|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Супа
18.3.2012 19:56:25   
Natuska85
Мамички од кога почнавте со давање супа која содржи фиде или кнедли?И како им спремате супа на вашите user posted image ?Стварно немам идеа како да му спремам,пошто ние само готови сме јаделе до сега,не сум правела домаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Супа
18.3.2012 20:05:26   
bocence
nie imame 9,5 mes. a ne znam dali da i dadam od ovie kupeckite i od koga se dava ,a domasna ne znam da pravamuser posted image

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Супа
18.3.2012 20:28:49   
Pepelaska *
ЈАс мислам дека од кај 8 месеци му давав фиде без јајца она што е, а инаку домашна супа е најлесно да се направи user posted image , ставате вода во која може малку масло и сол да зоврие , ставате фиде и ете ви супа, а инаку јас на М. му правам со зеленчук, ситно исечкани морков, пашканат, грашак, брокула и фиде малку вегета и ја обожава.Може и карфиол , тиквица и се друго .А исто и може рендан компир, рендан морков и малку сосема фиде, ова иде како кашаста супа.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Супа
18.3.2012 21:20:27   
Calypso
Pocnav da davam domasna supa otkako mu vovedov poveke vidovi zelencuk vo ishranata. I toa supata cesto mi e pileska ili teleska. Malku ke gi prodinstam zelencukot so maslinovo maslo+voda ili puter+voda, dodavam sol i posle i voda vo koja se varelo meso. Otkako ke zovrie, dodavam fide (vo pocetokot bez jajca, a so 10 meseci i so jajca), i ubavo se vari. Na kraj, dodavam magdonos. Maliot gi jade so lepce najcesto, a ponekogas i so krekeri.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Супа
19.3.2012 6:17:41   
kikicka
Јас супа почнав некаде од кај 9 месеци онаа петел или намаги ,купечките што се и со лепче анекогаш и домашна како што вика пепелашка исецкај,маслиново маку сол ,фиде или од оние коцките што се за супа и готово.
Л обожава супа од брокула па јас и додавам само морков и брокула плус со лепче,некогаш во огноотпорен сад ставам зеленчук вода и плус супата па печам и убаво испаѓа. Исто и супата од карфиол мислам дека имаше во комбинација со брокула и таа ја јади

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Супа
19.3.2012 8:44:46   
blue_blue
Натушка, мислам дека после 1 година можеш веќе се да му даваш на бебето, освен некои алергени работи како јагоди, мада и то аможеш да пробаш малку па ќе видиш дал ќе има реакција. Инаку супа до 2 години не им давав од кеса, туку само домашна. Најчесто правам без месо во кој случај го ренадам морковот и го запржувам малку на зејтин, после додавам друг зеленчук ситно исецкан - целер (пашканат ставам цел и на крај го вадам од супата дека не мис е доапѓа вјусот), ставам смрзната пченка и оставам да се вари некои 30 минути. Пред да биде готово ставам сол (ако е само за децата, ако е за нас вегета или некој сличен зачин) и брокула, фиде и ако има сечкана тиквица. И го исклучувам шпоретот, но супата ја оставам на загреаната рингла. Вака фидето и брокулата ќе се сварат, а нема да бидат преварени. Истото можеш да го направиш со пилешки копан, во кој случај не го запржувам морковот бидејќи копанот ќе пушти маснотија. Стварно се прави лесно, барем за мене. После 2 години кога немам време некогаш им давам супа од кесичка има една на Маги, мислам дека се вика Супица или сега го сменија името па не знам како ја крстија, ама е за деца, без вештачки бои и има мали тестенини во разни форми. Во неа додавам секогаш рендан морков, пченка смрзната и ако имам брокула. Додека бе апомали јадеа супа со леб надробен внтаре, сега нејќат така, си јадат само супа

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Супа
19.3.2012 8:49:44   
Luci
Јас од 9-10 месеци почнав да му давам купечка посна супа во која секогаш додавам морков или брокули бидејќи се доста солени. А од 11-12 месеци почнав да му давам пилешка со фиде или кнедли истотака со брокули или морковче, или па и со двете. Ако не ми е доволно густа му ставам и лепче и М. си ја сака ептен многу

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Супа
19.3.2012 8:58:49   
Emanuelapp
Јас од 8 месеци почнав со супа ( домашна)му ја правам со морков компир брокула се што имам од страна на зеленчук а често му ставам месо тлешко или пилешко а сега почнав внетре и по едно јајце да му кршам.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Супа
19.3.2012 15:03:46   
Maca25
Нина има 3 години и уште и правам домашна супа. Многу многу ретко од кесичка, и ако веќе мора таква готова најчесто онаа од петел најобичната.
Во супата секогаш и ставам морков, пашканата и целер (комплет за супа), компир или фиде, многу често сега почнав да правам и кнедли - ги обожава и на крај кога се е сварено ја ставам брокулата или карфиол и исклучувам рингла. Супа за мерак има!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Супа
19.3.2012 15:28:16   
AnnaMolly RR
Кај нас дома ако не секој, секој втор ден има домашна супа. Јас вака ја правам.
Ставам морков, компир, целер, магдонос, кромид и две-три главички лук ама цели, не сецкани за да пуштат мирис. Другите производи ги сечкам на коцки. Кога зеленчукот убаво ќе се свари додавам фиде, па кога ќе се свари и фидето додавам една нормална шоља за кафе млеко, па оставам пак да зоврие и спремна е за јадење. Ако се прави јадење со батаци или кокошка ставам и мевце внатре. Кога му давам да јаде ставам еден куп од зеленчукот, убаво го пасирам и додавам од супата, па ако ми е ретка ставам и малку лепче.
Филип се дави во супа, мислам секој ден да му давам ќе јаде.
Готови супи сум му правела само кога има пролив или повраќање од оние Петелови зашто содржат мноооогу електролити.

