|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
28.2.2012 0:32:50   
Felly RR
Јас мислам дека во април месец ќе биде мала. Подобро почекај до кај јули/август, ем ќе биде поголемка, ем ќе биде потопло. А вака во април, пак не е до толку топло, за да можеш да ја оставиш по гаќичи и да ти се мочка на секој саат. Во лето е и попрактично, зошто можеш и надвор да ја изнесеш - на тераса, во двор, па нема по дома се да ти биде мочканоuser posted image А плус и за облека - ќе и ставиш само гаќички, не мора да носи друго (за по дома) па ќе имаш помалку за перењеuser posted image
И кога веќе ќе решиш да и ги извадиш пелените, не е препорачливо да и ставаш за шетање, за да не ја збунуваш. А за навечер, ставај и за спиење извесен период додека дење не се научи, па потоа ќе и ги извадиш и за навечер.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Одвикнување од пелени
28.2.2012 0:38:19   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamamoni

имам пишувано погоре дека од 9 месеци седи на нокшир и се немаше покакано во памперс, а и за мочкање кажуваше, но пред две недели кај моите биле дојдени вујко ми со малата и Софија си седела на нокшир да се кака а ова покакано во памперсот (точно една година е постаро од неа) и ја видела дека е покакана и од тогаш во памперс се кака и ми вели -Ана кака пама- незнам како да ја навикнам пак да ми кажува дајте некој предлог, и уште ова Ана од тогаш почна да кажува и ги фрлија памперсите, несакала Софија да и се смее



Како што ти пиша СНоувајт, сега однесете ја да ја види дека користи нокшир.user posted image И Матеа кога почна во градинка, некои дечиња таму носат пелени, и почна по дома да кажува - Таа носи пампес...Тој носи пампес.... Мамо клај ми пампес. И имавме проблеми, се дури не појдовме на гости кај едни пријатели со поголеми дечиња. И таму кај нив, кажа дека и се мочка, и кога појдовме во ВЦ, ми вели - мамо, голема сум, не сум бебе, и од тогаш нема побарано памперс.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Одвикнување од пелени
7.3.2012 10:21:21   
baby 3

Почитуван мајки,
имам две синчиња, кај постарото кое има 4 години,од кога помалото малку порасна, има 1 година, почна пред 1-2 месеци да се јавува енкопреза(мислам дека тоа е стручниот поим), односно иако веќе околу 2 години, не носи памперс и си казува, сега почна да кака во гаќи. Ние не го караме и се обидуваме со убаво да му обајсниме дека тоа не е во ред, и имаше еден период кога престана и сега пред два-три дена пак почна и тоа со поголем интензитет. До сега само ке му се случеше малку да испушти, а сега баш буквално целата нузда ја врши во гаки, и тоа само какањето, за мочкање си кажува. Пред тоа му се случуваше само кога беше дома, а сега последниот пат и во градинка, и таму децата му се смееле и сега несака да оди во гардинка, вика дека е многу болен и неможе. Ќе Ве молам дали може да ми кажете што да правиме и каде да се обратиме, дали да го оставиме сам да го помине тоа или е потребно било какво лекување. Дали некоја од вас имала вакво искуство???
Ви благодарам













(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Одвикнување од пелени
10.3.2012 23:11:22   
Felly RR
baby 3 еве што најдов за Енкопреза. Информациите се земени од заздравје.ком.мк
Се надевам нешто од ова ќе ти помогне

Автор:
д-р Милан Чакаровски

Енкопрезата е неконтролирано празнење на столицата и после 3-тата година до кога е нормално оваа функција да биде воспоставена. Честа е кај момчињата. Често е поврзана со дневната енеуреза (неконтролираното мокрење).

Причини за настанување

Не се врзува за наследството, најчесто само еден член од семејството го манифестира овој проблем. Може да претставува недостаток на адекватен тренинг или недостаток на адекватен одговор на тренингот, со анамнеза за постојан неуспех во воспоставувањето на контролата на цревата.

Може да биде психолошки условено пореметување, при што постои нормална физиолошка контрола на дефекацијата, но од некоја причина се јавува противење, отпор или неможност да се задоволат социјалните норми за дефекација на соодветни места.


Некои деца несвесно го одбираат таквото однесување за да го изразат пореметувањето на чувствата, кое кај нив настанува после раѓањето на помалото дете, тоа е само негов начин да ги “казнат” своите родители, бидејќи сега “повеќе го сакаат другото дете”, но истовремено и да го привлечат вниманието на родителите околу себе, да го стави новороденото во позадина, настојувајќи повторно да постане мало бебе кон кое родителите имаат привилегии.

Енкопрезата може да биде реакција на детето на атмосферата во семејствово и личноста на родителите – воспитувачите, но и реакција на случувања во широката околина, градинките, училиштето и меѓу врсниците.

