|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.11.2012 18:09:16   
cancro
kakva terapija pie mazot ti

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.11.2012 19:05:29   
cacisk
MM piese i seuste pie do krajov na mesecov za sekoj slucaj:
Tribestan 2x2 na den, ZInk 1x2 na den, Selen 1 na den, Vitamin C od 1000 po 1 na den sumece, i vitamin E od 400mg 1 na den. Ima golem napredok najvise od tribestanot mislam. Skap e 1300 den e kutija a trae za 10 -15 dena ama se isplati sega podviznosta mu e 60%. Duri i premnogu user posted image

(Одговор на членот cancro)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.11.2012 10:58:27   
Kolachence
Bogdancanka RR
Клео мила да др.Чедо ни ги виде хормоните ама сега чекаме по ново да прави спермограм мм па потоа да ни дава мислење или било каква терапија,ние направивме спермограм ама на погрешно место затоа сега чекам поново да направиме...и јас се надевам дека др.чедо ќе ни помогне со било каква терапија и ќе го открие проблемот за слабиот спермограм...многу среќа за сите нас поззззз мила

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 16.1.2011 12:56:53 >

_____________________________

Zdravo Bogdancanka,
znam deka postov ti e postar, ama imam edno prasanje za tebe. Imame zakazano kaj d-r Cedo, maz mi od prethodno ima napraveno analiza na hormoni (LH, FSH, prolaktin, estradiol i testosteron). Kazi mi dali vie imavte praveno analizi na drugi hormoni ili na istive? Mislam, ako se sekavas user posted image
Pozdrav i fala.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2012 18:29:35   
lavica82
Zdravo na site.jas sum nova na forumov pa sakam da ve prasam nesto.dve godini sum vo brak i do bremenost ne doslo.pred dva dena gi dobiv rezultatite od spermogramot i dijagnozata e oligozospermija.ima mal broj na permatooidi odnosno vkupen broj 27milioni i koncentacija 9.drugite parametri mu se vo red.me intersira dali znaete da mi kazete dali so vakov spermogram moze da dojde do oploduvanje po priroden pat ili resenieto e samo in vitro.ve moolam ako nekoj ima slicen prblem da mi odgovori

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2012 19:28:07   
Bogdancanka
лавица мила добредојде на рр ти посакувам пријатна дружбаuser posted image user posted image user posted image
Олигоспемија -намален број на сперматозоиди што ви рече лекарот ви даде некоја терапија?сигурна сум дека со терапија препорачана од лекар ќе има подобрување...освен спермограм има правано спермокултура или?
еве како изгледаат Нормални вредности за спермограм

Волумен на ејакулатот - 2,0 мл и повеќе
PH вредност - 7,2 - 8,0
Ликвефакција - 20 минути
Концентрација на сперматозоиди - 20 милиони/мл
Вкупен број на сперматозоиди - 40 милиони/мл
Подвижност - 50% со напредна прогресија
Морфологија - 40%-50% со нормална форма
Виталност - 75% живи
Леукоцити - помалку од 1 милион/мл

Олигозооспермија - помалку од 20 милиони/мл концентрација на сперматозоиди
Астенозооспермија - помалку од 50% со напредна прогресија
Тератозооспермија - помалку од 30% со нормална морфологија
Олигоастенотератозооспермија - значајни пореметувања во сите три варијабли погоре
Азооспермија - нема сперматозоиди во ејакулатот
Аспермија - нема семена течност

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 12.11.2012 19:33:54 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lavica82)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2012 22:00:20   
lavica82
nema parveno nisto drugo osven spermogram.a i ne sme bile so rezultatite na urolog. seuste nemame terapija.mene me interesira dali bi mozelo da dojde do oploduvanje po priroden pat ili toa bi bilo tesko so taa dijagnoza sto ja imame.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2012 22:36:45   
Bogdancanka
лавица најдобро би било да се обратите до вашиот матичен гинеколког и тој да ве упати како и што треба,да се направи спермокултура и да се види што е проблемот за намалениот број сперматозоиди...не се секирај сигурна сум дека со соодветна терапија вашиот проблем ќе се реши...позз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lavica82)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2012 14:54:00   
Kolachence
Lavica, moznosta za prirodno zabremenuvanje e sekogas tuka. Duri i so daleku polosi rezultati od tie na tvojot soprug. Ne smeete da izgubite nadez. Megjutoa, sekako, obidete se da se posovetuvate kako moze da go podobrite spermogramot.

Bogdancanka, prerpostavuvam ne se sekavas za analizite na hormoni....

Pozdrav za dvete.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2012 18:22:50   
Bogdancanka
извини колаче не те разбрав кој хормони?

