|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 10:45:45   
arh_diz
Nie se odlucivme pedijatarot da doaga doma a prviot mesec doaga ili se nosi deteto sekoja nedela. Patronaznata sestra se javi da dojde ama jas i otkazav nemozam so dvete da se raspravamuser posted image .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 10:58:12   
skorpijana
ne znam kako e po drugite gradovi ali tuka patronaznite se haos nisto ne ti kazuva doaga kaj mene i me prasuva kako se snaogas so bliznacite ova sega li go pravevte  ste se prosirile bidejki koga bev bremena dojdoa a nie renoviravme doma i nesto dograduvavme niv toa gi interesirase dali ke sum zemala za treto dete pari bukvalno nisto ne mi kazaa da me posovetuvat iako imam edno dete ne sum seznajka be nekogas nekoi raboti ne gi znam ali za sreka ve imam vas pa ne mi ni trebaat oni se sto me interesira tuka citam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 11:09:52   
vesna1
Kaj mene dojde samo ednas. Toa sto mi ostavi vpecatok vleze so konduri bidejki se brzala, mi rece samo na kratko. Mi kaza nekoj raboti, no sve bese za 10 min. i si otide.
Mi rece ako imas potreba pak da dojdam javi se.
Ne fala, i ne se javiv. Se sekavam pred 10 god. so prvoto dete dojdoa dve pa si posedaa ubavo, objasnija poleka za merak. Ova nekako kako furija.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 11:15:55   
strelec 8
dojde mi go  izbanjabebeto i otide.potpolni polno formulari po sto izgleda toa i e rabotata da gi potpolni listovite a ne da ti pokaze nesto

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 13:03:39   
Axel
Kaj mene so prvoto dete dojde dva pati: ednas koga se porodiv i vtoriot pat okolu 5-6 meseci. Prviot pat samo go vide papoceto, popolni listovi i si zamina, kakvo banjanje kakvi akracibakraci. Ne ni spomna nesto za banjanje, a vtoriot pat me ubedvase da go kpam sokovnikot od Topshop i ona da mi bila posrednik. Mozebi e i dobar sokovnikot, no kako sto zemame pari od fondot ste toj ni fali za plakanje.

A, za vtoroto dete sega ima dojdeno samo ednas i isto bese, i mi rece jas da sum ja viknela okol 5 mesec da mi kazela za dohranata. Bidejki e istata 100% ke mi go prodava pak sokovnikot.

A, sto se odnesuva do mienje race i soblekvanje konudri ic ne bidete budali tuku treba da i recete da si go napravi toa. Jas taka so prvotot dete se sramev, ama sega ne im vikam da si se soblecat i da se izmijat race.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 20:39:24   
penelopa
Јас сум многу задоволна од патронажната сестра...прво се породив во друг град па ме нашле според местото на живеење. Жената дојде, полна беше со разбирање, на секое мое прашање знаеше да ми одговори, прв пат го избања син ми....доаѓаше 3 пати неделно цел месец...треба да се јавам на крај на 5- ти месец да ме советува околу воведување тврда храна.
Најдобриот совет што ми го дала досега: ЗА СЕ ОКОЛУ БЕБЕТО ТРЕБА ДА ПРЕОВЛАДА ЗДРАВ РАЗУМ- во смисла да не слушам никого туку мајчинскиот инстинктuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 20:57:48   
stojanoskad
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Како прво и прво кај мене не дојде патронажна сестра.јас живеам во волково и таму не праќале user posted image ????? а потоа свекор ми и свекрва ми донесоа една од клиниката во Ѓорче петров, демек комшивка им била.Леле луѓе кога ја видооооввв...појава ипол!!!не ги ни изми рацете а го фаќаше дамјан, леле колку ме изнервира, гнасна беше испотена...и кога ми ја тупна гнасната ташна на перница кај што спијам....што да ви кажувам.Потоа дојде уште еднаш демек да му го лапизира папчето а да не ви кажувам кај и беше сместен лапизот.

леле баш сабајле ја сретнавме,леле поодвратно нешто не сум видела.ништо од ништо не ми помогна околу бебето.

ej od kade sega ova.Pa i jas ziveem vo Volkovo,i patronaznata sestra mi dojde vednas stom si dojdovme od bolnica(i za dvata sina).A me poseti ednas i vo tekot na bremenosta.
Patronazna sestra vo Volkovo e Violeta vo momentov na mi teknuva na prezimeto, i zenata navistina odlicno si ja raboti rabotata.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Патронажна сестра
18.4.2011 1:02:05   
tnade
kaj mene patronaznata dojde dva pati, na edna nedela i na eden mesec, rece ke se vidime nekade okolu tri meseci koga ke bidete, ama da vi kazam kako gospod da j a prati, na papoceto sme imale granulome, go iscisti, mi dade sovet kako da prodolzam so terapija i fala bogu sega se e vo red, a cesto se prasuvam sto ke bese ako ne dojdese user posted image

