|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 14:01:55   
Mihaela 2010
I nie sme tri meseci i vo posledno vreme slabo polni peleni, a e na majcino mleko + obavezno cajce 100 ml pie vo denot.
Vo vrska so kakanjeto prviot mesec nekolku pati vo denot, ednas se sluci 10 dena da ne kaka inaku po 5 dena e sega neiskakana.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот IvanaJovana)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 14:16:00   
lukajana RR
Ние имаме фул полна пелена ама Ј пие многу течности посебно вода и јогурт.
Михаела а често ли така кака на неколку дена,каков совет ви даде педијатарот?
Ние имавме таков период кога почнавме со кашички па интензивно давав слива и крушка и и се нормализира,само два пати со пет дена некакање сум ставила сапунче ама многу плачеше и оттогаш гледам со храна да регулираме.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 14:25:28   
Mihaela 2010
Pa vo posledno vreme vaka ni e.pedijatar ni rece nema potreba od zagrizenost bidejki se slucuva kaj doeni bebinja i do 10 tina dena taka da e.prviot pat koga ne se iskaka 10-11 dena provocirav so cepkalka za usi i zejtince i ednas utredenta napuni pelena, ama nesakam cesto taka da i pravam.inaku e pokazuva nekoi znaci na tegobi, normalno sekoj den si ispusta gasovu

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 14:34:23   
Hopeful RR
Ј и М првиот месец какаа на секое, ама буквално! По стопати на ден user posted image Сега какаат по еднаш, до два пати дневно, со тоа што малце се мачат додека да се искакаат. Се случува понекогаш да прерипаат ден, два, и ептен да се мачат, ама повеќе од тоа не се случило. Исто така, понекогаш се мачат и додека да прднат, ептен се души user posted image
Педијатарот ни кажа дека до 5 дена е ок, за повеќе од тоа се дава чепче. Инаку, на доење + АД се. Пиеја чај Бекутан, ама го прекинавме затоа што има шеќер. Кога ќе најдам бебешки чај без шеќер, ќе им давам пак.

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 22.7.2015 14:35:13 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 17:34:46   
lolla RR
Месец на некакање и слабо мочкани пелени е јули изгледа.

Л додека не наполни пет месеци какаше секој ден, првите месеци и повеќе пати дневно. Кога влезе во 6ти месец почна на 2 дена и одеднаш се немаше искакано 6 дена. Педијатар рече бидејки е само на доење до 9 дена с етолерира па после ке бараме чаре. На 6 ден почнавме со ролајф пробиотик и утредента се искака, обилно и потемно. И оттогаш кака на 2, па еве сега 3 дена се нема искакано. Чепчиња викаат да с еизбегава, стварало мрзливи црева. Важно било да пртка и мешето да не е тврдо. Л кога пртка мириса на сварено млекце user posted image

Е сега за некој ден ке почнеме да јадеме и храна и многу се плашам од запек. На детска хирургија за препонската кила ни рекоа да внимаваме да нема тврда столица, па ке видиме, се надевам нема да му направи тврда столица.

За мочкањето, педијатар рече од топлото полаку мократ и да се внимава на знаци на дехидрираност како суво усте, темна урина и пропадната фонтанела.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 19:21:56   
gina
znaci normalno e da kakat mnogu moeve e dve nedeli i samo kaka neznam po kolku pati se preslakame samo sto ce se sredime i ete go pak ce mu stavam nov pampers i uste ne zatvoren toa ce se iskaka kaka potecno go prasav pedijatarot mi rece normalno bilo se cistelo i deka do 7 dena moze i da ne se pokaka da ne se plasam ama ovaa mnogu kakanje neznamuser posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Колку често кака вашето бебе?
22.7.2015 22:30:38   
mommy_angels RR
Ептен ноρмално е детето да κаκа многу често и јас би ти ρеκла биди сρеќна мама што твоето бебе се вбρојува во тие . Многу е тешκо κога бебето не κаκа ρедовно.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Колку често кака вашето бебе?
25.7.2015 20:20:03   
lolla RR
Л пак не е какан асално 6-7 дена, денес малку, ама затоа гасови има за извоз. Се надевам праската ке потпомогне да не мора да провоцираме user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Колку често кака вашето бебе?
27.7.2015 22:46:06   
Melanija RR
Lolla kako sovet za redovno kakanje ponatamu vo hranata zelencujot/rucekot sekoga[ da ima nesto zeleno.Blitva,spanak mnogu cesto a mozes i vo ovosje da go vmetnes

