|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лош секс +добар брак
4.11.2011 20:46:30   
ana mari
Вашиот сексуален живот не е таков како што сте посакувале? Задоволните жени ви ги откриваат тајните кои можат да ви помогнат.

Пред да го обвинувате партнерот дека не се труди доволно, размислете дали вие сте можеби виновникот за тоа што задоволството секогаш ви бега. Сексуално задоволните жени се водат по овие правила, учете од нив.

Секогаш сакаат повеќе
Истражувањата покажаа дека сексуално задоволните жени имаат секск неколку пати неделно, но две од пет сакаат повеќе. Покрај тоа, тие имаат тенденција постојано да се чувствуваат секси.
Препорака- носете секси долна облека во текот на целиот ден.

Довербата не е проблем
Задоволните жени не страдаат од мала самодоверба. Дури четири од пет сметаат дека се многу секси и привлечни. Ако мислите дека вашето тело е грдо или полно со целулит нема да сакате да го покажувате.
Препорака-научете да се цените себеси.

Знаат што сакаат
Тие знаат што сакаат, а 87% не се плаши тоа да го каже. Охрабрете ја вашата отвореност за секси разговори во секојдневните ситуации.
Препорака-Ако сеуште се срамите да разговарате, со невербални гестови покажете му на партнерот што сакате.

Задоволство пред оргазам
Оргазмот не е од суштинско значење за сексуалното задоволство на жената. Три од четири припаднички на понежниот пол кажуваат дека добриот секс го прави оргазмот помалку потребен. Затоа опуштете се поради тоа што лежерниот пристап ви обезбедува поголема шанса да го достигнете врвот.
Препорака- што повеќе мислите за оргазмот тоа сте подалеку од него.

Големината не е важна
Само 7% од сексуално задоволните жени кажуваат дека големината на пенисот е клучна за задоволството на жената. Другите 93% објаснува дека можат да бидат задоволени и на други начини.
Препорака-страста е поважна од големината.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Лош секс +добар брак
24.10.2012 14:26:35   
Mihaela 2010
Imam srekja sto so mm se slozuvame vo seksot,kako duri bevme vo vrska taka i sega....mozam da kazam deka vo krevet se slozuvame povekje otkolku vo brakotuser posted image ...koga bevme vo vrska epten cesto si imavme sex,normalno,mladost ludostuser posted image ,nemas grizi,nemas za sto da se zamaras...sega po retko,ama kvalitetno,posle sekoj seks si velime deka treba po cesto da ja pravime taa rabotauser posted image ...a za orgazam??stalno i povekjekratno..

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Лош секс +добар брак
24.10.2012 15:28:40   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Imam srekja sto so mm se slozuvame vo seksot,kako duri bevme vo vrska taka i sega....mozam da kazam deka vo krevet se slozuvame povekje otkolku vo brakotuser posted image ...koga bevme vo vrska epten cesto si imavme sex,normalno,mladost ludostuser posted image ,nemas grizi,nemas za sto da se zamaras...sega po retko,ama kvalitetno,posle sekoj seks si velime deka treba po cesto da ja pravime taa rabotauser posted image ...a za orgazam??stalno i povekjekratno..


Уф темава..

Кај сите дефинитивно има пред и потоа...кај некои повеќе кај некои помалки и мислам дека е тоа сосема нормално...

јас сум присталица на ставот дека сексот не е најбитен, ама е мнооооогу битен...и не би се откажала од добар секс...user posted image

и апропо статијава денешна на РР, никогаш не сум искористила ни еден од наведените изговориuser posted image

ја сум секогаш ЗА...било кога - било каде....брее кога само ќе ми текне прд да останам трудна...оноа пролашчето покрај двата тунели кај неготино ваљда беше??? ееее да знае да збори user posted image

И не сум нешто оптеретена дека секогаш мора да има завршница...ако ми било убаво..може и без...тоа проаѓа кај мене...

и да не бидат оф топик...Лош секс + добар брак е само прашање на време до кога ќе опстане...тука треба да се превземе нешто..