Лекување

Пред почетокот на лекувањето на енкопрезата потребно е да се исклучи евентуалниот органски причинител (на пример Хиршпрунгова болест), иако органските причинители се ретки. Лекувањето на енкопрезата е психотерапевтско. Енкопрезата обично предизвикува голема тензија кај родителите и останатите членови од фамилијата. Во семејството треба да се воспостави сиурност во атмосферата, каснувањето на детето не помага. Менувањето на нечистиот веш треба да се прави мирно, без префрлање и слично. Корисен е бихејвиоранлиот метод – детето во редовни временски интервали се поставува на шолја или нокшир и така се обидува да го воспостави редовниот ритам на празнење на цревата, психотерапијата му помага на детето да ја совлада пратечката анкиозност, нискиот степен на самопочитување и чувството на социјалната изолација.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот baby 3)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Одвикнување од пелени
12.3.2012 20:30:16   
Annet
moze ke recete ne sum normalna ,moze ke recete deka izmisluvam,ama mene edna od najgolemite zelbi mi e da ja naucam na noksir da sedi i da kazuvam.veruvale ili ne,I ke pravi za 2 dena 7 meseci,vcera i kupivme noksir,denes ja staviv sedese se razbira jas do nea za da ne mi padne,i se ismocka,potoa pak koga ja presoblekuvav,samo sto ja sednav se iskaka i toa ne se napinjase pred da ja sednam,vecerva ja staviv pak i pak mockase......znam deka e rano malo e mnogu bebe e,ama mislam i taka sedi inaku moze i na noksir da posedi 10 min,kolku da se uci....neznam i sama se cudam,sakav da vidam dali ke saka da se di ili ne...ama se nadevam deka ke se nauci me poleka.
inaku ne mislam na godina da ja odviknam od peleni nevozmozno e ama bar doma da si sednuva,poleka poleka ke se nauci moze da kazuva,toa dusice uste guga ama mislam so trpenie ke bide

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Одвикнување од пелени
13.3.2012 8:24:56   
AnnaMolly RR
Верувам, Анет, и тоа од лично искуство. Тоа што си ја седнала на нокшир толку рано ти е мноооогу паметен потег. Јас почнав да го седнувам Филип на нокшир само што научи да седи самостојно. Го ставав на нокшир наутро и навечер пред спиење, некогаш и по попладневното спиење. Многу често си мочкаше и какаше во нокшир.
Нормално дека е рано за вадење пелени на Ива, ама ако си упорна и ако често ја ставаш на нокшир ќе си створи една навика и ем ќе имате помалку валкани пелени, ем полесно и побрзо ќе се одвикне од пелени.
user posted image за двете!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Одвикнување од пелени
13.3.2012 8:58:10   
Mihaela 2010
Mihaela isto na 15 meseci sama pocna da si kazuva deka i se kaka,idese go zimase noksirceto i barase da ja sednuvam da se iskaka...epten bev srekjna vikam kjuti detevo brzo ke mi se odvikne.Amaaaa neznam sto se sluci vo posledno vreme ne saka,vika mi se kaka ,ajde i go vadam noksirot i taman da ja sednam ke pocne da se dere ne ne ne,ne sakam noksir kakam pampers..A zenava sto ja cuva obavezno i kaka i i mocka vo noksir bez problem.neznam kaj ja utnav rabotava ili nekoj inat mi tera ama letovo sakala nejkela moram da pocnam poleka so odviknuvanje..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Одвикнување од пелени
13.3.2012 9:47:53   
Felly RR
Mihaela 2010, може и е некој период. Ти пак нуди и цело време нокширче, ама ако не сака, немој со сила да ја седнуваш. А в лето ти препорачувам кога ќе се стопли да и ги извадиш пелените (нормално неколку дена претходно ќе ја припремаш, дека е голема, дека нема повеќе да носи пелени, туку да си користи нокширче) и после вади ги пелените, и нема ставање. Тогаш сака-неќе, ќе мора да користи нокшир, кога ќе види дека нема повеќе пелени.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Одвикнување од пелени
13.3.2012 10:22:56   
AnnaMolly RR
И Филип имаше период кога створи одбивност кон нокширот, ама спас најдов во оној капакот за шоља. Купи таков, гарант поинтересно ќе и биде да седи во ве-це отколку на нокшир.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Одвикнување од пелени
13.3.2012 10:30:25   
Maca25
Внук ми има 8 месеци и веќе почнаа да го ставаат на нокшир. Нормално, не кажува дека сака да мочка или кака, но откако почна убаво да си јаде знаат кога точно ќе кака. После секој оброк на нокшир и малиот си врши работа. А башка и интересно му е. Брат ми и снаа ми веруваат дека до годинка ќе го одвикнат од пелени.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Одвикнување од пелени
28.3.2012 13:22:12   
stela
Majki da ve prasam dali vo gradinka gi odviknuvaat decata od peleni, ili toa treba da se pocne doma, a oni samo se nadovrzuvaat ili pomagaat no duri koga deteto veke pocnalo da kazuva?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Одвикнување од пелени
28.3.2012 13:55:00   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Внук ми има 8 месеци и веќе почнаа да го ставаат на нокшир. Нормално, не кажува дека сака да мочка или кака, но откако почна убаво да си јаде знаат кога точно ќе кака. После секој оброк на нокшир и малиот си врши работа. А башка и интересно му е. Брат ми и снаа ми веруваат дека до годинка ќе го одвикнат од пелени.