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.11.2012 19:58:02   
Kolachence
Procitav vo nekoj od tvoite poranesni postovi deka ste bile so soprugot kaj d-r Cedo Dimitrovski na endokrinologija. Maz mi ima zakaxsno za naredna nedela, pa se prasuvav dali ti teknuva koi hormoni gi ispituvase maz ti? I dali bevte zadovolni od doktorot.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.11.2012 20:55:58   
Bogdancanka
ах мила што точно беше ќе побарам во резултатите на мм и ќе ти пишам,али ако веќе одите кај него тој ќе ви објасни што се треба да испитате,дали сме задоволни па може да се каже, добар доктор тој се потруди да помогне колку што можеше али кај нас тоа е што е...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Стерилитет кај мажот?
15.11.2012 12:13:49   
Kolachence
Ah ok. Ke odime, pa ke vidime sto ke ni kaze. Nema potreba da gi baras, mislev dali se sekavas onaka... Fala ti vo sekoj slucaj. Covek mora da proba se i sesto... Ke vidime i kaj nas dali ke uspee da utvrdi nesto... Na urolog nisto ne otkrija. Fala ti mila.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.11.2012 14:10:55   
Kolachence
Znaci ne znam veke sto da ispituvame. Hormoni vo red, uroloski ureden pregled so mala hidrocela za koja doktorite mislat deka nema potreba da se intervenira, bidejki ne vlijae na kvalitetot na spermata... Terapija primase: spermotrend+spimen, cink, magnezium, selen, c vitamin.. Rezultatite po terapijata bea polosi od prethodno. Izminative meseci prima samo cink i c vitamin i folna i ima blago podobruvanje vo spermata, ama sepak mnogu mala koncentracija i kvalitet... Dali nekoja od vas moze da mi sugerira nekoi drugi ispituvanja koi moze da se napravat?

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.11.2012 14:29:28   
Bogdancanka
ИСПИТУВАЊЕ НА НЕПЛОДНОСТА КАЈ МАЖИТЕОсновни испитувања за да се утврди дали станува за неплодност кај мажите се:

Спермограм. Со спермограмот се прави анализа на бројноста, концентрацијата, морфологијата, подвижноста на сперматозоидите, ликвефакцијата ит.н.
Спермокултура. Со правење на спермокултура се дознава дали има присуство на патогени микро организми во ејакулатот.

Доколку спермограмот укаже на проблеми со плодноста, понатаму се продолжува со испитувањата за да се утврди причината за проблемот. Дополнително се прават:

Мануелно испитување на тестисите. Со овој преглед урологот може да утврди многу работи. Може да види дали се работи за варикочела (проширени вени во тестисите).
Доколку тестисите се помали и меки, а бројноста на сперматозоидите е мала, најчесто укажува на проблем во создавањето на сперматозоидите.
Ако пак тесисите се со нормален изглед, а бројноста на сперматозоидите е мала, тоа укажува дека веројатно постои некоја физичка блокада.
При прегледот лекарот проверува и дали има некои абнормалности на простатата.
Ултразвучно испитување на тестисите. Може да се забележат проширени вени, кои не може да се утврдат при мануелниот преглед.
Испитување на хормоните.
Генетско испитување. Се прави во случај кога со другите испитувања не се пронашла причината за проблемот. Понекогаш причината за неплодноста може да биде од генетска природа. Таков е Клинефертеровиот синдром. Кај овој синдром наместо 2 полови хромозоми (X,Y) има три (X,X,Y). Тоа го оневозможува создавањето на сперматозоиди.




_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.11.2012 10:50:40   
Kolachence
Bidejki gi napravivme site drugi ispituvanja, ostanuva uste genetskoto ispituvanje...
Fala Bogdancanka za odogovorot.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.12.2012 19:02:40   
Ummu_Ajna
zdravo na site jas na kratko ke vi kazam rezultat vo kratki crti na mm., pa nekoj ako se razbira da mi kaze zasto vo testot nema terapija za mm. volumen >2ml 3mm boja bledo zuta, vtecnuvanje zavrseno, da. viskoznost 0. ph (7.2-8.0): 7.9 progresivni podvizni. brzi >25%) 24. bavni 21
vitalnost neoboeni zivi >60% 54. na mesto podvizni 6
nepodvizni 49
oboeni 46.
stepen na podviznost (3,4), 3
aglutinacia na spermatozoidi nema.

zalepeni glavi 132
opaski kombinirani be pisuva nisti.

koncetracija na spermatozoidi (>20x10/ml). gore

broj na spermatozoidi (>40x10 mala 6ka/ ejakulat).
mala 6ka.

morfologija normalni >_30% 20.

nenormalni 80
nepravilni glavi 42.

nepravilen vrat i sreden del 25.

nepravilna opaska 9.

citoplazmatcki ostatok 4.

leukociti (1x10"6/ml) 1. okrugli kletki 3.

imonoloski test MAR igk / mar igk /

zabeleska terapija nisto ne pise.

apstinebcija 10 dena a nie imame vcera odnosi. doktorkata rece sloodno vecerva u 12 ke primam inekcija hormon. a vo ponedelnik inseminacija.

