|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Меи Таи носилка
1.6.2010 0:13:07   
Maca25
Меи Таи е носилка инспирирана од Азиските традиционални носилки. Има можност за носење напред, бочно и на грб – од 6 мес. па 3 год, односно до кога ќе може да го носите.
- Убав и интересен дизајн, зафаќа малку место и лесна за користење
- Прерамките и делот околу струк се поставени за да носењето биде поудобно
- Појачана крагна
- Може да се користи од двете страни (шарена и еднобојна)



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 0:14:44   
Maca25
Дали користите меи таи? Искрено јас прв пат денес гледам дека постои вакво нешто, знаев само за слинг марамата и кога би имала друго дете одма би купила. Како што прочитав погодна е за деца од 6 месеци до 3 години (ако не е многу буцкасто детето user posted image ).

user posted image


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 1.6.2010 0:16:22 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 0:35:09   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Меи Таи е носилка инспирирана од Азиските традиционални носилки.


Знаете ли дека и ние имаме традиција за носење на децата во оваа положба. Баба ми ми има кажувано дека нејзината баба и мајка на село ги носеле во носилка што ја викале „цедилка“ и ја врзувале на грбот. Изработена е од волна, ткаена ако не се лажам, со рачки во форма на плетенки и се носи многу слично на Меи Таи. Така жените можеле да ги носат своите деца додека оделе за вода или работеле по дома. Јас се сеќавам дека еднаш имам видено една баба  како така „заденета“ го носи своето внуче.

Инаку прв пат слушам дека постои модерна верзија на цедилките ама немам некоја посебна желба да си набавам. Ми се чини тешко да го носам детето на грб а и некако ми е терсене бидејки не можам да го гледамuser posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 10:10:01   
Maca25
Тања на некои слики видов дека може и од напред да се носи.

И мене баба ми ми има кажувано дека ги носеле на грб или на колк децата по селата, ама не ми кажа како се викало тоа за носење. Ми објасни дека некоја марама се врзувала за жената и и било полесно така да ги извршува домашните обврски,а детето да и биде до неа цело време.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 12:20:00   
Rossana
user posted image

user posted image

aaa mene mi e strav vaka da go stavam deteto user posted image user posted image user posted image Ama pa moze i napred da se nosi...

user posted image

user posted image



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 12:21:30   
Rossana
За поголеми деца, нема подобра носилка од Mei Tai! Таа е многу практична, едноставна и удобна. Има можност за носење напред, на колк и на грб - од 6 мес до 3 год.
Има појачување на рамениците и околу струк за поудобно носење, како и напред за главчето на детето. Може да се користи од двете страни (шарена и еднобојна).

Prodavnica:


(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 12:23:03   
MamaOhrid
Јас вакво нешто видов пред 7 години во Рим. Мајката баш онака како на сликите го носеше детето во метро.
Мнооогу ми беше чудно.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Меи Таи носилка
1.6.2010 12:42:31   
Maca25
Мене многу ми се допаѓа. Не е како кенгурот, да те поти летно време, а и детето, не е како слинг марама - таа некако ми е тешка за врзување, а и некако не ми е сигирна (на знам зошто, така ми делува), ова ми изгледа супер.
Ние сакавме да купиме ранец за носење дете од Mothercare. кој беше прекрасен, ама и цената му беше `прекрасна`- 9000 ден. А и ранецот тежеше многу повеќе отколку што мислевме.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?