|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
3.1.2012 10:45:04   
riba79
devojki,dodeka vi se oporavat bradavicitet.e dodeka vi zazdravat sto bese i slucaj kaj mene jas koristev silikonska bradavica..znaci mackav lanolin pa davav so silikonska bradavica da cica maliot dodeka mi zazdravi bradavicata...e sega kaj mene cicanjeto traese 1 mesec zasto nemav poveke mleko..pozz

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
8.1.2012 22:06:29   
biljana74
Bi sakala da prasam dali nekoj koristel balzam za bradavici od Mustela?

Sakam da go spodelam mojot slucaj i mojot problem so ostanatite clenovi.Dali nekoj ima slicno iskustvo koe za mene e mnogu bolno....
Imam bebence preslatko od 3meseci koe cica i odlicno napreduva,no sekoe doenje na levata grada za mene e strasna trauma..koga placam vikam pveke koga pomalku no vazno sekogas boli. problem e ostetenata bradavicata na koja i fali delce veke tret mesec-ranata zazdravuva no seuste postoi. strasna e i pomislata tri meseci da imas ziva rana.probav sekakvi kremi,razni lanolini,pcelin vosok,orevcinja,kapki....no nisto.Posle doenje bradavicata mi pobeluva i strasno boli toa i kapka mleko ne tece.pece vnatre uzasno kako linija.posle nekolku minuti se pominuva.citav deka toe e rejnov fenomen....
Ima li nekoj vakvo iskustvo?
Uste kolku li ke boli?????

< Поракaта ја уредил biljana74 -- 8.1.2012 22:15:46 >

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
16.1.2012 7:53:21   
SkCura77
Јас немав проблеми во првите 5 месеци, но сега се појавија како некој вид внатрешни чирчиња околу брадавицата, кога цица бебето ме болат и ме печат како да ме боцка некој со вжарена игла.
Читав на интернет дека може да се јави од триење со виличињата на бебето и неправилно цицање.
Ај да се појавија првите денови, месеци, ама сега, по 5,5 месеци?
Мачкав и балзам Ланолин и ставив и силиконски брадавици, залудно, пак пече.
Знае некој нешто за ова? user posted image

(Одговор на членот biljana74)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
17.1.2012 11:20:59   
Anicka82
Jas isto imav ranicki na bradavicite ama mi traese do okolu 40 dena i sto se ne probav. Na kraj mi pomogna edna eftina krema na galafarm so maslinovo i nevenovo maslo. Okolu stotina denari da bese. Inace i mene mi pobeluvaa bradavkite i me pecea i toa dvete , ama ke pomine. Eve i sega na 3 meseci pak znae da me zabolat :)). Probaj so kremata ne e skapa a mene samo taa mi pomogna, no zadolzitelno treba gradata da se izmie pred da cica maloto

(Одговор на членот biljana74)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
17.1.2012 15:03:18   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana74

Bi sakala da prasam dali nekoj koristel balzam za bradavici od Mustela?

Sakam da go spodelam mojot slucaj i mojot problem so ostanatite clenovi.Dali nekoj ima slicno iskustvo koe za mene e mnogu bolno....
Imam bebence preslatko od 3meseci koe cica i odlicno napreduva,no sekoe doenje na levata grada za mene e strasna trauma..koga placam vikam pveke koga pomalku no vazno sekogas boli. problem e ostetenata bradavicata na koja i fali delce veke tret mesec-ranata zazdravuva no seuste postoi. strasna e i pomislata tri meseci da imas ziva rana.probav sekakvi kremi,razni lanolini,pcelin vosok,orevcinja,kapki....no nisto.Posle doenje bradavicata mi pobeluva i strasno boli toa i kapka mleko ne tece.pece vnatre uzasno kako linija.posle nekolku minuti se pominuva.citav deka toe e rejnov fenomen....
Ima li nekoj vakvo iskustvo?
Uste kolku li ke boli?????

so prvoto bebe bradavicite me bolea edna nedela ,gi mackav do purelan 100 od mendela i pominaa..Arno ama sega veke mesec dena imam ista maka kako i ti Biljana ...Levata grada me boli..Mi falea parcinja od dvete,pa desnata mi pomina i sega ostana samo levata..Primetuvam deka i levata zarasnala no seuste me boli po malce...Sigurno ke me boli uste edna nedela i se nadevam deka ke ptrestane..Jas krenav race i ne mackav nisto -najiskreno...a inaku i jas placev na sekoe doenje.Sro toa e od nepravilno lapnuvanje na gradata od bebeto..Gledaj stisni i ja i butni i sto pogolem del od bradavicata za da cica i da ne ti pravi rani..Ti posakuvam pobrzo da ti zazdravi i pomien bolkata..