Инаку, супа ваква домашна сосе фиде му давам уште од 8-9 месеци кога имаше.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 19.3.2012 15:29:23 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Супа
12.3.2013 13:20:03   
Natuska85
Мами купечка супа од која возраст давате или воопшто не...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Супа
12.3.2013 13:46:55   
Мими
Jas kupecka prv pat dadov nekade od kaj 1.5 godina i sekogas e na podravka pileskata so petleto.Ama obicno i dodavam morkov koj go zaprzuvam na malku puter pa stavam voda koga ke zovrie vodata ja stavam supata i na kraj edno izmateno jajce.Suiper gusta i super vkusna supa se dobiva.
A domasna pravam vaka.Varam mevce (po izbor)vo drugo tengzerce zaprzuvam morkov na malku puter,stavam od vodata kaj sto se varelo mevceto,sitno iseckano mesovto,magdonos,celer i eden izrendan kompir.Posoluvam po vkus.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Супа
12.3.2013 13:48:00   
Natuska85
Фала Мими user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Супа
12.3.2013 13:49:49   
Tanjicka
jas davav kupecki od godina ama samo na Magi pileskata koja potoa ja oplnuva so morkovce i brokula

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Супа
12.3.2013 14:02:28   
Natuska85
А не мислите дека куппечките се превише зачинети??

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Супа
12.3.2013 14:07:47   
Мими
Па баш дека мислам дека се премногу зачинети преферирам домашни,ама има ситуации каде што и доктори препорачуваат од овие купечките (петлето) кога е детето болно,кога има изгубено течности

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Супа
12.3.2013 14:18:30   
temjanuska75
I jas mislam deka kupeckite se mnogu zacineti, posle tenzereto nemozam da go izmijam i naslagi na kojznae sto.
Ama mu davam i jas koga nemam napraveno, a mnogu saka supa, pogotovo so brokuli obozava. Koga pravam kupecka ( otkritie mi e detskata i zelencukovata na Vitaminka) obavezno stavam eden ili dva rendani morkovi na sitnoto redno na kraj od gotvenjeto.

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Супа
12.3.2013 14:36:24   
vezilka RR
Јас сеуште не сум му дала купечка супа , секогаш подготвувам домашна. Па барем тоа не одзема многу време. Ништо не пропржувам, исклучиво го варам зеленчукот.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Супа
12.3.2013 14:43:22   
Mihaela 2010
jas ja koristam govedskata na podravka ,nekako naj vkusna mi e + dodavam morkov kompir na kockicki,brokula,grasak i bas iskaca super...M od taa mi jade ke i nadrobam i lepce i bas fino

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Супа
12.3.2013 14:45:31   
Ikana
И јас домашна супа и правам на бебка...ќе земам од секој зеленчук по малку дома што го имам, магдонос, целер, лукче, фиде, дотурам вода и се вари на тивко...многу вкусно! Додавам и бујон од месото што се варело, го чувам во фрижидер во тегли. user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Супа
12.3.2013 14:56:41   
Calypso
Сум пишала на темава, пак ќе пишам, хехе... купечки супи ретко давам, ептен ако мора нешто набрзина, ама за тоа време може и домашна супа да се свари. Инаку, јас ставам микс од зеленчук (морков, пашканат на коцкички, грашок, некогаш компир, некогаш пченка, некогаш боранија, како ќе ми дојде) малку да се продинста на вода, зачинувам со сол или зачин К+ (од Храна и вино) и додавам уште пола литар убаво да се свари зеленчукот. Кога ќе омекне малку, додавам фиде, и тоа вари и некаде минутка пред да го исклучам огинот додавам тиквичка исечкана на коцки, брокула и карфиол и се обаруваат. Откако ќе ја исклучам, оставам малку да се олади, па додавам маслиново масло. Веќе не динстам и не готвам со масло, го додавам по потреба кога ќе биде јадењето готово.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Супа
18.3.2013 11:45:46   
Malecka23
a otkoga pocnavte da stavate fide-bez jajca vo supite?jas sakam da i stavam posto sekoj den imame varen zelencuk mesan ama sepak prvo da si prasam

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Супа
18.3.2013 11:59:52   
sandriana RR
Штом воведеш глутен, можеш и фиде да даваш.
Иако, јас релативно доцна почнав со тестенини, после 8-9 месеци. До ден денешен готова супа има пробано само еднаш, а јас преферирам и и готвам домашна супа или чорба, со комплетите за супа и било кој друг зеленчук што го имам дома.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?