|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените беби...
15.10.2013 9:22:42   
mommy_angels RR
Денес во светот се одбележува денот на прерано изгубените бебиња во бременоста или непосредно по раѓањето.Независно дали било седум или 27 недели старо,за мајката тоа е душичка,мало срценце кое чукало и одеднаш го снемува,се губи и засекогаш ја напушта.Ова е загуба која само една мајка знае како боли и болка која никогаш не се губи ,не исчезнува,не се намалува туку едноставно партнерите учат како да живеат со неа.

Јас сум мајка на две мали анѓелчиња кои засекогаш заминаа од мене,но останаа како дел од моето срце.15 ти Октомври заслужува да биде одбележан и кај нас .Јас денес во седум часот ќе бидам дел од Бранот на светлината во нивна чест и заедно со тато и дада ќе им ја пуштиме најголемата и најцврста прегратка.

Еве овде може да прочитате како се одбележува денешниов ден .
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2013 9:38:33   
vezilka RR
И јас во 7 часот ќе запалам свеќа за да бидам дел од Бранот светлина во чест на прерано загубените бебиња. „...само за мајката која го изгубила своето бебе нема назив, веројатно затоа што не може со зборови дасе опише тежината на загубата...“ Сочуствувам со сите мајки кои прерано ги загубиле своите бебиња, и денес денот ќе посветам на тие мали ангелчиња.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2013 9:42:36   
Martins mom
user posted image user posted image Се помалку такви мајки и бебиња да има.user posted image Ауф, оваа емоција е претешка за мојата user posted image состојба, не престанувам да user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2013 9:48:03   
sandriana RR
Нема да заборавам и јас да запалам свеќа попладнево - за сочувствувам со родителите на малите ангелчиња.
Милион прегратки за сите кои ја доживеале оваа болка, и милион поклони за храброста и истрајноста во болката user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2013 10:18:09   
Felly RR
Навистина тажна тема, и иако не можеме да ја намалиме болката на оние кои преживеале вакво нешто, можеме барем да бидеме дел од бранот на светлина во знак на сеќавање на прерано изгубените бебиња.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2013 10:49:04   
Палешка РР
Најболно и најтешко нешто во животот на еден родител, не дај Боже да почувствуваме ваква болка.
Вечер ќе запалиме свеќа, а тука може виртуално да ги прегрнеме родителите кои се живеат со оваа трагедија

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2013 16:41:37   
Bethany
user posted image

Сите неродени бебиња или прерано загубени се светлина во вечноста, ангелите кои се враќаат кај Бога така како и дојделе, безгрешни и чисти. user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
16.10.2013 0:31:31   
bombica
"Кога жената ќе остане бремена,душата на нејзиното дете однапред знае дали мајката ќе ја износи бременоста до крај или не:дали ќе биде абортирано,дали ќе се роди мртво или со деформитет.Без разлика што и да се случи, душата на детето ги сака своите родители и секогаш е со нив-им помага во текот на животот.Ако некогаш сте изгубиле дете, никогаш немојте да заборавите дека душата на тоа мало суштество ве избрала токму вас да му бидете родители.Ве избрала уште пред да биде зачната,таа мала душа ве сака и била среќна и весела што сте ја зачнале"

Lorna Byrne

Секогаш кога го читам овој цитат солзи ми течат како рекаuser posted image

Почивајте во мир алгелчиња моиuser posted image Секогаш ќе бидете дел од моето срце , мојата душаuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
16.10.2013 1:04:37   
Snowhite RR
Иако до сега не сум спомнала бидејќи е премногу болно за мене и не сакам да зборувам за тоа, ама и јас имам ангелче на неботоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
16.10.2013 7:02:07   
kapina
Bolna tema da ne dade gospod nikoj da go osete toa uzasno. Iskustvo socuvstvuvam so tie sto prerano gi izgubile svoite bebinja bidejki I jas sum edna od niv

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
16.10.2013 16:25:57   
kuklicka26
Мојата најболна тема сочувствувам со сите родители и јас имам две ангелчиња на неботоuser posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
16.10.2013 18:28:08   
Bethany
user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
17.10.2013 23:53:33   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka26

Мојата најболна тема сочувствувам со сите родители и јас имам две ангелчиња на неботоuser posted image user posted image

i jas socustvuvam so site roditeli jas imam edno sonce na neboto koe zgasna vo 15 nedela od bremenostuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
10.11.2013 13:51:41   
mamiko
najbolnoto nesto e da izgugbis del od tebe, a jas izgubiv vo rok od 1 godina 2 mali angelcinja, ednoto vo 12 nedela drugoto vo 5ta nedel, iako vtoroto bese mnogu malo, sepak bese i toa del od mene user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
10.11.2013 22:34:21   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamiko

najbolnoto nesto e da izgugbis del od tebe, a jas izgubiv vo rok od 1 godina 2 mali angelcinja, ednoto vo 12 nedela drugoto vo 5ta nedel, iako vtoroto bese mnogu malo, sepak bese i toa del od mene user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Биди храбра мамико,ние жените сме многу посилни од што мислиме

