|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 14:17:26   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

i nasite se staro kumstvo, ustvari starite kumovi imaat sin i kerka. sinot e kum na dever mi a kerkata nas ni e "kuma" povrsinski kolku da se rece. Sega za vencavkata i za krstevkata na maliot ke ja prasame nea, a ako otkaze (zasto e malku zabegana, zivee u Skopje i demek begajte ja sum od golemiot grad) jas sakam da si najdeme kumovi so koi stvarno ke ziveeme, normalno nekoj drugar ili prijatel. Svekrva mi vika ako ne saka taa brat i ke ne venca i go krsti maliot, p a ne e rabotata se da pomine radi reda samo da ne se otkaze kumstvoto ( demek ne bilo ubavo). Dobro ama ako taa ne saka, vsusnost taa go rastura kumstvoto a ne jas. Ova go zboram od pricina sto koga se registriravme ne mozese da dojde na registracijata, pa dojdea brat i i snaa i. A i ne se pocituvame voopsto kako kumovi-kumasini, ustvari voopsto ne se gledame i ne se slusame, ama kumstvo.


jana81  stom brat i ve e registriral toj ke bide i na vencavkata  nema potreba veke da barate drug fakticki e prifateno kumstvoto e uste togas pred registracijata ako ste bile izvesteni deka ke bide brat i trebalo da kazete sto  kumata ne dovaga i otkazuva togas dajte ni blagoslov i ke si barame drugi a sto togas ste se slozile sekako deka ke bide toj i za vencavka i za registarcija

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 15:10:49   
jana81
leleeee stvarno li taka treba, e sea duri se iznerviravuser posted image user posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 15:30:08   
kikicka
Значи немора да значи ако сакаш друг да ти крштева дете побарај си. Мои сватови на сите 3 деца има различен кум исто и сосема трет ги венчавал така да тој има 4 кумови различни,еден за венчавка друг за 1 дете,трет за 2 дете и четврт кум за 3 дете како ке си се договориш со маж ти така.
А лично ептен е глупаво демекне се откажувало кумството старо демек лоша среќе ке го пратела кумот ако откажам ееееее ,Јас сум сега кума и тоа на двеместа ке сум ако бидеме таму ,едното е старо кумство на свеки која ке ни го дадат на нас а другото е другар на мм стариот кум му пткажам па нас не праша.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 15:43:37   
Calypso
Ne se otkazuva Kikicka, barem ne bez blagoslov od starite kumovi. Jas licno ne sakam da go otkazam tuku taka kumstvoto, sube ke mi e (dobro, priznavam, mi ja napolnija glavata so prikazni deka ne cinelo, potkrepeno so stvarni slucki).

Inaku, mene mi e vazna krstevkata... ama nisto od nea, zasega. Kumovite ni se vo Italija, trebase da doagjaat, ama posti fatija, pa nema da go krstevame deteto. Osven toa, vcera stariot kum pocina, pa ne znam ni dali letoto ke moze da go krstime... edino ako moze nekoj od sinovite na nasiot kum da dojde od Italija, pa da go krstime konecno... ama ne znam ni dali ke bideme vo Makedonija letovo... uffffff

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 16:01:39   
kleo
Jana81 според мене кум е тој што венчава и крштева во црква, а тоа што некој дошол и се потпишан во матично мене лично ништо не ми значи. Така да според мене можете да си барате нов кум. Ама тоа е мое мислење.
Јас истото му го реков и на мм кога требаше да го прашаме неговиот стар кум. Му викам па добро бе што толку го величате и му се палшите, па он ниту ги венчал твоите ниту ве крстел тебе и брат ти, и што сега он треба мене да ми го диктира животот. И ај на сите инсистирања од неговите го прашавме, па кога почна епа да беше догодина, да беше син ми тука, па вака па онака, па не може ли да се одложи тоа и слични други глупости. И на крај од сето тоа му реков, епа значи ние може да си бараме друг кум, штом вас не ви одговара. И после тоа ете ти циркуз. Он мислел дека ќе го молиме да ни биде кум, епа тој филм кај мене не го гледа. Па кавги и расправии дома што да ви кажувам, свекрва ми на глави ни се качи. Као демек вие што сакате правете,ама јас си имам уште едно дете. Ама сето тоа и се удри од глава, оти нели мм и девер ми некрстени и требаше да се крстат и замисли нивниот почитуван кум не сакаше, па така ги крстеше другар на девер ми и си се договорија кога ќе се жени девер ми он да му биде кум. Испадна ова ние и на девер ми му го решивме проблемот.
А врв на безобразлукотна стриот им кум беше тоа што кога му ја носевме поканата за свадба ни рече, вие ептен избрзавте и згрешивте, требаше сега да правите веридба а догодина свадба. Аман бе, кое е он да ми кажува кога да се мажам, мене моите не ми се мешаа он ќе ми кажува. И на крај не дојде на свадбата, ама па и баш ми е гајле. Битно ние си имаме нови кумови со кои што ептен си живееме.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 16:11:29   
JovanaJ
Jana81, treba sama so sebe da rascistis dali nema da ti smeta da ne go prasas stariot kum. Ako ne ti smeta i ako ne ti e "sube"...nema zosto da ne viknete drug kum ako navistina taka sakate.
No ako si covek koj sto veruva deka nesto loso ke se sluci ako ne gi prasa, togas prasaj te gi starite kumovi. Ke se oslobodis od taa griza na sovest, deka si napravila ete nesto sto ne tebalo i deka nesto loso ke ti se sluci.
Odlukata e vasa, i ti najdobro si ja znaes situacijata kakva e, mozes da ja pocuvstvuvas...
Eve ke ti kazam za mene, nie gi prasavme starite kumovi. Gi prasavme samo zatoa sto ne sakav se sto ke ni se sluci loso da se prepisuva na taa situacija. A losi raboti se slucuvaat ete poveke ili pomalku... Starite kumovi vednas rekoa deka kum treba da bide nekoj mlad so koj sto ke mozeme poveke da se druzime i taka izbravme drugar na mm. user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 16:15:12   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

