|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 16:01:24   
Pepelaska *
Инспирирана сум од темата Сити Мол , со оглед на тоа што скоро се се гради во нашиот главен град, се се случува таму, а ако не се лажам и бројката на жители достига скоро 1 милион што е половина Македонија.
Напнат живот, гужви, стресни работни места, и.т.н .Ти требаат два саата да дојдеш дома од работа.
Од друга страна места за шетање, журки, концерти, скоро целиот културен живот се одвива таму.

Мал град, мирен живот, без многу гужви но и тука има стресни работни места.Можеш пешки да си појдеш на работа за поласат.
Но, сивило, без никакви случувања, монотонија и досада.

Од мојот град можеби половината од младите а и повеќе заминаа среќата да си ја бараат во Скопје,значи тука работа нема а таму има.
Знам дека не има од цела Македонија.
Па кажете го вашето мислење.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 16:50:50   
niki
pisuva bivsa Skopjanka koja sega zivee paaaaaaaa vo edno pogolemo selouser posted image
ovoj problem za zal ne go ima samo Skopje i Makedonija, jas bi rekla deka e toa problem na modernata civilizacija
zosto e toa taka? hm paaaa masoni, teorija na zavera, isprani mozoci, potrosuvacko opstestvo odberete po zelbauser posted image
iskreno otkako ne ziveam vo Skopje ne mi nedostigaat trgovski centri, bidejki i vo malite mesta se sto ti treba ima da kupis, ona sto mi nedostiga navistina e drustven zivot i onoj vistinski semeen zivot
i kako sto gledam toa i na Skopjani ke pocne da im nedostiga bidejki ne ke mozat da najdat vreme pokraj site molovi sto niknuvaat i treba da se ispostuvaat
resenie nemam, veruvam sekoj od nas moze nesto malku da smeni vo svojot sopstven zivot, no se zavisi od toa kolku sme svesni deka sme del od edna mosne mokna masinerija i kolku sme mokni da i odoleeme

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 16:58:07   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Секојдневно се соочуваме со податоци за пренаселеност во Скопје. Што мислите вие за оваа тенденција на пораст на населението во главниот град? Сметате ли дека не е фер кон другите градови во Македонија, дека треба и таму да се вложува или не ви пречи овој феномен?



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 17:10:39   
Ikana
Пренаселеноста на Скопје е мала во однос на другите метрополи во регионот конкретно.
Сепак мене ми пречи, извинете ама така е. Скопје нема веќе капацитет за да прими нови жители, секојдневно никнуваат нови згради, го затвараат просторот и не може да се дише.
Навистина е за поздрав што се отворија универзитети и по другите македонски градови.

Мала дигресија, но сепак мојата тема е различна за нијанса од оваа, со тоа што сега ако продолжам да пишувам ќе бидам офтопик, ама ајде.

Треба да се отвараат фабрики луѓе, не молови. Треба да се создава, а не да се троши. Веќе од каде да извадам за да трошам, кога немам работа па да заработам?
Ми пречи што сите дојдоа во Скопје, но од друга страна ги разбирам, кога живо пиле не прелетува на друго место. Ако тука се жалиме дека нема, којзнае како е во помалите градови и места.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 17:38:14   
Kockicka
Kako e vo pomalite gradovi user posted image NIKAKO eve jas na primer sum od Gevgelija sto vazi za Las Vegas da imame 3 golemi kazina i nekolku elektronski pomali.Vrabotenite se preplavija na polovina drzavna rabota nema koj se vraboti se vraboti novi mesta tesko, privatno koj otvori samo se trudi da go prezivee mesecot ( citaj Gevgelicani ne kupuvaat od Gevgelija imame ceni nedostapni za nas ).Razdvizenost vo cetvrok (pazaren den ) 2 kafici rabotat ( kade edna tamu site ovci) igroteki samo dve ( pocnaa da rabotat poveke samo za rodenden tesko koj dava 100 denari za eden cas dete da si poigrae ).Letno vreme ajde ke setas po ulici ama zimno ke si sedis doma za razlika uzivajte imate kade da odite

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 17:39:19   
niki
pa treba prvo narodot da se osiromasi dobro za da donesat fabriki i da im bide isplatlivo
gledate deka e seuste poisplatlivo da se proizveduva vo kina i da se transportira vo cel svet
koga ke stane MK pobedna od niv i koga tie ke stanat pomokni da se pobunat protiv eksploatiranje golemite sopstvenici na kapital ke gi premestat fabrikite
uste ne e dojden redot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 17:40:38   
Kockicka
no pa za seto toa imame i nekoj prednost da sekade mozam da stignam peski i vo 4 casot navecer da se vratm sama po ulicite nema nisto strasno osven nekoe kuce :)

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 19:11:55   
Ikana
Не само тоа, почисто е бре луѓе, помал процент на криминал, луѓето се знаат, има превенција. Јас кога би бирала, би живеела во помало место...на ум ми иде и во Маврово да си се преселам, барем ќе полнам гради и очи со убавини. А во ова Скопјево загадено само со чад и простотилук.

