|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Справување со нејадењето
11.9.2012 23:41:21   
petra27
lele i jas imam problem so ova nejadenje...mislam ke pobudalam.
Znaci se e vo reddo rucek.....pie mleko,pa doruckuvame ili mlecna kasa(cokolino,biskviti)palenta,tarana......koga ke dojde red za soleno t.e rucek e togas e borbata.....dodeka mu blendirav super bese,ke si se najadese,no eve otkako mu davam lepce,mandzicka,supa...katastrofa e,pet zalaka i tolku....mesoto ke go dzvaka,ke go vrti i na kraj ke go plukne...dali deka mnogu kasno izvadivme zabi i sea imame dole kecovi i cetvorki,gore kecovi,dvojki i cetvorki,seuste li nemoze ubavo da dzvaka...neznam veke...sega me plasi trgnuvanjevo vo gradinka , samo poradi toa nejadenje...no ajde valjda se ke bide vo red :)

(Одговор на членот EmilijaGA)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Справување со нејадењето
12.9.2012 9:07:48   
Bethany
Petra, a kolku ti ima maliot? Kolku sto jas mozam da primetam, nego go mrzi da dzvaka user posted image
Ili napravi mu positno, ali mislam da ne treba da go teras da jade taka pokrupno, ako ne e spremen. A kolku sto slusnav decata menuvaat, nekogas sakaat pasirano, blendirano, nekogas pokrupno, stalno nesto menuvaat.
A vo gradinka ke se nauci, toa e sigurno user posted image
A mozebi i uste nekoj zab mu izleguva, pa go boli user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 12.9.2012 9:08:15 >

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Справување со нејадењето
31.10.2012 14:52:31   
vezilka RR
Греота е да пишувам во оваа тема оти немам дете нејадач, туку напротив, јадач..арно ама одбира што ќе јаде. Ова ни е ново, последниов месец почна да пребира што ќе јаде. Никакви манџи освен компир, и ориз и макарони, месо и риба само пржено, леб никако, само кифли и кроасани, свежа салата, краставици, патлижани, зелка со тони, сирење е во состојба една канта да изеде и за среќа овошјето се уште ми го јаде освен бананата само пасирана (иначе се друго на парчиња). А за чудо во градина се јадел, за ништо не правел проблем. Пребирливо дете, хм..Ми преостанува само да останеме на компир, ориз и макарони!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Справување со нејадењето
25.12.2012 22:38:32   
Ring
Пишував и во друга тема претходно , а сега тука да си се ожаламuser posted image
Од пред скоро 1 месец се мациме со јадење...излезе дека забчињата биле проблем...
Во почетокот одбиваше секаква храна, не сакаше да проба ниту да лизне, така теравме околу 2 недели
Од кога ни поминаа температурите, нервозите , кенкањата...почна да јаде по малку ама само купечки работи...на домашни правени јадења се мршти , ги нејќе user posted image
За доручек и вечера избуткуваме некако, комбинирам пола домашно со пола купечко (полека скроз ке и го скратам купечкото ), ама за ручек мака мачиме....домашен ручек нема јадено скоро 1 месец , го рипаме...1 лажичка и толку
пробав и со кисело млеко (чисто го јаде ), ама осеќа дека не е само кисело млеко и плука ...и вришти на цел глас
И не знам како да се спрвам со тоа не јадење на ручек, зеленчук ?user posted image user posted image
user posted image
Дајте некој совет ????
Дали некој пробал да го комбинита ручекот со овошје (знак дека ке биде бљак ама ????? неќна не сакаше ориз , со морков и пашканат ...и ставив и пола јаболче и цела тегличка изедеuser posted image user posted image
е сега не знам дали ке оди телешко со банана или јаболче, ама не знам како да ја натерам да пројаде зеленчук ?????
Инаку до пред да се јави проблемот со забчињата, јадеше се, ама баш се и количински беше супер