машките тешко дека било што ќе признаат, а ако им кажеш 100% ќе се навредат...затоа превземаш сама иницијатива, у свои раце...
ако треба да трае подолго. тогаш и малку почесто треба да се практикува...и најбитно пушти мозок...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Лош секс +добар брак
4.1.2013 0:11:02   
ivemace
За цели 13 години колку сме заедно сексот воопшто не се променил, доволен е поглед, допир... и огномет user posted image ... се случувало и по цел ден да сме у кревет, на под, па пак у кревет... и сега со две деца е исто, разликата е само темпирање на времето т.с. цекањето истите да се успијат user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Лош секс +добар брак
4.1.2013 0:17:46   
kikicka
Ии браво бе ! Како успевате така?? Искрено незнам дали е воопшто е возможно ова , како што спомна во една тема дека преставувањето на форумот е далеку искривена слика од реалноста или пак се обидуваме да се преставиме онака како што сакаме да биде а е далеку од вистината??user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Лош секс +добар брак
4.1.2013 0:24:24   
kikicka
Башка како што пишуваш во темата .... лош секс добар брак, ти уствари си промашила суштина на самата тема ама ај....

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Лош секс +добар брак
4.1.2013 0:39:27   
Fiao
Лош секс и добар брак не одат заедно. Со оглед на тоа што сексот е еден од кључните фактори за добар брак, не верувам дека во спротивно би можеле воопшто да опстанете во брак, а камо ли добар брак.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Лош секс +добар брак
4.1.2013 0:43:52   
ivemace

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ии браво бе ! Како успевате така?? Искрено незнам дали е воопшто е возможно ова , како што спомна во една тема дека преставувањето на форумот е далеку искривена слика од реалноста или пак се обидуваме да се преставиме онака како што сакаме да биде а е далеку од вистината??user posted image

ако ова се однесува на мене, а очигледно дека да ... бурум да видиш ако не веруваш user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Лош секс +добар брак
27.9.2013 7:16:05   
bucko mal
Vo posledno vreme se ovaa tema mi se vrti niz glava.Opkruzena sum so vakvi muabeti I pocnav I jas da razmisluvam sto bi bilo ako eden den dojde da se nema kvaliteten seksuser posted image
Jas licni ne bi mozela da go ostavam mm(ako e vo nego problemot)ili da go izneveram,poznavajki go nego bi se trudel so poslenite sili.no sepak nikogash ne veli nikogashuser posted image
Se tesham so drugarkami sto vika,,ili go biva ili ne go biva,treto nema'''
Poznavam eden par koi se pred razvod.Soprugot e miren,dobar,domakin covek arno ama seksot mnogu,mnogu ne go interesira I se nema nikakva zelba za podobruvanje.Od druga strana soprugota e zena polna so energija koja si saka dobar seks,vnimanie,toplina se toa sto saka edna zena za da bide srekna.Ne se raboti za kriza se raboti za promarshen brak,kade partnerite nemaat nisto zaednicko.Zasto se zemale samo oni si znaat.
Nikoj ne zasluzuva da bide nesreken I taka da go pomine cel zivot,a ne e fer ni za drugiot partner da glumish da lazezesh deka si srekna.Oslobodigo I nego neka si najde nekoja koja vistinski ke go saka.
Samo se cudam za nekoi mazi tolku li e tesko da se dade malku ljubov,vnimanie,toplina malku da se potrudat,ne treba mnogu.nie zenite sme skromni samo malku barame nesto ubavo, samo da mozeme da go zadrzime brakot.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Лош секс +добар брак
27.9.2013 9:43:41   
Anonimen
Eve ja mojata RAK RANA,godini vekje mene ova mi se slucuva dobar brak no losh sex!Od ovaa perspektiva,posle tolku godini zaedno sviakjam deka SEXot otsekogash bil problem no jas sum bila taa shto ne sum go gledala kako problem,mladost,zaljubenost I mislenje deka JAS sum mokjna I deka se toa ke se popravi I dojde onaka kako jas mislam deka treba da bide!Ednostavno,posle dolgi godini borba na sekoe pole dojdov do zaklucok deka ne sme KOMPATIBILNI nemame isti apetiti na toa pole I tolku.Koga se trudev neshto da promenam negovara odbrana beshe napad deka jas ne go vozbuduvam,deka sum mnogu slaba I million drugi pricini,toa jas teshko go prifativ I imav periodi koga I antidepresivi piev.Potoa se izboriv I go odnesov na lekar,mislev deka ima zdravstven problem I tuka e makata,rezultatite islegoa sovrsheni,porazena I na toa pole.Potoa doziveav da mi rece deka ete on nesaka kolku jas I deka ne bi mu smetalo da si najdam nekoj so koj ke uzivamuser posted image ,povtorno shok I antidepresivi.Dignav race,nauciv deka ete I so 2-3 pati godishno moze da se pomine,zabava na strana neuspeav da najdam(dali tolku me biva,dali decata I obvrskite okolu niv,dali patrijahalnoto vospituvanje)...
Od druga strana,imam maz koj nikogash I so nishto ne me poniiizil il povredil vo bilo koja svera (osven ovaa)vo zivotot,domakjin,posveten tatko,vreden rabotnik koj parite do dinar gi nosi doma I od se bi se otkazal samo za nas da ima lukzuzi...
Ete bash toa sum jas LOSH SEX+DOBAR BRAK,da ne se lazeme ne e dobar no ima I polosho(mora da se teshime,neostanuva drugo)

