|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување на постарото дете со бебето.
5.12.2013 22:42:38   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Можеби првично треба да ги земеме предвид карактерот личноста на постарото дете, а не нашиот бекраунд. Можеби тогаш ќе „ни сине идеја“ како да постапуваме. Сега извинетеме лупетам можеби, се уште не сум влегла во тој оган, не сум компетентна, ама ете само размислувам.


jas mislam deka si sosem vo pravo i deka voopsto ne lupetas, tuka lezi zajakot vo karakterot i potrebite na deteto
i vo princip smetam deka e mnogu lesno da se prepoznae potrebata na deteto toa si kazuva sto saka i sto mu treba problemot e vo toa sto neretko roditelite toa go ignoriraat ili go smetaat za ne tolku vazno za da mu go ovozmozat
i primerot na Martins mum mi go potvrduva ova
si igrale i doslo vreme za doenje na maloto, Martins mum bi da doi na raat, no Martin ne dozvoluva bidejki e ljubomoren na bliskosta sto vo taa situacija ja imaat majka mu i bebeto i prodolzuva so baranje na vnimanie so toa sto bara da prodolzat so igra bidejki vo negovi oci ako negovata potreba za vnimanie se uskratuva togas e vo red i potrebata za jadenje na bebeto da se uskratuva
mislam deka poinaku bi reagiral koga bi bil vklucen vo planot, ako e vreme bebeto da jade togas i da mu se dade izbor da jade nesto ili da odbere igra sto moze da se igra dodeka bebeto cica na primer asocijacii ili na bukva na bukva isl. vo toj slucaj toj nema da bide ostaven sam na sebe ke bide pozitivno animiran i nema da ima potreba da se pretvora vo nemirko
i citanjeto na slukovnica sto primenila Martins mum e super ideja, no za taa da se oslobodi od pritisokot deka deteto samo bara nesto i histerise koga nema da dobie bi trebala sekogas koga ispolnuva nekoi potrebi na bebeto i za Martin da predlozi nekakva aktivnost koja ke go zabavi i nema da go stavi vo pozicija da pomisli "ti sega so bebeto se zanimavas jas sto da pravam?"

imase i nekoj post pogore kade sto majkata veli deka ako go zeme bebeto i postaroto baralo da go krene, mene na primer toa voopsto ne mi e cudno nitu pak mi izgleda nevozmozno
jas imam dete od skoro 7 godini i seuste sekojdnevno taa doaga kaj mene ke me gusne i ke mi rece zemi me i drzi me ko bebe
bidejki e teska i velam dobro ajde da sednam i ke te zemam, ke ja izguskam ke se izgnjavime i ke si zamine da se zanimava so sto god i e interesno, isto taka ni vo situacii koga sum drzela nekoe bebe ja nemam odbieno ako istoto mi go pobara, sednuvam edno dete na edno koleno drugo na drugo i taka
zatoa mi se malku cudni roditelite koi odbrale da imaat dve deca a od druga strana sakaat da se zanimavaat so niv naizmenicno prvo so ednoto pa potoa so drugoto

i za kraj sosem se slozuvam so blue blue, samo sto mene sekogas ne mi uspeva da ne reagiram na negativno odnesuvanje, no
pofalbite i pozitivnite stimuli ne mi se strani i koga sum gorda na deteto znam bas burno da reagiram i navistina toa mnogu poveke i pobrzo dava rezultat otkolku karanjeto, zabranite i kaznite