leleeee stvarno li taka treba, e sea duri se iznerviravuser posted image user posted image

pa barem kaj nas e taka  ne moze da bide eden na registracija eden na svadba,no e trebalo uste togas stom taaa nemozela nie ke si trazime drug a ne taa da vi praka kum kako toa toa e trebalo uste togas da se resi


(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Старо ново кумство
17.4.2012 23:57:11   
Snow Queen
Здравје што се вели, утре дечко ми си има свои кумови, т.е. ќерка од кумовите.Млада девојка наши години, ако она не прифати тоа е друго, зошто он си има желба прво нив да ги праша.И ок ми е некако,редно е да се праша.

Инаку сега на Благовец пред недела дена, најдобрата другарка ме побара за кума....искрено чувството не се опишуваuser posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Старо ново кумство
22.5.2012 13:51:48   
babyblue
lele, mene mi e ova bolna tema. Maz mi ima staro kumstvo so koe svekor mi povremeno se druzi, covekot e malku tersene ama si go prifatile lugeto kako takov. Koga dojde vreme za svadba nie planiravme da go pokanime za kum najdobriot drugar na maz mi, ama redot bil da se prasa prvo stariot kum, i toj za belja prifati, i toa ne sin mu koj e nasa generacija tuku toj sakal da bide. Jas i mm zbesnavme nie sakavme kum so koj ke se druzime a ne covekov koj moze dedo da ni bide nemame nikakov zaednicki muabet. tolku e zabegan sto spored nego zenata treba da sedi doma i da cuva deca. a sto bese najloso, ne terase i starosvatot na svekor mi da sme go viknele za starsvat iako jas veke si ja imav pokaneto najdobrata drugarka. seto ova mi go rasipa periodot pred svadbata. na kraj nekako se soglasi kum da ni bide sinot koj prethodno go imav videno samo ednas. sin mu i snaata se ok, no nemame mnogu muabet i retko se druzime, pred dva dena bev na svadba kaj bratuced na maz mi, kum im bese najdobriot drugar dever drugiot najdobar drugar a starosvat tretiot najdobar drugar, nevestata i zetot bile od isto drustvo, povesela masa ne sum videla. krivo mi e sto i kaj mene ne bese taka. da ne vi kazuvam za imeto na sin mi. se ispokaravme so stariot kum sakase da go krsti deteto po tatko mu. gospode boze, kako sto rekov bolna tema.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Старо ново кумство
22.5.2012 15:05:19   
Pepelaska *
Нас ни е кум стариот кум од страната на мм ( тој не венча ) а на Мартин му е син му и снаата ( тие го крстија).Ние не ни побаравме нови кумови пошто тие ни рекоа дека нема шанса да откажат.И супер сме, се дружиме многу , старите ги почитуваме и тие нас и така.Мартин го обожава кумот кога ќе се видиме само кај него стои не оди кај никој друг.Исто и кумови сме од порано кај што си бил свекор ми , ние сме на младите.Кума сум и на другарка.
Според мене во последно време на сите им се битни парите од кумот и за кумот а не она што навистина треба да е .За жал.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Старо ново кумство
22.5.2012 16:05:14   
JovanaJ
Mene licno mi smeta toj makedonski obicaj (ili kakov i da e) da mora stariot kum da bide prvo prasan za kumstvo. Jas smetam deka maldite treba sami da odlucat koj ke im bide kum, treba da se druzat i komuniciraat zaedno a ne da se cuvstvuvaat neprijatno edni od drugi, stegnato. I nie go prasavme stariot kum pa toj odbi (sreka). Nas kum e drugar na mm. Se druzime, na ista vozrast sme, delime slicni interesi...toa e ona sto treba da ne povrzuva.
Kumstvoto ne mora da prodolzi so nasite deca ako tie ne se druzat i ne komuniciraat megusebno. Ne bi sakala sin mi da bide primoran da go izbere za kum samo zatoa sto "taka treba". Krajno besmisleno i jas ke bidam prva sto toa nema da dozvoli...!