(Одговор на членот bucko mal)
  Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Лош секс +добар брак
27.9.2013 13:15:58   
vezilka RR
И јас често сум размислувала на таа тема. Навистина е тешко човек да се одлучи што сака во такви случаи. Сите ние сакаме се да е во суперлатив, ама јас верувам дека тоа и не постои. Скоро секогаш нешто мањка. Колку сме спремни да отстапиме и колку можеме да живееме со отстапките ќе ни одреди што ќе правиме. И секако ако пресечеме кои не се плановите за во иднина и дали за тоа вреди да се загуби добриот брак. Јас познавам луѓе кои тврдат дека не е возможно да постои добар брак со лош секс, бидејќи добриот секс го сметаат за основа на бракот. Но, јас ќе кажам дека тоа е така за нив, бидејќи се должи само на нивните афинитети, кои не нужно важат за сите. Кај некои парови функционира. Кај некои парови се надминува со текот на годините откако ќе го најдат проблемот, или пречката која постоела. А кај некои и не постоела пречка, туку само со текот на годините и заедничките преживеани моменти, се зближуваат партнерите, како емоционално, така и сексуално се повеќе . Е тоа не можеме однапред да го предвидиме. Секако ако го сметаме за проблем, требада работиме за изнајдување на решение. Бидејќи сте пробале со лекарси прегледи кои биле во ред, дали сте пробале со разговор со психолог? Можеби тоа ќе ви открие каде лежи проблемот.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Лош секс +добар брак
27.9.2013 23:52:10   
bucko mal
Za slucajot jas sto go spomnav pogore neveruvam deka psiholog moze da pomeogne.Se raboti za karakter,za nego se okolu seksot e tabu tema,nesakm ova nesakam toa,samo edna poza I nisto povekeuser posted image
Jas neznam kako ne se razmisluva deka ako ti ne sakash ima nekoj drug sto sakauser posted image
Da, se pojavi treta licnost izmegu niv I veke nema nazad.Momentalno soprugata zivee dvoen zivot,iako nemaat deca sepak nemoze se preku nok da se reshi.Tolku godini si stvarala se macela I sega ke pocne od nula.
Ama ete nekoi se odlucuva se da frlat vo voda samo da bidat srekeni.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Лош секс +добар брак
28.9.2013 17:21:13   
Anonimen
Hmmm,psiholog,jas na toa pole stignav do psihijatar I edinstveno jas se klukav so lekovi,znaci nebiva ni taka!
Tret,vo ovoj moment I pokraj se shto pominav mislam deka ne bi mozela da se vpushtam vo novi avanturi koi bi mozele da me povredat(da,moze I da me usrekjat no toa e enigma).
Znaci taka e kako shto e,no kojznae eden den....
Zaklucok:NEMA DOBAR BRAK BEZ DOBAR SEX tocno mozda 10% e negovata vaznost no tolku se dovolni da te napravat nesrekjna I da te izvadat od ramnoteza.

(Одговор на членот bucko mal)
  Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Лош секс +добар брак
29.9.2013 8:43:16   
Tanjat7880
Kompleksna tema,me ostava bez tekst,poznavjki ve vas devojki bi sakala da vidam shto nasha NIKI ke ima da kaze I posovetuva na ova pole!
I godinite pominati zaedno si go pravat svoeto,nekoi velat deka tie ne zblizuvaat I SEX ot stanuva ponezen,potopol a nekoi deka skroz se oladuvame za istiot I deka toj stanuva rutinski(e tuka sum jas)so zelba deka neshto ke se smeni(dete ke porasne,ke se namalat stresovi,ke dojde do povekje vreme za se pa I za nas)I se ke bide ko nekogash...a dali ke bide taka vremeto ke pokaze

