|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:36:00   
kikicka
Riba jas ti ja preporacuvam A Derma Egzomega taa e specijalna za ova. Inaku isto i Ulje od kokos mng pomaga. Dosta e mrsno toa pa taka brzo isceznuva i kozata se izmaznuva. Probajte A dermata e 1000 denari kremata a gelot mislam 700 ama sa o niv gi koristam kako kozmetika za nea.
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

нас ни помага само еуцерин омега 12 омега...инаку приметив дека на тие места каде што била егземата козата е малку посува и побела..дали од сончањето од лани е не знам зашто на тое места се чешаше многу...вие мајки какви се вашите искуства на оние места каде што била егземата?поздрав



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:49:57   
deluxe
Син ми кога имаше 4-5 месеци појави некој полесен вид на егзема.Имаше на надлактицата и нозете.Ја смирвме со Д-пантексол и декотал помешани двете ги ставав на местото.Се смири, од тогаш наваму сапун исфрлив буквално од употреба,и редовно после капење го премачкувам по цело тело со јекодерм,и сега е под контрола егземата не се појави веќе.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 23.5.2013 23:50:36 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:59:04   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Pa neznam kolku vi kazala doktorkata ama Aflodermote kortikosteroid taka da taa se koristi samo 5 dena.


Па после првото мачкање веднаш и се смири лицето,а со неколку мачкања веке го немаше ( ден - два ) такада не ни имало потреба од 5 дена. Јас се изнафрлав пари,не еуцерин,не линолафет,не нивеа сапун од овес,не бајачки,не триста чуда и само ова ми помогна,затоа и го кажувам моето искуство..И баш докторката ми рече- ке се изнафрлаш пари за џабе,само афлодерм помага... така и беше..сега секој си има свое искуство а јас го кажувам моето...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:59:16   
kikicka
Epa da egzematasi bara dosta laznost na kozata i site tie,jekoderm, a derma ili bilo koe ulje pomagaat.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.5.2013 0:00:37   
miana
нас декотал ни ја дадоа кога газето страшно и се исфрли од памперсот и помогна...
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Син ми кога имаше 4-5 месеци појави некој полесен вид на егзема.Имаше на надлактицата и нозете.Ја смирвме со Д-пантексол и декотал помешани двете ги ставав на местото.Се смири, од тогаш наваму сапун исфрлив буквално од употреба,и редовно после капење го премачкувам по цело тело со јекодерм,и сега е под контрола егземата не се појави веќе.


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.5.2013 0:04:38   
deluxe
Ептен е добар Декотал веднаш смирува црвенило и јадеж,но не се користи долг период,до 7 дена ,така Докт. ме советуваше.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.5.2013 0:10:39   
kikicka
Па затоа пишав дека чим лекарот ве советува 7 или 5 дневна терапија со таква креме значи е Кортико терапија. И долгото користење е штетно.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.5.2013 14:53:21   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Riba jas ti ja preporacuvam A Derma Egzomega taa e specijalna za ova. Inaku isto i Ulje od kokos mng pomaga. Dosta e mrsno toa pa taka brzo isceznuva i kozata se izmaznuva. Probajte A dermata e 1000 denari kremata a gelot mislam 700 ama sa o niv gi koristam kako kozmetika za nea.
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

нас ни помага само еуцерин омега 12 омега...инаку приметив дека на тие места каде што била егземата козата е малку посува и побела..дали од сончањето од лани е не знам зашто на тое места се чешаше многу...вие мајки какви се вашите искуства на оние места каде што била егземата?поздрав



kikicka fala ti na odgovorot..a derma ja koristev no nemav nekoe podobri=uvanje ...mustela isto taka ne...samo ovaa ni odgovara..ama mene me plasi promenata na kozata koja e na tie mesta otkoga ja nema egzemata..dali ke se normalizira bojatauser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.5.2013 14:55:46   
kikicka
Незнм за каов вид на Егзема станува збор. Ама јас прочитав на групите на Фб дека кокосово уље било лекот, па така среќа имав дома органско кокосово уље и ја мачкав два пати дневно низ цело тело сега нема ништо а претходно така како поткожни сега е мазна.
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Riba jas ti ja preporacuvam A Derma Egzomega taa e specijalna za ova. Inaku isto i Ulje od kokos mng pomaga. Dosta e mrsno toa pa taka brzo isceznuva i kozata se izmaznuva. Probajte A dermata e 1000 denari kremata a gelot mislam 700 ama sa o niv gi koristam kako kozmetika za nea.
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

