|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Студенски денови
21.10.2009 0:11:20   
mis.
Еве малку да позборуваме за еден убав дел од животот на сите оние кои се решиле да го продолжат школувањето-за студенските денови.Како поминаа вашите студенски денови?На што најмногу ќе се сеќавате?Имаме доста и членови кои потекнуваат од внатрешноста на Мк па каков беше нивниот престој во друг град?Нивниот смештај,за студенските домови,мензи и стандарди?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Студенски денови
21.10.2009 1:51:29   
nadica
е тука можам да пишувам со денови и за предности кои ги нуди студентскиот живот но и мизеријата која ја нудат условите во студентските домови

сега толку но ќе продолжам кога нема да се брзам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Студенски денови
21.10.2009 9:44:20   
mother 29
јас студирав охрид,царина..заедно со мм,тогаш тргнавме(иако сме од ист град)..и не беше мизерно,таму не е како ск.домот е ево депандансот на хотел палас..убаво ни беше..2 год .седевме во стан во чаршијата,цимери..после во домот..ама не бевме цимери.....имам  колку убави толку и неубави(уааа за митото кај професорите на царина!) спомени од таму

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Студенски денови
21.10.2009 15:16:24   
Natasha5
ех студенски денови,студирав во Скопје.Ке ги паметам цел живот ,да можам да го вратам времето само малце да се потсетам.Има многу да се пишува.....

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Студенски денови
21.10.2009 20:57:33   
mami
ах колку ми беше убаво..си сретнав пријатели за цел живот, мнооогу убави спомени, заедничко учење, излегување...некогаш ми се плаче и ми се враќа назад на факултет..

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Студенски денови
25.10.2009 16:16:00   
Aleksandra
Mnogu ubavi denovi, idevme na predavanja, pievme kafinja, se slaevme levo desno, se tresevme na ispit i sega koga ke vidam nekoj kolega od faks si gi guskam kako da mi se brat ili sestra i si vrakame spomeni i se smeeme kako decauser posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Студенски денови
25.10.2009 16:21:44   
arh_diz
Ne za dzabe mnogumina ke kazat studenskite denovi se najubavi i navistina e taka. So del od kolegite  so koi studirav seuste sum vo kontakt

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Студенски денови
29.10.2009 22:11:52   
biljanaM
Е тоа беа времиња...уште не ми се верува дека повеке не сум студент

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Студенски денови
30.10.2009 11:24:52   
profesorica
Имам убави моменти од факсот но не би се вратила назад.На факс се запознав со мојата старосватица и сеуште се дружиме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Студенски денови
30.10.2009 11:27:59   
mother 29
јас охрид на тв не можам да го гледам,не па да отидам таму уште еднашuser posted image бљак

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Студенски денови
30.10.2009 11:31:45   
Maca25
Јас имав супер студентски денови, дружба, зезање, учење.

Професорице, и јас со мојата старосватица се запознав на факс user posted image user posted image и уште си се дружиме


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Студенски денови
30.10.2009 11:44:22   
mis.
Студенските денови се еден од најубавит пиоди во мојот живот.Како студентка дојдена од провинција беше големо искуство во животот.Никогаш нема да ги заборавам сите дружења,познанства,седемки до утринските часови исполнети со журки,играње карти, но и учење(да не го заборавам)user posted image Посебно ќе ги паметам оние денови поминати во студенските домови.Грозно за гледање(условите катастрофа) но животот таму е нешто на што најмногу ќе се сеќавам посебно сите дружење.Благодарение на тоа сега имам познаници,другари и пријатели од цела македонија.Ах само да можам на 5 мин да се вратам во тоа време.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Студенски денови
30.10.2009 11:52:37   
Maca25
Јас живеам карши студентскиот кузман. Многу ми е жал кога ги гледам студентите како сами си ги кречат собите, во какви услови живеат, во едни сопчиња 2 на 2, немаат завеси, немаат фрижидер а ни место за фрижидер нормално. Храната ја оставаат на прозор и кога има појак ветер се и паѓа доле. Греота.   

