|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку често кака вашето бебе?
30.11.2011 15:39:51   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Моето бебе во последни денови кака еднаш и тоа баш во 4 наутро. user posted image Ама па ме загрижува количината. Изглед е нормален, ама па е стварно многу малце. user posted image Мислам знам дека порано какаше многу изобилније. user posted image Треба ли да ме загрижува? Значи ли тоа дека малце јаде, бидејќи некаде имам прочитано да колку бебе јаде толку и кака..user posted image

Мојот user posted image какаше еднаш во неделата а напредуваше по 1100-1200 гр. месечно што значи не цицал малклу.За бебиња што само цицаат се толерира да не какаат и до 7 дена наводно во периодот кога интензивно растат организмот ја ресорбира целата храна и затоа не какаат.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колку често кака вашето бебе?
1.12.2011 16:42:23   
Lucian
Zdrabo na site,
Luca e 3ipol meseci i e samo na majcino mleko.vekje 2 nedeli se nema iskakano i nisto ne mu e,ne se maci,duri ni grcevi nema,mirno spie i preku den i navecer,cica normalno,.gi prasav pedijatarot i babicata mi rekoa ako e dobar da ne mu stavam nikakvi sredstva,ni sapunce ni cepce nisto,kao demek doeni bebinja nemozat da dobijat zapek.mi rekoa da se javam ako ne moca,toa bilo povazno.se sto jadel mu odelo vo krvta,toa e ubavo,ama pa dve nedeli mnogu mi se vidoa.vo vtornik sme na rutinska proverka,ke vidam so ke mi kazat.imal li nekoj vakvo iskustvo?Pozdrav!

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колку често кака вашето бебе?
1.12.2011 19:05:59   
arh_diz
Lucian vnimavaj na tvojata ishrana ne vnesuvaj mnogu hrana sto stvara zatvor

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Lucian)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 13:46:00   
bombica
user posted image мој не е искакан од средатаuser posted image Му давам деновиве кашички од слива и круша ама не помагаат.Ми останува уште да пробам да му дадам од сокчето на хип од јаболко и пире од суви сливи.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 15:02:58   
TeaM
Bombica, probaj so kasicka na Hipp od praska. Isto taka svari mu suvi slivi, izblendaj gi slivite i daj mu gi kako kasicka, a vodickata vo koja se varele kako sokce....

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 15:06:06   
TeaM
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lucian

Zdrabo na site,
Luca e 3ipol meseci i e samo na majcino mleko.vekje 2 nedeli se nema iskakano i nisto ne mu e,ne se maci,duri ni grcevi nema,mirno spie i preku den i navecer,cica normalno,.gi prasav pedijatarot i babicata mi rekoa ako e dobar da ne mu stavam nikakvi sredstva,ni sapunce ni cepce nisto,kao demek doeni bebinja nemozat da dobijat zapek.mi rekoa da se javam ako ne moca,toa bilo povazno.se sto jadel mu odelo vo krvta,toa e ubavo,ama pa dve nedeli mnogu mi se vidoa.vo vtornik sme na rutinska proverka,ke vidam so ke mi kazat.imal li nekoj vakvo iskustvo?Pozdrav!



Lucian nie koga bevme na doenje imavme vakov problem, ne kakashe i do 2 nedeli. Tolku ja cekavme, a ako ne kakashe i po 14 dena i stavavme cepce..

(Одговор на членот Lucian)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 20:09:45   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Bombica, probaj so kasicka na Hipp od praska. Isto taka svari mu suvi slivi, izblendaj gi slivite i daj mu gi kako kasicka, a vodickata vo koja se varele kako sokce....

Праска и кајсија сеуште му немам воведено планирам неделава.А смее ли да јаде суви сливи има 5 месеци и 9 дена?

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 20:32:08   
lilicka
Сакав да ве прашам мојава user posted image 4,5 од кога воведов каши и сокчиња ми кака 3 пати дневно,дали е нормално тоа??Чудно ми е зошто пред тоа какаше на 1-2дена а пиеше ад млеко само!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 21:31:21   
TeaM
Pa ako mu imash vovedno sliva, moze...pocni za pocetok so vodickata. Ne se sekjavam tocno, ama nemavme polni 6 meseci koga prvpat i napraviv....