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 19:21:23   
Melanija RR
Споредбава се однесува на финансии,економија.
Работа е што се има Скопје а што се нема во другите градови во Македонија.Ова нема да се реши во мнгу догледно време.
Јас сум за привремено да се затвори Скопје за жителство и да се фокусираат Владите кон малите градови.Барем во некои сегменти да се подобра на блиско ниво во Скопје.Мислам инвестициски,вработување,градби,патишта.
Ова крај нема.
Да околку нас главните градови имаат повеќе населеност но на 2 и нешто милиони околу милион во Скопје е премногу.
Јас сум да се запре со секакви градби во СК.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
14.10.2012 22:22:47   
Cipi Ripi
Поентата на темата Сити Мол ми беше следнава: Икана:
Треба да се отвараат фабрики луѓе, не молови. Треба да се создава, а не да се троши. Веќе од каде да извадам за да трошам, кога немам работа па да заработам?
Затоа и ја отворив, а не да се жалам за молот и да излезе дека нас Скопјаните се нешто не ни чини. Имам уште 5 други мола јас за да си го шетам детето и зиме и лете, но треба прво да заработам нели?!
Ми смета пренаселеноста на Скопје премногу, но немам идеја како тоа тоа би се решило сега кога целата внатрешност тука се пресели и не планираат да се вратат во своите градови. Има еден виц, вика: Мајката го испраќа синот за Америка и плаче ли плаче, а таткото и вика: Жено бе не плачи, ќе се врати, не оди она за Скопје.user posted image

Презагушено е во градов, веќе нема зеленило, нема паркчиња како порано да си седнеш на клупа. Мене тоа ми смета. Го сакам старо Скопје, да и седам на клупа навечер и да слушам како ветрот ги мрда ливчињата пред да паднат... ех забегав......
И покрај се, јас никогаш не би можела да се отселам од Скопје!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
15.10.2012 8:49:04   
Mihaela 2010
Презагушено е во градов, веќе нема зеленило, нема паркчиња како порано да си седнеш на клупа. Мене тоа ми смета. Го сакам старо Скопје, да и седам на клупа навечер и да слушам како ветрот ги мрда ливчињата пред да паднат... ех забегав......
И покрај се, јас никогаш не би можела да се отселам од Скопје!


Apsolutno se slozuvam....jas ziveam vo Butel 1,veruvajte da ne mi e dvorceto jas nemam preku den kade da go prosetam detevo,treba specijalno da palam kola i da odime park,zooloska i slicno..Abe edno parkce so ljuljaski da imase...ili eden del poseben so zelenilo i klupi pa da otides da se rasprca dete,da sednes na klupa...Dodeka pak vo Novo Lisice kaj moite e raj bozji,i alal da mu e na gradonacalnikot...ne samo novo lisice tuku i biser...zaci park do park,sekoja zgrada ima recisi svoe detsko katce,bukvalno imas kaj da prosetas i toa sekoj den na razlicno mesto...koga odime tamo M posteno se umoruva...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
15.10.2012 8:58:48   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Поентата на темата Сити Мол ми беше следнава: Икана:
Треба да се отвараат фабрики луѓе, не молови. Треба да се создава, а не да се троши. Веќе од каде да извадам за да трошам, кога немам работа па да заработам?
Затоа и ја отворив, а не да се жалам за молот и да излезе дека нас Скопјаните се нешто не ни чини. Имам уште 5 други мола јас за да си го шетам детето и зиме и лете, но треба прво да заработам нели?!
Ми смета пренаселеноста на Скопје премногу, но немам идеја како тоа тоа би се решило сега кога целата внатрешност тука се пресели и не планираат да се вратат во своите градови. Има еден виц, вика: Мајката го испраќа синот за Америка и плаче ли плаче, а таткото и вика: Жено бе не плачи, ќе се врати, не оди она за Скопје.user posted image

Презагушено е во градов, веќе нема зеленило, нема паркчиња како порано да си седнеш на клупа. Мене тоа ми смета. Го сакам старо Скопје, да и седам на клупа навечер и да слушам како ветрот ги мрда ливчињата пред да паднат... ех забегав......
И покрај се, јас никогаш не би можела да се отселам од Скопје!


