|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.9.2013 22:16:54   
sandriana RR
Не е мултивитамински, туку нешто на база на омега, ако добро ја разбрав другарката. А период на давање, преку есен и зима, негде до април месец, исто како и капките што ги дававме. Ќе најдам точно инфо, па ќе пишам за Др,Лео.
Edit: Перли се. А+Д3

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 16.9.2013 22:22:28 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.9.2013 22:22:46   
elenak
Епа јас само Вигантол и давав, и баш така ми рече ортопедот, 2-3 се доволно. Стварно првпат слушам за доза од 25 капки, па тоа ти е цело шише туку речи.user posted image Сепак е најважно детето да се изнесува надвор на сонце, природно да си прими витамин Д.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.9.2013 22:59:10   
Bethany
Еленак, тоа е веќе терапија со витамин Д. и се дава во одредени ситуации.

Јас така направив збунка, не знаев дека има разлика од едни до други капки, и со другарка ми зборев и таа ми вика му давала 1-2 капки, и јас се запрашав зошто тогаш јас на син ми му давав повеќе.
И на своја рака престанав да му давам, кога оно таа давала од Вигантол, а јас од Пливит.
И кога одев на педијатар, и кажав што и како, и таа ми препорача да му давам еден месец мислам по 10 капки Пливит, да надокнадев, дури и повеќе да му дадев нема да му штети, така да исто тогаш таа ми кажаа за таква терапија, а и имав прочитано, мислам токму тука на форумот за едно искуство со 25 капки.
Ете поучете се од мојата грешка, да се консултирате со стручно лице user posted image




_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Вигантол,д3 или ад3
17.9.2013 14:36:53   
zzaa
Nie do 10 meseci koristevme D3 po 2 kapki,a posle vigantol do krajot na april.taka ni kaza ortopedot,Sega ne koristam nisto planiram da pocnam posle 15 oktomvri koga ke nema sonce.Sega i taka sme po cel den nadvor i si prima prirodno vitamin D3.
A za tie perlite sto se spomnuvat pogore gi gledav pred nekoj den vo DM mislam bea okolu 100 den,Ama neznam dali tolku mali deca mozat da gi goltaat.A za omega citav na nekoja strana,najveke omega ima vo leninoto maslo,i mnogu e poubavo lenino maslo da se dava otkolku tie sirupi.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.10.2013 18:16:31   
mommy_angels RR
денес купив перли од др.Лео и сега имам проблем user posted image user posted image , ќерка ми мисли дека се бонбончиња и ми вика "па" user posted image ,едвај се смиривме,се лутеше оти мама не дава повеќе бонбони

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Вигантол,д3 или ад3
5.10.2013 13:34:43   
sandriana RR
Истиов проблем и кај нас - и Т се лути дека следува само по 1 "бонче" user posted image .
Инаку, 2-3 часа после конзумирањето, имаше ефект на столицата user posted image Се надевам бргу ќе и се прилагоди организмот на перливе.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Вигантол,д3 или ад3
5.10.2013 14:57:05   
AnnaMolly RR
Најголема грешка што може да се направи (а и јас така направив на почетокот) е да му се каже на дете дека некое апче е бомбонче. Макар и да се работи за витамин. НЕ ДАЈ БОЖЕ ако начека некои апчиња, маф има да ги направи.
Јас му давам Д-р Лео и знае дека тоа е апче, витаминче и дека смее по едно на ден само да се лапка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Вигантол,д3 или ад3
5.10.2013 16:32:32   
Mihaela 2010
I nie sme od septemvri so dr.Leo i i davam sekoe sabajle pred gradinka ama sekogas mi bara po povekje

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:19:34   
Annet
Dali ste koristele Well Kid omega 3.dali se dava dopolnitelno vigantol????
ne mi e jasno.Sakam da zemam Well kid ,a treba i vigantol,neznam sto da pravam,dali odat zaedno dveteuser posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:29:51   
sandriana RR
Провери дали пишува колкава е дозата на Вит.Д3, Анет.
Треба да е најмалку 400едници во доза, отприлика. Ако не пишува, консултирај педијатар.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:36:36   
Bethany
Анет, и јас се многу мислев да земам некој таков витамински сируп со омега 3, ама пред некој ден кога ја консултирав матичната, таа ми кажа да земам или рибино масло или Вигантол капки/Д3.

Така да се јас одлучив пак за капки Д3 по две капки/ или Вигантол по една капка.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:37:59   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Dali ste koristele Well Kid omega 3.dali se dava dopolnitelno vigantol????
ne mi e jasno.Sakam da zemam Well kid ,a treba i vigantol,neznam sto da pravam,dali odat zaedno dveteuser posted image user posted image


Абе срцка,земи си Пиковит IQ и не му ја мисли ич..Едно лажиче дневно ја задоволува потребната дневна доза со Д витамин,а покрај тоа има и многу други витамини во пиковитот. Јас и го давам тој на керками ,чудно мириса ( на рибино масло ) а керките и двете го сакааат ( поголемата вика дека бил многу убав,блад ) а малото секогаш ми бара - пак,пак user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:50:33   
Bethany
Јас баш ја прашав матичната конкретно за Пиковит IQ да го земам, таа ништо не ми прокоментира за него, туку само ми кажаа да земам или рибино или капки. Така да јас добив впечаток дека не е доволен само пиковитот. user posted image

А дали одат заедно капки и сирупот со омега не знам навистина, да не е пак премногу user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:51:34   
Annet
hmm jas po se izgleda Vigantol ke si davam ......Ova mn me zbunuva hahahahhaha.najsigurno mi e Vigantolot.......

