|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Папучар
21.9.2009 2:04:42   
Еца
Што мислите за овој термин? Од кого е воведен од мажите или жените? Лично мислам дека и тие и тие имаат вмешано прсти. И зошто (најчесто сум приметила) папучар се вика на некој кој и е посветен на сопругата, и помага, едноставно го разбира значењето на послабиот пол. 

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.9.2009 2:05:17 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Папучар
21.9.2009 2:22:02   
nadica
мм со гордост сака да го ословуваат со овој термин бидејќи баш како што имаш пишано сака да ми помага и се труди да ми угоди а со тоа си прави добро себе си бидејќи тогаш и јас сум порелаксирана и порасположена user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Папучар
21.9.2009 2:24:51   
ance
ПАПУЧАР? За мене папучар ништо не значи ама дефинитивно,некој едноставно се љубоморни кога ќе видат дека некој и помага на сопругата или жената. Кај мене дечкоми кога ке кажеше дека
ќе оди негде со мене или кога ќе го викнат а тој ќе рече не со мене ќе го помине времето колегите сите му викале папучар па дури и пред мене ама нас баш ни било ГАЈЛЕ сме гледале нас да ни биде убаво, па затоа оно све се разведени од што таквото его машко не им дава за право ништо да им помогнат на сопругите или пак да направат нешто со нив. Не се ситам дека се разведени само ми е криво за женичките со кого си имале работа. А сега тие седат пијат и шетаат млади ама не се "папучари" A нивните жени тогаш не можеле да си ги шетаат и да бидат со нив по цел ден.И се мислам дека од машките тоа произлегува, Не мислам СИГУРНА СУМuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Папучар
21.9.2009 9:37:18   
Палешка РР
Се согласувам со вас, но мислам дека терминот произлегува и од љубоморни жени на кои мажите не им помагаат, па за да си олеснат другите ги нарекуваат папучари.user posted image
Маж ми се ми помага кога сме сами, ама пред публика не се експонира толку user posted image
Не му замерувам, знам каков е македонскиот менталитет! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ance)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Папучар
21.9.2009 9:54:12   
niki
Jas mislam deka terminot go izmislile mazite koi ne sakaat da im pomagaat na svoite zeni, a ne ljubomornite zeni. Mene mm nisto ne mi pomaga i toa mene me izluduva i me nervira mnogu i na pamet ne mi paga za nekoj koj pomaga da recam deka e papucar bidejki so toa bi go odobrila odnesuvanjeto na mm, a ne go odobruvam. I koga ke vidam maz koj i pomaga na zena si im zaviduvam da no ne zosto tie si pomagaat tuku zosto jas nemam takov da mi pomaga. Milina e da gledas luge koi vzaemno se grizat eden za drug i si pomagaat i treba sluzat za primer a ne da se obelezuvaat so pogrdni zborovi.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Папучар
21.9.2009 11:58:24   
mami
многу се нервирам кога викаат за некој дека е папучар само затоа што сака да излезе во пресрет на жена си, да и помогне или едноставно да биде со неа..а всушност сите тие што така викаат тие најмногу трчаат по своите жени, па со муабетот дека другите се папучари се кријат себе си

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Папучар
21.9.2009 12:22:29   
Natasha5
И јас најмногу ги мразам тие луге,не можам да го разберамuser posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Папучар
28.10.2009 15:04:18   
profesorica
Се согласувам со погоре кажаното дека папучар го ословуваат оној кој уствари се грижи за жената и детето.Море не само љубоморни жени туку и љубоморни мажи го кажуваат овој термин.А зошто кога нема цел????"Папучарот" ќе си остане папучар.

Конкретно-колеги од работа кај мм ниту еден не се замара толку околу својата жена како мм и мислам дека од љубомора го зезаат.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Папучар
28.10.2009 15:12:44   
arh_diz
Spoed mene papucar e toj maz koj kazuva za drug maz deka e papucar.Samiot toj se plasi da ne mu kaze nekoj deka e papucar Nema nisto strasno dokolku mazot i pomaga na zenata toa e normalna rabota vo denesno vreme.Nie zenite ne sme roboti 24 casa da bideme aktivni.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Папучар
28.10.2009 15:17:35   
vezilka RR
Терминот „Папучар" мислам дека се појавил точно во моментот кога свеста на делче од мажите се променил и почнале повеќе да се посветуваат на домот и семејството, а се ширел правопропорцијонално се пормовирањето на еднаквоста меѓу жените и мажите. И мислам дека го измислиле мажите како навредлив збор за „издајниците" на својот род...

Иначе татко ми цел живот го викаат паучар оти во времето на моите беше стварно не замисливо мажот дома да си готви и да си уклучува правосмукалка..и слични работи, па тоа комшилукот мој имаше материјали за муабети..

< Поракaта ја уредил vezilka -- 28.10.2009 15:18:32 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Папучар
21.1.2010 11:54:38   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Spoed mene papucar e toj maz koj kazuva za drug maz deka e papucar.Samiot toj se plasi da ne mu kaze nekoj deka e papucar Nema nisto strasno dokolku mazot i pomaga na zenata toa e normalna rabota vo denesno vreme.Nie zenite ne sme roboti 24 casa da bideme aktivni.


потпис..обично тие што зафркаваат се најголемите папучариuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Папучар
21.1.2010 12:12:01   
Еца
ма сите се помалку или повеќе папучари, па колку сакаат нека се фрлаат на самоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Папучар
21.1.2010 14:01:29   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: ance

ПАПУЧАР? За мене папучар ништо не значи ама дефинитивно,некој едноставно се љубоморни кога ќе видат дека некој и помага на сопругата или жената. Кај мене дечкоми кога ке кажеше дека
ќе оди негде со мене или кога ќе го викнат а тој ќе рече не со мене ќе го помине времето колегите сите му викале папучар па дури и пред мене ама нас баш ни било ГАЈЛЕ сме гледале нас да ни биде убаво, па затоа оно све се разведени од што таквото его машко не им дава за право ништо да им помогнат на сопругите или пак да направат нешто со нив. Не се ситам дека се разведени само ми е криво за женичките со кого си имале работа. А сега тие седат пијат и шетаат млади ама не се "папучари".


Потпис !!!

Сите тие што така викаат тие најмногу трчаат по своите жени, па со муабетот дека другите се папучари се кријат себе си.
Терминот произлегува и од љубоморни жени на кои мажите не им помагаат, па за да си олеснат другите ги нарекуваат папучари.


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот ance)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Папучар
21.1.2010 14:05:04   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

ма сите се помалку или повеќе папучари, па колку сакаат нека се фрлаат на самоuser posted image


така е,потпис.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?