|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Свадбена торта
30.9.2009 10:56:08   
profesorica
Тортата со која се завршува свадбената веселба е неизоставен дел од денешните церемонии. Но, она што е интересно е дека овој обичај датира од многу одамна. Првите торти се правеле од пченица, како симбол на плодноста и благосостојбата.

Старите Римјани уште пред 1900 години приготувале мал колач од пченица и сол при венчање. За време на свадбата, младоженецот јадел дел од колачот, додека остатокот го прекршувал врз главата на невестата. Тоа се сметало за знак на добра среќа, благосостојба и многу деца. Само децата чии родители го направиле овој адет можеле да имаат повисоки позиции во римското општество. Со оглед дека тие колачи со тек на време станале торти веќе не било изводливо да се кршат врз главите на невестата. Овој обичај е останат и денес, но само во некои области на Шкотска.

Во средновековна Англија свадбениот колач всушност бил леб кој се служел и на други прослави. Станува збор за многу мали лепчиња наредени како кула од карти преку кои младите требале да се бакнат.

Во текот на 17-от век, за време на венчавката, омилено јадење станала невестинската пита. Нејзина главна состојка била стаклениот прстен. Девојката која ќе го пронајде прстенот е следната на ред за мажење. Но, ова јадење почнува да исчезнува во 19-от век, под налетот на свадбените торти. Во почетокот тортата ја сечела и делела само невестата, но потоа, со зголемувањето на бројот на гостите тоа станало непрактично, па во тоа се вмешал и младоженецот. Од друга страна, за оваа постапка се врзало и верувањето за заедничко хранење на младите, кое ќе доведе до слога и голема љубов во бракот. Првите торти на повеќе катови се правеле за претставниците на англиското благородништво. Кога готвачите и слаткарите откриле како да ги стабилизираат слоевите на тортата, таквите слатки почнале да стануваат неизоставен дел на свадбените церемонии. Некогаш, долниот дел од тортата се јадел на свадбата, средниот се делел на гостите да го однесат дома, додека горниот дел се чувал замрзнат и се користел при крштевката на првото дете.

извор:гурман




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Свадбена торта
30.9.2009 10:58:42   
profesorica
Каква беше вашата свадбена торта?


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 12.4.2012 14:55:47 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Свадбена торта
30.9.2009 13:01:51   
penelopa
Mojata bese vo oblik na razigrani kocki, na tri sprata, šampanj boja so beli rozi...ja naračavme od Kanela...bese vkusna samo taa glazurata što ja pravat od lokum epten teško se seče...inamu dobra bešeuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Свадбена торта
3.10.2009 12:33:06   
mother 29
Нашата беше на 7 спрата ама на постолје по две и најгоре една.беше златна дувана ....фантазија,за прв пат ја направија за свадбата,после отиде во каталог(во нашата слат. работилница).штета што ги немам сликите на стик,ке мора да ја скенирам,ај ако не заборавам-утре.вреди да се види,може ке има и некоја порачка!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Свадбена торта
21.1.2010 11:38:18   
mami
еве ја нашата и долу има ушт едно парче кое не се гледа..беше многу вкусна, подарок од ресторанот и обично доаѓа со некој ситен огномет кој излегува директно од неа, ама ние не го сакавме тоа па само со свеќички и тивка музика ја донесоа. А имаше и торта за роденденот на кумот и уште една торта подарок од роднините на мм. Прекрасни беа сите три

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 12.4.2012 14:56:05 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Свадбена торта
18.2.2010 15:50:28   
ripce
Ние имавме неколку

оваа е главната од моите и родителите на мм

user posted image

од вујна ми и вујко ми

user posted image

од кумата и кумот

user posted image

од вујната и вујкото на мм

user posted image

од старосватовите

user posted image




_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Свадбена торта
18.2.2010 16:17:13   
acka
nasata torta navistina bese prekrasna i na vkus i na izgled.


