|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Здружение за заштита на потрошувачи
15.7.2010 15:21:21   
vesna1
Ја отварам оваа тема бидејки ми се случи нешто и незнам што да правам. Си купив сандали во Дора од 2400 денари и при првото облекување ми се скинаа. Ги вратив ги поправија и си ги земав. Вчера повторно ги облеков и повторно се отшија и тоа на две места. Отидов на кондураџија и ми рече многу се неквалитетно направени нема вака да држи оди и смени ги за друг модел.
Денеска бев и газдата нејкеше да ми ги врати  и ми вика ке ги рекламирам во фабриката ке ти одговорам за еден месец. Јас му викам што ке правам цел месец тие ми беа парите за сандали немам други. Ги гледа и ми вика нема шанси вака сами да се отшиле ти незнаеш да одиш. Јас се изнервирав и му викам да намерно ги отшив да ги рекламирам, ако не ми се допагаа немаше да ги купам, ке ве пријавам во инспекција. А тој само пријави ме ке ти стегнам лична тужба па ке видиш. И ми ги задржа кондурите и рече ке ми се јавел кога ке добиел одговор од фабриката. Тоа кој знае кога ке биде...
Се мислам дали некој знае дали функционира таа организација за заштита на потрошувачи и дали треба и таму да плакам пари за да ме застапуваат.
Имал ли некој слично искуство?user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
15.7.2010 15:28:02   
Viktori
  Би требало да ти ги смени ако ја чуваш фискалната во рок од 15 дена. Е сеа до него е.... сака муштерии или не...
За лична тужба, ќе ти се фатuser posted image , пријави го слободно.
Се искурназија тоа газите новокомпонирани максимално. Кај лажат со ѓубре од европски депонии, уште ќе тужел...


< Поракaта ја уредил виктори -- 15.7.2010 15:31:58 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
15.7.2010 16:37:10   
arh_diz
vesna1 i jas imam kupeno isto kako tebe ednas sandali vo GTC i od edno oblekuvanje mi se skinaa. Mu gi pokazav na gazdata i fiskalnata smetka koga se kupeni i toj mi rece zamena jas mu  rekov ne fala i toj mi vrati pari.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
15.7.2010 17:01:48   
vezilka RR
Вакви ситуации тешко се решаваат. Јас имав случај кога купив фотоапарат кој после три дена престана да работи оти нешто и бидна на блендата. И го однесов во Германос, го земаа на проценка и заклучија дека причината е механичка повреда. И сега како јас да докажам дека не сум го треснала од земја?????? Проценката ја прави некој нивен сервис и чао-пријатно..Ене го уште седи нитуеднаш употребен у фиока и не знам што да му праам. Патем речено поправката кошта колку еден нов фотоапарат. Од организација на потрошувачи тогаш добив совет дека процесот би трел долго и мачно и исходот е тотално неизвесен..

< Поракaта ја уредил vezilka -- 15.7.2010 17:03:41 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
8.8.2010 23:07:11   
EciPeci
Vesna1 jas imam iskustvo so Zdruzenieto.
Mojot slucaj bese sledniot: porodena sum pred 7 meseci i posle poroduvanjeto nenormalno se zdebeliv... za krstevkata na sin mi sakav da si kupam fustan i kupiv eden mnogu ubav od Oltre vo Ramstor... koga stignav doma vidov deka na edno mesto e otsien i imase uste nekoja maana, ama ne mi teknuva vo momentov sto bese... bidejki jas nemozev da setam mnogu go prativ maz mi da go gi vrati... sakav pari nazad, nekev drug fustan... imam 20 kg visok, koj drug model ke mi stoi? :) Od tamu mu rekle deka ne vrakaat pari, samo zamena i jas se zaintativ i se javiv vo Zdruzenieto im objasniv za sto stanuva zbor i mi rekoa deka ako ja cuvam fiskalnata moraat da mi gi vratat parite i mi dadoa broj od Pazaren Inspektorat... se javiv tamu i mi rekoa da pojdam da pisam prijava, da ja prilozam fiskalnata i niven inspektor ke odi vo prodavnicata i ke mi gi vratat parite... izricito gi prasav dali da se maltretiram da go pravam seto toa, dali ke mi gi vratat parite ili da batalam i devojkata mi rece deka 100% mi gi vratat... e sea mm bidejki e mnogu pomiroljubiv od mene, otide uste ednas u prodavnicata i razgovarase so seficata i mu gi vratija parite, ama si nauciv lekcija, od sega sekojpat koga ke mi se sluci vakvo nesto, ke si prijavuvam:)
Jas ne sum pravnik, ama ne gledam na koj osnov on tebe ke ti udri licna tuzba? Da ne se zamislja vo Amerika deka zivee, pa misli deka za se i sesto se tuzi :)))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
20.11.2010 23:36:13   
Natuska85
Јас ќе ви раскажам сега за моето искуство со Здружението за заштита на потрошувачите.Мм купи патики на Adidas од Спорт М во ГТЦ па околку 5000 ден. негде  беа.После 1 недела носење внатре му се направи дупка од страна како да му се излижаа одма.И ги однесовме во Спорт М ни ги задржаа 2 недели и  добивме одговор ид нив неправилно ги соблекувал,така знаете како заврзани и со другата нога ги соблекуваш,шо нема врска.Добро.Се распрашав јас што да правиме и кога дознав дека постоела таква организација.Се јавив им објаснив што е како е и како пиши приговор па ќе го разгледаме ние.И пишав приговор и тоа преку мојата адвокатска канцеларија како преку адвокат де посериозно да звучи и по така 2 недели негде добив одговор дека приговорот ми се одбива,неоснован ми бил.Се јавив и знаете кое образложение го добив..."Ние исконтартиравме со Спорт М и они ни кажаа дека патиките неправилно се користени,а викам вие нели требаше и нас да не побарате па ваше стручно лице да направи увид во патиките,да ама они така ни кажаа".И кај ќе се објаснуваш,се врзано е во државава.Следен чекор ми беше тужба да им пратам ама каде бе само трошоци за такса,па за вештачење и на крај како што е се корумпирано може и да го изгубиш спорот.Е тоа е нашето Здружение за заштита на потрошувачитеuser posted image

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
21.11.2010 0:57:36   
Viktori
наташа адвокат си??? ако си ај пиши ми пп, ми треба адвокат повреда на работа, осигурувања, отштета и такви ми ти работи. или ако знаеш кој води такви постапки давај препорака ...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Здружение за заштита на потрошувачи
22.11.2010 11:18:48   
Natuska85
Виктори ти пишав во пп

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?