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Справување со нејадењето
26.12.2012 10:08:55   
Felly RR
РИнг, ако не сака со јогурт, пробај со малку путер, или со АБЦ крем сир, а инаку јаболко и морков ДА, ама со месо не знам дали ќе оди комбинацијава.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Справување со нејадењето
26.12.2012 10:50:46   
zzaa
jogurt so banana sigurno ke go saka,kako ovosno jogurce mojata go obozava,a orisot mozes da i go davas so 1 jabolko izrendano i 1 banana,moze i pola od toa,a zelencukot na primer svari i kompir na kocki i daj i taka da si gricka ako nesaka kombinirano so drugo kako kasa,ili morkov na pola isecen i svaren,brokula i neka gricka taka,meso so kompir i malku puter,ili napravi i supicka so mnogu zelencuk na skros mali kocki isecen i na kraj dodaj malku fide,probaj taka,pa mozebi ke saka nesto od ova.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Справување со нејадењето
26.12.2012 14:18:32   
Pepelaska *
Јас веќе се помирив со судбината дека имам дете кое на периоди јаде на периоди не.
Сега сме пак на нејадење, хаос ми е главата, не му се знае ни доручек, ни ручек ни вечера.Не јаде грицки помеѓу, за да не сака друго после.Освен сок и млеко ништо, одвај со сила нешто и тоа е.
А има период кога без проблем крка 3 оброци и 2 ужинки.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Справување со нејадењето
26.12.2012 14:23:29   
Mihaela 2010
I jas krenav race,znaci moevo dete eden period usta ne otvarase,bukvalno se sto pravev so sila edna lazicka i tolku...od koga trgna vo gradinka se smeni,sae gleda deka saka da jade,imalo i situacii koga mi vikala gladna sum...
Sega jade ama za nejzina vozrast ne dovolno,i vekje si ja nauciv deka si e takva...
Koga trgna vo gradinka se plasev da ne ne saka da jade i da namaliva na kilaza,ama ete da ne ja urocam vo red si e mislam duri edno 500-600 gr user posted image ima kaceno...
ne gi forsirajte,toa sto ke go jadat gledajte da e kvalitetno,ke si projadat koga togas

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Справување со нејадењето
26.12.2012 20:43:38   
Ring
Секако сум пробала да и готвам и не сака домашни кашички....купечки јаде колку толку , отвара уста, ама јас не сакам се такви работи да јаде, и спремам дома здрава храна...не знам што дете ќе беше user posted image user posted image
Веќе почнав да прифаќам дека нема да јаде и дека мака ќе мачиме со јадење...
Ништо, на крај ќе ја оставам така...колку јаде толку , без форсирање !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Справување со нејадењето
26.12.2012 22:03:53   
Bethany
Јас на оваа тема нема веќе ни да пишувам, и птиците ја знаат мојта песна user posted image
Син ми се утепа од што сака да јаде, лелее, јаде оти мора user posted image

Ринг, ако јаде со овошје па давај и нека јаде и такви чудни комбинации, битно да јаде и да се допаѓа тоа на неа. СТави и по малку од јаболко и нека јаде. Со тек на време сигурно нешто пак ќе смени, не се нервирај, ќе ти требат живци и за во иднина user posted image
И мојот син сака повеќе куповни, повеќе ги јаде со сласт и бргу ги изеде, а домашни залак по залак складира во уста додека не го опоменам да треба да проголта user posted image Ама не се откажувам. user posted image

Можеби повеќе ја сака таа текстура на готови каши, само и лизга, барем јас таков впечаток имам со син ми. А плус можеби и заби ја мачат (заби се секогаш добро оправдување user posted image ).
Ќе помине, се поминува, па и тоа ќе помине - тоа е најпаметно што можам да ти речам, јас-мајка на нејадач user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Справување со нејадењето
2.1.2013 15:05:12   
Mihaela 2010
4 dena borba vodime so nejadenje,neznam sto se sluci ama usta ne otvara...se sto ke i napravam se bazira na dve tri lazicki jadenje i tolku...zivci iskinav
neznam sto i se sluci,ama se e zaigrana,pa sega i so poklonive u nekoj si film e i ne saka i nesaka da jade....od vtornik trgame u gradinka pa se nadevam oak apetitot ke i se vrati gledajki gi decava kako jadat

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Справување со нејадењето
2.1.2013 22:37:20   
Ring
Веќе почнав со чудни комбинации од типот Палента со јаболко и банана и кисело млеко, една лажичка кисело млеко една палента...кисело, па благо и не се буни ...отвара уста
Утре ке пробам месото некако да и го камуфлирам , ни со кисело млеко не ми проаѓа ...пред некој ден и направив цвекло и го изеде оти беше убаво благичко цвеклото, па може да пробам цвекло и месо user posted image user posted image али ако ми пројде , зошто да не