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Колку често кака вашето бебе?
27.7.2015 23:43:52   
lukajana RR
Lolla mozes da vovedes sliva i kruska vo ishranata,odma ke go resite problemot

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 12:13:50   
lolla RR
лукајана, вчера и денес се накрка по 3 сливи свежи (малку обарени), пртка цело време ама ни трага од кака. Значи пак од саботата ништо (тогаш имаше ама количинси мислам малку во однос на колку какаше пред петтиот месец), а веќе 5 дена јаде. На мешето не му се познава подуено, баш му е рамно, не ми е јасно. Од денес и пролајф по пола ампула, утре сме на контрола па ке прашам. Меланија, штом воведеме нели овие првиве намирници, задолжително ке ставам зеленко. Ама до тогаш user posted image

Леле ке се преродам кога ке се искака

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 12:22:04   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

лукајана, вчера и денес се накрка по 3 сливи свежи (малку обарени), пртка цело време ама ни трага од кака. Значи пак од саботата ништо (тогаш имаше ама количинси мислам малку во однос на колку какаше пред петтиот месец), а веќе 5 дена јаде. На мешето не му се познава подуено, баш му е рамно, не ми е јасно. Од денес и пролајф по пола ампула, утре сме на контрола па ке прашам. Меланија, штом воведеме нели овие првиве намирници, задолжително ке ставам зеленко. Ама до тогаш user posted image

Леле ке се преродам кога ке се искака


Имаше народен лек со ливче од сардела мислам или барбароза така нешто беше, се става во газето и одма ќе видиш ефектuser posted image user posted image ... ние така сме пораснале, ајде некоја ако се сеќава нека пише, мислам лист од сардела и со тоа стапчето во газето, така беше.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 12:41:39   
lolla RR
Леле Ловаблл и мајка ми ми го спомна ова, а ја си мислам измислува женава. Ке чекаме уште денес утре и после ако не.. сардела, да се смеам или плачам, стварно било тешко бебе кога не кака.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 12:46:20   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Леле Ловаблл и мајка ми ми го спомна ова, а ја си мислам измислува женава. Ке чекаме уште денес утре и после ако не.. сардела, да се смеам или плачам, стварно било тешко бебе кога не кака.


Не го мачи бебето, брцни таму пет минути работа еuser posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 12:52:04   
lolla RR
Ке известам за исходот user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 17:04:13   
Hopeful RR
Пиши брзо, имам и јас двајца кандидати за сардела, брее што мрзливи газиња се погодија user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 17:07:58   
lolla RR
Какна малку преска, се исплаши од сарделата изгледа. И плус му дадов пролајф пола ампула. Денес нема сардели ама утре ке видиме што ке каже педијатарот.