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Студенски денови
30.10.2009 12:00:35   
mis.
да условите се катастрофа немам зборови ама животот во студенски не можеш да го споредиш со никој студент кој живее во стан приватно или е од скопје па живее дома во идеални услови.
А и кузман е супер со услови оди види ги бараките во стив или медицинар па и машките згради во стивuser posted image ужас

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Студенски денови
30.10.2009 12:01:57   
Сани
мислам дека на студентите кои не се од Скопје им е поубаво и по интересно, сигурно е потешко но ние од тука не ги чувствуваме убавините на студентскиот живот!
можеби бидејќи требаше да работам додека студирав и цело време бев зафатена, не ја почувствував таа убавина и забава за која што сите говорите.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Студенски денови
1.12.2012 17:06:19   
Mihaela 2010
Ha studentski denovi...vonredno,baska trudna,mazena vrabotena eheeee...
imav srekja sto bev na patoloska,togas lesno se davase,pa mozam da kazam deka toj period mi bese najubav...opustena,doma sama do pladne,si ucev si idev si davav kolokviumi,pa na kafence so kolegite...epten ubav period

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Студенски денови
14.3.2013 12:29:18   
arh_diz
Ponekogas posakuvam da mi se vratat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Студенски денови
19.6.2014 9:02:00   
Mila mamicka
Од студентските денови имам само убави спомени. Дојдена од внатрешноста на МК во Скопје, 4 години живеев со истите 3 другарки, во стан. Ни беше преубаво, бевме другарки од средно и продолживме потоа сите во Скопје. Учењето секако си го теравме, ама имаше и многу забава, дружење со колеги од факс со другари од средно. На факс запознав луѓе со кои уште контактирам, имам пријателки од различни градови од МК. Се на се, убаво е да се биде студент.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Студенски денови
19.6.2014 10:07:58   
princessa
Две години живеев во студентскиот дом Гоце Делчев, две под стан. Но во студентски беше поубаво, имаше многу дружби, забави, учење во читална до 2-3 по полноќ, па ќе ни текне на тие што учевме таму да одиме на бурек или ќе пиевме кафе и оп у 7станување сабајле и пак одново. Незаборавен е таму животот, таму се запознавме со ммuser posted image . Имаше многу работи што ни фалеа но не им обраќавме внимание. Кога ќе се потсетам какви беа условите се згрозувам за разлика од тукашните. Пред неколку дена ме однесе мм на универзитетот кај држи предавања па ние се шуткавме со децата наваму натаму и имаше што да видам. Студентите имаат рајска градина, секој си има апартман, убав двор, скара, паркови наоколу и универзитетот им е до гз. И пак се жалат. Нека дојдат во Македонија па да видат. И пописмени сме далеку повеќе. Малку забегав ама се изнервиравuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Студенски денови
19.6.2014 10:21:19   
LoveableMe RR
Eeх, студентски денови, какви денови беа тоа мераци, шеткање дружење со друштва, на факс, па кафичи, дома учење, пак кафичи, дискотеки, лето зима, редовни маскенбали во декември и април.....годишни одмори кај сакаш шеткај безгрижно, навистина ми беа мнооооогу убави студентските денови многу убаво поминав и на факс, но и со дружење, само убави спомени имам и посакувам сите студенти така да поминат. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Студенски денови
19.6.2014 10:43:55   
elenak
Дефинитивно најубавите денови. Никогаш не живеев во дом, нит па сум била да видам, не знам како е таму ама мојот факултет беше таков што дома и не поминувавме баш многу време. Се случуваше некогаш во некоја цртална на факултет да ја поминеме и ноќта цртајќи некој програм. Ако не таму, некаде собрани групно во некој стан. Значи работата секогаш одеше во друштво, учењето исто. Со цимерката бевме на ист факултет па заедно одевме, идевме, учевме, и тоа ми беше големо олеснување. И мислам дека со другарки што цел живот се знаев немаше да поминам толку добро како со неа. И уште си комуницираме, иако сме од различни градови, а таа и остана во Ск да работи, сепак наоѓаме време барем да се слушнеме, а поретко и да се видиме.
Во Ск живеев во Карпош и толку убав впечаток имам, мирно, тивко, фини луѓе, цела улица ми беше со огромни дрвја, во пролет се раззеленето... Изгледа јас не ја запознав ,,темната,, страна на Скопје па не можам ништо лошо да кажам.user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Студенски денови
19.6.2014 11:26:44   
mama_06
Време на кое редовно се сеќавам, евоцирам спомени и сакам пак да го живеам. Тоа изгледа ради младоста и се што си носи таа. Инаку, живеев во Стив Наумов, 4 години во бараките. Апсолвентската година ја поминав во Гоце. За Стив ме врзуваат еден куп спомени, кои од ден на ден ми се подрагоцени. Гледано од историска дистанца, прва асоцијација на студентски дом ми е оние телефонски говорници и редовите луѓе што чекаа да се јават дома. Едвај си дошол на ред и зад тебе слушаш: ,,Дане сакаш и перниче да ти донесеме`` демек заспа на телефон.
Која голгота беше туширањето. И да врне и да вее ти со ранче си пешачиш за да чекаш ред во бањите или во женската зграда. Од највисок приоритет се две работи: Да има слободна кабина и да има топла вода. Неретко се туширавме со ладна или млака, а коса миевме со топлена вода на решо.
Мензата.....ахххх чичко Боге пијан сече леб со една како гиљотина. И секој момент очекуваш да ти летне некој прст во јадењето. И тоа никогаш не се случи. Чекаш да дојде 17 часот, да почне втора смена на мензата и пак чекаш ред за пржени компири. Мирис боженствен. Пред тебе некој студент се надмудрува со ``тетките``:
Тетке колку рибава даааа?
5О бона,
ауууу абе од ајкула да не е `ваа
Или навечер, чекаш да дојде 22 часот и да си купиш баничка ( 20 бона, јогурт 10 бона)
Разговор:
Колку баничкава Боге?
20 бона, си знаеш
Абе ова лајт баничка, нигде сирење не гледам....

