|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
29.7.2014 18:49:32   
Dilina
Еве веќе испробано, первол, ама на опција со плавење +, ленор за бебе, зошто не пеглам, а ги перам на 80. Ленор земав одкако испробавме тестерче, се покажа ок, а имаме само 3 недели и немаме никаква алергија до сега...

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
16.8.2014 16:05:19   
tincule
Јас користам дуел бебешки прашак без омекшивач и ги перам сите на 90, а после обавезно ги пеглам со пареа и еве ја си е супер сега за сега user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
8.9.2014 16:05:33   
Dilina
Мамички има на промоција омекшивач за бебе на фрош во рамстор, јас го купив, користам первол ( и тој е намален 5 литарскиот)
Омекшивачот не мириса мн ама алиштата се мнооогу меки :) со драго срце ви го препорачувам.. има и течен детергент, сигурно и тој е мн добар, но јас си се придржав на испробаното со прашокот...

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
8.9.2014 22:53:29   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Еве веќе испробано, первол, ама на опција со плавење +, ленор за бебе, зошто не пеглам, а ги перам на 80. Ленор земав одкако испробавме тестерче, се покажа ок, а имаме само 3 недели и немаме никаква алергија до сега...


Нашата педијатарка од старт ни кажа да се држиме понастрана од Ленор,бидејќи во најголем број случаеви кај малите бебиња и деца предизвикувало алергиски реакции(осип,кашлање дури и гушење).

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
8.9.2014 23:25:45   
Melanija RR
Сметам дека за бебе ,дете нема потреба од омекнувач.Тоа се нежни мали алиштенца па нема што да омекне а за мирис па ич не сакам на хемија цветна да мириса.Тоа е мое мислење user posted image
Задоволна од Нила течниот за шарени и останувам на тоа и ништо друго

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
24.10.2014 12:00:12   
tincule
Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
24.10.2014 14:46:50   
mamicki
Tecen Persil sensitive upotrebuvav do 3 godini. Sega- isto kako i za nas.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
2.12.2014 14:12:41   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.


Za duel koga pravime muabet.Imam edna drugarka ima bebence od 1 mesec i normalno na bebusko alistata mu gi perele so Duel bebeski prasok. Bebeto si e ok nema alergija nema nikakov problem, no golemite imaat maka. Na drugarka mi , svekrva e i majka e racete im se napravija so crveni plikovi kako izgoreno. Koj sto go presoblekuva deteto koj sto gi vadi alistata od perenje toj ima plikovi, Se somneva deka e alergija na prasakot , no cudnoto e kako na golemite im se pojavuvaat plikovi a na deteto ne mu e nisto?? Dali kaj vas ima vakva reakcija?

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
2.12.2014 14:46:49   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.


Za duel koga pravime muabet.Imam edna drugarka ima bebence od 1 mesec i normalno na bebusko alistata mu gi perele so Duel bebeski prasok. Bebeto si e ok nema alergija nema nikakov problem, no golemite imaat maka. Na drugarka mi , svekrva e i majka e racete im se napravija so crveni plikovi kako izgoreno. Koj sto go presoblekuva deteto koj sto gi vadi alistata od perenje toj ima plikovi, Se somneva deka e alergija na prasakot , no cudnoto e kako na golemite im se pojavuvaat plikovi a na deteto ne mu e nisto?? Dali kaj vas ima vakva reakcija?

Моево нема никаков проблем бар за сега, нити пак јас што сум нонстоп во контакт не ми се случило да се нафрлам. Значи сигурно е алергиска реакција но не значи дека доколку тие се алергични треба и бебушот, напротив тие прашаци се специјални за бебенцата без аромати и додатоци кои ги има во обичните. Ако бебушот си е ок доколку сака нека си продолжи за него да си пере со тој, а со друг нека си смени за нив и одделно нека ги става алиштата. Јас никогаш не сум и ги мешала на пример нејзините со нашите и од тоа знае да се јави алергиска реакција ако им се мешаат и алиштата, пошто често и од какушките на бебето знае да се јави реакција. Друго не знам што да те посоветувам ако продолжи така нека се посоветуваат со кожен доктор.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
2.12.2014 14:49:19   
deluxe
Nasata pedijatarka mi kaza lista na prasoci I omeknuvaci. Koi predizvikuvaat alergija:Ariel,persil,duel,merix.
Omeknuvacite Lenorot (Vo site boi) e naj allergen.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
2.12.2014 17:56:20   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule


ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Добро дали знае некој што е работа нигде неможам да најдам бебешки прашок Дуел, го имаше во рамстор сега ни таму. Ако има некоја што го користи и што знае кај би можела да најдам или дали воопшто ќе носат од тој прашок или треба да менувам.


Za duel koga pravime muabet.Imam edna drugarka ima bebence od 1 mesec i normalno na bebusko alistata mu gi perele so Duel bebeski prasok. Bebeto si e ok nema alergija nema nikakov problem, no golemite imaat maka. Na drugarka mi , svekrva e i majka e racete im se napravija so crveni plikovi kako izgoreno. Koj sto go presoblekuva deteto koj sto gi vadi alistata od perenje toj ima plikovi, Se somneva deka e alergija na prasakot , no cudnoto e kako na golemite im se pojavuvaat plikovi a na deteto ne mu e nisto?? Dali kaj vas ima vakva reakcija?

