|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Патронажна сестра
2.2.2010 12:25:13   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

ne mi se veruva na patronaznite sestri sakaat da im dadat dopolnitelni obvrski osven za bebinjata i rodilkite da se grizat za lica koi imaat potreba od menuvanje na katetar,vadenje na krv,merenje na pritisok i sl. toa e predlog od vladata.Se prasuvam kako moze od poseta na novorodence da odi kaj lica so baranja koi gi navedov gore

не сум чула за вакво нешто а и не ме изненадува бидејќи кај нас така функционираат работите.Кога сакаат да подобрат некоја работа друга ја расипуваат,за жал.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Патронажна сестра
2.2.2010 12:36:14   
bebi
Semejna medicina - veke na golemo se raboti na toj proekt. Navodno vo mnogu zemji se rabotelo taka. Luge bea vo Holandija za da vidat kako tamu funkcionira taa semejna medicina. No nie sme mnogu daleku i od Holandija i od drugi evropski zemji.
A sto se odnesuva za mojata patronazna sestra, prekrasna zena od poliklinika Bit pazar. Nekolku pati bese i navistina mi kaza mnogu korisni raboti, posebno sto ova mi e prvo dete i nemam nikakvo iskustvo.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Патронажна сестра
2.2.2010 14:04:32   
topce
мене патронажната сестра ми кажа некои работи кои немаа врска, во однос на папокот и неговото паѓање, така да јас си го слушав педијатарот и се испадна супер.

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Патронажна сестра
2.2.2010 18:58:03   
April
via Сител

Патронажните сестри ќе мерат шекер, холестерол, крвен притисок, преврска на рана, менување на катетар и давање на ампуларна терапија.
Овие служби повеќе нема да бидат синоним само за нега на новороденче и родилка туку нивните работни обврски ќе бидат зголемени.   Целта е зајакнување на превентивата и куративата и приближување на здравството до семејството. На една од следните владини седници на дневен ред ќе биде и анализата од министерството за здравство за да биде дефинирано што е она што можат да го прават патронажните сестри. Од секторот за превентива велат дека ќе бидат разграничени нивните обврски со домашната посета кои само даваат ампуларна терапија по препорака на лекар.   - Превентивни прегледи за навреме да се откриваат болестите. Катетар, преврска се тоа ќе биде во делот на патронажните служби и затоа ќе земат дел од куративата, вели Јованка Костовска раководител на сектор за превентива во МЗ.   За да не биде загрозено здравјето на бебињата, надлежните велат дека патронажните сестри во текот на работниот ден прво ќе ги поминат родилките со новороденчињата а потоа ќе им се посветат на останатите пациенти.   - Тие и досега мораа да имаат план за тоа во кои семејства има хронично болен, малигни случаи или самци. При посета на новороденче ако во семејството има туберкулозно болен ќе дадат совет како да се заштити бебето, вели д- р. Костовска.   Во Македонија има 315 патронажни сестри а потребно е на 5.000 жители да има една. Надлежните велат дека во иднина ќе има простор и потреба за нови вработувања. Како ќе бидат платени и дали сестрите ќе работат на повик ќе одлучи работна група откако информацијата ќе помине на Владина седница.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Патронажна сестра
10.2.2010 18:02:59   
Snowhite RR
Ние еве цела недела откако се вративме од болница, а се уште не дошла патронажна сестра, а секој ден ја чекам да дојде, додека бев бремена дошла, ама јас бев на работа, рекла дека ќе дојде по еден месец, ама ни тогаш дојде ниту сега. Па утре ќе го носам на педијатар, па таму ќе си прашам за некои работи што ме интересираат.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Патронажна сестра
10.2.2010 18:07:01   
pacuvce
Драга наша Snowhite,па прашај не нас...user posted image user posted image user posted image Се зафркавам...Ние сме тука за да ти помогнеме...Па колку го чекавме тоа мало бебувче,ти сега вака да ни правиш...user posted image Бакнежи за Михаил...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Патронажна сестра
10.2.2010 20:04:06   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Ние се јавивме во нашата амбуланта и само што си дојдовме од болница и дојде после еден саат.И за првото и за второто.Не чекав сами да дојдат бидејќи можеа и да не стигнат.user posted image

