|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.9.2012 13:02:29   
kikicka
Ти честитам на бременоста да ти биде лесна како вода. user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.9.2012 13:21:25   
arh_diz
Cestitki user posted image imaj si ubava bremenost

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.9.2012 9:49:59   
LUBA
Cestitki da si imas najubava i najlesna bremenost lele mnogu me izraduva ajde site da si docekame vakva radost.Sega veke opusti se i odmaraj si i uzivaj vo bremenosta.POZZ

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.9.2012 17:14:57   
ss87
Vi blagodarod se srce!!!user posted image user posted image user posted image i vie da si go docekate istoto i ke go docekate ke vidite samo veruvajte vo sebe i Boga... stiskam palci za vas i ke ve druzam sekogas!!! ve sakam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.9.2012 22:01:45   
kapina
ss87 cestitki imaj si lesna bremenos]ti edno zivo i zdravo bebce sakam da prasam sto moze da bide pricina za namalena koncentracija na spermatozoidite iimeno na mm mu e namalena koncentracijata na spermatozoidite na 1 milion a minimalnata granica treba da bide 20 milioni dali fondot odobruva vo vakvi slucaevi ivf

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.9.2012 0:04:32   
Melanija RR
Дали некој знае дали може на ГАК да се направи само ХИВ тест без спермограм?Фала однапредuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.9.2012 18:26:46   
kapina
moze da se naprave hiv test na gak bez spermogram

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.9.2012 10:16:05   
Bogdancanka
melanija sigurno moze bidejki nie ednas koga pravevme spermogram vo GAK prvo ni pobaraa hiv test

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.9.2012 15:07:33   
Melanija RR
Да и ние сме правеле прво тест а по 2 часа ХИВ ,ама сепак не бев сигурно.
Бевме денес и на ГАК во моментов неправеле ХИВ тест,не препратија на Инфективно или Клиничка биохемија.На биохемија ни рекоа со упат од матичен гинеколог.Негде за мм бараат од општ негде од гинеколог лекар да се чудиш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Стерилитет кај мажот?
15.9.2012 17:11:31   
Anonimen
Devoj ki moze malku pomos mi treba. Pred 2 meseca mm pravese spermogram i ne bese bas naj naj. Imase mnogu leukociti i podviznostosta mu bese >30% drugoto se bese ok. Za leukociti mu dadoa Rifogal 10 inekcii da prima, pie Vit C, E, Zink i Selen i Speman. Spemanot go potrosivme i sakam da probam so Tribestan ili Spermotrend. Spored vas koe e podobar? Ve molam za odgovor bidejki ce izlagam denes da kupam.

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.9.2012 22:55:49   
angelce83
Cestitki ss87 i imaj ubava i lesna bremenost[sam=bravo.gif] Gi citam tvoite postovi i se raduvam deka i pokraj problemi, si zacnala prirodno-Bozja rabota cudo bravo..Gospod e golem i kje pomogne na site. Sakav da te prasam kaj koj ginekolog odis, zosto i jas imav pokacen prolaktin i jas gi pijam bromergon, slusav i jas za dostinex od drugi deka se podobri, mi spomnav i jas na mojot maticen da gi smenam no sepak mi predolzi da prodolzam so bromergon. Se nadevam i jas i veruvam vo Gospod, deka se brzo vreme kje stanam mamicka i jas, toa go sakam povekje od seuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.9.2012 23:26:33   
kikicka
Анонимен имав пишано погоре дека едни пријатели има проблем па му ги препорачав да ги пијат трибестанот и проксидот.Мислам дека покрај тоа што пиеше,исто додатно примаше џинк,селен и др.витамини и малку отпуштеност па остана user posted image жената.
Така да пробајте со трибестанот јас верувам дека се добри.
Исто така не заборавајте да се опуштите максимално,подобар лек нема.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Devoj ki moze malku pomos mi treba. Pred 2 meseca mm pravese spermogram i ne bese bas naj naj. Imase mnogu leukociti i podviznostosta mu bese >30% drugoto se bese ok. Za leukociti mu dadoa Rifogal 10 inekcii da prima, pie Vit C, E, Zink i Selen i Speman. Spemanot go potrosivme i sakam da probam so Tribestan ili Spermotrend. Spored vas koe e podobar? Ve molam za odgovor bidejki ce izlagam denes da kupam.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.9.2012 23:54:38   
lindicka
Kikicka, koga bese ova? t.e koga pieja proxeed? dali go najdoa vo mk ili nadvor? Dali go ima sega vo mk? Ili piese samo Tribestan?