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колку често кака вашето бебе?
5.12.2011 22:43:59   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Сакав да ве прашам мојава user posted image 4,5 од кога воведов каши и сокчиња ми кака 3 пати дневно,дали е нормално тоа??Чудно ми е зошто пред тоа какаше на 1-2дена а пиеше ад млеко само!!


Лиличка,нормално е.И user posted image  мое,после секој оброк какаше,потоа еднаш до двапати во денот.Нема гајле

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колку често кака вашето бебе?
6.12.2011 15:58:13   
penelopa
Секој ден по 2-3 пати. Инаку сме стари 13 месеци.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колку често кака вашето бебе?
18.12.2011 14:42:03   
sani 13
moeto user posted image ima dva ipol meseci i do pred dve nedeli kakse po cetiri- pet pati na den si napreduva odlicno, i poslednive dve nedeli pocna da ne kaka i po nekolku dena i ednas ne bese iskakan dva dena i mu staviv cepce bidejki ima mnogu grcinja i mnogu se macese-vie ne ste svesni kolku se iskaka deteto, i posle pocna da si kaka na dva dena i toa mnooogu obilno znaci posle kakanje obavezno cel na banjanje posto celiot e lom napraven, sto znaci deka ne e deka ne mu se kaka ama zosto sobira ne mi e jasno, i eve sega pak tri dena se nemase iskakano i celiot e vo grcevi pocna i da ne spie navecer od sto ima gasovi, znam deka vikaat deka ne e strasno za bebe sto e samo na majcino mleko, ama deteto mi pati! jadam i suvi slivi i jogurt mnogu pijam, ne jadam teska hrana, ustvari nemam promena vo hranata od prethodno, i neznam sto da pravam veke nema stalno cepcinja d mu stavam !!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колку често кака вашето бебе?
19.12.2011 23:17:59   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Principessa



Znaci malata normalno nadoena koga i dojde vremeto, a veke 6-ti den samo mocka, a nema nikakvi problemi so meseto no sepak 6 dena neli se mnogu, dali e toa vo red?



ИЗВОРНА ПОРАКА: ZVONCICA

!!!!! NE NIKAKO!!!!!ne smee poveke od 3 a ne 6 javise kaj pedijatar i prasaj si mozda ke ti dade nekoe cajce..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Mene na doktor mi rekoa ako deteto e samo na majcino mleko i do 7 dena se tolerira. Jas nikogas ne docekuvav do tolki, sekogas go istiskuvav a nekolku pati i so toplomet go iskakuvav. Sube mi bese 7 dena da go cekam



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 0:10:34   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР




ИЗВОРНА ПОРАКА: ZVONCICA

!!!!! NE NIKAKO!!!!!ne smee poveke od 3 a ne 6 javise kaj pedijatar i prasaj si mozda ke ti dade nekoe cajce..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Mene na doktor mi rekoa ako deteto e samo na majcino mleko i do 7 dena se tolerira. Jas nikogas ne docekuvav do tolki, sekogas go istiskuvav a nekolku pati i so toplomet go iskakuvav. Sube mi bese 7 dena da go cekam




ZVONCICA..golemi bukvi znachat vikanje...toa prvo..a vtoro...za bebinja na majcino mleko toa e sosema normalno...sekoj pedijadar kje ti go kaze toa..a i sekade na net kje procitas...ako bebe ne go maci nishto ne mu davajte cepcinja i ne provocirajte so nishto..kje se naviknat taka da kakaat...a ako ima grcevi ili slicno shto i da pravite neka bide vo konsultacija so pedijatar

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 16:39:22   
miana
Zdravi RR mamicki..Moeto bebe ima skoro 3 dena...Vo bolnica si kakase normalno vcera doma isto na sekoe presoblekuvanje bese kakana a denes se nema iskakano...Vo bolnica prvo bevme odvoeni 12h bidejki nemase mesto kaj rodilkite i 12h ja hranea so adaptirano mleko,pa pocnav da ja dojam megutoa nekogas ja dohranuvaa..Vcera vecer i jas i dadov dve dozi po 20 ml adaptrano mleko bdejki gledam deka e mnogu gladna a moive gradi samo sto ne pocnaa da krvarat.. Sto mislite zosto denes ne e kakana??? Prasav na GAK kakvo mleko davaat i go kupiv istoto..Mi rekoa NAN 1 ..Sabjle ispaniciv koga vidov deka pelenata e suva i pomisliv deka e nesto strasno..sveki mi kaza da ne se sekiram deka bebinjata pomalce mockaat  i deka moze e mocana a jas nemozam da peimetam bidejki e malce... Lele kakov panicar sum a vtoro dete mi e - ne mi se veruva a do vcera gi sovetuvav drugive majki ,sega kako nekoe grevce prasuvam ( mozda ) gluposti ama mene mi se mnogu vazni.. 