Моево нема никаков проблем бар за сега, нити пак јас што сум нонстоп во контакт не ми се случило да се нафрлам. Значи сигурно е алергиска реакција но не значи дека доколку тие се алергични треба и бебушот, напротив тие прашаци се специјални за бебенцата без аромати и додатоци кои ги има во обичните. Ако бебушот си е ок доколку сака нека си продолжи за него да си пере со тој, а со друг нека си смени за нив и одделно нека ги става алиштата. Јас никогаш не сум и ги мешала на пример нејзините со нашите и од тоа знае да се јави алергиска реакција ако им се мешаат и алиштата, пошто често и од какушките на бебето знае да се јави реакција. Друго не знам што да те посоветувам ако продолжи така нека се посоветуваат со кожен доктор.



Fala mn tincule .. alergija se javuva pri dopir so alistata na bebeto , zosto tie ne go koristat toj prasak za nivnite alista. Epa sea sleden cekor im e kozen lekar .

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
30.3.2015 20:21:26   
hopeless
Користам бебешки Персил.
А омекнувач не користам воопшто.
Гледам многу го фалат дуел, па ќе го земам и него да го пробам.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
30.3.2015 22:40:20   
Melanija RR
Само прашок кој е за шарени алишта до 60степени.Користам течен Нила и убаво мириса. Негледам потреба за омекнувач, мали парченца алишта кои и онака се нежниuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
22.4.2015 18:43:02   
Mihaela 2010
I prasak i omeksivac koristam za site ist.ako ima nekoi promeni ke menjam.ornel koristam baby senzitiv omeksivac

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
22.4.2015 21:50:20   
Snowhite RR
Јас ниκогаш не κоρистев посебен пρашаκ за бебе, со истиот ги пеρев сите алишта па фала богу немаа ρеаκција ниκаκва. Јас мислам аκо κожата им е чувствителна и на посебен ќе јави ρеаκција.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
22.4.2015 22:28:09   
lukajana RR
Ни јас не сум користела посебен прашак ,за сите користам ист и експериментирам доста ама досега немале никаква реакција

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
22.4.2015 22:42:02   
Neurotoxin RR
Мојата не беше на ништо чувствителна, само што направи две годинки почна да реагира, открив на хемикалии, прашокот и средствата најмногу. Ги избегавам средствата за чистење, а прашак не сменив, на ское перење пуштам програма за плавење уште еднаш и од тогаш е ок. Така да дури и во ситуации кога посоти чувствителност не мора да се бараат по секоја цена посебните средства за перење. А од омекнувачот се откажав од дамн, решив да не загадувам животна срединаuser posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
22.4.2015 22:58:08   
Ilina87
Со ист прашок перам за сите и досега нема никаква реакција. Дури и често менувам прашок. Омекнувач користев од chicco до кај 9 месеци, сега од истиот ставам за сите, ленор најубав ми е.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
23.4.2015 1:04:12   
Melanija RR
Јас сметам дека додека е бебе треба да се користи посебен прашок.Бебе не с епоти посебно ниту валка па нема потреба од прашок/хемикалија за 90С. Туку некој што не е за вриење до 60С.Ако е флекаво пуштам со наши на шарено ,па рака,па со негови алишта. А користење омекнувач ми е нон сенс кај бебе па и дете докај 3 год

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
23.4.2015 9:26:04   
Snowhite RR
Мене омекнувач ми е нон сенс воопшто и јас одамна не купувам, со прашакот убаво се перат и убаво мирисаат и меки се навистина мислам дека нема потреба од тоа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
29.4.2015 7:54:58   
Malecka23
Za sega koristam poseben merix detski so toa sto alistata i na dvajcata zaedno gi peram na detski program na 40stepeni,Omeknuvac koga stavam koga ne koristam felce Azura msislam deka se vikase.Posle susam se vo susara ne ni peglam.Ama ete mi se desi po greska so nasi alista da pustam i na M pa nisto ne mu bidna:)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
8.5.2015 17:54:35   
marchi
ima poseben prasok od chico a omeknuvac ne se koristi t.e ne se preporacuva. kaj nas imase periodi koga koristev i ne vidov nekoja reakcija i periodi koga ne koristev zasto vekje imase nekoi crvencinja po teloto pa za da ne ja vlosam sostojbata ne koristev.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
1.6.2015 12:00:24   
blond
Не користам посебен прашок. За поголемото кога се роди користев долго време посебен прашок, но тогаш имав помала машина т.е помалку собираше. А сега оваа 7кг, не можам да ја наполнам само со бебешките алишта ни за една недела user posted image па сите алишта одат заедно со еден прашок. И најмалку на 60степени ги пуштам алиштата.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
3.1.2016 9:22:04   
Bea
Мајки, каков детергент користите за алиштата на бебето, некој од комерцијалниве или баш бебешки или био?
Дали тоа што не се пере над 40 степени задолжително го пеглате или доволна е температурата од сушарата?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
3.1.2016 11:34:38   
Defne90 RR
Никогаш немам користено посебен прашок за алиштата на децата.Ни кога биле мали ни сега.И немало никакви реакции од тоа.Само додека беа мали не им ставав омекнувач на алиштата.Сега кога се поголеми им ставам и омекнувач и си ги перам заедно со нашите затоа што машината ми е гомлема па треба да ја чекам една недела за да им соберам алишта за перење па и повеќе.За пеглањето,пеглам ама само ако се изгужвани алиштата па за да се исправи..Долната облека не им ја имам пеглано.Само ја имам пеглано првата облека за првите две недели од раѓањето на бебето и долно и горно и се.испрано ми беше без омекнуваш со обичен прашок и одма испеглано.После веќе не.Како што реков моите немале никакви рекации од никаков прашок.А и јас доста менувам и експериментирам.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?