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.12.2012 11:02:53   
kapina
kade mozam da najdam proxeed plus i kolku pari se

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.12.2012 15:04:30   
Pipi 79
Здраво на сите
Јас сум нов корисник и имам некои дилеми, па ве молам за одговор ако имате искуство со слични проблеми

Дали спермограм се прави на лице место во здравствената установа или може во стерилна чашичка да се однесе?

Се јавив во Ремедика и таму велат дека мора кај нив директно да се даде спермата а не да се донесе и дека испитување спермограм е 1900 денари и плус уште треба да се направи испитување за Хепатит Б и Ц и Хив и за нив да се доплати околу 1000 денари.

Во Авицена пак ми рекоа дека може за спермограм да се донесе во стерилна чашка, сперма и анализата чини 1200 денари, и претходно не е потребно да се направат испитувања за Хепатит и Хив.

Дали некој знае дали постои некоја разлика во двата начини на анализи? Каде ги правевте вие анализите?

Ви благодарам

(Одговор на членот vodolija87)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.12.2012 15:33:57   
Bogdancanka
пипи добредојде на рингераја ти посакувам пријатна дружбаuser posted image user posted image user posted image

ние спермограм имаме правено во систина таму без да ни бараат хив и непатит Б и Ц,во државна во сопје ни бараа и исто така таму го правевме спермограмот,кога правевме спермограм во Гевгелија да дадоа чашка и ни рекоа за пола час мора да ја носиме...значи каде и да сме правеле спермограм обично било во клиниката каде сме биле никогаш не сме носеле од дома....а разлика мегу анализите не би требало да има ако се однесе спермата навреме...се надевам ти помогнав поззз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Pipi 79)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.12.2012 16:01:56   
kapina
pipi najdobro e mt da ode na klinika i tamu da dade materijal za spemogram mislam na klinikata kade ke odlucite da go pravete spermogramot

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.12.2012 17:10:37   
Pipi 79
Благодарам за одговорите. Малку ми беше чудно што е голема разликата во цена во Ремедика и Авицена, па мислев различни анализи да не се прават.

А носењето сперма во стерилизирана чашка ми стои поедноставно, отколку директно таму да се дава сперма, малку не е тоа тешко за мажот?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.12.2012 17:22:01   
Melanija RR
Pipi 79 дали е тешко за мажот зависи од мажот.
Според мене е поубаво директно таму бидејќи некои велат дека најкасно за 45 мин мора да се донесе од дома.
Во приватни лабаратории немаат услов за таму да се даде затоа викаат од дома,а во клиниките си има соба или соодветно веце,и негубиш на време.
Ние и според мене исправо си направи мм на Хистологија во Државна за 150 ден,треба упат и ХИВ тест не постар од 6 месеци,се закажува отприлика 1 недела однапред.Ако ви е прв нема потреба од приватно.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Pipi 79)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.1.2013 15:39:08   
virgo

Pipi 79 prvo dobredojde :)
Nie koga trebashe da pravime spermogramni rekoa kako sakate odnosno kade maz mi ke se pochuvstvuva po slobodno. Koga se odluchivme za doma i vo avicena i vo sv. lazar samo ni rekoa da bide sterilna chaskata, potoa da ja zavitkame vo zamlachena temna bilo kakva krpa i najdocna za 1 chas da ja odneseme. Napravivme taka i rezultatite bea slichni nemashe nekoja golema razlika samo malo podobruvanje od terapijata shto ja pieshe maz mi.

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Стерилитет кај мажот?
18.1.2013 23:50:57   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anne^

Каде според вас е најдобро да се направи спермограм..?



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.1.2013 20:44:41   
si87
ZDRAVO NA SITE....redovno go pratam ovoj forum i nie se soocuvame so istiot problem ...ve molam piset__e dali na nekoi od vas se ima sluceno da ste napravile spermogram na 3 razlicni mesta i site rezultatite da se 50% razlicni pomegu sebe.... so mm napravivme na 3 mesta vo rok od 10 dena razlika i site se razlicni ,a najlosoto e sto ne znaeme na koi rezultati da veruvame....pozdrav do site devojki na forumovuser posted image


Уреди:Модератор Melanija RR -причина:да не се пишува со големи букви

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 21:10:19 >

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?