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Прилагодување на постарото дете со бебето.
5.12.2013 23:00:12   
Bilence2
Bravo za postov ziva vistina i isprobano deluvauser posted image Moite deca se 6 godini razlika i se totalno razlicni. Dodeka so prvoto bese kako bajce za vospituvanje i ucenje na pravilno odnesuvanje i spravuvanje so situacijata(i sega na 7 godini e isto) vtorovo e bas " nit se vodi nit se tera" . Ne treba da se zanemari i faktot deka sekoe dete si e individua za sebe iako sme istite roditeli na dvete deca i nesto sto funkcioniralo so ednoto ne vazi i za drugovo. Mislam deka pred se treba da se vospostavi komunikacija so deteto i nie da naucime da gi citame znacite koi ni gi dava kako bi mozele da iznajdeme nacin kako da se spravime so dadena situacija. Vo sekoj slucaj decata najcesto se poistovetuvaat so postarite bratcinja i sestricinja pa mnogu e vazno kako se odnesuvame nie postarite kon pogolemite deca i kako toa vlijae na odnesuvanjeto na pomalite. Ziv primer bese situacija kade malovo pocna da go zakaca pogolemoto i da go udira po glava. Mu rekov na pogolemiot da se potrgne i da go ignorira, a stom ke prestane da go udira da go gusne i da go baci i toj samiot da mu pokaze kako treba. Malovo bese zaprepasteno od guskata od brat mu i sega koj i da dojde doma kaj nas prvo mu pokazuva kako toj go gali brat mu:) da mu vratese pogolemiot so udiranje ili sto bi rekle so ista mera, i den denes ke se tepaa i zakacaa. Ama ete taa lekcija ja nauci od bate so pokrovitelstvo na mama:) i toa uspesno:)

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Прилагодување на постарото дете со бебето.
5.12.2013 23:19:07   
Bilence2
Isto vazna poenta sto sto ja ispustiv vo gorniot primer e sto pogolemkite deca uzivaat da se "pogolemi braka" i navistina vredi da se vklucat i tie samite vo vospituvanjeto. Ne samo sto ke nauci maloto od pogolemoto tuku i pogolemoto ke se oseka korisno sto ke ucestvuva vo vospituvanjeto na pomaloto, a i ke se custvuva vazno sto i nego nekoj go slusa:) vprocem namesto da go izolirate so ...nemoj da ne go udris, nemoj da ne padne, ako place ti ke bides kriv...i slicni izreki koi sum gi slusala od roditeli, na toj nacin ne samo sto ke se identifikuva kako stetnik i potencijalen krivec za se duri toa moze da pridonese samo na vlosuvanje na odnosot kon pomaloto pa i dvajcata da imaat frustracii zasto koj ke bide krivecot koga ke potporasnat. Zatoa, samo smireno, takticki i so mnooogu tolerancija kon pogolemite, pa i bez diganje dzeva i da pogresil vo vrskaso pomaloto. Sekogas pofalete go pogolemoto koga ke napravi dobar cekor vo vrska so pomaloto, i raskazuvajte gi na glas dobrinite sto mu gi napravil na pomaloto, a za losite raboti ne mora da se spomnuvaat segde i sekoj den.

< Поракaта ја уредил Bilence2 -- 5.12.2013 23:24:37 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Прилагодување на постарото дете со бебето.
6.12.2013 6:26:25   
deluxe
Кај нас прилагодувањето сеуште трае...user posted image Ќерката е 8 години,но сеуште не може да се помири со фактот дека има мало братче Најмногу се нервира кога братчето го има моето внимание,не дека неа не и се посветувам,но обврските со малото дете се поголеми .Знае да направи љубоморни сцени.Сум пробала да ја вклучам во активностите околу братчето,но не за долго знае повторно љубоморно да изреагираuser posted image А веќе 15 месеци помина одкога се роди малото,би требало веќе да го пребродиме периодот на прилагодување.но изгледа сеуште не сме пребродилеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Прилагодување на постарото дете со бебето.
13.2.2014 23:21:22   
Defne90 RR
Исто и кај нас делукс и ние сме во целосно истата ситуација.И ние имаме 15 месеци но ова поголемото леле секој ден ми повторува дека не го сака братчето и да го дадеме на некој дека нам не ни требал.И не знам веќе како да го убедам дека тоа му е братче и дека во иднина ќе биде неговиот најдобар пријател.Секој ден му повторувам но никако да му влезе тоа во глава.Мил му е само кога ќе стане од спиење и тогаш ке го бакне и толку.После 5 минути повторно започнува со истата песна.Оваа куќа е негова,играчките се негови,со еден збор се е негово и помалото братче според тоа нема право на ништо.Се надевам и јас исто така дека ќе помине таа љубомора и дека еден ден ќе можам да кажам дека моите деца се најсложните браќа.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 55
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?