|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 17:43:28   
deluxe
Бетани и кај нас тие ги ставаа одделно,не сите наеднаш.Но многу ми е страв во полседно време се некои лоши работи слушам за оваа на 1 годинка што се прима.Ја одложувам,ама до кога не знам.А душава не ми дава да го однесам на вакцина.Изгледа ќе треба со полиција да ме земат и да ме однесат да го вакцинирам,инаку самоиницијативно НИКОГАШ!!! Затоа барам некои лавиринти ако може така да се наречат,за да ја избегнемеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1451
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 17:51:26   
Bethany
не сум многу упатена, ама од она што наслушнав мислам дека треба да ја потпишеш изјавата дека самовољно не сакаш да го вакцинираш.
Не сум сигурна целосно уште нешто ли треба, ама јас да сум сигурна сто посто во нешто нема да има граници за мојата одлука. Па во демократска држава живееме нели , или можеби не user posted image

Ајде белким ќе пише некој кој е повеќе упатен.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1452
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 23:30:26   
zzaa
deluxe RR се носи изјава таму кај што детето прима вакцини.
Изјавата ја имаше на некој форум постирано ја зачував во компјутер сега ке ја најдам ке ја постирам овде можеби ке му затреба на некој.
Јас вчера бев на педијатар, докторката лом ме направи за вакцините што каснеме толку многу, ми рече поитно да ја вакцинираме. Е сега незнам што е поголема штета да ја вакцинирам или не, мм ме пукна цел ден да ја однесеме на вакцина, па можеби ке ја вакцинирам наредната недела.
А и ми стигна опомена во петок за вакцина.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1453
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 23:32:53   
zzaa
Ние,
_______________________
Како одговорни родители на малолетниот/ната ______________________________ согласни сме заштитата на здравјето на нашето дете да се спроведе во најдобра можна мерка и спрема законските одредби.
Бидејќи законот покрај должности дава и права на пациентите, ние би сакале пред самото вакцинирање, да ги оствариме и нашите права за да би можеле со мирна совест со знаење и верба дека го правиме најдоброто , да ја донесиме нашата ќерка на понатамошно вакцинирање.
Под материјална и кривчна одговорност, а согласно законот за Здравствена заштита, во делот на уредување на правото за одбивање на лекарска интервенција ( поради лично или верско убедување) , ние родителите на _____________________________________одлучивме да во потполност престанеме со понатамошна вакцинација, се додека не добиеме потполни информации во поглед на можните ризици.
Потполно сме свесни за сите ризици кои што можат да настанат од оваа наша изјава и спремни сме да ги поднесеме, се со цел најадекватна нега и грижа за нашето дете.
Ве молиме по точките 1 и 2 од чл.4 од Законот за здравствена заштита и член 7 точки 3 и 4 од Законот за заштита на правата на пациентите , да ни излезете во пресрет и да не запознаете со сите ризици кои постојат како при самата реакција на вакцината така и со ризиците за:
1. Развивање на автоимуни заболувања (дијабетес, реуматоиден артритис, демијелинизација на нервните клетки МС), аутизам, алергии , неуродерматитис и др. болести кои може да се развијат во иднина ;
2. Што се може да се случи на организмот при внесување на рекомбинантни ДНА вакцини?
3. Можете ли да ни покажите една двоструко-слепа, плацебо контролирана студија, која би покажала дека вакцините се сигурни и делотворни?
4. Дали постои научна проценка на корисноста од вбризгување на потврден неуротоксин, која би потрвдила дека ги надминува ризиците по човечкото здравје и спречува болести?
5. Дали постои научно објаснување како вакцината ќе ги онавозможи вирусите да мутираат?
6. Свесни сме дека во целокупната популација на вакцинирани деца статистички мора да постои група на која вакцината може да остави негативни последици. Дали постои метода која 100% ќе ни гарантира дека нашето дете не влегува во таа група?