user posted image
dobar vic
Skopje ne go prepoznavam koga doagam, nema zelenilo a niknale lavovi na sekoj cekor

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
15.10.2012 11:19:40   
Sandric
Zabrana za zitelstvoz a Skopje i razvoj na pomalite gradovi bi trebalo da bide pocetok na resavanje na problemot.
Ne znam ovie slobodnive ekonomski zoni sto se planiraat da se otvaraat kolku ke se realiziraat, no toa bi mozelo da ide pocetok....
A inaku da, duri i premnogu pocnuva da mi smeta prenaselenostauser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
15.10.2012 15:41:08   
vezilka RR
Јас мислам дека луѓето во Скопје доаѓаат само за работа, и не би забранила жителство за Скопје, зошто на некој да му ускратиш право да работи. Тоа што треба и мора да се направи е економски да се зајакне останаиот дел од Македонија. Па ако тие луѓе, таму имаат пари, нема ников проблем кога и да им притекне да дојдат во Скопје на било каква дешавка, ете го кај е за три саати најмногу од било каде во МК.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
15.10.2012 17:28:51   
Sandric
Doagaat i da se omazat ne samo da rabotat....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 11:16:20   
vezilka RR
Па ако се заљубат и си најдат маж зошто да не..

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 11:19:06   
Sandric
Koga se ispolneti tie uslovi da, ama koga po sekoja cena se sedi vo Skopje, se zivee vo mizerni uslovi, se raboti po kafici, edvaj se svrzuva kraj so kraj ama po sekoja cema treba da se ostane vo Skopje i da se omazat tuka... e toa izvinete ama ne go razbiramuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 11:38:03   
sandriana RR
Стојам на ставот и се согласувам со муабетот дека треба да се обезбедат работни места и да се зајакнат финансиски сите градови во државава. Па во Скопје и не може да се вработат и реализираат сите професии - доколку би функционирале производствените капацитети во сите градови (соодветно кој за што има услови, нели), и секој има можност да работи тоа за што се едуцирал - ќе нема потреба од мигрирање во Скопјево, и оставање на фамилија, пријатели и спомени на крај на краишта. И така ќе има некој баланс и во број на жители, и работни места секаде и за сите и тн. Не сметам дека Скопје нуди не знам какви услови за работа - особено не по струката за која сме едуцирани (конкретно зборам за себе и поголем дел од моите колеги). На крај краишта кој како и каде ќе се снајде...А темпото на живот - и тоа сметам дека е одредено од табиетот на човекот, а не местото на живеење...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 11:47:16   
bebence19

Koga se ispolneti tie uslovi da, ama koga po sekoja cena se sedi vo Skopje, se zivee vo mizerni uslovi, se raboti po kafici, edvaj se svrzuva kraj so kraj ama po sekoja cema treba da se ostane vo Skopje i da se omazat tuka... e toa izvinete ama ne go razbiram





Mnogu ubavo kazano samo mislam deka pojma nemas za devojkite od vnatresnosta, toa sto nekoj doaga od mesto vo koe nema ekonomski razvoj i napredok ne znaci deka e i taa e zaostanata da rascistime procentualno gledano fakultetski obrazovani ima mnogu poveke provincijalski devojki , odkolku od skopskite devojki, da ostanuvaat da se vrabotat bidejki nema kadar od samite skopjani imeno nikoj ne e budala da dojde da zivee vo najgnasniot grad vo drzavata dokolku ima fabriki, banki, firmi i sl vo maliot provincistki grad sto na tie vakvi devojki e roden dom. A samo da ti kazam deka samo 5% statisticki od provincijalkite se mazat za skopjani site drugi za mazat za nekoj koj im e srdona dusa i ostanuvaat zaedno vo glavniot grad na dzavata, taka sto pred da pocnes da navreduvas pogledni malku podaleku od svojot nos zosto da ne e provincijata SKOPJE ke bide prazno i ekonomski i intelektualno .


, jas da sum od provincija ama sum ucela sum se borela i sum se macila za da stanam nekoj i nesto i nema da dozvola ni mene ni site drugi ko mene da bidat navredeni.