ако сакате да дојде патронажна сестра подобро е вие да ја побарате отколку да чекате сама да дојде бидејќи може и да не стигне до вас.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Патронажна сестра
10.2.2010 20:08:12   
BILJANA_G
Koga se vrativ od bolnica morav sama da povikam patronazna sestra bidejki ne bea  izvesteni ne se porodiv tuka pa nemaa informacii. Ja povikav edna poznanicka- patronazna sestra i mnogu raboti mi kaza i mi pomagase okolu cicanjeto na bebceto oti ic ne sakase da cica.Redovno idese i duri poveke od sto treba.Mnogu sum i blagodarna

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Патронажна сестра
10.2.2010 23:06:23   
Cacko
niti dojdoa niti ke mi trebaa,baska ke se isplasese koga ke ja videse Elena masalauser posted image user posted image user posted image ,i mislam deka ne e ko porano nego e radi reda,e taka 10 min da ti se povrtka i to

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Патронажна сестра
10.2.2010 23:11:58   
lidijas
Kaj mene dojde patronazna sestra ama nie ja viknavme(mazot mi e stomatolog pa dojde vednas) ama nisto korisno ne kaza. Toa sto go kazuva veke site go znaeme. Doagaat samo kolku da pomine redot. Trebase da dojde minatiot mesec i seuste ja nema. Ic ne treba ni da doaga.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Патронажна сестра
12.2.2010 10:48:52   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Драга наша Snowhite,па прашај не нас...user posted image user posted image user posted image Се зафркавам...Ние сме тука за да ти помогнеме...Па колку го чекавме тоа мало бебувче,ти сега вака да ни правиш...user posted image Бакнежи за Михаил...


Па секако дека сметам на вас за се што не знам, па кога ве имам вас и не ми треба патронажна сестра хехе
By the way уште нема дојденоuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Патронажна сестра
12.2.2010 11:08:09   
betavitevit
Jas mora da ja pofalam patronznata sestra sto doagase kaj nas -sestra Slavica od Jane Sandanski,dosla uste pred da ne pustat od bolnica,posle vednas dojde koga si dojdovme doma i na sekoj povik od nasa strana vednas doagase.Mnogu korisni raboti ni kaza,mnogu ni pomogna.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Патронажна сестра
29.3.2010 14:49:19   
Rossana
E da i jas moram da ja pofalam patronaznata sestra sto dojde denes, vleze, se pretstavi, go pobara kartoncto so koe sto izlegovme od bolnica i vika "sobleci go bebeto da pokazam kako da mu pravis vezbi", jas pocnav da ja soblecuvam i ona "aj pobrzo me ceka nadvor kombeto" pokaza tamu nabrzina, me prasa dali cica i vika dobro napreduva vo kg, samo sirok povoj da i stavate i na ortoped da ja odnesete, i si otide ne mi ni pokaza kako da i stavam sirok povoj, od kaj jas da znam ne mi e peto dete toa, prvo mi e... ama aj ako, ke i se javam na majkami vecer da dojde da mi pokaze. Pobrza poseta na patronaznata sestra od ova zdravje, ni 5 minuti ne se zadrza pa zatoa moram da ja pofalam deka ni malku od vremeto ne mi odzema.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Патронажна сестра
29.3.2010 14:50:45   
Rossana
A da zaboraviv da kazam deka posetata bese kratka zatoa sto se brzala mnogu, bidejki trebala da ode i na drugi mesta

