварно ме копка... За адет не е, таков адет немаме, ама што ли еuser posted image



_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мавиле-свадбарски обичај
2.12.2014 0:29:13   
caciana
Koga go vidov ova cudo na svadba Vo Veles,mislam deka srceto ke mi zaprese Od strav koga vidov Kako GI krevaat Vo vozduh mladencite na stolici,a tie ladni tushuser posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?