Си размислувам да не ја преценувам количината која треба да ја искака. Бидејки веќе не е водлесто до толку колку што беше, може па не треба да очекувам цела пелена да наполни ко порано, плус овие пелени се и поголеми. Цела наука испадна какањево.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 18:03:18   
Hopeful RR
Не преценуваш, и мене еднаш така ми се причини, си викам може па толку и имал човекот, јас па чекам којзнае колкави количини. Кога после неколку саати дојде вистинското какање, пелената беше... нуклеарна хаварија user posted image
Е сега може кај вас е различно дека веќе јадете, ама во однос на самата количина мислам дека после неколку дена, не може да има малку.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Колку често кака вашето бебе?
28.7.2015 22:40:51   
sandriana RR
И Илина периодов кака поретко, инаку какаше секој ден. Дека оди и во градинка немам баш реален увид, но по потрошените пелени таму, мислам дека од викендот само еднаш има какано, иако има редовни оброци, барем во градинка.
Инаку, кога имав проблем со Тина дур беше бебе, негде околу 3 до 5 месец, ја чекав до 5-6 дена да кака. Ако не се случеше, ставав по 1/4 чепче глицеринско. Тоа се случи вкупно 4 пати.
Секогаш трудете се со масажи и исхрана да регулирате столица, но ако е неопходно, тогаш и малку провокација не е наодмет. И јас имам слушнато за листот од сардела дека делува.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.7.2015 10:09:33   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Какна малку преска, се исплаши од сарделата изгледа.


user posted image user posted image Бабиве наши на времето знаеле што прават, а кажав и претходно ние сме така пораснати со сестра ми, немај гајле.... од помодерниве финти, имам слушнато чепче за уши натопено во павловичева се брцка во газето демек и тоа делувало, ама јас некако сум поборник за традиционалнава сардела user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.7.2015 12:59:12   
Melanija RR
Lolla до тогаш нема многу,но спомна овошки дека ручка тоа се нова храна на која цревата треба да се навикнат и обработат.Со секоја храна може да има промена во какањето.
Тоа е индивидуално некои бебчиња и деца имаат добро и брзо варење на храната, и природно и со пробиотици.
Од разни причини сум давала Нормиа , се е хемија но е препорачливо и 1-2 неделно за обновување на цревната флора.
На М ако приметам поретка кака давам и што и да е спречувам.Тој никогаш немал проблем ,добри црева ама мислам дека многу делуваше што од 2 месеци го пиеше Бекутан за доенчиња кој помага и за редовна столица.Ова ми по ок од сардела ,пробајте со кесичка чај.
А за количината секогаш ќе варира од црвки до полна пеленаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.7.2015 13:05:23   
lolla RR
Lovable, не ставив сардела, ама сабајле измеркав една на еден понизок балкон во маало шетајки го Л. Денес бевме на контрола и педијатаров рече дека треба да ја запазувам целокупната состојба на бебето, и 7 дена да поминат да гледам дали има мака дали му е тврдо мешето, дали е нервозен итн. Ми објасни начин на кој работи и се разградува мајчиното млеко и дека сега кога веќе се обработува во цревцата останува мнооогу малку за да излезе по апсорпција. Вчера имаше парталчиња претпоставувам од праската, денес и утре ке му дадам пак пролајф па живи здрави задутре - сардела. Исто ми рече дека дури и мала количина кака значи дека се олеснува, и дека работата цревата.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.7.2015 14:03:20   
Hopeful RR
Ова го имам приметено, понекогаш иако поминува повеќе време без какање, не се мачат и не се напнати, па и јас си претпоставив дека повеќе се апсорбирало и едноставно нема многу за исфрлување. Lolla, кое време шетате сабајле, да дојдеме и ние по сардела по маалските балкони user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Колку често кака вашето бебе?
29.7.2015 14:07:47   
lolla RR
Кога ке стане батка, некогаш 6, некогаш не фаќа 7 сабајле. Сабајле околу 7 излеговме ама пак беше претопло, ептен нема каде да се прошеташ за кратко, само по улици и во школски двор. Ако не се начекаме, спроти романска амбасада се сарделите баш на приземје. Подобро е насабајле, навечер дедото си седи на балкон и прави муабет со полицаецот од романска отспротива.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Колку често кака вашето бебе?
30.7.2015 10:43:18   
lolla RR
Само да пријавам олеснување, не му ставив ништо, сабајлево почна да прави фаци да мења боја на лице да се напнува и има што да видам, количина машала (преполна пелена, среќа пелена носеше :) со конзистенција на мармалад и мирис на праска. Значи сепак не ум преценувала кличина плус и јаде веќе цела недела.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?