Бидејќи се работи за важни работи (внесување на туѓи организми и при тоа уште и генетски модифицирани) Ве молиме бараните податоци да ни ги дадете во пишана форма за да би можеле детално да ги проучиме и на тој начин да ја намалиме нашата загриженост и да го донесиме нашето дете на вакцинација.
Доколку вие не располагате со информации и не сте во можност јасно да ни ги дадете ве молиме да не упатите каде можеме да дојдиме до нив.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 1454
   RE: Вакцинирање на детето
5.12.2013 16:23:04   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

Ние,
_______________________
Како одговорни родители на малолетниот/ната ______________________________ согласни сме заштитата на здравјето на нашето дете да се спроведе во најдобра можна мерка и спрема законските одредби.
Бидејќи законот покрај должности дава и права на пациентите, ние би сакале пред самото вакцинирање, да ги оствариме и нашите права за да би можеле со мирна совест со знаење и верба дека го правиме најдоброто , да ја донесиме нашата ќерка на понатамошно вакцинирање.
Под материјална и кривчна одговорност, а согласно законот за Здравствена заштита, во делот на уредување на правото за одбивање на лекарска интервенција ( поради лично или верско убедување) , ние родителите на _____________________________________одлучивме да во потполност престанеме со понатамошна вакцинација, се додека не добиеме потполни информации во поглед на можните ризици.
Потполно сме свесни за сите ризици кои што можат да настанат од оваа наша изјава и спремни сме да ги поднесеме, се со цел најадекватна нега и грижа за нашето дете.
Ве молиме по точките 1 и 2 од чл.4 од Законот за здравствена заштита и член 7 точки 3 и 4 од Законот за заштита на правата на пациентите , да ни излезете во пресрет и да не запознаете со сите ризици кои постојат како при самата реакција на вакцината така и со ризиците за:
1. Развивање на автоимуни заболувања (дијабетес, реуматоиден артритис, демијелинизација на нервните клетки МС), аутизам, алергии , неуродерматитис и др. болести кои може да се развијат во иднина ;
2. Што се може да се случи на организмот при внесување на рекомбинантни ДНА вакцини?
3. Можете ли да ни покажите една двоструко-слепа, плацебо контролирана студија, која би покажала дека вакцините се сигурни и делотворни?
4. Дали постои научна проценка на корисноста од вбризгување на потврден неуротоксин, која би потрвдила дека ги надминува ризиците по човечкото здравје и спречува болести?
5. Дали постои научно објаснување како вакцината ќе ги онавозможи вирусите да мутираат?
6. Свесни сме дека во целокупната популација на вакцинирани деца статистички мора да постои група на која вакцината може да остави негативни последици. Дали постои метода која 100% ќе ни гарантира дека нашето дете не влегува во таа група?

Бидејќи се работи за важни работи (внесување на туѓи организми и при тоа уште и генетски модифицирани) Ве молиме бараните податоци да ни ги дадете во пишана форма за да би можеле детално да ги проучиме и на тој начин да ја намалиме нашата загриженост и да го донесиме нашето дете на вакцинација.
Доколку вие не располагате со информации и не сте во можност јасно да ни ги дадете ве молиме да не упатите каде можеме да дојдиме до нив.