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 14:59:24   
miana
Јас го прашав ортопедот- Видоевски..Додуша не го прашав, туку кога ми рече да давам вигантол ( лани ова време ) му кажав дека давам пиковит од горесопменатиот user posted image и ми рече - епа добро,тоа е доволно..Такада...За мене Видоевски е закон user posted image А пиковит ми го препорача токму матичната еден период кога децата ми беа болникави и ми рече да ги укинам вигантол додека давам пиковит.
На пиковитот си пишува колку се дава за која возраст и пишува колку што има во една доза ( од витамини ) пишува и дека се користи и кај деца на училишна возраст,за развој на мозочето и истоштеноста.

< Поракaта ја уредил miana -- 11.11.2013 15:02:14 >

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 15:02:38   
Annet
mislam deka ke davam vigantol i plus nekoj vitamiski,moze Kinder vital Ili Imuno bor kids.....ke vidam......Sega sme na Imuno Bor,dobar e

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 15:16:16   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mislam deka ke davam vigantol i plus nekoj vitamiski,moze Kinder vital Ili Imuno bor kids.....ke vidam......Sega sme na Imuno Bor,dobar e

Да де,како си сакаш,така..Пиковитот е две во едно и плус со задоволство ке го голта user posted image кај нас е барем така..Сега се веке поголемки и разбираат.Ке треба да ми плаче на секое капнување од тоа капките..А обично за вигантолот викаат дека е најдобро да се капнува директно во уста за да не останува на лажичето,па да испадне дека детето ништо не пробало. И исто така мене ортопедот ми рече вигантолот кога го давав,да го менувам шишенцето еднаш месечно. Секој месец да купувам нови капки. За месец дена нема шанси да истрошам цело шишенце и само за вигантол трошев пари user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 15:18:26   
Annet
ami sega ako golta arno ako ne pa ke barame care:)))))tuka sme da spodelime iskustva:))user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 15:24:32   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

ami sega ako golta arno ako ne pa ke barame care:)))))tuka sme da spodelime iskustva:))user posted image

да де user posted image
Јас си го кажав моето искуство, а ти баш пиши како ке поминете со капкиве,дали ке успееш да и капнуваш.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 22:34:49   
masa
Miana vigantol odi na recept,i jas od pocetok neznaev.Nego drugo se mislam za bebus ke treba da pocnam da davam kapki dali moze od istite i na kerkata (skoro 4god) od istite zosto lani ni rekoa ne kapki ribino maslo da davam.Momentalno pikovit IQ pie,treto sisence.Kolku dolgo moze da go davam?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.11.2013 23:07:11   
miana
Dobro e sto odat na recept,ama nemozam jas sekoj mesec dada odam na lekar za da mi prepisuva recepti za da zastedam 100 denari. Pa poveke ke potrosam za gorivo taka ;) inaku mozes slobodno i na golenkoto da davas vigantol. A pikovit iq slobodno mozes cela zima da davas. I jas ja oeasav maticnata kolku moze,a taa mi rece deka ne e lek i slobodno moze da se pie. Sorry za pecatni greski,od nob pisuvam.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Вигантол,д3 или ад3
12.11.2013 11:25:46   
Calypso
Ако давате сирупи за имунитет, не мора да давате вигантол или друг облик на провитамин д, бидејќи тие сирупи најчесто го содржат во доволни количини. Значи, не претерувајте со суплементите. Јас на син ми сега му зедов Пливит Д3, најлесно можам да му ги подметнам, посебно зашто не сака сирупи. Ама на мисла сум да го земам WellKid сирупот, но тогаш нема да му давам капки. Сакам да му се врати апетитот што го имаше, па можеби овој сируп би бил најдобра опција. Но ќе видиме.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Вигантол,д3 или ад3
12.11.2013 13:33:52   
Felly RR
Мамички дали сте се консултирале со педијатрите до која возраст треба да се дава дополнително вит Д. Некаде велат до 3 години, некаде до 7. Јас и давав на М ПИковит со рибино масло, сега го дотрошивме и се мислев дали пак таков да купувам.
Пишете искуства.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Вигантол,д3 или ад3
12.11.2013 14:01:16   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska

pochituvana,
Spored Svetska zdravstvena organizacija i zdruzhenie na pedijatri , potrebno e vnesuvanje na Vit.D vo oblik na sol.Vigantol ili Sol.Plivit D3 do napolneta 3 godishna vozrast, a potoa vo tek na zimskiot period ,koristenje na nekoj multivitamisnki sirup kako Pikovit IQ ,kade ima masni kiselini, i toa dovolno e 5 ml na den, vo kontinuitet ,vo tek na zimskite meseci...user posted image


Фели, еве го муабетот на докторката на форумот. Колку што разбрав после три години би требало да се продолжи со такво нешто. Значи да продолжиш со пиковитот IQ.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Вигантол,д3 или ад3
12.11.2013 14:49:57   
Annet
Nie eve od vcera davame Vigantol(stavam po 4 kapki vo lazicka,i sega vajlda 2 gi pie) ...I Imunobor kids....se nadevam oti e pravilno.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?