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 17:01:38   
Bethany
Миана, моето бебе така почна да не кака и дури не какаше 3-4 дена мислам тогаш кога преминавме на АД млеко, всушност исто така почнавме да комбинираме. Мислам дека и кај тебе е така бидејќи и имаш дадено Ад. Во секој случај секој педијатар ќе ти рече дека не е ништо алармантно се додека не поминат 7 дена.
Ама знам колку се ти загрижуваш, бидејќи и јас сум истата. user posted image
Поздравче.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 17:10:03   
Andriance
E denes na moeto user posted image mu e 7 den kako ne e kakano...do sega bese na 3 dena pa na 5 i eve sega prv pat 7-mi den kako ne e kakano...znam deka do 10 dena se tolerira kaj bebinja shto se isklucivo na majcino mleko..baska ne se grci ili da place ama sepak do koga da cekam?? ima 3 meseci i 5 dena..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 19:07:43   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

E denes na moeto user posted image mu e 7 den kako ne e kakano...do sega bese na 3 dena pa na 5 i eve sega prv pat 7-mi den kako ne e kakano...znam deka do 10 dena se tolerira kaj bebinja shto se isklucivo na majcino mleko..baska ne se grci ili da place ama sepak do koga da cekam?? ima 3 meseci i 5 dena..

Андрианче, дури и до 2 недели и повеќе ако е на мајчино млеко. Знам една мајка детето и кака на секои 2 до 3 недели, и се тоа време е во ред, нема проблеми. Тоа ако е на мајчино млеко. Викаат се му оди во крвта. Не грижи се.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 21:15:04   
kikicka
Мајки мојата некакаше т.е на 3 денакакаше и секако гајтани дебели и цврсти дете ке пукнеше когакакаше ништоне ми помогна освен сирупот Лас бејби или лас Б и ја регулира столицата и од тогаш си кака редовно секој ден дали еднаш дали по три пати сирупотена билна база

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 21:46:35   
Natasa981
Moeto user posted image ima dva meseci i kaka otprilika sekoj vtor den, ponekogas ke zaredi i sekoj den no ne e tolku cesto kako prethodno vo prvite nekolku nedeli.Samo na majcino mlekce e i do sega najdolgo nekakana mi bila tri dena, cetvrtiot se iskaka ama ova ednas samo mi se slucilo.Inace,nas seuste ne macat grcevi, ke popukam veke..

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 22:56:46   
libra.n
5 meseci ima, kakase po 1 na den, sega od kako pocnavme da se borime so kasicki moze i po dva pati

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку често кака вашето бебе?
20.12.2011 23:20:21   
maki1
ve citam mamicki i se prasuvam dali moeto user posted image e normalno sto od koga sme izlezeni od bolnica do sega(6 meseci i 20 dena) kak po 4-5 pati na den.se nadevam deka e normalno posto normalno si napreduva i vo kilaza e dobro.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку често кака вашето бебе?
21.12.2011 8:30:47   
Emanuelapp
Maki1 еве и мојот син иако е 11 месеци понекогаш кака и по 3-4 пати во текот на денот, мислам дека е во ред и дека  бебето има брз метаболизам. Исто така да нагласам дека одлично напредува user posted image

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку често кака вашето бебе?
21.12.2011 10:42:33   
stela
по два-три пати дневно, 13 месеци

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Колку често кака вашето бебе?
21.12.2011 16:43:20   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

E denes na moeto user posted image mu e 7 den kako ne e kakano...do sega bese na 3 dena pa na 5 i eve sega prv pat 7-mi den kako ne e kakano...znam deka do 10 dena se tolerira kaj bebinja shto se isklucivo na majcino mleko..baska ne se grci ili da place ama sepak do koga da cekam?? ima 3 meseci i 5 dena..


Nie denes bevme na vakcina...i kazav na doktorka i ona vika vekje da ne cekame...da mu dadam lazicka pregoren kafeav shekjer,..bil ubav za crevata i pomagal..nekoj iskustvo?


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?