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Јас на оваа тема нема веќе ни да пишувам, и птиците ја знаат мојта песна user posted image
Син ми се утепа од што сака да јаде, лелее, јаде оти мора user posted image

Ринг, ако јаде со овошје па давај и нека јаде и такви чудни комбинации, битно да јаде и да се допаѓа тоа на неа. СТави и по малку од јаболко и нека јаде. Со тек на време сигурно нешто пак ќе смени, не се нервирај, ќе ти требат живци и за во иднина user posted image
И мојот син сака повеќе куповни, повеќе ги јаде со сласт и бргу ги изеде, а домашни залак по залак складира во уста додека не го опоменам да треба да проголта user posted image Ама не се откажувам. user posted image

Можеби повеќе ја сака таа текстура на готови каши, само и лизга, барем јас таков впечаток имам со син ми. А плус можеби и заби ја мачат (заби се секогаш добро оправдување user posted image ).
Ќе помине, се поминува, па и тоа ќе помине - тоа е најпаметно што можам да ти речам, јас-мајка на нејадач user posted image


(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Справување со нејадењето
4.1.2013 14:48:30   
Felly RR
И јас последно време кинам живци на оваа тема. Кога ќе си дојде од градинка може до 7 саат ништо да не касне. Ако и нудиш нешто уста не отвара. Вчера и давав пржено јајце, луѓе го лизнува како да е сладолед. И се изнервирав, реков ако ти се јаде - јади сама, јас веќе не ти давам како да си бебе. По пола саат дојде кај мене и ми вика - ај мамо, да се смириме, и го изеде цело јајце.
Не знам како да постапувам, ако не и давам да јаде, ако чекам сама д апобара, па станува нервозна од што е гладна, ама никако не бара јадење.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Справување со нејадењето
4.1.2013 14:52:46   
Pepelaska *
И јас маки мачам со ова, со мене значи со молења со цртани и слично не јаде.Денес одвај касна малку бисквити за доручек , па отидовме на гости.Абе таму кога се заига му цртаа , се изнајаде леб и кашкавал и испи ццел филџан чај од нане што никогаш не јадел и не пиел.
После ќе пробам и ја со цртање па ке видиме, плус сега столчето веке не го користиме пишува на него до 18 месецци, од маса станува и бега ексик веќе.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Справување со нејадењето
4.1.2013 15:26:09   
Natuska85
Еве Бетани тука имаме таква тема,ќе го префрлам и твојот пост таму.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Справување со нејадењето
4.1.2013 15:29:33   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

А зошто не седи во хранилка?? Ние сеуште ја користиме освен за ужина некогаш.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

И јас маки мачам со ова, со мене значи со молења со цртани и слично не јаде.Денес одвај касна малку бисквити за доручек , па отидовме на гости.Абе таму кога се заига му цртаа , се изнајаде леб и кашкавал и испи ццел филџан чај од нане што никогаш не јадел и не пиел.
После ќе пробам и ја со цртање па ке видиме, плус сега столчето веке не го користиме пишува на него до 18 месецци, од маса станува и бега ексик веќе.



Тука да дискутираме за столче


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Справување со нејадењето
4.1.2013 15:38:03   
Pepelaska *
еленак и твојот пост ке биде преместен ОВДЕ

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Справување со нејадењето
4.1.2013 16:28:34   
Andriance
И мојот нешто изводи у последно време, ама реков дека нема да се притресувам бидејчи до сега имаше 2 вакви периоди и поминаа...некогаш се заби некогаш едноставно има малку помалку апетит...битно ми се само да ги запазиме оброците па макар тоа биле и неколку лажички.