ЗЗаа ти благодарам за формулааарот,баш ќе се распрашам и ке го однесамuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 1455
   RE: Вакцинирање на детето
6.12.2013 10:50:32   
miana
Добар ви ден женички.
Незнам колку сте упатени, но при упис на дете во училиште,задолжително бараат потврда за примени вакцини. Сте размислиле ли како би ги запишале децата на училиште? Подготвени ли сте да ги платите казните кои што следуваат за непримени вакцини? И мене ми е навистина страв од сите вакцини, но исто така ми е страв и ако не прими детето. Па што ке се случи не дај боже керками кога ке биде бремена да фати рубеола или морбили? Не сакам ни да помислам .. Најдобри се модуларните ( прочистени ) вакцини, но вакви добиваат само децата на докторите или недај боже ако детето боледува од нешто па да му дадат таква вакцина. И јас сум преплашена од вакциниве но немам храброст да не ги вакцинирам. user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1456
   RE: Вакцинирање на детето
6.12.2013 10:55:20   
Mihaela 2010
Nie sega tek na 4 godini,znaci vo april ke ja primime taa sto e ,pa posle tek vo skolo koga ke trgne
so M nekako lesno pominav so vakcinite ,nekako mozebi ne bev do tolku upatena,ama sega zdravje za vtoro sigurno povise bi mi bilo strav i stvarno neznam kako bi postapilauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1457
   RE: Вакцинирање на детето
6.12.2013 13:21:46   
AneLav RR
Моиве ги примија сите вакцини на време и освен последната за другите немаа никакви реакции, добро последната им беше само црвено газе и мало така нерасположение. Следната вакцина ни е на 4 години. Јас сум за вакцинирање и стојам на ставот дека децата треба да се вакцинираат. Така ги заштитувате нив а и другите дечиња што растат во нивна околина. Нус појави може да има од се и од витамините што секојдневно им ги даваме, не дај Боже. Ние кога сме биле деца сме ги примиле сите вакцини, па нашите родители ниту можеле да прочитаат по форуми ниту да најдат нешто на интернет, ниту пак нас нешто ни се има случено. Се сложувам дека има различни вакцини во зависност од производителот и дека тогашните можеби биле поквалитетни но што се мора се мора тоа е мој став.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1458
   RE: Вакцинирање на детето
6.12.2013 13:22:27   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Добар ви ден женички.
Незнам колку сте упатени, но при упис на дете во училиште,задолжително бараат потврда за примени вакцини. Сте размислиле ли како би ги запишале децата на училиште? Подготвени ли сте да ги платите казните кои што следуваат за непримени вакцини? И мене ми е навистина страв од сите вакцини, но исто така ми е страв и ако не прими детето. Па што ке се случи не дај боже керками кога ке биде бремена да фати рубеола или морбили? Не сакам ни да помислам .. Најдобри се модуларните ( прочистени ) вакцини, но вакви добиваат само децата на докторите или недај боже ако детето боледува од нешто па да му дадат таква вакцина. И јас сум преплашена од вакциниве но немам храброст да не ги вакцинирам. user posted image

Miana картончето го бараат за да имаат евиденција до каде се со вакцинирањето, а не дека е задолжително и дека нема да го запишат. вакцинирањето не се одвива повеќе во диспанзерот за вакцини, туку во училиштето.затоа и изјавата дека не сакате да го вакцинирате, ако тоа не сте го направиле до сега, се носи во училиштето за да знаат дека кога ќе дојде ред за систематски и вакцина да не го вакцинираат детето.ако некој сака да ве казни тоа оди преку инспекторат си има служби за тоа, а не преку училиштето. ќе се изненадите колку деца во училиште се запишани, а не се вакцинирани.тоа е бидејќи училиштето е задолжително, а вакцинацијата не е услов за запишување.
за моментот за кога ќерка ми ќе остане бремена...ако ги нема прележано болестите од кои се плашите тогаш имунитетот не е траен.вакцината не дава имунитет за болеста туку демек помали да се симптомите доколку ја фатите таа болест, а и тоа е само 5 години од денот на вакцинирање.така да ќерката која е вакцинирана на 7 години од морбили или рубеола, а е бремена на 20 години ако ги нема прележано сипаниците џабе ви е се.
и добра вакцина нема не постои.се разбира ова е мој став

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1459
   RE: Вакцинирање на детето
6.12.2013 13:58:20   
deluxe
Потполно се сложувам со ставот на Топче.Луѓе за оваа вакцина на 13 месеци имам 2,3 случаи на познаници кои децата буквално гореле од температура,1 завршило во болница со страшни грчевиuser posted image user posted image Недај боже ,мене многу ми е страв,би се борела против законот ако треба,не сакам вакви ситуации.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 1460
   RE: Вакцинирање на детето
19.12.2013 0:53:00   
mama i dora
zdravo mamicki,
imame 2 i pol meseci i vo januari treba da se vakcinirame za diteper,polio i hemofilus (prv pat).me interesira dali nekoj ima iskustvo so pentaksim vakcinata koja moze da se primi vo srbija i kakvi se reakciite?mnogu se plasam,ama sekako sakam da ja imuniziram kjerkickata,samo neznam dali ovde so nasiov tip na vakcini ili vo srbija so pentaksim?user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1461
   RE: Вакцинирање на детето
19.12.2013 1:17:48   
mama i dora
zdravo mamicko:)
me interesira kade gi primivte procistenite vakcini i kako se vikaat.nie treba prv pat da se vakcinirame vo januari,pa se mislam da ja nosam vo srbija na pentaksim.
pozdravceuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1462
   RE: Вакцинирање на детето
19.12.2013 1:49:58   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Ние кога сме биле деца сме ги примиле сите вакцини, па нашите родители ниту можеле да прочитаат по форуми ниту да најдат нешто на интернет, ниту пак нас нешто ни се има случено. Се сложувам дека има различни вакцини во зависност од производителот и дека тогашните можеби биле поквалитетни но што се мора се мора тоа е мој став.