нас ни помага само еуцерин омега 12 омега...инаку приметив дека на тие места каде што била егземата козата е малку посува и побела..дали од сончањето од лани е не знам зашто на тое места се чешаше многу...вие мајки какви се вашите искуства на оние места каде што била егземата?поздрав



kikicka fala ti na odgovorot..a derma ja koristev no nemav nekoe podobri=uvanje ...mustela isto taka ne...samo ovaa ni odgovara..ama mene me plasi promenata na kozata koja e na tie mesta otkoga ja nema egzemata..dali ke se normalizira bojatauser posted image




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.5.2013 18:27:16   
rina13
Nie imavme strashen problem so egzema prvite 7 meseci.Se probavme ama na kraj ni pomogna losionot Eucerin od crvenata linija,a za gazeto bekutan od neven. Ni pobeluvalo nekogash machkanoto mesto koga sme upotrebuvale kortiko krema.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.6.2013 19:45:21   
cucamaca
Нам Мустелата ни ги ублажи црвенилата, ама не ги лечи. Пробав Адерма - воопшто не реагираше.
Сега веќе 4-ти пат (по 5 дена) тераме со Адвантан (кортико), и многу помага... ама ме плаши што после неколку дена немачкање, пак се појавува. Додуша многу малку, ама сепак се појавува.
Уште еуцеринот не сум го пробала... ама и тоа ќе пробам.

_____________________________

*** cucamaca ***

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.7.2013 23:26:30   
Snowhite RR
И на Јана докторката на вакцина ни рече дека има егзема и ми даде крем на Мустела, кој рече дека е 1000 ден, сега се мислам дали да одам кај матичната да видам што ќе ми рече и да ми даде упат од кожен лекар, да слушнам и др. мислење. Има некој друг крем за ова? Ако треба значи ќе го купам колку и да е скап, ама да не е за џабе, не знам што да правам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот cucamaca)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2013 10:49:47   
Yummy Mammy
Snow, jas pisav vo druga tema deka nie egzema tretirame so Eucerin so urea. Ima razlicni vidovi, od najslab losion so 3% urea, do najjak misalm deka e so 20% urea. Vo zima koristime pojak (10%) a vo leto posleb (ili 3% ili 5%) zatoa sto ne smee na direktno sonce da se izlozuva. Losionite se vo golemi pakuvanja, no nie redovno go koristime i za lice i za telo, za mm i za kerka mi, najcesto samo navecer stavame, i mnogu dolgo vreme koristime edna tuba. Od tie poslabite mislam deka imase nekoja detska varijanta vo malo pakuvanje, ama ne se sekavam bas najdobro, prasaj vo apteka.

I da, sum probala i Mustela, i kako sto nekoj prethodno pisa pogore, imam cuvstvo deka go smiruva crveniloto i cesanjeto, no ne go leci, koga ke pomine dejstvoto na kremata, povtorno se pojavuva problemot. A od Eucerinot sum mnogu mnogu zadovolna, na pocetokot sekojdnevno ja mackav kerka mi, a sega i ednas vo nedelata da i go namackam liceto, cela nedela i e mazno i bez problemi.





< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 25.7.2013 10:54:20 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2013 10:57:49   
rina13
ИЗВОРНА ПОРАКА: cucamaca

Нам Мустелата ни ги ублажи црвенилата, ама не ги лечи. Пробав Адерма - воопшто не реагираше.
Сега веќе 4-ти пат (по 5 дена) тераме со Адвантан (кортико), и многу помага... ама ме плаши што после неколку дена немачкање, пак се појавува. Додуша многу малку, ама сепак се појавува.
Уште еуцеринот не сум го пробала... ама и тоа ќе пробам.

Да кортико кремите се ефикасни, ама нивната употреба е ограничена а и не се баш препорачливи освен како крајна мерка кога ништо не помага. Се користи 3 дена во еден месец по 1но или две мачкања. Кога ќе помине црвенилото продолжувате со крема која му годи на вашето дете. Доколку се поти туширајте го детето зошто потта ја активира егземата. За еуцеринот верувај нема да погрешиш доколку решите да го употребувате.