Inaku da treba da se siri ekonomijata i niz pomalite gradovi

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 17.10.2012 15:36:01 >

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 12:02:53   
Malecka23
bebence 19 ne treba da se navredis ima takvi kako tebe ima i takvi ko sto veli sandric.Eden primer.Kaj mene vo sredno-medicina od klas so 36ucenika bevme samo 10 od skopje i toa 4od skopje skopje a dr od okolinata na Skopje.Tie sto bea od strana imase i takvi sto ne znam sto sve ne ke napravea za da ostanat tuka da se piknat nekade a da ne pravime muabet za vrski i protekcii a imase ete drugarki koi stvarno s emacea i posteno zavrsija ete i fax i najironicnoto e toa sto tie sto bea tuku taka imaat rab a ovie drugive nemaat i ete koja se omazi se vrati vo rodniot grad koja ostana tuka rab bilo sto po prodavnici..
Vo ognos na zagusenosta na Skopje koa se omaziv mi falese bliskoska do centar a sega mie mnogu milo sto ziveam vo Ilinden.Imam kaj da izlezam imam dvor ogromen imam se

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 12:17:06   
Ikana
Јас сакам да живеам во Маврово. Скопје си го сакам и тоа мнооогу, само некако веќе не ми наликува на Скопје што јас го знам.
Ок, видете, нормално е еден град да расте и да еволуира и да се шири.
За муабетов со девојки од други градови, ма кој како му душа сака и среќа насмее.
Што има па ние да им судиме? Кога ќе размислите подобро и вашите баби и дедовци од некаде се дојдени. Па и Битлси не биле од Лондон.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 12:33:23   
Sandric
Bebence19 ili da te narecam "provincijalka", ne znam zosto se najde navredena od mojot post koga nikade nema navredlivi zborovi osvena ako ne te boli vistinata!!!!
Jas eve bidejki imam sopstven biznis, vo sekoe vreme ima devojcinja od vnatresnosta sto se i dobro situirani vo svojot roden grad, koi se spremni da volontiraat znaci zboram skroz za bez pari , i ziveat po kirija i imaat eden kup trosoci niz Skopjevo a poteknuvaat od gradovi kako Bitola, Ohrid. Gevgelija i sl, znaci gradovi kade sto za nasata struka konkretno ima prostor d ase volontira vo sekoe vreme. E mene tie mi se vo Skopje samo za da se omazat i za nisto drugo

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 16:51:40   
kuklicka26
Еве за помалите градови поточно за Гевгелија,иако значи за еден од најмалите градови не можам да кажам дека спаѓа и во неразвиените.Сите градови се убави на свој начин и секаде има егзистенција мое мото е секогаш Труди се да успееш таму кадешто си,немој да мислиШ дека на друго место можеш повеќе да успееш.Точно е дека Скопје е број еден ,но и Гевгелија е доста развиен и има можност за добра заработувачка,не се само казината тука,има и фабрики а во подготовка е и нова фабрика во Богданци,странска инвестиција(германска),јас и мм работим во приватни фирми и добро заработуваме не само да преживееме (си работам по струката што е најважно).А има и можност да избираш работа ако имаш луге а секаде е така .Ценита се малку повисоки заради грците,но има за секакви слоеви од најефтино до најскапо а и секаде е така па и во Скопје бре луге.И тука има што идат специјално за работа од сите градови па дури и од Скопје.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 18:51:18   
kikicka

Како и да неможете градот да си го чувате само за себе,главен град е и неможете ништо тука,ставете се на местото на таканаречените провинцијалки еве како мене јас сум од провинција која не сум мажена за Скопјанец а живеам тука порадитоа што мм работи тука.

Kако можете така да зборувате ,па вие немате појма колку само се мизерија градовите во внатрешноста, да одете 1 недела интересно ви е ,ама цел живот да живеет во град кај што ни живо пиле не лета има деф да фатите.

За да сакаш да волонтираш во вантрешноста ,како прво нема место и фала богу нема да седам дома и да губам време,туку фино лепо ке се иселам и ке сиодам таму кај што ке најдам работа. Што се криви девојчињата што работат бе во Скопје ,ако се заљуби некој Скопјанец во неа,и што е муабетов демек работи во Ск за да се мажи. Абеее Скопјанки, што вие не студиравте во Битола или Прилеп па да видите како е да се живее како студент и да се снаоѓаш и за работа и за сабота????

Сандрич мнг грешиш во врска со тоа што си пишала,штот реба да значи тоа ако се добро ситуирани во родните градови дека несмеат да мрднат од таму? Што толку ти смета провинцијата во СК?




< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 17.10.2012 15:39:26 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Скопје или внатрешноста на Македонија?!
16.10.2012 18:58:36   
kikicka
Не лупај глупости кој ке ти иде бе тебе у Ск да дава кирија по 300евра и плус трошок без да работи само да седе и да чека да се омажи????Нема смисла ти ова што го зборуваш!
Не трескај безврска! колку да пишеш нешто.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Doagaat i da se omazat ne samo da rabotat....



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?