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Студенски денови
19.6.2014 11:51:59   
princessa
и награда плус една баничка има за некој кој го најде сиренцето во баничките од тетка Веркаuser posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06


Или навечер, чекаш да дојде 22 часот и да си купиш баничка ( 20 бона, јогурт 10 бона)
Разговор:
Колку баничкава Боге?
20 бона, си знаеш
Абе ова лајт баничка, нигде сирење не гледам....



_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Студенски денови
19.6.2014 12:03:50   
mama_06

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

и награда плус една баничка има за некој кој го најде сиренцето во баничките од тетка Веркаuser posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06


Или навечер, чекаш да дојде 22 часот и да си купиш баничка ( 20 бона, јогурт 10 бона)
Разговор:
Колку баничкава Боге?
20 бона, си знаеш
Абе ова лајт баничка, нигде сирење не гледам....




Е баш ме интерсира дали се изнајде таков јунак што доби гратис баничка?user posted image
Во мое време не.
Имаше една барака сендвичара кај хемиски институт. Правеа толку боженствени тостови, кој не пробал не знае. Ставаа нешто внатре , не знам што беше тоа ама беше толку вкусно можев 3 да изедам хе хе.
Во вторник имавме диско, и без промашај сите години последна песна ја пуштаа ,,After Dark`` - Tito and Tarantula. Се зезавме и ја викавме ,,Надвор говеда`` песна. И ден денес јас така ја доживувам. носталгично
Ај море невести, кај ме вративте ехееееее еве ви една песна за сите
http://www.youtube.com/watch?v=gVdOQvx379Y

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Студенски денови
19.6.2014 12:30:39   
princessa
Изгледа не ја наде никојuser posted image . Јас одев стално у Стив зашто сестра ми таму беше, студираше на ПМФ горе на физ.биохемија и ме носеше едно 5-6 пати на јадење во сендвичарата кај хемиски институт. И покрај мизерните услови многу учени луѓе излегоа од стив, ама мислам дека таа дружба ја нема веќе како порано, ги нема бараките веќе, поскапи се, од година в година се се промени...

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?