Jas so ovie dve rechenici ne mozam nikako da se slozam,bidejki TOA porano NASHITE shto ne bile dovolno informirani,denes na mnogu nas ostavilo beleg,kako primer ke gi zemam za IVF,pa videte samo kolku se preplaveni privatnive bolnici za Ivf,ne vikam deka tuka nema udel i nachinot na zivot,ishrana i itn,ama najgolem faktor imaat vakcinite,tie direktno se vbrizgaat vo krvta.Porano preku sila edvaj ke se sretneshe chovek problem da ima so neplodnost,problem so bremenosti ,DENES e veke sekoj vtor..alarmantna e celava situacija,za bolesti i da ne nabrojuvam.Porano eksperimenti so usul se pravele,poveke se pazele,ne bile tolku dogradeni so znaenje,tehniki i itn.,denes sekoj tret e stanat EXPERT,sekoj tret eksperiment pravi i se pushtaat vo slobodna prodazba bez i malku sovest.
Nikoj ne go znae potekloto na vakcinite,transportot na vakcinite i smestuvanjeto na vakcinite,zatoa i ne mozam da se vodam/vodi me kon devizata pa porano nashite,porano za porano,sega sme drugo vreme,dojde vreme kaj shto ne mozesh da se potpresh na nikoj ne pa pogotovo na doktor,sam ako ne si misli chovek za zdravjeto doktorot pa najmalce,sekoj si gleda vodenicata da si ja istera na svoja strana,prav ili kriv,bash gi boli Taska so izvinenie.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1463
   RE: Вакцинирање на детето
19.12.2013 4:44:22   
bucko mal

Age

Diseases covered and vaccines



6 weeks
Diphtheria/Tetanus/Pertussis/Polio/Hepatitis B/Haemophilus influenzae type b
1 injection (INFANRIX® -hexa)
Pneumococcal
1 injection (SYNFLORIX®)

3 months
Diphtheria/Tetanus/Pertussis/Polio/Hepatitis B/Haemophilus influenzae type b
1 injection (INFANRIX® -hexa)
Pneumococcal
1 injection (SYNFLORIX®)

5 months
Diphtheria/Tetanus/Pertussis/Polio/Hepatitis B/Haemophilus influenzae type b
1 injection (INFANRIX® -hexa)
Pneumococcal
1 injection (SYNFLORIX®)

15 months
Haemophilus influenzae type b
1 injection (Act-HIB)
Measles/Mumps/Rubella
1 injection (M-M-R® ll)
Pneumococcal
1 injection (SYNFLORIX®)

4 years
Diphtheria/Tetanus/Pertussis/Polio
1 injection (INFANRIX™-IPV)
Measles/Mumps/Rubella
1 injection (M-M-R® ll)

11 years
Tetanus/Diphtheria/Pertussis
1 injection (BOOSTRIX™)

12 years
girls only
Human papillomavirus
3 doses given over 6 months (GARDASIL®)

Ova se vakcinite sto se davaa kaj nas.Onaka cisto informativno da sporedam so vakcinite vo MK.
Golemiov sin vo MK gi ima primeno site mozni vakcini.Isto I malovo tuka gi prima iako ne se zadolzitelni.




_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 1464
   RE: Вакцинирање на детето
27.1.2014 11:21:21   
Mihaela 2010
Se iznacitav za ova vakcinive...denovive samo so toa sum preokupiorana,neli ni sleduva ovaa na 4 godini da ja primame,ama tolku sum isplasena sto mi ide da ja preskoknamuser posted image
Sega na forumov i najdov deka deca sto se predvreme rodeni gi prakjale na Detska klinika za vakciniranje,prv pat ova go slusam...Mihaela mi ja vodam rodena vo 36 nedela...ama pa do sega fala mu na boga mnogu doro sme gi podnele site vakcini...


