|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Велигденски пости
27.1.2010 21:55:28   
Enika
Се ближи Големиот Христијански празник Велигден, оваа година Велигденските пости започнуваат на 14 фебруари  Велигден се пага на 4ти Април.

Ме интересира дали ги почитувате овие пости и дали се водите по нив, и дали редовно постите секоја година?Ги терате целосно постите ( 7 недели) или пак само една недела пред Велигден?

Јас лично еднаш пробав до сеа да постам, и се заборав.Верник сум ама мислам дека е голем грев ако ветам нешто што неможам да го исполнам.

< Поракaта ја уредил Enika -- 27.1.2010 21:58:07 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Велигденски пости
27.1.2010 22:01:14   
mother 29
jas nikogas ne sum postela,niti imam namera..jas eden den koga e veliki cetvrtok ,za sproviranje, ne mozam da izdrzam..ne deka ne mozam ,ama se zaboravam.
a,sekoja cest na tie so uspevaat da gi ispostat!em ke napravat dobra cistka vo organizmot!


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 27.1.2010 22:04:17 >

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Велигденски пости
27.1.2010 22:05:51   
delfinka
imam posteno nekolku godini po red 40dnevni posti ama ne bez zejtin
mislam deka e toa dobro

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Велигденски пости
27.1.2010 22:14:11   
melody
Nikogas do sega ne sum postela,ne znam za ponatamu ama kako me vodi zivotov mislam deka i ponataka nema da postam.Ne deka ne sum vernik megutoa mrazam da zapocnam nesto sto mozebi i nema dobro da go zavrsam t.e. da se zarecam deka ke postam i izedam nesto sto netreba.Poznavam dosta luge sto gi cekaat Veligdenskite posti zaradi drzenje dieti pa postat 40 dena jadejki kompir i leb i marmalad.Smesno neliuser posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Велигденски пости
27.1.2010 22:52:48   
Enika
Ех колку луге се здебелиле за време на псоти...погрешно ги свакаат. Ни јас несакам да се заречувам за нешто што знам дека неможам да го направам...нека ми прости Господ

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Велигденски пости
27.1.2010 22:59:46   
jovanka
Lugeto vsusnost go zaboravaat pravoto znacenje na postot pola od niv postat zaradi nekoe oslabnuvanje i sum primetila se se vrti okolu hranata a odenjeto vo crkva,pozitivnata misla .......ke gledam do vecer od sajtot na MPC da izvadam za pravoto znacenje na postot a moze toa da go napravi i nekoj od vas.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Велигденски пости
27.1.2010 23:01:54   
Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

Ех колку луге се здебелиле за време на псоти...погрешно ги свакаат. Ни јас несакам да се заречувам за нешто што знам дека неможам да го направам...нека ми прости Господ

Потпис!

Јас се трудам да не се огрешам со лоши намери и зла суета, а постам со добрина и насмевка. Широко срце. Барем се трудам.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Велигденски пости
28.1.2010 9:10:53   
profesorica
постам само последните 3 дена до Велигден



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Велигденски пости
28.1.2010 9:15:54   
arh_diz
Jas minatata godina prvpat postev i super se custvuv nemav nekoja potreba za mrsna hrana. No mislam deka povazno e da ne mislime na nikoj nisto loso da ne se raspravame........ e ovoj post potesko se izdrzuva

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Велигденски пости
28.1.2010 9:19:19   
Еца
Три години по ред постев по 7 недели, пред да се омажам. Но постењето не е само одрекување од храна, постењето значи одрекување од лоши мисли, телесни задоволства, баш како што рече Анушка, зла суета. Последните седум дена постев без зејтин. Не треба да се зарекува човек, но дека не може да издржи не е точно. Не може, ако не сака.Спред мене зборот не можам, е само изговор за нешто што не сме подготвени да го направиме. Една година постевме заедно со мм, тогаш ја доев и Мартина, и баш прашав за ова, ми рекоа дека бидејќи дојам последната недела да не постам без зејтин. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Велигденски пости
28.1.2010 16:19:48   
kopriva
Постам секој Петок и за Богородичните пости,
Велиденските пости не сега за сега

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Велигденски пости
28.1.2010 23:31:22   
Bogdancanka
mnogu pati sum sakala da postam ali se zaboravam i nemozam da postam mora da izedam nesto i zavrsuvam so postot zatoa i ne se zarecvam.....