(Одговор на членот biljana74)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
17.1.2012 15:10:54   
Calypso
Jas go koristev balzamot na mustela, i veruvaj, pomgna kolku i drugite sto pomognaa.. epten malku... i jas imav razraneti bradavici, do gnoenje dojde, ama pominaa posle mesec dena. I den denes uste me bolat bradavicite, ne mnogu, ama cuvstvoto e neprijatno (maliov ima 10 meseci i uste cica).

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
19.1.2012 13:59:13   
Natasa981
ehhh uste kolku li ke boli..? i jas vaka non stop se prasuvav..Mene mi pomina otprilika posle 50 dena(gi broev denovite:) ama nisto ne pomogna so ova mackalicive,samo od sebe pominuva, treba vreme.I den denes levata grada (zosto kaj site e taa levata?) me podbolnuva,ama se trpi.Inace sekoe doenje mi bese horor film.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
20.1.2012 16:41:57   
miana
Kaj mene bolkata pomina...mesec i dva dena imame..Inaku imam seuste nekoja tapa bolka no ne e strasno... Sami od sebe si pominaa,prestanav da mackam,se otkazav i mi pominaa

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
21.1.2012 8:54:59   
biljana74
Eve 4-ti mesec a ranata na levata bradavica se uste ne e zarasnata.Sekoj pat koga mislam deka e gotovo,ke zarasne i ke se spasam,.....malovo ke cica i pak ke se otvori dupka. Se prasuvam do koga??? strav mi e od infekcija-otvorena rana imam,vlez za bakterii i gabicki. ponekogas od cicanje areolata okolu bradavkata mi se lusti. Od iskustvovo moe nisto ne pomaga. Sega se mackam so kantarion i malku oblaznuva. Dali nekoj znae dali moze da se macka nekoja antibiotska mast na nasive problematicni gradi?
Eve interesni raboti za citanje

Модератор: надворешни линкови се забранети


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 9.2.2012 13:13:54 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
21.1.2012 8:57:00   
biljana74
Vidi da ne se raboti za mlecen blister.za toa pisuvase na roda.hr ama vo momentov se mi se otvara toa. pobaraj vidi. vo sekoj slucaj nisto strasno

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
6.2.2012 21:44:50   
vitalis
Zdravo majki samo sto primetiv deka na ednata grada na bradavicata mi se "isarala" ili kako da kazam ako e cela so kafejafkasta boja sega e isarana i so rozenikavo i rapavo e kako lisa i pocnuva pomalku da cesa.Kazuvajte za pomos dali e infekcija dali e bakterija ili kandida vie sto ste mackale vo vakva sostojba user posted image user posted image . Vi Blagodaramuser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
9.2.2012 12:36:17   
ivoni4ka
zenski jas go najdov spasot so ranickite nemam bolki od 2 nedela i mi zazdrave celosno veke 3 nedeli kako djam normalno bez bolka
se mackav so panteksol mast a posle sekoj podoj se izlmoluvav bdejki malata ne mi sakase da cica i so vlecenjeto na pumpicata site koruscinja padnaa i se otvorija ste kanali i slcno probajte nema da zazalte a plus eftina e 130 denari a ni pola ne potrosiv poz


_____________________________



(Одговор на членот vitalis)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
9.2.2012 12:41:16   
stela
A kako se grizevte za bradavicite vo tek na bremenosta, za da gi pripremite za doenje?

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
9.2.2012 12:46:44   
Ikana
Jas vo bremenosta nisto ne stavav, samo bebi sapun i voda....
Inaku na pocetok, prvite 3 nedeli i mene mi se napravija ragadi i duri malku mi krvarea, no si staviv krema lansinoh (lanolin) i za 24 casa mi se opravija.