(Одговор на членот cucamaca)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2013 11:04:42   
AneLav RR
Мојата керкичка има егзема, не некоја страшна ама од време на време и се појавува. Што не изнакупивме со маж ми. Од Мустелата и се направи алергија, Ех-омегата , адермата не и направи некое фајде. На крај го најдовме лекот ТРИКСЕРА од АВЕНЕ со термална вода е и веднаш и го смирува. Значи не е кортико. И мој совет, треба да приметите од што се активира црвенилото. Јас се утепав давајки каши ноќни од Хип со вода што се прават и лицето и беше жар(она само на лицето имаше).
Штом ги исклучив Хип кашите и почнав триксерата да ја користам се смири.Од време на време знае пак да и се појави , ако и дадам некоја вештачка каша со конзерванси и ке ја намачкам со ТРИКСЕА-та веднаш сабајлето и е смирено лиценцето и нема ништо. Значи не ја користиме секојдневно, одвреме навреме кога ќе се појави промената. За да не давате пари за креми прво побарајте тестерче во аптеките и пробајте ако има фајде купувајте ако не нема потреба овие креми коштаат над 1000 ден. Ете мене а-Дермата ми остана.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2013 11:17:38   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

За да не давате пари за креми прво побарајте тестерче во аптеките и пробајте ако има фајде купувајте ако не нема потреба овие креми коштаат над 1000 ден.


Pametno!!!
Od Eucerinot sekogas imaat testeri (osven ako ne si gi sobrale prodavackite, ama vo pogolemite Zegin mislam deka ke najdes). Golemite pakuvanja na Eucerin se nesto poeftini od 1000 den.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.7.2013 0:25:49   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Егзема е една од полесните алергични реакции на кожата што се појавува во најрана доенечка возраст, во првите 3 до 4 месеци, кај деца чии двата родитела се алергични. Најчесто се појавува на обравчињата, околу устата, зад ушите, на вратот и ретко на телото. На лицето се појавува изразено црвенило над кое се појавуваат меурчиња со бистра течност, која понекогаш е жолтеникава од инфекцијата што се појавува од јакиот јадеж на детето. Причинители се хранителните алергени, контактните алергени и сапуните и парфемите што се користат за нега на детето. Почесто се појавуваат при внесување кравјо млеко, ако мајката не го дои детето. Може да се изгуби кон третата и четвртата година, а понекогаш да остане до пубертетот, со повремено губење и појавување. Се препорачува елиминациона диета (наоѓање и отфрлање на причинителот), хранење на детето со посебни млека што се со преработени белковини и не предизвикуваат алергија. Детето има потреба од посебна нега на кожата: да не се употребуваат креми што содржат кортикостероиди (хормони) и креми што содржат хемикалии. Кожата се негува со антибактериски средства ако е инфицирана или само со маслени витамински течности. Најважно е да се врши редовна контрола кај лекар, кој ќе ја следи исхраната на детето.

    Бидејќи имавме проблеми со егзема на лицето користевме креми Linola feet и Eucerin(црвената линија), а за бањање масло од истата колекција на Eucerin.Презадоволна сум!



Според ова не ми личи на егзема тоа што го има Јана.
Како и да е, денеска бевме на кожен лекар и ми постави неколку прашање како дали дома ни е топло, кажав дека не е топло, дека дома имаме добра изолација и една нормална Т, после ме праша дали креваше Т, кажав дека крена пред два дена, ама примаше вакцина, па ме праша дали и пред вакцината го имаше тоа или откако ја прими, реков дека уште пред 2-3 месеци, само што јас мислев дека е од времето дека се затопли. На крај ми препиша еден крем и ми рече да не ја чуваме многу на топло и дека можеби е од вакцината.
Одговоров катастрофа, битно се нацртав за кремот 800 ден, па сега ќе видиме што ќе биде
Не знам што да кажам за докториве значи, врска немаат, денеска скроз се изнервирав и од матичната, таа па воопшто не обрна внимание на тоа што и реков дека има егзема. Битно ми кажа дека има малку црвено грло и ми даде антибиотик, а детево нема веќе Т, не кашла, нема никакви знаци дека е болна, го зедов сирупот нерастворен, па ќе видам ако нешто се влоши ќе почнам да и го давам, ако не само со витамин Ц. Малку офтопик забегав, сори ама веќе не знам кај да пишувамuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.7.2013 11:07:50   
rina13
Би ти препорачала да одите на дерматолог.Ако има егзема ќе го утврдат типот и секако ќе добиеш инструкции што понатаму. И нас истот ни го правеше матичната може е од ова може е од она, пробај ова тоа ништо.На крај ја однесов на дерматолог и го решивме проблемот.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.7.2013 19:44:35   
Snowhite RR
Епа на дерматолог бевме, за таму пишував и тоа во приватна ординација, на извештајот пишала дераматит атопика и ни даде крема Блукап се вика, ја мачкам еве од вчера па ќе видиме колку ќе помогне