user posted image user posted image user posted image  за внук ти, добро е штом нема отпор кон седење. Штом вака кажуваш и јас одма трк по нокшир user posted image  Мада мојава е атомска мравка, у едно место не седи повеќе од минутка, ама може ќе и биде интересно од кај знам

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Одвикнување од пелени
28.3.2012 15:20:54   
mamamoni
И ние почнавме на капак за шоља да седиме, еве една недела само тоа правиме облечи соблечи user posted image , и на секое по малку се мочка,па потоа се мијаме раце, тоа и е интересно. Ќе почекам уште малку да се стопли и ќе ја оставам без памперс. Инаку нокширот и С не го сакаше едно време... имам пишувано погоре за тоа. Не се двоумете и ставајте ги уште од 9 месеци на нокшир само колку да се навикнуваат.

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 13:06:04   
mamicki
Кога да почнеме да употребуваме нокшир? Искуство?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 13:55:07   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Внук ми има 8 месеци и веќе почнаа да го ставаат на нокшир. Нормално, не кажува дека сака да мочка или кака, но откако почна убаво да си јаде знаат кога точно ќе кака. После секој оброк на нокшир и малиот си врши работа. А башка и интересно му е. Брат ми и снаа ми веруваат дека до годинка ќе го одвикнат од пелени.


user posted image user posted image user posted image  за внук ти, добро е штом нема отпор кон седење. Штом вака кажуваш и јас одма трк по нокшир user posted image  Мада мојава е атомска мравка, у едно место не седи повеќе од минутка, ама може ќе и биде интересно од кај знам


isto i jas sum vo plan M stom napolini 9 meseci da ja stavam na noksir po sekoj obrok i ajs otprilika znam koga si vrsi rabota user posted image i ke ja stavam e sega za mockanje sekako ne znam koga  i e red ama i toa ke go sovlada

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 14:02:16   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moze ke recete ne sum normalna ,moze ke recete deka izmisluvam,ama mene edna od najgolemite zelbi mi e da ja naucam na noksir da sedi i da kazuvam.veruvale ili ne,I ke pravi za 2 dena 7 meseci,vcera i kupivme noksir,denes ja staviv sedese se razbira jas do nea za da ne mi padne,i se ismocka,potoa pak koga ja presoblekuvav,samo sto ja sednav se iskaka i toa ne se napinjase pred da ja sednam,vecerva ja staviv pak i pak mockase......znam deka e rano malo e mnogu bebe e,ama mislam i taka sedi inaku moze i na noksir da posedi 10 min,kolku da se uci....neznam i sama se cudam,sakav da vidam dali ke saka da se di ili ne...ama se nadevam deka ke se nauci me poleka.
inaku ne mislam na godina da ja odviknam od peleni nevozmozno e ama bar doma da si sednuva,poleka poleka ke se nauci moze da kazuva,toa dusice uste guga ama mislam so trpenie ke bide


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za iva srce malo ke si se nauci kako treba,nie cekame uste malku da se stopli i da pocneme da sedeme na noksir bidejki sega uste mi e strav da sedi gola okolu 10pa i 15min ama stom se potstopli vednas pocnuvame so akcijauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 14:17:19   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Кога да почнеме да употребуваме нокшир? Искуство?


Јас само што почна да седи Филип го седнав на нокшир. Значи кога имал 6-7 месеци. И прво нормално само така си седеше, ама еднаш си се искака, па си се измочка... Не дека од толку мали знаат за што е нокширот, едноставно сакав да се научи да седи на него без проблеми. На 11-12 месеци кажуваше секогаш за какање, ама во градинка не го ставаа на нокшир и се одвикна. Јас дома сепак секое сабајле и навечер пред спиење го седнувам.
Сега почнавме со капак за шоља и кажува буквално за секое какакње, а често и за мочкање, па во план сум летово да ги фрлиме пелените барем за преку ден.
Значи мое искуство - што порано се навикне на нокшир, подобро.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 14:21:13   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Кога да почнеме да употребуваме нокшир? Искуство?