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Патронажна сестра
29.3.2010 15:57:02   
Annabel
Таа што дојде кај мене беше многу љубезна...не се задржа многу бидејќи веќе имав искуство и не ја задржував намерно...ми остави број да ја барам за било што.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Патронажна сестра
29.3.2010 16:04:48   
Leonida
И кај нас што дојде патронажната беше љубезна и ми објаснуваше се. Исто така ми остави број за да ја барам за било што, во било кое време. И навистина ја барав повремено за совет и секогаш беше спремна и расположена да објасни. user posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Патронажна сестра
10.7.2010 0:24:08   
patronazna sestra
user posted image Браво, им благодарам на сите за добронамерните сугестиии, и критики. Слободно можете да не критикувате, но ние сме единствените кои влегуваме во вашите домови без никаква надокнада. Помеѓу нас, како и во секоја друга професија не има секакви. Секако дека и ние имаме многу што да напишеме за вас мајките за вашето однесување кон нас. Патронажната сестра може да Ви даде многу корисни совети и поддршка ако сите си дадеме шанса.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Патронажна сестра
10.7.2010 9:18:49   
Палешка РР
Добредојде патронажна сестра на форумот.
Ќе ни простите на нас родилките што сме можеби малку параноични по породувањето, но нормално е, се соочуваме со нов момент, со живот кој понекогаш зависи од нас..Тука е и постпородилната депресија и мноштво други промени во мајчиното тело и душа. Ви благодариме за помошта, но не е без надокнада, вие за тоа сте платени.
Добредојдовте уште еднаш!
user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.7.2010 9:19:32 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот patronazna sestra)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Патронажна сестра
10.7.2010 11:09:50   
Saturn
Со првото бебе патронажната сестра дошла, но не не нашла дома (директно се преселивме во викендицата првиот месец, бидејќи беше најжешкото лето 2007 и таму некако се дишеше без клима), а со второто сестрата не ни дојде воопшто. Искрено, некако немав ни потреба од патронажна сестра. Свекрва ми е сестра на гинекологија user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Патронажна сестра
10.7.2010 12:53:19   
Martins mom
Патронажната сестра што идеше кај мене беше многу добра и мила, љубезна, фина...Се што не ми беше јасно ја прашав, ми остави и телефон за да ја барам кога сакам.И ден денеска доаѓа често само онака да го ѕирнела Мартин, да си поиграла со него оти многу и бил сладокuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Патронажна сестра
11.8.2010 0:22:45   
EciPeci
Mene patronaznata sestra mi se javi da me prasa dali moze da NE doaga vo ponedelnik (togas bese sabota), tuku da dojde drug den narednata nedela... rabota nesto si imala zenatauser posted image ... jas imav mnogu problemi so doenjeto i ja zamoliv da dojde, pa rece ke dojde odma... Koga dojde ne gi soblece cevlite, mirisase na cigari i ne gi izmi racete... sedna sproti mene, a jas bas togas probuvav da go dojam sin mi i od edno metroipol konstatirase deka dobro cica, a na nego kutriot koza mu visese od butcinja od so oslabel poso malce mleko sum imala baska niti on znae da fati, niti jas sum znaela da go namestam. Posle pocna da me prasuva znaes li ova, znaes li ona i sama si odgovarase i zapisuvase deka se znam user posted image ... blaze si mi, ucena sum se rodila...Edinstveno i blagodaram sto me posovetuva da go dojam so vestacki bradavici, pa malce trgna rabotata... Tolku bese od nea, sedese ni 10 minuti i posle toa niti se javi, niti se pojavi. 

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Патронажна сестра
7.2.2011 20:09:30   
Nadezna
Patronaznata sestra Suze od poliklinika Cair, srka nevidenauser posted image
Ma 10 pati dojde zenatauser posted image i go banjase prvite dva dena, i za doenje razgoaravme, i za peleni, navistina se mi pokaza.
Odlicna e.
Sega koga odime na vakcina, taa go oblaka i soblaka i si igra so damjan

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Патронажна сестра
7.2.2011 20:36:39   
Pepelaska *
Не ми се допаѓа тоа проект или што и да е семејна медицина кај мене патронажните сестри дојдоа по цели два месеца откако се породив со изговор дека немале време user posted image  дека оделе кај стари болни и кај трудници,се што ми кажаа јас веќе знаев. Кога маки мачев со доењето и кога не знаев ама баш ништо за д3 капките за широк повој и слично тие немале време. Од тоа што ми кажаа задоволна сум да беа многу љубезни и фини иако повеќе им се правеше муабет кој си што си од кај си и слично, оттогаш немаат дојдено а знам на други региони на пр кај другарка ми одат секој месец.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 8:27:57   
anedespo
Кај мене патронажната доаѓаше додека не наполни малото 1 година. (едно 5-6 пати сигурно). Све ни објаснуваше, ги гледаше условите каде живееме, поставеност на креветче, светлина, после за дохрана, па доење. РЕдовно миеше раце и соблекуваше чевли. Ми се погоди, прав ангел.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Патронажна сестра
8.2.2011 9:53:58   
Maca25
Кај нас ниту дојде, ниту се јави патронажна сестра. Кај одат по цел ден, што прават?!? нели им е работа да ги посетат новите мајки? Колку што забележав кај 80% не дошле. Поубаво им е да си седат, да си пијат кафе и оговараат. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?