Anonimen mm piese Tribestan i spormotrend, ama nie sme pozadovovolni od Tribestanot.
Inaku, jas bi ti preporacala mm da pie toa sto pocnal barem 3 mesec, da ne mesa.
Poz

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.9.2012 23:59:40   
kikicka
Епа мислам дека пред 3 месеци беше ова,проксидот да не го порачаа од интернет,а трибестанот од тука. Мислам дека истовремено ги пиел,ама не сум сигурна баш ке прашам па ке ви пишам за сигурно!
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Kikicka, koga bese ova? t.e koga pieja proxeed? dali go najdoa vo mk ili nadvor? Dali go ima sega vo mk? Ili piese samo Tribestan?

Anonimen mm piese Tribestan i spormotrend, ama nie sme pozadovovolni od Tribestanot.
Inaku, jas bi ti preporacala mm da pie toa sto pocnal barem 3 mesec, da ne mesa.
Poz



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.9.2012 20:00:35   
biba983
Здраво Рингерајки. Прво за тоа дали прават на ГАК хив тест без спермограм - мислам дека не, само ако правите спермограм таму ке ви направат и ХИВ. И јас и маз ми имаме проблем со зачнување а веке 3 години се обидуваме. Моите редовни гинеколошки прегледи пожуваат дека со мене е се ОК ама пред година дена маз ми правеше спермограм и има мал број на сперматозоиди. Пиеше некои витамаини како селен, цинк, витамин Е но некое подобрување немаuser posted image . Летово имаше проблеми, поточно имаше крв во сперма при ејакулација и бевме на уролог во Ремедика. Направивме спермокултура и му најдоа бактрерија и му препишаа антибиотици. Кога урологот го виде спермограмот рече 2 месеци да пие СПЕРМОТРЕНД и дека мали биле шансите со таков спермограм природно да останеме трудни. Кај и да е ке ги доврши па ке правиме повторно спермограм. Какво искуство имате со Спермотрендот? Има ли ефект?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.9.2012 20:56:26   
kikicka
Епа вака,прашав денес,значи прво трибестанот го пимиал,па потоа проксидот 2 пати во ден. Инаку проксидот го порачале преку ибеј.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Епа мислам дека пред 3 месеци беше ова,проксидот да не го порачаа од интернет,а трибестанот од тука. Мислам дека истовремено ги пиел,ама не сум сигурна баш ке прашам па ке ви пишам за сигурно!
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Kikicka, koga bese ova? t.e koga pieja proxeed? dali go najdoa vo mk ili nadvor? Dali go ima sega vo mk? Ili piese samo Tribestan?

Anonimen mm piese Tribestan i spormotrend, ama nie sme pozadovovolni od Tribestanot.
Inaku, jas bi ti preporacala mm da pie toa sto pocnal barem 3 mesec, da ne mesa.
Poz





_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.9.2012 16:59:44   
Melanija RR
Едно прашање се надевам на брз одговор, да не му ја мислам до утре кога треба да одиме на гин.
Мм правеше уринокултура и на наодот пишува ,спермокултурата е стерилна по инкубација од 24 часа.