е сега најнов хит ни е...пола коцка чоколадо на еден оброк...месо зеленчук и чоко...абе ќе ме потепа за чоко.user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Справување со нејадењето
14.1.2013 9:16:58   
Ring
Е може да кажам дека веќе една недела почнавме повторно да јадеме и зеленчук...не јаде којзнае колку количински , ама важно отвара уста и јаде. Ако и е убаво може и 200 грама да изеде , а ако не 10 лажички колку да се засити и толку...и обавезно со кисело млеко , мора прво неколку лажички кисело млеко па после друго нешто.
Се надевам дека ќе си продолжи со ова темпо...важно ми е да отвара уста , да не одбива нова храна , а за количински ќе буткаме некако

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Пишував и во друга тема претходно , а сега тука да си се ожаламuser posted image
Од пред скоро 1 месец се мациме со јадење...излезе дека забчињата биле проблем...
Во почетокот одбиваше секаква храна, не сакаше да проба ниту да лизне, така теравме околу 2 недели
Од кога ни поминаа температурите, нервозите , кенкањата...почна да јаде по малку ама само купечки работи...на домашни правени јадења се мршти , ги нејќе user posted image
За доручек и вечера избуткуваме некако, комбинирам пола домашно со пола купечко (полека скроз ке и го скратам купечкото ), ама за ручек мака мачиме....домашен ручек нема јадено скоро 1 месец , го рипаме...1 лажичка и толку
пробав и со кисело млеко (чисто го јаде ), ама осеќа дека не е само кисело млеко и плука ...и вришти на цел глас
И не знам како да се спрвам со тоа не јадење на ручек, зеленчук ?user posted image user posted image
user posted image
Дајте некој совет ????
Дали некој пробал да го комбинита ручекот со овошје (знак дека ке биде бљак ама ????? неќна не сакаше ориз , со морков и пашканат ...и ставив и пола јаболче и цела тегличка изедеuser posted image user posted image
е сега не знам дали ке оди телешко со банана или јаболче, ама не знам како да ја натерам да пројаде зеленчук ?????
Инаку до пред да се јави проблемот со забчињата, јадеше се, ама баш се и количински беше супер



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Справување со нејадењето
14.1.2013 9:28:47   
Pepelaska *
Важно да проба од се да внесе витамини, па колку ќе изеде толку.
Обавезно седнувај го со вас на маса да гледа како јадете вие може ќе сака да се покаже и таа

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Справување со нејадењето
14.1.2013 10:06:48   
Bethany
Ринг , така и кај нас беше еден период, кога престане да отвара уста да јаде, мм земе кисело млеко во рака и му даде една лажица, на тоа секогаш отвараше уста, па после јас една од зеленчук, и давам му се додека пак не затвори уста, па мм пак од кис. млеко и така... Циркуси, ама мора да се снаоѓаш user posted image
И ден-денес син ми сака кисело млеко многу, ама веќе не ни е потребно како финта user posted image
Ќе помине и тоа ќе видиш, се нешто периоди има.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Справување со нејадењето
24.4.2013 21:28:36   
Annet
Мене како ми тргнало,се по овие теми што се за жалби.
Ние сме настинати,под терапија со Аугментин,еве 5ти ден како не јаде ништо,за 5 дена има испиено 300 мл млеко,едно мало кроасанче.малку јуфки,едно компирче.Тоа е се.Значи до пред 5 дена И јадеше се,буквално,освен месо.
Сега,имаме 20 месеци,совет,што да и давам ,сируп или било што,сигурно проверено,да и се јаде.па ослабе,и незнам како да постапам. Нема шлајмови,нема црвено грло,а не јаде..
Како да се појача апетитот???

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Справување со нејадењето
24.4.2013 22:01:33   
Annet
Читам дека Саностол сирупот е супер за апетит,можам да давам?Има ли за деца под 3 години?????

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 8:32:04   
Bethany
Анет, Саностол за под 3 годинки нема. Ама мене ми има препорачано педијатар да му давам на син ми Саностол (со железо) и тоа пола доза, имаше тогаш околу годинка. И не приметив нешто дека му беше подобар апетит.
Јас мислам најдобар ти е Киндервитал, или всушност зависи како кај кое дете... Некој е и од Пиковит задоволен.

Е сега, јас искрено мислам дека треба да и дадеш време. Тоа што беше болна и што е се уште под терапија затоа нема апетит, ако викаш јадеше се. Не се грижи, децата многу бргу надокнадуваат се што изгубат додека се болни и не јадат. Тоа ми има кажано матичната и јас приметив дека навистина е така. Ќе пројаде за некој ден, ќе видиш, и се ќе надокнади. user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 9:48:29   
Annet
Da mila kindervital pie veke 8 meseci unazad jas sum zadovolna.ama mi treba nesto za apetitov,ke zemam b kompleks granuli sega ke i davam,ke vidime
oti antibiotik pie a ne jade,mene me plasi toa

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?