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.8.2013 15:53:53   
mama.m
Majki,
da se prijavime i nie. moeto user posted image ima 10 meseci i ima a.dermatit i egzema. Mu se pojavi na 9 i pol meseci a prethodno imashe lishajchinja, pedijatarot kje gi videshe i ne dobivme nikakov sovet. Edno od tie (pozadi kolenceto na prevojot) kako da se vospali i se napravi so krastichka i posle toa pochna so sitni brumchinja da se shiri na potkolenicata na ednata noga a potoa i na drugata. Mnogu od hranata vekje beshe vovedena pred da se javi ova taka shto ne e do toa no jas sepak gi isfrliv kashichkite od Hipp, i od Milupa zitnite. Bevme na pedijatar i na dermatolog. Jas odluchiv da ne mu stavam kortiko, go banjav so oves, go plaknev so kamilica so soda,i stavame Avene trixera za da ne se sushi kozata.. no koga mu se javi i na licenceto go namachkav so afloderm za da ne se shiri. Ne se cheshashe do sega no eve sinokja mnogu pochna da gi trie nodzinjata edno od drugo.... mnogu me zagrizuva deka poleka si zema zamav. Koristime i eucerin so 10% urea za banjanje... Isfrliv od doma se shto e volneno, deka imavme volnen tepih poslan so charshav za da lazi. Moze li sovet majki shto se borite so ova, shto ni gi napagja bebencata... Za kolku vreme kje se se povlechat, koj e znakot deka se vloshuva, a koj deka e podobro... inaku vo sreda odime na more, pa se nadevam deka morskata voda kje pomogne... user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.8.2013 21:12:34   
Dreamline
Egzemata se javuva kako alergiska reakcija.... razmisli sto jade ovie denovi i probaj isfrli nesto od toa...mozno e da reagira na nekoe jadenje iako vi e sve vovedeno... najcesto takva reakcija dava mlekoto...

(Одговор на членот mama.m)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.8.2013 11:09:15   
lady_bug
ZDravo,jas se izvinuvam ako sum na pogresna strana no neznaev kade da pisuvam
vaka,me interesira dali nekoj moze da mi pomogne da mi kaze dali e vozmozno ako majkata ima egzem i da ostane bremena dali bi se prenelo na bebeto?
i dali znaete nekoj dobar dermatologVE MOLAM ZA POMOS user posted image

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.8.2013 11:41:12   
deluxe
Според мене,не би требало да се пренесе на бебето,тоа не е некоја заразна ,пренослива работа.Сепак доколку имаш посува,и проблематична кожа можно е (не е 100%) и user posted image да ја наследи таков тип на кожа.Таков пример сум јас,од секогаш сум имала проблематична,сува кожа,на моменти ми се појавуваа како мали лишаи на места,и еве до ден денес сум таква.Кај првото дете немав такви проблеми(кожни),но еве кај второто проработи генетиката,има посува кожа,поразличен е од сестра му,морам да го премачкувам постојано,сапун исфрлив од употреба,буквално е ист како мене.Тоа и докторката ме праша дали некој(од родителите) има проблематична кожа?Што значи типот на кожа може да го наследи од тебе,но доколку се внимава(со негата) нема да иматепроблемиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.8.2013 17:52:29   
lady_bug
Ti blagodaram mnogu,zatoa sto vec nekolku dena baram mesto da odam na dermatolog nemalo mesto slobodno sega se odelo na zakazano slobodno mestoimalo vo sredina na septemvri
spored mojalogika i jas go razmisluvam toa taka kako tebe i senadevam deka ke si bide se ok ako zabremenam user posted image
pozdrav i se najdobro

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.9.2013 12:20:35   
Lady B
Моето искуство во однос на егзема -АД.

Прв пат ни се појави кога имавме непони 40 дена. И тоа откако ја намачкав со јекодерм. По дијагноза од кожен лекар и терапија на афлодерм во комбинација со мустела - бев многу задоволна. Но ни се смири само 15 дена. Правев анализи што и како сум јадела, се ставив на исхрана со најслаби алергени и слично (мислејќи дека е од јекодермот, а јас скорото имав јадено риба претходно-па демек детето алергично на риба..), иако и докторката ме советуваше дека нема потреба од тоа ова е само бебешка егзема.
Се префрливме на адремата, екс омега, повторно во комбинација со афлодерм, и така се до 4 месеци. Но кога за ова и кажав на новата матична таа рече никако афлодерм-кортико стероиди ептен се штетни... И така лутајки и пробувајќи се и сешто , со креми од невен, кокос и слично се решив да ја пробам и кремата од Скендер. И што да Ви кажам си го најдов спасот. Ни помина. И еве веќе сме 10 месеци и многу ретко ни се појавува и тоа исто како што кажа и Скендер, само кога ќе и падне имунитетот.


(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?