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Патронажна сестра
18.4.2011 19:46:43   
mamamoni
кај мене дојде веднаш после пораѓај и уште еднаш на два месеци, пријателка и е на свеќи инаку не била таа на нашиот реон, па тоа беше пиење кафе ред муабети за бебушот и ред ова она, не дека ми помогна којзнае колку, виде дека сум смирена и не се притресувам за секоја ситница над бебето што многу и се допадна

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Патронажна сестра
21.5.2011 22:05:11   
Natuska85
Јас сум презадоволна од патронажната сестра.Уште додека бевме во болница,пошто останавме подолго се јави 4от ден дали сме дома за да дојде,но и кажав дека сме во болница и дека јас ќе им се јавам кога ќе излезем. Во четвртокот излеговме,петокот им се јавив веќе касно било и дојде во понеделникот.Прво разговараше со мене,ми даваше совети околу доењето,исхраната и се поврзано со нега и хигиена на мајката.Потоа отидовме во собата кај user posted image го соблековме за да му го види црвеното газе,ми даде совет околу тоа,па ми покажуваше како да го држам  за правилно доење,како за да ждригне,како ако има грчеви.Не го бањавме пошто папчето веќе му беше паднато,само ми покажа како да му го чистам за да не му е влажно.Се на се уште еднаш ќе кажам презадоволна сум, не очекував толкава љубезност искрено.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Патронажна сестра
3.6.2011 13:06:19   
menki
И јас сум задоволна од патронажната сетра дојде еве три пати за три недели жената стварно се труди објаснува дури ми каза дека оделе не само кај бебиња туку и кај трудници само кај мене не дојдоа трбало некој формулар да го потполнам кај матичниот гинеколог усте додека си бремена па спрема тие формулари и податоци доаѓале и за советување и кај трудници БРАВО

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Патронажна сестра
4.7.2011 19:51:24   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna_mama

Прв пат слушнав за овие сестри минатата недела на предавањата во ГАК, па ме интересира, кога доаѓаат прв пат и како можам да стапам во контакт со нив?
Што прават и кога ќе дојдат?


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Патронажна сестра
5.7.2011 19:28:41   
mosa
Како прво и прво кај мене не дојде патронажна сестра.јас живеам во волково и таму не праќале ?????
Kako  ne ti dosla patronazna sestra mene toa mi e cudno.Jas uste koga bev  bremena patronaznata sestra bila kaj mene doma,no jas ne se pogodiv doma tuku mm.No zenata si dojde slednipot den da me poseti.Znaci koga uste ne se ni vodev so mesto na ziveenje na adresa na mm.MI dade i nejzin broj,me zavede kogatreba da se porodam,i koga se porodiv me poseti i sekogas mozam da i se javam koga imam potreba .Raboti kaj nas vo ambulantata ,i za vakcina ona ne izvestuva koga sekogas e prisutna.I redovno go pregleduva Valentino.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Патронажна сестра
5.7.2011 20:59:46   
tnade
mila mama vo bolnica pominuva sestra i ti zapisuva podatoci (ime, prezime, adresa, koga si porodena...), patronaznite sestri se od najbliskata ambolanta kade sto ziveeme. Kaj mene dojde tri dena otkoga naptavivme 40-dena, pa na dva meseca, mi ostavi tel mozam da ja pobaram koga ke mi zatreba, zadovolna sum od njziniot pristap, mi objasni mnogu raboti okolu koi imav dilemi, znaci se sto te interesira vo vrska so grizata okolu bebusot prasaj si, nivna dolznost e da ti objasnat

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Патронажна сестра
1.9.2011 19:08:50   
Andriance
Dali moze nekoja mamicka da mi kaze dali tie shto se porodile privatno imaat pravo da se prijavat da im dodje patronaznam sestra ili jok?

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Патронажна сестра
1.9.2011 23:15:06   
MERUSHKA
Jas se porodiv vo Re Medika.Ako ne se prijavev vo preventiva(kade sto ni gi pustaat vakcinite),nema da dobivame pokani za vakcina , a i patronazna sestra ne ide.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Патронажна сестра
1.9.2011 23:26:20   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Of lelellele..ama ja ne mislev da dopolnitelni pari..samo zatoa shto sme reshile da se porodilme vo higienski uslovi i adekvatna nega nemame pravo na poset aod patronazna sestra kako shto imaat tie shto kje se porodat vo drzavna...bog da cuva..ja mislev deka e mozebi dovolno samo otpusna lista da im odneses i da si se prijsvis...svasta znachii ne znam sto da kazam..diskriminacija maximalna


Adriance, ne se razbravme, patronazna sestra ti doaga doma bez razlika kade i da se porodis!
Jas se porodiv vo Sistina i posle nekoe vreme sama mi se javi patronaznata sestra, tocno znaese se za mene i za bebeto, imase tocna adresa, telefon, se... Samo prasa koe vreme moze da pomine, se sretnavme ednas i tolku bese posto stvarno nemase potreba pak da mi doaga, a inace ti ako sakas ona ke ti doaga (dodusa zavisi kakva ke ti se padne ) Sekoja bolnica dostavuva informacii za rodilkite i bebinjata do nadleznata institucija po sluzbena dolznost, bez razlika dali e privatna ili drzavna.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Aaaaaaaaaaa Yummy mammy..toa e vekje drugo neshto...posto ja sakam cisto onaka vo kontrola da mi dodje...ama shto vikas ti koj znae kakva kje ti se padne a?? dobro e barem imame pravo, pogresno sum razbrala..inace kje se iznervira ahahhaha

fala ti



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Патронажна сестра
1.9.2011 23:26:44   
Andriance
Merushka, moze li da mi objasnis kade tocno treba da se prijavam..moze i pp da mi pishes user posted image