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
2.6.2014 8:05:12   
vezilka RR
Леле сум заборавила колку знаат да болат градите при доење, или со Никола не ме болеле толку. Не знам што е, хи хи. Имав и ранички, ама мачкав со ланолин и поминаа. Сега остана како белко и многу осетливо место. Боли на допир, не па на цицање.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
2.6.2014 8:16:12   
vezilka RR
Читам нагоре постовите, сите се жалат повеќе на левата града. Хиху богами изгледа им некоја финта со тоа. И мене левата повеќе ме боли.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
2.7.2014 11:05:14   
Ki4iko
Моето искуство за првото породување : уште во болница имав болни брадавици, бебето правилно ја фаќаше брадавицата и почна да цица,но болки имав.Една родилка ми позајми во моментот некаква крема -германска со цена одприлика 700 ден. се намачкав 3-4 пати и готово,болката ја снема, арна ама јас не запамтив за која крема се работи user posted image ,значи специјална против рагади, ако имал некој слично искуство со германска крема ,добро ќе ми дојде помош за оваа втора бременост user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
3.7.2014 16:04:11   
mamita83
Се работи за Ланолин маст-крема која ја има и кај нас во било која аптека, има различни произведувачи - мојата беше од Мулти-Мам, гледај да пишува на кремата дека е специјална за доилки и без адитиви. Многу помага, мене првата недела ми беа лом брадавиците.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
27.7.2014 22:33:46   
Dilina
Јас од моево искуство сега кратко, мислам дека е мн битно од почеток да му се подотвара устето на бебето и така ќе се спасите од ранички... јас уште од првото доење и го правев тоа, ме боелеа градите на почеток, на левата ми се појави малце како модринка на пупката, ама повеќе ја ставав на неа, и колку повеќе цицаше толку болката се намалуваше... ете така, сега се измолзувам само навечер измеѓу 10 и 12, зошто тогаш се туширам аод топлото набабруваат и ме болат... а малата спие и ќе си се измолзам. Инаку имав мн мали гради. 70ка носев а кај ќе најдам и 65ка ми се фаќаше., и се плашев дека нема да имам млеко, па ете сега и млеко и гради на претек...

(Одговор на членот Bell)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
27.7.2014 22:34:55   
Dilina
А инаку само еднаш ставив саносан (ланолин е и таа) на леваѕа града што ми направи проблем, и не ставив повеќе...

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
16.8.2014 15:18:44   
tincule
Јас ги мијам само со млака вода, а кога се туширам си користам и купка за тело само никогаш не ставам млеко за тело преку брадавиците. Кога ја дојам откако ќе се нацица со капка две од млекото си ги поминувам брадавиците за дезинфекција и до сега еве немам проблем. Е сега знаат да ме болат многу кога моја цуцана не може да се нарани па цел ден е на цицка и наместо брадавица ја дојам со цуцла user posted image user posted image смешно ама ова ми го кажаа во болница додека лежев и нема некоја разлика, цуцана си цица мене помалку ме болат и така. Кога ќе ми се смири болката до следното цицање сме таман, и спремни user posted image

(Одговор на членот Bell)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
20.8.2014 20:35:04   
sonc90
inace zenski da vi kazam,pred da pocnete da gi kupuvate skapite kremi za bradavici probajte so masta za ispukani bradavici na Galafarm MUM CARE okolu 80 denari e...mene licno mi pomogna i srekja pred da kupam i da se izgoram so ovie skapive pa da ispadne i parite vo voda i problemot neresen...se nadevam i vam ke vi pomogne

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
22.8.2014 10:27:50   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja Peovski

за какви капки станува збор?? имам и јас прблем со брадавиците, нон стоп ми се разрануваат дали ке помогнат?



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
4.11.2014 11:23:03   
Malecka23
Mamicki ve molam za sovet.Bremena sum 17nedela no poslednive dve nedeli imam mnogu problem so bradavicite.Preku nok bukvalno mi se zgolemija gradite i ednata bradavica mi e mnogu vovlecena dr ne tolku no nekako se suvi i pocnuvaat da pukaat i premnogu bolat.Dali imal nekoj vakvo iskustvo da me posovetuva sto da pravam da se mackam so nesto..So prvata bremenost nemav problem no posle poroduvanje pak mi se vovlekoa no nemav mleko ne doev.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Како да се грижите за брадавиците?
5.11.2014 5:42:41   
Goddess*
Malechka,probaj da se premachkuvash so kantarionovo maslo(gledaj ubavo da upie) raat ke si,a mozesh i da probash so specijalnite kremi za gradi shto se.

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 5.11.2014 5:44:46 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?