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Лош секс +добар брак
29.9.2013 9:16:20   
vezilka RR
Можеби нема добар брак со лош секс, ама тоа е така ако не се бара решение. И не само за сексот, туку за сите проблеми и пречки кои се јавуваат во бракот. Ако се остава на времето да ги реши проблемите, или ако чекаме дљ се променат сами од себе, тука мислам дека правиме грешка. Зошто така немаме проактивен однос кон проблемот. Тоа што треба да го направиш е да изнајдеш начин да разговараш, да го натераш сопругот да разговара со тебе за проблемот. Или ако не сака со тебе, затоа споменав со психолог. Анонимен, не се откажувај од задоволството кона кое сите имаме право.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Лош секс +добар брак
29.9.2013 16:46:59   
mommy_angels RR
Ма не постои добар брак со лош сексуален живот сакале ние да признаеме или не. Низ годините поминати заедно,сосема нормално е на моменти овој сегмент во врската да стагнира,да влезе во монотонија но никако сосема да се изгуби. Со тоа се менува и комуникацијата меѓу партнерите. Водењето љубов или сексот,како сакате наречете го ја одржува во живот врската. Наредната недела правиме 12 години како сме заедно и да имаше моменти кога запаѓавме во рутина,ама еден од нас или ќе каже нешто или ќе превземе за да го решиме тоа.
Анонимен никој не заслужува во животот да се откаже од ова задоволство,а до некаде и потреба. Ако имаш желба да ја одржиш вашата врска потруди се. Без трошка срам купи интересен долен веш,секси помагала ако треба па и некој филм. Ако ти се потрудиш и тој ќе го направи тоа.
А да , не мислам дека сексот е единственото нешто што го одржува бракот,ама е една од основните алки за успешен брачен живот.
Ништо не може да ја држи врската толку цврсто како мислата на прекрасно поминатата ноќ,од која и утредента ти поминуваат морници по целото тело

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Лош секс +добар брак
29.9.2013 21:37:45   
miana
Јас би рекла исто како mommy_angels..Анонимен,мислам дека треба да се потрудиш повеке..Монотонија сите не стигнува понекогаш,па мора да се превземе нешто околу тоа..Инаку и јас мислам дека сексот е многу важен за добар брак..По себе гледам дека,ако измине подолг период да сме со обврски и не сме стасале да си се "посветиме " веднаш искри фрчат,повеке расправии,нежностите и комплиментите се поретки и поретки..Првиот момент кога ке водиме љубов,ние веке предеме како мачиња. Е сега ,во старост сигурно нема да биде како и сега,ама до тогаш мислам дека веке ке се истренираме и ке изградиме некој друг посебен однос и ке бидеме потолерантни еден кон друг.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Лош секс +добар брак
29.9.2013 22:09:24   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Kompleksna tema,me ostava bez tekst,poznavjki ve vas devojki bi sakala da vidam shto nasha NIKI ke ima da kaze I posovetuva na ova pole!
I godinite pominati zaedno si go pravat svoeto,nekoi velat deka tie ne zblizuvaat I SEX ot stanuva ponezen,potopol a nekoi deka skroz se oladuvame za istiot I deka toj stanuva rutinski(e tuka sum jas)so zelba deka neshto ke se smeni(dete ke porasne,ke se namalat stresovi,ke dojde do povekje vreme za se pa I za nas)I se ke bide ko nekogash...a dali ke bide taka vremeto ke pokaze