(Одговор на членот mamiko)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
14.10.2014 23:17:31   
mommy_angels RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
I ovoj 15 ti oktomvri dve svekicki ke gorat za moite angelcinja.Mamicka silno ve gushka i baknuva
user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2014 6:08:50   
kapina
I jas izgubiv edno angelce

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2014 12:52:55   
AnnaMolly RR
За жал и јас изгубив едно бебенце во 16 недела од бременоста, кое иако прерано го изгубивме барем на кратко го видов и никогаш нема да го заборавам user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2014 17:49:01   
blond
Jas po potvrdena srceva akcija go isprativ angelceto... 3 nedeli sum go nosela mrtvo vo sebe bez nikakov znak deka nesto ne e vo red. Na redovna kontrola vo 12 nedela doznav deka srcenceto sto go ocekuvav cela godina lezi mrtvo vo mene.
Mesecov trebase da se zapoznaeme I da raduvame na negovata/nejzinata nasmevka... zalam sto ne go vidov.... Sega neka go cuva bepceto vo meshko, pomaloto bratce/sestrice...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
22.10.2014 19:52:49   
Rudi
Zbogum moe najmilo i prvo cedouser posted image user posted image user posted image neznam sto poveke da pisham premnogu boli-tocno na 15 Oktomvri pred nedela dena ne napushi nesrekno vo 20 nedela...

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
12.11.2014 20:56:34   
fragolina
Vi pisuvam zatoa sto znam deka samo vie mozere da me razberete. Izgubiv dve mali angelcinja koi sega se drzat za race na neboto. Ednoto bese 12 nedeli a drugoto 20 nedeli staro megutoa za mene tie bea moite deca. I nemozam da svatam kako mozat da mi recat zaboravi sto bilo bilo. Toa moze da go kaze samo nekoj sto nikogas nemal problem so zacnuvanje i so raganje dete, ili nekoj sto nema mozok i nemoze nitu da zamisli kako ni e nam koi gi imavme vo nasata utroba i nekoj ni gi izvadi od tamu. Samo vie znaete kolku me boli.

(Одговор на членот Rudi)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
12.11.2014 21:14:38   
blond
fragolina, tocno deka minatoto treba da go sotavis zad sebe, ama nikogas ne se zaborava. Na denot na kiretazata t.e posle vadenje od sala sum lipala, placela na set glas da mi go vratat bebeto, zosto mi go zemale (seto ova pod dejstvo na anestezijata uste). I za 20godini pak ke se sekavas, nikogas nema da gi zaboravis angelcinjata, samo sekogas se tesam so toa deka od sekoe loso ima i poloso... zatoa ke stisneme zabi i ke se nadevame na poradosna idnina...

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
14.11.2014 18:19:06   
fragolina
najveke me boli sto moram da se tesam deka nekade ima nekoj sto mu e potesko od mene, a jas sum sekojdnevno opkruzena so luge na koi im e podobro od mene. Veruvajte da ne bevte vie od fortumot jas ke mislev deka sum edinstvenata osoba na koja i se slucuva vakvo nesto. Site odolu mene (rodnini, drugari, kolegi, komsii) ziveeat normaleen zivcot so normalni problemi od sekojdnevieto. Site tie kako po kniga si napravija svadba i si ostanaa trudni i si rodija deca. Samo jas koga ostanav trudna 8 meseci posle svadba go izgubiv plodot vo 3 mesec. i jas bev taa koja 3 godini posle toa ne izleze od bolnica i pravese 4 iseminacii i bezbroj ispituvanja i tri invitra za na kraj vo 5 mesec pak si go izgubam moeto bebe. i jas sum taa koja seuste krvaram i mene nekoj ke mi kaze zaboraavi ili ne se sekoiraj. Site tie sto mislat deka lesno se pravi toa neka im se sluci niv i neka zaboravat i neka ne se sekiraat, a mene neka me ostavat na mira da si odboluvam za moite angelcinja.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2015 12:52:51   
mommy_angels RR
Кога родителите ќе изгубат дете, не постои збор со кој може да се опише тоа.!
Секој збор е премногу мал за да се каже потребното.Почивајте во мир анѓели мои,мама ве сака.Бранот на светлината и денес и секоја наредна година ќе биде дел од нашиот дом.

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: 15 ти Октомври-Ден на прерано изгубените ...
15.10.2015 13:04:24   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image user posted image За сите оние кои имаат ангелчиња на небото.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?