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 1465
   RE: Вакцинирање на детето
27.1.2014 14:32:53   
Bethany
Михаела мила, јас мислам дека вие сте веќе големи и силни.
Јас лично се плашам од некои вакцини бидејќи се на многу мала возраст, а тие се крхки, уште имунитет не им е зајакнат, па плус шок за организмот.
Да имам второ дете можеби (највероватно) би ги оддложувала, ама мојот личен став е сепак за вакцинација. А на 4 год. не би се грижила.
Сепак, тие што се против вакцини се против на било која возраст, ама ово е моето мислење и убедување.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1466
   RE: Вакцинирање на детето
27.1.2014 14:37:31   
sandriana RR
И мојот ставе е како на Бетани, Михаела-ако досега имате примено се, нема никаква опасност за оваа вакцина.
Проблематичните вакцини знаеме кои се - ММР и ревакцината на ДТПер - тоа се оние вакцини за кои се крева галама и не ставаат сите во мисла.
Јас сум лично за имунизација, со тоа што овие наведени вакцини што намерно, што со сплет на околности, ги одложив по неколку месеци.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1467
   RE: Вакцинирање на детето
27.1.2014 15:03:00   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR



Проблематичните вакцини знаеме кои се - ММР и ревакцината на ДТПер - тоа се оние вакцини за кои се крева галама и не ставаат сите во мисла.


Pa jas kolku sto znam ovie se tie -revakcina sto se prima na 4 god,zatoa i sum zagrizenauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1468
   RE: Вакцинирање на детето
27.1.2014 15:10:04   
sandriana RR
Не се доискажав соодветно - мислев на ревакцината ДТПер на 18 месеци.
Оваа на 4 години нема опасност - се работи за веќе изграден имунитет кај децата, и веќе развиени моторни и психо функции.
Ова е мој став.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1469
   RE: Вакцинирање на детето
28.1.2014 8:58:33   
mommy_angels RR
Јас А уште ја немам однесено на вакцина за ММР и последователно на тоа и за ДТП
Првата требаше да ја прими пролетта,ама по совет на матичната,ја одложив до есента.Есента пак нешто цело време ми беше со настинки и течење носе и така не фати зима user posted image .Е сега нема жива сила што ќе ме натера да му ставам на дете ваква вакцина во сезона на грип,па може колку сакаат да ми праќаат опомени или казнуваат.Така да здравје на пролет ќе продолжиме со вакцините.
Михаела твоето девојче мислам дека веќе е големко и мислам дека не е страшно.Сепак ти си знаеш,па и да одложиш малку си е твое право и одлука

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1470
   RE: Вакцинирање на детето
28.1.2014 10:01:44   
Felly RR
И ние ја немаме уште примено таа на 4 години што е. Цело време некако сме со кашлање и растечено носе, па затоа може и нас пролет да не фати. Подобро да е сосема здрава па и малку задоцнета нека е вакцината.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1471
   RE: Вакцинирање на детето
6.3.2014 13:15:56   
tnade
здраво мами, имам една недоумица зошто патронажната и во амбуланта ми кажуваат дека вакцина против жолтица се прима на еден месец , а во календар на имунизација наидов на ова