nemam nisto da kazam
baska sto za sekogo razlicno znaci dobar brak i los seks
ete jas nikojpat sopstveniot brak ne sum mozela da go klasificiram kako dobar, i se tesam deka ima tuka nesto sto e del od mojot karakter, imam tendencija da baram vlakno vo jajce, pa taka i za brakot
mm mi veli prilicno mracno i kriticki gi gledam rabotite i donekade priznavam e vo pravo
sto se odnesuva do seksot nemam zamerki na tehnikata na mm, znae toj kako so mene, problem e zelbata za seks i inertnosta da se zapocne, a pricini zosto e taka ima eden kup, prvo bevme dolgo odvoeni, pa doev, pa ni defilirase po kuka sveki poprilicno bezobzirno kon nasata privatnost, pa kavgite megu nas zaradi ovie problemi, pa umor od premnogu rabota i nemanje slobodno vreme i taka sive ovie godini nie se nesto resavame i se nesto drugo se pojavuva kako precka
eve ne letovo pak nekolku meseci nisto, zatoa sto jas imav zeznato rabotno vreme i na krajot od denot bev pretepana i zaspivav stom ke go spustam gazot na stolica, a na seks mi teknuvase se vo nekoe bos vreme koga mm ne bese pokraj mene, maski kolegi nemav i taka tapauser posted image
i eve vecerva e edna fina vecer koga nesto i bi mozelo da se pokrene, arno ama vo dnevna so mm sedi brat mu i namera nema da stane da si odi, sto znaci ako cekam nemu da mu tekne sam da si odi ke mi presedne, ako go izbrkam na mm ke mu presedne, a u seksi dolen ves ako se pojavam pred dvajcata e poprilicno perverzno mada ponekogas pomisluvam deka samo taka ke se seti covekov da ne ostai sami

ete taka da znaete ne ste sami
a i jas si se iskukavuser posted image
resenieto mozebi lezi vo poligamija, ama i za toa treba da poseduvas odreden mentalen sklop


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Лош секс +добар брак
23.11.2013 21:23:00   
lekokrila
имавме толку добар секс..ах но се заврши откако останав бремена еве веке и породена 2 месеца мажот ми не помислува да ме допре имавме нешто како секс пред 1 недела на моја иницијатива и он како ај..да ме задоволи :/ на брзинка и толку секоја вечер откако ке ми рече добра нок и ке се заврти на другата страна ми виреат солзи на очите и срцево ми се пара...а многу сум тешка на зборови само кутам и живци кинам никако да соберам храброст да разговарам на таа тема

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Лош секс +добар брак
24.11.2013 0:02:36   
zzaa
lekokrila, алал да ти е како ти се врати толку брзо желбата за секс, само после два месеци од породувањето.
Мене ми требаше подолго време ама тоа е за друга тема.
Ке си разговараш со маж ти на тема ке му објасниш со сакаш, нема потреба да кинеш живци и да плачеш .
Сигурно добро се познавате па може за се да се разговара.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Лош секс +добар брак
24.11.2013 10:39:54   
Bethany
лекокрила, без разговор ништо не правиш.
Тоа е, колку и да ти е тешко, ќе мора да разговарате отворено, инаку само потешко си правиш.
Ајде со лесно и храбро! user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Лош секс +добар брак
24.11.2013 14:43:36   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

имавме толку добар секс..ах но се заврши откако останав бремена еве веке и породена 2 месеца мажот ми не помислува да ме допре имавме нешто како секс пред 1 недела на моја иницијатива и он како ај..да ме задоволи :/ на брзинка и толку секоја вечер откако ке ми рече добра нок и ке се заврти на другата страна ми виреат солзи на очите и срцево ми се пара...а многу сум тешка на зборови само кутам и живци кинам никако да соберам храброст да разговарам на таа тема


Лекокрила! МОРАТЕ да разговарате отворено на оваа тема со сопругот. Нема од што да се срамиш или пак да одбегнуваш разговор? Прашај го каде е проблемот? Дали тој има некаква потреба? Дали го привлекуваш или...? Седни и морате да си го решите овој проблем. Земи малку освежи се, изненади го со некоја пријатна вечера и интересен десерт,ново парче долна облека и сл. Види и на тоа како ке реагира..Објасни му ккао се чувствуваш. Со разговор се се решава, а со молчење се трупа и еден ден ке експлодира. Се надевам дека лесно ке го надминете ова..

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Лош секс +добар брак
24.11.2013 15:04:45   
vezilka RR
Исто како и ние, така и мажите тешжо се прилагодуваат на новата ситуација со бебе дома. Само ние понекогаш не можеме да сватиме дека и тие имаат проблем со тоа. Некои мажи се чувствуваат заплставени откако ќе им се роди детето. Вееувале или не, сум видела и мажи љубоморни на сопственото дете, тоа хормално заради помалото внимание од нивните жени. Секако ти ќе знаеш што е проблемот откако ќе разговараш со него. Прво кажи му дек ти си спремна да си го вратите секосот во бракот. И не заборавај да го прашаш како тој се чувствува во врска со тоа. Понекогаш е потревно поврорно да си гк разоткриете желбите и потребите. Ајде, почнете ја работава.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?