|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
18.9.2014 8:50:35   
LoveableMe RR
Миличка 30, во право вил докторот кога рекол да испиташ АМХ, моите пишувања се потврдија, значи АМХ се прави не само при висок ФСХ на 3-ти ден, туку мора да се земе предвид и високиот естроген (над 80) исто така на трети ден. Значи ти иако имаш низок ФСХ, естрогенот покажува дека нешто се случува во организмот и затоа си испитала АМХ.

Вредноста на АМХ е ниска, но не е крај на светот. Она што најдов на нет да намалиш естроген со цел да нема проблем на ФСХ и на останатиот баланс на организмот е да се јаде храна богата со влакна и пробиотици, јаткасто овошје, сусам, семиња, бидејќи на тој начин се исфрла вишокот на естроген во организмот и не му се дозволува да оди во крвта. Да се пие магнезиум и да се јаде храна богата алфа-липоична киселина, како мали зелчиња, брокули, спанаќ, патлиџани и сл бидејќи и тоа помага за исфрлање на вишокот естроген. Секако физичка активност, избегнување на пиење од пластични шишиња, чаши исл. Позз, тука сме ако ти треба нешто.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.9.2014 8:51:53 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
18.9.2014 22:06:05   
Milicka 30
Фала ти многу за советите Ловеаблеме, и јас читам се што можам да најдам на нет. Се надевам и др.таше ќе има некое решение за жојата ситуација.
Не ни помислував дека ќе имам ваков проблем. user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
19.9.2014 10:20:23   
LoveableMe RR
Milicka30, ќе биде не се секирај, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
19.9.2014 13:08:08   
Kvisko
Milicka30 не е крај на светот не очајувај. НИзок АМХ само значи дека е намалена резервата на јајце клетки не дека ја нема. Прочитај по странски форуми и ќе видиш дека има многу жени со низок АМХ кои дури и природно забремениле.
Фокусирај се на подобрување на квалитетот на јајце клетките зашто не е се до квантитет квалитетот е побитен. Прави го тој рецептот со смоквите, пиј коензим Q10, селен, цинк и слично.
Ако одиш на ИВФ мислам дека за низок АМХ се препорачува што е можно поблага стимулација баш за да се добијат помалку а поквалитетни јц.
Со среќа и набрзо да се фалиш за user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
24.1.2015 23:17:17   
bambina34
dragi moi , ispituvala li nekoja vo skoro Antimlerov hormon i kade ?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
25.1.2015 22:01:50   
LoveableMe RR
Бамбина, имаш на повеќе места, врати се наназад на овие страници ќе прочиташ искуства, мислам сега и во приватниве клиники прават Систина, Ремедика, треба да прашаш. Зошто те интересира, некој ти препорача тоа да испиташ?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
26.1.2015 14:40:21   
bambina34
Loveableme , prasuvav po privatnive laboratorii, vo Sistina, Remedika i mnogu drasticni razliki vo cenite , zatoa sakav da prasam nekoj sto pravel i kade... Inaku maticnava mi predlozi da go proveram hormonot .. Poslednive dva meseca mi se namalija ciklusive i imam samo po 2 dena i toa po 2 kapki ...Imam redovno ciklus i ovulacija , obicno samo eden folikul.. Vika najdobro bi bilo da proverime poso nezname dali folikulot ima jajce kletka ili e prazen .. Inaku imam 35 godini..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
27.1.2015 14:39:55   
Shila

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Loveableme , prasuvav po privatnive laboratorii, vo Sistina, Remedika i mnogu drasticni razliki vo cenite , zatoa sakav da prasam nekoj sto pravel i kade... Inaku maticnava mi predlozi da go proveram hormonot .. Poslednive dva meseca mi se namalija ciklusive i imam samo po 2 dena i toa po 2 kapki ...Imam redovno ciklus i ovulacija , obicno samo eden folikul.. Vika najdobro bi bilo da proverime poso nezname dali folikulot ima jajce kletka ili e prazen .. Inaku imam 35 godini..


Vo Avicena Taftalidze e 4200 den

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
27.1.2015 14:48:23   
Milicka 30
Bambina34 јас испитував некаде септември во Плодност беше околу 6100 ден мислам дека најскапо беше таму, додека во СКопје во Авицена мислам 4500 ден беше, резултатите ги добиваш од 7-10 ден.
Еве прочити од претходните постови кај мене вредноста беше ниска,одев со максимална терапија со мерионал и првото инвитро ми беше успешно.
Поздрав

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 27.1.2015 14:49:48 >

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
27.1.2015 15:44:17   
bambina34
Blagodaram Milicka 30 na iformaciite..Bas mi e drago za tebe , uzivaj vo bremenosta ...Kazi mi samo na koj den go ispituvase hormonot, za vreme na ciklus ili ne?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
27.1.2015 17:11:39   
Milicka 30
Мислам дека нема врска кој ден сe испитува, мене ми се погоди 3 ден од циклус.
Пиши ни како ќе ти бидат резултатите, какви и да се не се разочарувај, за се има решение. Поздрав

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
28.1.2015 8:33:53   
Shila
Vo Avicena Taftalidze e 4 200, jas pravev vcera popladne i mi rekoa rezultati vo petok vo 10

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
30.3.2015 10:07:41   
sky diver
Zdravo ringerajki
i jas ispitav AMH, rezultatot e 7.4 a zaklucokot od lekarot e " odlicno socuvana ovarijalna rezerva" . Barem toa gajle go trgnav od mislenje, so ogled sto sum 39 godini i sto imam dve neuspesni in vitra.
pozdrav