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Велигденски пости
28.1.2010 23:56:19   
Bitolcanka
Имам постено 2-3 денапред Велигден и една недела, последната пред лани пред Велогден. Не за друго, отсекогаш сум сакала, но не можев (немав редовна мс), па не можев да планирам. Постот од 40 дена е само за повозрасни жени, не за нас помладите девојки и жени, зашто во тие 6 недели сигурно ќе добиеме.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Постењето не е само одрекување од храна, постењето значи одрекување од лоши мисли, телесни задоволства, баш како што рече Анушка, зла суета. Не треба да се зарекува човек, но дека не може да издржи не е точно. Не може, ако не сака.Спред мене зборот не можам, е само изговор за нешто што не сме подготвени да го направиме.


Се сложувам со Еца, се се може ако се сака. И јас мислев дека нема да издржам, но се потрудив и издржав. Најлесно е да се откажеш уште на старт, велејќи дека нема да успееш. Треба да си храбар, упорен, да веруваш во себе и успехот ќе биде неизбежен.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Велигденски пости
29.1.2010 0:02:13   
Bitolcanka
Постењето не е само одрекување од храна, постењето значи одрекување од лоши мисли, телесни задоволства, баш како што рече Анушка, зла суета.

Ова е многу поважно. Бидејќи бевме на почеток на врската со дечкото, ни беше малку потешко, не се гледавме секој ден за да се избегне и бакнеж user posted image (имајќи го предив фактот што претходно немаше ден да не се видиме), но издржавме. Јас се имав заречено дека барем еднаш во животот ќе постам и успеав user posted image user posted image

Секој може ако се одлучи, воопшто не е тешко. Топло ви препорачувам. Ќе се препородите. Чувството е многу убаво кога ќе се прочистиш и телесно и духовно.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Велигденски пости
29.1.2010 1:52:23   
nadica
постењето не е само одрекување од храна, постењето значи одрекување од лоши мисли, телесни задоволства, баш како што рече Анушка, зла суета. Последните седум дена постев без зејтин. Не треба да се зарекува човек, но дека не може да издржи не е точно. Не може, ако не сака.Спред мене зборот не можам, е само изговор за нешто што не сме подготвени да го направиме


и јас имам постено една година но навистина се прочистува повеќе духот отколку телото
а сега се заборавам со хранењето на надица и јас пробувам од се user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Велигденски пости
17.2.2010 15:00:36   
mina_m
eve kaj nas pocnaa so cokoladnite jajca i zajciuser posted image gi obozavam
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image



< Поракaта ја уредил Maca25 -- 22.3.2011 0:00:41 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Велигденски пости
17.2.2010 15:31:21   
topce
јас и така и така од 97 година не јадам месо.user posted image
не постам ни од верски ни од други причини.
постењето е ако сте приметиле секогаш после големи празници.
во случајов има 7 недели постење бидејќи после еден куп празници и претежно во зимскиот период луѓето јадат потешка, мрсна храна. па со постењево се прочистува организмот и се припрема за пролетно летниот период.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Велигденски пости
10.4.2015 0:38:15   
Melanija RR
Последниве неколку години последните 3 дена од велигденски пости ги постам без масло.Така чувствувам така правам.Утре е петок ,најстрог пост.

Пости ли некој сега?Дали цел пост или по недели/денови?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Велигденски пости
10.4.2015 9:19:32   
Ilina87
Јас ја постам оваа цела последна недела без масло. Неколку пати имам постено само последната недела пред Велигден без масло. Би сакала здравје кога ќе можам да го постам цел пост. Убаво се чувствувам и воопшто не ми е тешко.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Велигденски пости
10.4.2015 13:02:39   
lukajana RR
Јас кога не бев мажена ги постев Велигденските пости цели и се осеќав супер ама сега со деца малку потешко не се ни зарекувам знам дека ке се заборавам и ке пробам нешто што не треба.Денес и утре планирам да постам ама со зејтин па ке видиме дали ќе успеамuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Велигденски пости
12.4.2015 12:35:41   
Snowhite RR
И јас додека не бев мажена имам постено, а сега не се ни осмелувам да се заречам оти гарант ќе згрешам, затоа само три дена пред Велигден постам од четврток до сабота

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Велигденски пости
14.4.2015 12:58:33   
Cvekelencule
Ние со мм ги постиме сите пости еве веќе 14 години вклучуваќи среда и петок Имаме свој духовен отец одиме на исповед па потоа на причесна .Имам три деца и никогаш не сум се омрсила кога ги ранам или им правам јадење.Мм оди секоја недела во црква јас не толку често заради децата ама кога сум во можност одиме сите задедно .Децата ги причестуваме во недела или кога е празник и тие растат во таков дух кажуваат молитви се прекрстуваат ,а најмалото е најинтерсно сака да бакнува икони а најмногу сака кога го помазуваме со светено масло .Нај хармонично е кога се чекаат празниците тоа не можи да се објасни со зборови само треба да се доживее еве накратко за мојот Живот Христос Воскресе Навистина Воскресе!!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?