РАСПОРЕД НА ВАКЦИНИТЕ

Во текот на првата година се врши задолжителна активна имунизација против акутен вирусен хепатитис Б, туберкулоза, заболувања предизвикани од хемофилус инфлуенца тип Б, дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа, мали сипаници, заразни заушки и црвенка. Веднаш по раѓањето, сите новороденчиња во првите 24 часа примаат вакцина против туберкулоза и вакцина против жолтица, т.е. хепатитис Б. Задолжителната активна имунизација против туберкулоза се врши со давање една доза вакцина против туберкулоза на сите новородени деца, без туберкулинско тестирање до крајот на првата година од животот. Се аплицира интрадермално, во пределот на левата надлактица. Задолжителната имунизација против хепатитис Б се врши со давање три дози вакцина (првата доза во првите 24 часа по раѓањето, втората доза во вториот месец од животот, а третата доза на возраст од 6 месеци). Кај помалите деца се аплицира интрамускулно во натколеницата, додека кај поголемите деца во надлактицата. Вакцината против хемофилус инфлуенца тип Б, која првпат кај нас е воведена од 1 септември 2009 година, се врши со давање три дози вакцини на возраст од два, три и пет месеци. Се аплицира интрамускулно во предниот надворешен дел на натколеницата. На возраст од два, три и пет месеци се дава и комбинирана вакцина против дифтерија, тетанус и голема кашлица, интрамускулно во надлактицата. Имунизацијата против детска парализа се врши со давање три дози вакцина - тритипна орална вакцина на два, три и пол и на пет месеци. Се спроведува со капнување две капки вакцина во устата. На возраст од 1 година се дава една доза МРП-вакцина против мали сипаници, рубеола и заушки.
Неопходно е децата да ги примаат редовно сите овие вакцини за да се заштитат од болест.

баш погледнав и кај поголемата керка во книшка нема на месец вакцина...три годинки е???

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1472
   RE: Вакцинирање на детето
6.3.2014 13:19:53   
tnade

РАСПОРЕД НА ВАКЦИНИТЕ

Во текот на првата година се врши задолжителна активна имунизација против акутен вирусен хепатитис Б, туберкулоза, заболувања предизвикани од хемофилус инфлуенца тип Б, дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа, мали сипаници, заразни заушки и црвенка. Веднаш по раѓањето, сите новороденчиња во првите 24 часа примаат вакцина против туберкулоза и вакцина против жолтица, т.е. хепатитис Б. Задолжителната активна имунизација против туберкулоза се врши со давање една доза вакцина против туберкулоза на сите новородени деца, без туберкулинско тестирање до крајот на првата година од животот. Се аплицира интрадермално, во пределот на левата надлактица. Задолжителната имунизација против хепатитис Б се врши со давање три дози вакцина (првата доза во првите 24 часа по раѓањето, втората доза во вториот месец од животот, а третата доза на возраст од 6 месеци). Кај помалите деца се аплицира интрамускулно во натколеницата, додека кај поголемите деца во надлактицата. Вакцината против хемофилус инфлуенца тип Б, која првпат кај нас е воведена од 1 септември 2009 година, се врши со давање три дози вакцини на возраст од два, три и пет месеци. Се аплицира интрамускулно во предниот надворешен дел на натколеницата. На возраст од два, три и пет месеци се дава и комбинирана вакцина против дифтерија, тетанус и голема кашлица, интрамускулно во надлактицата. Имунизацијата против детска парализа се врши со давање три дози вакцина - тритипна орална вакцина на два, три и пол и на пет месеци. Се спроведува со капнување две капки вакцина во устата. На возраст од 1 година се дава една доза МРП-вакцина против мали сипаници, рубеола и заушки.
Неопходно е децата да ги примаат редовно сите овие вакцини за да се заштитат од болест.

не ми е јасно ако Задолжителната имунизација против хепатитис Б се врши со давање три дози вакцина (првата доза во првите 24 часа по раѓањето, втората доза во вториот месец од животот, зошто ми кажуваат да ја ноам малата на еден месец и патронажната и кога се јавив во поликлиника Чаир истиот одговор го добив???

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1473
   RE: Вакцинирање на детето
6.3.2014 14:42:31   
sandriana RR
tnade, проверував сега во книшката од ќерка ми (родена во гинек. Чаир 31,8,11) - во делот за вакцини стои следново: HB1 - 31.08.11, HB2-17.10.11, HB3- 11.03.12.
Можеби муабетот да ја носиш на 1 месец подразбира дека веќе навршува 2 полни месеци живот (1 полн и влегува во вториот).

Ако има потазе мамички со вакво искуство секако ќе споделат.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 1474
   RE: Вакцинирање на детето
6.3.2014 14:58:45   
Палешка РР
ТУКА има Календар за имунизација

Но можно е да имаат некакви промени.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1475
Страница:   <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?