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Старо ново кумство
22.5.2012 16:19:40   
babyblue
se soglasuvam so tebe jovana. i jas imam since i ke go poddrzam vo odlukata da si odbere svoj drugar za kum so koj ke se druzi a ne nie da mu nametnuvame. svekor mi si go odbral svojot najdobar drugar za kum a nas ni go nametna istiot so koj nie nemame nisto zaednicko

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Старо ново кумство
22.5.2012 18:33:51   
Pepelaska *
Може не се изјаснив и јас најдобро, секако дека сум и јас за кум по своја желба ако не ти се допаѓа стариот, но во нашиот случај сме и другари и роднини и не беше ништо што не би сакале , затоа и не побаравме нов кум.ММ е врсник со кумот , јас со кумата тука негде сум и супер си ни оди муабетот.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Старо ново кумство
26.6.2012 16:23:20   
Regina
Ние имаме стари кумови, ја почитувавме традицијата дека прво треба да се праша стариот кум и тие прифатија и било големо задоволство што сме ги прашале и дури ни рекоа дека ќе се налутеле доколку не сме ги прашале. Генрациски се некоја година постари од нас, но тоа воопшто не ми смета. Ми смета тоа што се малку повеќе традиционални и така еднаш во муабет рекоа дека кумот го бира името на детето та нели затоа е кум. Но јас сепак сметам дека треба прво нас да не прашат, дали ние имаме некоја желба како да се вика. Јас си имам одбрано име кое мене многу ми се допаѓа и така сакам да ми се вика детето. Му имам речено на сопругот дека ако прават проблем за тоа, да оде на време и да си разговара со нив, зошто они беа за тоа дека традицијата треба да се почитува. Мисалам дека со разговор се може да се реше.
Јас сеуште не сум била кума, но доколку имам прилика, дај боже да имам изборот на името ќе им го оставам на родителите.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Старо ново кумство
1.12.2012 10:10:12   
zzaa
nasite kumovi se staro kumstvo ja neznam zosto se nafatija da ni bidat kumovi kerka mi ima 9 meseci a nemat dojdeno da ja vidat i se javivme nie nekoj pat ne saka da dojdat ni na ne pokanat nie da otideme kako ima ke gi smenamuser posted image ama toa e sekakvi luge postojat

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Старо ново кумство
2.9.2013 14:20:40   
Snow Queen
Ние бевме кај старите кумови и прифатија, но за ќерка им. Тоа си беше желба на мм.
Таа е 3/4 години помлада од мм.
Искрено колку бев скептик, толку кумата ми остави многу убав прв впечаток и позитивна енергија...се надевам дека ќе се роди едно убаво пријателство. Бидејќи сега за сега се си е супер, се надевам така и ќе продолжиме.user posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Старо ново кумство
2.9.2013 14:49:37   
elenak
Ние имаме ново кумство, најдобриот другар на мм. Кога ја решивме свадбата мм беше да го праша стариот кум и тој одбил, т.е мм така и му наметнал, тој отиде колку само да го извести, знаевме дека нема да прифатат оти се стари луѓе ама нели таков е редот. Покана за свадба им однесовме ама тие дека постари рекоа дека ќерката и зетот ќе дојдат. Е после зетов нивни откако ја разбрал работата (кои сме што сме), бидејќи се знае со татко ми, го сретнал баш пред свадбата и му рекол на татко ми дека сме требале нив да ги прашаме, тие ќе прифателеuser posted image И некако ми направија шубе тогаш ама па ако сакаа стариве можеа да предложат такво нешто.  Сепак подобро што не излезе така.user posted image
Со сегашниве кумови дека другари нели, ептен ни е супер, се дружиме се договараме за крштевка, за родендени.
Јас од мајка ми имам наследено кумство и млади се, дури и помлади од нас ама пак не се дружиме, многу не почитуваат, воопшто не можам да се пожалам ама не е тоа тоа.

< Поракaта ја уредил elenak RR -- 2.9.2013 14:50:40 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Старо ново кумство
19.5.2014 14:37:29   
Mila mamicka
Мм има стари кумови (не се стари по години, некоја година постари од нас) и кога се веривме беше прво нив да ги праша. Поради финансиски причини, луѓето му рекле, ако можеме да си најдеме нови кумови, а тие да му бидат кумови на девер ми кога ќе се жени (помал е од мм, па нема да се жени наскоро). Ние одма си најдовме нови кумови, кои веднаш прифатија, и ептен сме блиски со нив. Иако не делат некои 200 км, се слушаме и се гледаме често, и ептен сме блиски. Ние сме кумови на 3 места и со сите 3 фамилии сме во супер блиски односи.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 68
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?