Толку ,ако добро совладав медицина тоа би значело нема бактерии се е во ред ,бидејќи ништо дополнително не ни пишува.
Во право сум,или?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.9.2012 17:21:07   
Barbicki2
sterilno-cisto,valjda toa znaci deka nema bakterii,cista e.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.9.2012 20:13:12   
mesecina83
dragi rr veke ja postrirav ovaj tekst na temata vestacko oploduvanje eve ke ja postriram i ovde bidejki ovoj bracen par imal ist problem kako site nas koi imae problem so sterilitetot kaj mazot procitajte vnimatelno ako vi treba i linko pisajte ke vi go i dadam da gi vidite kako izgleda patuvanjeto taa clenka a i jas i mislam deka se od golema koris ovie podatoci jas utre ili cetvrtok so mojot mm ke odime da gi zeme do nekoja apteka Pred 4.5 meseci otidovme vo edna privatna klinika da vidime sto i kako e proboemot i dali ustvari ima nekade problem.prvo ispitav jas se kaj mene bese se vo red, potoa mm napravi ispituvanje i spermogrmot mu bese mnogu los (barem kako sto ni kazaa tamu) i kako edinstvena opcija za jas da ostanam bremena e da se odi prvo na inseminacija pa ako ne uspee ostanuva in vitro.ni kazaa bas vaka citiram " ne ocajuvajte zenati e mlada i ti si mlad samo soberete si 3000 evra za procedurata bidejki na mene nemoze da mi gi pokrie osiguruvanjeto trosocite bidjki sum pomlada od 25 god ...i plus ke vi trebaat okolu 1000 za tableti i drugi raboti " germanska bescutvitelna uteha bese toa.....togas mislev deka cel svet mi se srusi vrz mene...mm se unisti psihicki dojde do moment da mi kaze sto baras ti so mene ne me biuva mene za nisto...manje bitno odime kaj mojot ginekolog za da vidime kade ke ne preporaca za in vitro i ke si cekvme dodeka da bideme finansiski spremni , no toj rece ne brzajte jas sega ne vi dozvoluvam ve molaam neka odi maz ti na vtoro mislnje na urolog odma pod mojata ordinacija e prasajte moze ke preporaca nesto da probate ne brzajte ponekogas e podobro da se otspijat nekoi odluki.odime nie tamu kazuvame deka saka mm da pravi spermogram i mu ja dava mm dijagnozata od klinikata ja procita i doktorot mu prepisuva tableti cink od 500 mg 2x1( go poglednuva mm i mu veli samo ke probame garancija i nadez ne davam jas sum lekar jas lecam a ne pravam magija ) i da ne gi prepusta ni eden den i 6 nedeli od zimanje na niv da odi na spermogram za da vidi dali nesto se promenilo vo spermogramot.
od toj den jas si se utesiv deka ke gi cekame rezultatite i da vidime dali ke ima podobruvanje.ednostavno se pomiriv i niednas ne spomnavme za toa poveke.epa mili moe prijatelki na mm 6ta nedela mu zavrsuva deneska vo sreda ima termin za spermogram a jas sum 4 nedeli bremena.od nikade od nemislenje i od nenadevanje deneska si ja vidovme malata tockicka
Znaci nikogas ne se znae sto e tocno ili sto e vistinito
Nikoj nema da znae od sto se sluci ovaa cudo no evo go me maci nautro me set_a od krevet do wc
Zatoa mili moi samo pozitivno i opusteno tesko e znam nogo koga ke mu dojde vreme toa ne pita.....vi posakuvam ubava vecer....

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 25.9.2012 23:24:07 >

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.9.2012 23:28:06   
Bogdancanka
se izvinuvam mesecina a sto e toa sto planirate da go kupite?vnimatelno go procitav postot ama nemozev da razberam,ako sum nesto greska se izvinuvam....inaku se soglasuvam so tebe samo opusteno,nikogas ne se znae koga ke ni se nasmevne srekata..

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.9.2012 0:22:34   
mesecina83

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

se izvinuvam mesecina a sto e toa sto planirate da go kupite?vnimatelno go procitav postot ama nemozev da razberam,ako sum nesto greska se izvinuvam....inaku se soglasuvam so tebe samo opusteno,nikogas ne se znae koga ke ni se nasmevne srekata..

toa e kopiran tekst od edna devojka od dr forum kade sto i jas sum zacleneta i ona go postrirase ovoj tekst kade sto jas go kopirav i da postriram ovde na ovoj forun za da na nekoj od nas da bide od korist toa se apcinja koj gi korisel mazot i koi gi piel 6 nedeli sabajle i vecer po edna apce i taa devojka veke bila bremena 2 nedela ,a mi kaza deka pred toa na mazot i kontatirale sterilitel i nekoj doktor rekol da ne se razocaruvaat i mi gi preporacal ovie apcinja se vikat cink 500 mg ili moze pod dr ime da se najdat jas gi najdov UNIZINK 50 isti se jas planiram utre mazot mi da gi zeme i se pijat sekoj den na sabajle i navecer i ne treba da se zaboravat da se pijat ako neto ne ti e jasno pisi mi licna poraka ke ti kazam se sto sakas poz

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.9.2012 0:46:53   
bella80
Mesecina aj molim te rasprasaj se i pisi kakvi se tie zink od 500mg,zatoa sto cist zink najdov na net samo od 75mg...Fala i Pozzzzz