Мамички, јас чекав и чекав и чекав додека не наполнија околу 2 ипол години.
Збореа, разбираа и ќерка ми веднаш престана да користи пелена, а на син ми му требаше недела две.
Не дека не треба или не може порано, ама не гледав причина зошто и јас да се малтретирам и они кога не разбираат што се бара од нив.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 14:28:49   
JovanaJ
Istoto iskustvo go imam i jas kako Viktori. Cekav podolgo vreme 2.5 godini i se odvikna mnogu lesno.
Nikogas ne sme koristele noksir, od prosta pricina sto vednas pocna da si sedi na solja so soodveten kapak. Veke razbirase se i nemavme nikakov problem.
Koga bi imala bebe sega povtorno isto bi postapila.




_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 14:39:04   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Кога да почнеме да употребуваме нокшир? Искуство?


Мамички, јас чекав и чекав и чекав додека не наполнија околу 2 ипол години.
Збореа, разбираа и ќерка ми веднаш престана да користи пелена, а на син ми му требаше недела две.
Не дека не треба или не може порано, ама не гледав причина зошто и јас да се малтретирам и они кога не разбираат што се бара од нив.


pa i mene me buni toa jas koga sum doma ke ja stavam koga i e red znam i go ama koga sme izlezeni kako ke nosam noksir so mene ?user posted image sekako deka ne  i taa pak vo peleni ke si zavrsi rabota   i taka moze nema ni navika da stvori vie sto mislete za toa samo doma vo noksir a koga sme izlezeni vo peleni sekako kaj moite ke ima noksir ke i kupat ama na drugo mesto nema i taa pak ke si  fate navika vo pelena

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 15:01:21   
Calypso
Kako sto napisaa Viktori i JovanaJ, i jas nemam namera uste sega da go maltretiram detevo da sedi na noksir, kje pocekam da potporasne. I onaka, fizioloski e sposobno za odviknuvanje duri posle godina i pol, sto ima da go forsiram toa?! Baska sto ne sakam da go ucam da sedi na noksir, kako prvo, mesto ne go drzi, pa ne veruvam deka kje sedi na nego, a kako vtoro, moze da si pomisli deka e igracka, i taka da go tretira. A noksirot ne e igracka, neli? Dodusa, jas ne ni sakam noksir da kupuvam, direktno na wc skolka kje go sednuvam, so adapter. Koga ke razbira povekje, sekako deka pobrzo kje se odvikne od pelenite.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 23:28:21   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Кога да почнеме да употребуваме нокшир? Искуство?


Јас само што почна да седи Филип го седнав на нокшир. Значи кога имал 6-7 месеци. И прво нормално само така си седеше, ама еднаш си се искака, па си се измочка... Не дека од толку мали знаат за што е нокширот, едноставно сакав да се научи да седи на него без проблеми. На 11-12 месеци кажуваше секогаш за какање, ама во градинка не го ставаа на нокшир и се одвикна. Јас дома сепак секое сабајле и навечер пред спиење го седнувам.
Сега почнавме со капак за шоља и кажува буквално за секое какакње, а често и за мочкање, па во план сум летово да ги фрлиме пелените барем за преку ден.
Значи мое искуство - што порано се навикне на нокшир, подобро.



Како бе кажуваше на 11 месеци за какањеuser posted image .Јас планирам да му купам сега брзо нокшир ќе го седнувам кога ќе затопли ама мислам дека уште е рано за да ми кажува кога му се мочка,кога какаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 23:30:27   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Кога да почнеме да употребуваме нокшир? Искуство?


Мамички, јас чекав и чекав и чекав додека не наполнија околу 2 ипол години.
Збореа, разбираа и ќерка ми веднаш престана да користи пелена, а на син ми му требаше недела две.
Не дека не треба или не може порано, ама не гледав причина зошто и јас да се малтретирам и они кога не разбираат што се бара од нив.


Ova mi zvuci razumno, blagodaram Viktori user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 23:31:47   
Maca25
Внук ми има скоро 9 месеци, а скоро еден месец кака на нокшир. Секое сабаје само што ќе стане го ставаат на нокшир и си мочка, после доручкува и пак на нокшир и си кака. Ретко кога има утнато да не се искака во нокшир. Ама му го имаат ептен фатено редот. А дека кажува, не кажува ништо, ни кака ни ништо.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Одвикнување од пелени
3.4.2012 23:43:17   
Natuska85
Абе и јас го знам К кога кака,обично пола саат откако ќе појадува,а и го осеќам на фаца кога се спрема за да кака и мислам дека ќе можам да го фатам на нокшир ама нема шанси да кажува,мал е беuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?