(Одговор на членот Shila)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
30.3.2015 22:53:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sky diver

Zdravo ringerajki
i jas ispitav AMH, rezultatot e 7.4 a zaklucokot od lekarot e " odlicno socuvana ovarijalna rezerva" . Barem toa gajle go trgnav od mislenje, so ogled sto sum 39 godini i sto imam dve neuspesni in vitra.
pozdrav


Браво за тебе, убава вест, имаш бајаго материјал за идна обработкаuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
8.4.2015 16:27:20   
Pinky30
RR-ki dali hormonalna rezerva e AMH HORMONOT ili nesto drugo e? i koj den od ciklus treba ili toa ne e bitno?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
9.4.2015 10:59:14   
Kvisko
AMH не е дел од вообичаениот хормонски статус. Се испитува накнадно. Мислам дека не го работат сите лабаратории. Инаку нема врска кој ден од циклус го испитуваш.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
9.4.2015 12:03:37   
Milicka 30
Pinky30 АМХ се испитува било кој ден од циклус, овој хормон ја покажува оваријалната резерва , обично докторот дава да се испитува ако после терапија имаш мал број на јајце клетки или пак имаш помали јајници, што беше случајот со мене, можеш да видиш во претходните постови.
Поздрав

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
9.4.2015 12:53:24   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Pinky30 АМХ се испитува било кој ден од циклус, овој хормон ја покажува оваријалната резерва , обично докторот дава да се испитува ако после терапија имаш мал број на јајце клетки или пак имаш помали јајници, што беше случајот со мене, можеш да видиш во претходните постови.
Поздрав


Petanovski mi go dade da go ispitam poradi policis.jajnici za da vidi vo kakva sostojba mi se za da mi dade soodvetno stimulacija zosto Tofoski mi napravi hiperstimulacija 25j.k mi izvadi od koj edna se oplodi i ne mi bese uspeshno ivf-to :( i Petanovski rece deka so mnogu malce odel za stimulacii po 3 fostimoni i 1 merional i 1 decapeptil sto i da e toa projde sega ova da ispitam da vidime kakov e ovoj hormon plus imam i OGTT INSULIN da proveram i plus tie genetski i imunoloski ispituvanja...a imam 31 god.i prvo ivf neuspeshno poradi mashki sterilitet i plus mojov problem so polic.jajnici

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
17.4.2015 11:12:35   
Pinky30
Devojkiiiii user posted image user posted image Denes dobiv rezultat od AMH i strasna vrednost user posted image 18.26 mi e...a vrednost pisuva za zeni: Optimalno nivo na fertilitet 6.0 - 10.6 user posted image sto e rabotava imate li iskustvo so pokacen AMH hormon? ve molaaaam za pomos i mislenjeuser posted image user posted image ova e mnogu pokaceno se regulira li so terapija ili toa ke si e taka cel zivot?

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 17.4.2015 11:14:21 >

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
17.4.2015 11:30:53   
LoveableMe RR
Pinki30, види од табелава подолу, еден мој стар пост, баш напротив мислам дека АМХ ти е супер, немаш гајлеuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

......Во однос на шансите за временост при ИВФ и вредноста на АМХ, жените со висока вредност на АМХ подобро реагираат на стимулацијата на јајниците за ИВФ и имаат повеќе јајце клетки при пункција и со тоа ја зголемуваат шансата за успех............

• висок АМХ ја зголемува шансата за повеќе јајце клетки при ИВФ и со тоа за успех.....................

Што е нормално ниво на АМХ?

Има проблеми за толкување на висината на АМХ бидеќи не се истражува многу години релативно нова постапка е, па затоа не е јасно дефинирано кој е висок а кој низок АМХ. На пример нивоата меѓу 0.9 и 1.1.ng/ml иако ги става жените во различна граница, не е многу голема разликата за потенцијалот на плодност.

За жени под 35
Висок (често PCOS) над 4.0 ng/ml
Нормален 1.5 - 4.0 ng/ml
Низок нормален 1.0 - 1.5 ng/ml
Низок 0.5 - 1.0 ng/ml
Многу низок помалку од 0.5 ng/ml
.........



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
17.4.2015 11:38:53   
Kvisko
Pinky30 вредноста на АМХ е многу висока заради полицистичните јајници. СО таква висока вредност на АМХ има ризик за хиперстимулација. Затоа и си имала хиперстимулација на првото ИВФ.
Обично кај голем број жени со полицистични јајници АМХ е висок, често и не го испитуваат баш заради тоа. Кај полицистични јајници висок АМХ не значи дека јајце клетките се квалитетни затоа се побитни другите хормони.

Како и да е вредноста ти е супер, не чини ако е мала.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
17.4.2015 17:14:01   
Pinky30
uff me potsmirivte taka strasno se uplasiv deka mnogu e visoko od krajnata vrednosna granica sto e i se potreseov...fala vi rr-ki za brziot odgovor i sto mi dadovte nadez deka ne e ova strasno samo Dr.sto ke treba da si povnimava i toa e toa :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.7.2015 14:07:53   
kapina
Na mene denes endokrinologot mi rece da ispitam amh no ne go ispituvam prvo jas niti imam visok fsh niti pak slabo reagiram na stimulaciite niti pak imam pcos

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.7.2015 17:38:00   
kapina
I lazarevski mi rece da ispitam amh

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
14.7.2015 20:46:43   
kapina
Pinky znaci ti i jas sme generacija jas sum 30 god of aman veke uste ova mi trebase i sto ako e nizok amh

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?