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.9.2012 1:42:27   
mesecina83
tie apcinja se vikat UNIZINK 50 i kutijata e pravoagolna pakuvanjeto potocno i na pakovkata ima malo buvce
TUKA
eve vakvo kako na linkot ova e istoto pakuvnje i tokmu vaka izgleda mislam deka se germansko proizvodstvo i se piele 6 nedeli bez prekin sekoj den sabajle i vecer po edno apce i mora da se zapazi da ne se zaboravi da se ispie se nadevam ke vrodi plot ,jas si pisuvam so taa devojka i vika mazot mi do vcera gi piese i napravi vcera tocno 6 nedeli a jas sum vika 2 nedela bremena ete toa e izjavata na taa zena ajde so sreka jas edvaj cekaam utre da gi kupime pa ke vidime kako ke se odvivaat rabotite poz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 26.9.2012 10:08:36 >

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.10.2012 14:32:15   
Sweet11
Здраво на сите РР !
Јас сум ново зачленета на форумов меѓутоа редовно читам и се информирам за проблемот со забременевуање,барав некој со слична дијагноза како нашата меѓутоа решив да напишам нешто во врска за мојот проблем и ке ве молам за милсење доколку знаете нешто повеке за тоа.
После една година обиди за забременување решив да направам подетални испитувања да видиме доколку постои некој проблем,почнав со мене т.е. направив ПАП тест-имав инфекција трихомизијада,после терапијата направив повторно ПАП тест повторно се јави истат инфекција читајчи низ форумиве видив дека доколку жената има некаква инфекција треба паралено да се лечат двајцата партнери така да јас зимав флажил ваг. а сопругот на своја рака флажил таблети...сеуште немам направено друг ПАП тест но на микробиолошките испитувања се јави друга бактерија ureoplasma-pozitiv . Како и да е моментално ја лечам ureoplasma но не сме сигурно со партнерот дали треба и он да прима терапија затоа што кога разговарам со мојот гинеколог тој некако не ми препорачува терапија за партнерот затоа сто на спермо културата беше во ред.
Спермограмот што го напрваивме во Институтот за Хистологија во Ск се покажа астено-тератозоспермија-и во нашиот град има еден уролог кој некако не си ја брка работат,нема направени никакви др испитувања кај сопругот никав преглед апсолутно ништо со ми е многу чудно само му препишал Трибестан 3*2 3 месец и тоа,овде од форумот научив многу работи што ми се од корис а од докторите апсолутно ништо.Ако некој од вас знае некој добар уролог ендокринолог молам за препорака и мислење дали е можно од инекциите да биде намален квалтетот на спермата.?

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.10.2012 18:41:55   
cacisk

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sweet11

Здраво на сите РР !
Јас сум ново зачленета на форумов меѓутоа редовно читам и се информирам за проблемот со забременевуање,барав некој со слична дијагноза како нашата меѓутоа решив да напишам нешто во врска за мојот проблем и ке ве молам за милсење доколку знаете нешто повеке за тоа.
После една година обиди за забременување решив да направам подетални испитувања да видиме доколку постои некој проблем,почнав со мене т.е. направив ПАП тест-имав инфекција трихомизијада,после терапијата направив повторно ПАП тест повторно се јави истат инфекција читајчи низ форумиве видив дека доколку жената има некаква инфекција треба паралено да се лечат двајцата партнери така да јас зимав флажил ваг. а сопругот на своја рака флажил таблети...сеуште немам направено друг ПАП тест но на микробиолошките испитувања се јави друга бактерија ureoplasma-pozitiv . Како и да е моментално ја лечам ureoplasma но не сме сигурно со партнерот дали треба и он да прима терапија затоа што кога разговарам со мојот гинеколог тој некако не ми препорачува терапија за партнерот затоа сто на спермо културата беше во ред.
Спермограмот што го напрваивме во Институтот за Хистологија во Ск се покажа астено-тератозоспермија-и во нашиот град има еден уролог кој некако не си ја брка работат,нема направени никакви др испитувања кај сопругот никав преглед апсолутно ништо со ми е многу чудно само му препишал Трибестан 3*2 3 месец и тоа,овде од форумот научив многу работи што ми се од корис а од докторите апсолутно ништо.Ако некој од вас знае некој добар уролог ендокринолог молам за препорака и мислење дали е можно од инекциите да биде намален квалтетот на спермата.?


Sweet 11 MM pie Tribestan 2x2 plus cink, selen, Vit C i E i ima podobruvanje vo spermogramot, ne mnogu no sepak ima. Tribestanot dobro vlijaese na erekcijata i gustinata na spermata, bas toj samiot primeti.

(Одговор на членот Sweet11)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?