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 12.4.2012 14:56:51 >


_____________________________

sekoj go gleda nadvoresniot izgled a mnogu malku znaat koi sme navistina.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Свадбена торта
18.2.2010 16:55:48   
Cacko

taa sto ja seceme e svadbenata,a taa do nea od kumovite
user posted image
ovaa e od kolegite na mm

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Свадбена торта
18.2.2010 17:04:49   
denicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

user posted image

еве ја нашата и долу има ушт едно парче кое не се гледа..беше многу вкусна, подарок од ресторанот и обично доаѓа со некој ситен огномет кој излегува директно од неа, ама ние не го сакавме тоа па само со свеќички и тивка музика ја донесоа. А имаше и торта за роденденот на кумот и уште една торта подарок од роднините на мм. Прекрасни беа сите три





i nasata bese ista vakva. duri i postoljeto user posted image user posted image  i navistina bese mnogu vkusna.

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Свадбена торта
18.2.2010 19:37:29   
Палешка РР
И нашата беше слична..ама неможам да ви ја покажам од проста причина што кога се мажев немаше дигитални фотографии user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Свадбена торта
3.1.2011 0:00:44   
Natuska85
Мислам дека ја имав најгрдата свадбена торта што може да постои,пошто не се договоривме со кумата,додуша не ме праша каква сакам,туку сама си нарачала.А толку слики има во компјутер за тоа каква торта сакам да имам на свадбата,ама ете....

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Свадбена торта
24.2.2011 22:27:36   
suzeto
jas ja imav najmalata torta neznam zosto ne se dogovorile kako sto treba kolkava ke bide itn....ne deka ne stigna za site no nebese taka raskosna kako vasite ...bese na tri sprata no eden na eden od najgolem do najmal ...najdolu bese kolku eden pleh....koga e vidov se razocarav i se zasramiv

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Свадбена торта
25.2.2011 11:24:18   
Martins mom
user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Свадбена торта
25.2.2011 11:32:43   
skorpijana
mojata bese na 5 sprata ali ne mi se dopadna ni na jadenje a ni na izgled baska pola ni ja ukradoa vo hotelot kelnerite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Свадбена торта
25.2.2011 12:02:00   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Свадбена торта
2.4.2012 18:50:35   
moni teo
еве ја мојата торта од свадбата ја порача кумата имаше слободен избор и не е задоволна затоа што платила за уште многу китки но тие не ставиле user posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Свадбена торта
3.4.2012 12:10:44   
moni teo
еве уште една слика тука се гледа поубаво тортата user posted image

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Свадбена торта
3.4.2012 17:29:34   
vanessa30
Eve kako izgledase mojata torta, ali bese prevkusna inaku bese od Zaga (Bt)
user posted image " target="_blank">http://user posted image

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Свадбена торта
3.4.2012 22:52:00   
Annet
user posted image
user posted image
ufff mojata torta bese najubava;-)))) se razbira na mojata svadba ihihuser posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Свадбена торта
7.4.2012 16:59:55   
kikicka
user posted image
Еве ја ,јас и мм се клештевме оти и загазивме да ја сечеме а она пола замрзната беше едвај ја исековме user posted image .Инаку беше на 3 спрата не се гледа едниот ,за вкус вкусна беше и то.Мене мнг не ми беше убава за изглед (не е баш како јас што посакував)бидејќи не стигнав да ја одберам јас туку кумата и така немам коментар user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Свадбена торта
24.5.2012 18:12:04   
sani 13
annet kikicka od kade se vasive torti???? epten se ubavi i jas se mislam od kade da naracam?? ima mnogu ubavi mesta i neznam sega za kade da se odlucam!!user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Свадбена торта
13.6.2012 16:34:50   
kikicka
Sani od Kavadarci e mojata.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Свадбена торта
12.9.2012 18:44:52   
babyblue
nasata torta bese nikakva na vkus, na izgled bese taka taka dobra, jas bev vo slatkarata i si odbrav boja i izgled, bese besplatna od restoranot i resivme za toa da ne frlame pari, izgledase pristojno ama bese grozna, kako sunger, bese rozeva i na tri sprata nisto posebno, toa mi bese najgolema utka na svadbata ama zatoa pa kumot i starovaticata imaa doneseno prekrasni torti e tie bea poln pogodok, da znaev da stavm slika ke stavev, od kumot bese plavo zelena na dva sprata a od starosvaticata bese malo crveno ovosno srce. prevkusni

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Свадбена торта
12.9.2012 19:21:02   
babyblue
user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Свадбена торта
12.9.2012 19:25:06   
babyblue
user posted image

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?