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Патронажна сестра
10.9.2011 13:33:14   
Bububebe
И јас сум задоволна од патронажната сестра.Дојде 3-4 месеци пред да се породам,да види како сум,после откако си дојдовме од болница,и уште еднаш дојде.Ми рече ќе дојдам пак накај јули/август ама ја нема уште да дојди,изгледа не нема начекано дома

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Патронажна сестра
10.9.2011 17:25:25   
dushice
se porodiv na 20 avgust i uste ne mi dosla patronazna sestra domauser posted image kade treba da se obratam za da mi dojde doma i ako moze da mi kazete sto vi kazuva sestrata okolu bebeto 

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Патронажна сестра
10.9.2011 18:06:46   
Annet
kaj nas dojde 3 dena od koga se porodiv,mi pokaza kako da dojam,iako bese mnogu nabrzina,zema podatoci za site doma,za bebeto ja se prasuvav ona mi odgovarase,,nisto posebno.Potoa dojde po 3 nedeli uste ednas i eve ja nema veke,onaka si napravivme muabet;-)))
zavisi do sestrata,nasata izgledase ok,ama ne mi pokaza nesto posebno;-))sega za se se konsultiram so doktorkata na bebeto

< Поракaта ја уредил Annet -- 10.9.2011 18:07:26 >

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Патронажна сестра
10.9.2011 23:24:51   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

se porodiv na 20 avgust i uste ne mi dosla patronazna sestra domauser posted image kade treba da se obratam za da mi dojde doma i ako moze da mi kazete sto vi kazuva sestrata okolu bebeto 


Душиче најдобро е да се јавиш во поликлиниката што е најблиску до вас.Кога се пораѓав во Гак во апартманите ги имаше на табла закачено броевите на кои да се јавиш ако не ти дојде патронажната сестра,ама го запишав само за во Ѓорче(ако ти треба тој ќе ти го пишам).А можеш да прочиташ погоре обично што кажува патронажната сестра кога ти доаѓа во посета.Јас сум презадоволна и  ти препорачувам да си ја викнеш.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Патронажна сестра
19.9.2011 14:12:23   
AnnaMolly RR
Кај мене не дојде патронажна сестра. Во Чаир ни земаа податоци на сите, адреса и телефон, за да не посети патронажна, ама кај мене не дојде. Не ни имав број каде да се јавам да прашам... 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Патронажна сестра
19.9.2011 14:32:17   
anedespo
Tie se podeleni po opstini. I cudno e kako razlicno funkcioniraat za sekoja opstina. Koga ziveev vo Butel, dojdoa 2 pati, mi vlegoa so konduri zimno vreme i mi napravija kalovi vo sobata kaj sto spie bebeto. Ne sedea ni 5 minuti. Ne go ni soblekoa da vidat kako go cuvame, dali se neguva pravilno, papoceto dali e dobro i dali cica dobro. Dodeka pak koga se preseliv vo Karpos so vtoroto mi doagjase patronazna se dodeka malata ne napolni godina dena. Dojde 5 - 6 pati najmalku. Gi gledase prvo uslovite kaj ziveeme. Sobata kaj sto spie bebeto, dali e cista, provetrena, ima dovolno svetlo, dali e podaleku od radijator. Pa se do bebeto. Go soblece do gola koza. Me prasa dali sakam ona da go izbanja za da mi pokaze. I rekov deka mi e vtoro i veke deka znam. Potoa me prasuvase okolu doenjeto. Pa da vidi dali pravilno go dojam. Pa papoceto go tintrase. Saat vreme sedese. Pa koga potporasna maloto, dojde so soveti za ishrana, na kolku meseci sto da mu davam, za vakcinite. Prekrasna bese.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Патронажна сестра
1.2.2014 19:44:02   
Melanija RR
Додека лежев во болницата во Чаир,поминаа на два пати жени кои ни запишуваа податоци.Дента пред да ме пуштат на моб ми се јави патронажната сестра да праша каде поточно живееме која зграда.И кажав дека дента си одиме и рече дека за два дена ќе дојде
.Така и беше многу фина сестра, ми даде многу совети, запишав информации кои може ќе ми требаат, го виде М, совети за цицање,пелени и сл.Ми остави контакт број од поликлиниката Јане Сандански, од каде што е, и мобилен.После дојде уште два пати.
Рече тоа е она што треба да ми пренесе и подучи,и дека е на располагање до 1 година па ако ми треба да ја побарам.
Не сме имале потреба, но да запролети ќе и се јавам да дојде да не види.
Позитивно искуство user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?