|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:16:19   
vezilka RR
Нефролитеаза (латински: Nephrolithiasis; бубрежен камен)  

Toa е болест на бубрегот, поточно на меките делови на овој орган - чашки, канали - каде што болеста формира цврсти материјални супстанции - од песок до камења со големина од неколку сантиметри, кои обично пречат на правилното функционирање на овој орган.

Етологија 

Причините сè уште не се изјаснети, стручњаците се согласуваат дека станува збор за нарушена или погрешно размена на материите.   Таа може да биде:     
* внатрешна: поврзана со особеностите на индивидуалниот организам, или    
* надворешна: определена од режимот на исхрана.  
Кристалите, кои ги образуваат бубрежниот песок или камења, според хемиски состав, се делат на оксалатни, фосфатна и уратни. Нефролитиазата е најчестото заболувања на бубрезите. Во конкретната смисла за болеста може да се зборува кога се претвори во хронично, т.е. кога песокот и комбинираните од нив "камења" се образуваат редовно.  

Симптомите  

Симптомите се остри колики, повраќање, сеопфатна омалаксаност, крв во урината - која се покажува во крајниот стадиум на болеста, по т.нар. бубрежни кризи, кога организмот ослободува наталожените, во него, кристали.   

Превенција  

Најголемата превенција се сведува на правилна исхрана, во зависност од типот на кристалите, кои се образуваат во урината на човекот. Лекувањето е медикаментозно во острите случаи се бара хируршка интервенција за отстранување на бубрежните камења

< Поракaта ја уредил vezilka -- 19.5.2010 16:21:00 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:24:08   
amelbebe
so godini nanazad imav  napadi koi traeja po 4-5 dena,potoa mi se smiruvaa bolkite so inekcii spazmex.pred dve godini preventivno si piev uvin caj okolu nedela dena po 2-3 l na den ,lele koga rece boli odanm na mokrenje duri isfrliv kamce mislev se poragam tolku uzasna bolka imavuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:28:26   
vezilka RR
На мажле денес му открија песок во бубрегот. Јас само знам дека е добро да се пие Пролом вода и чај од брусница. Дајте кажувајте друг иљач ако знаете..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:30:02   
amelbebe
uvin caj mesto voda i bez seker

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:35:14   
vezilka RR
Викаш помага..Ќе морам да му најдам вака некој природен иљач оти тој за лекарства е мајко мори мила..

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:44:21   
Viktori
Маж ми имаше напад во неделата, бевме во државна, па инфузија со коктели спазмекс, кетонал и тродон, крвна слика, анализа на урина, ренген и ехо.
Во понеделникот пак испитувања на нефрологија, па порано што имаше камен го немаше,го нема ни на рентген ни на ехо, имаше песок, а песокот му запушил некој канал. Ужас. user posted image Леукоцити покачени, соли во урина...Еве сега дома е. Пие антибиотик, нон стоп на кетонал и спазмекс е. Треба 2 недели да пие антибиотик, па пак на крвна слика....


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:45:47   
Viktori
везилка, и на маж ми му кажаа увин чај да пие. И на траума и на нефрологија. 3 литри минимум на ден. Да го измочка песокот.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 16:52:17   
nadica
да и јас мислам дека увиниот чај многу помага кога се работи за песок или камен во бубрези

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 17:28:06   
Палешка РР
Наместо вода нека пие увин чај, разладен и незасладен. Ако може и чај од магдонос, убаво е да пие..бљак е user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 17:40:33   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Маж ми имаше напад во неделата, бевме во државна, па инфузија со коктели спазмекс, кетонал и тродон, крвна слика, анализа на урина, ренген и ехо.
Во понеделникот пак испитувања на нефрологија, па порано што имаше камен го немаше,го нема ни на рентген ни на ехо, имаше песок, а песокот му запушил некој канал. Ужас. user posted image Леукоцити покачени, соли во урина...Еве сега дома е. Пие антибиотик, нон стоп на кетонал и спазмекс е. Треба 2 недели да пие антибиотик, па пак на крвна слика....



Лани во јануари ја имав истата клиничка слика. До тогаш имав читано ама тогаш се уверив дека бубрежната колика е најјака болка, појака од породување. Не ми помагаше ни трамадол ни спазмекс. Една недела бев во агонија, примав венски антибиотици.
Ми препорачаа Смрдлива вода од Кожув ама јас не можев да ја пијам, беше неподнослива. Пиев Пролом вода, Увин чај, магданос, брусница, се што може да делува диуретски.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 23:16:29   
Viktori
Тања, а од тогаш како си? Ти се испраа бубрезите? Те повтори ли пак или не? (не дај боже, чисто да знам што не чека user posted image )

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Песок и камења во бубрези
19.5.2010 23:32:53   
Тања РР
Oд тогаш повеќе не сум осетила ништо. Мене не ми видоа камен ниту на ехо ниту на ренген имав само отечен бубрег па претпоставија дека се работи за камен од органско потекло кој по 7 дена го снема и бубрегот си се врати во нормала. 

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Песок и камења во бубрези
4.4.2011 14:49:04   
AnnaMolly RR
Од петокот ме боли кај десниот бубрег ама ненормално!
Во саботата малку помалку ме болеше, ама од вчера ноќеска око не можев да склопам цела вечер ќе пукнев од болки. Со секое длабоко вдишување ме боли и кога газам на десната нога, а и кога ќе го допрам местото ужасно ме боли.
Не можам да финкционирам. Ми закажаа утре ехо и крвна слика, па ќе видиме што ќе излезе.


Пиев и кетонал и спазмекс, ама џабе. Воопшто не ме смирија.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Песок и камења во бубрези
13.4.2011 22:54:59   
Viktori
Инфекции на бубрези и уринарни патишта

Инфекциите на бубрезите и уринарните патишта се поделени во две анатомски категории
:

  • дистални уринарни инфекции (инфекции на уретрата и/или бешиката)
  • проксимални уринарни инфекции (инфекции на бубрегот, инфекции на простатата)
    Според времетраењето на инфекцијата на бубрезите и уринарните патишта, истата е поделена на:

  • акутна инфекција
  • субакутна инфекција
  • хронична инфекција
    Епидемиолошки, акутните инфекции на бубрезите и уринарните патишта се поделени на:

  • акутни инфекции асоцирани со апликација на уринарен катетер
  • акутни инфекции стекнати во околината
    Акутните инфекции на бубрезите и уринарните патишта стекнати во околината се најчести и се јавуваат кај сексуално активни мажи и жени на возраст помеѓу 20 и 50 години.

    Етиологија


    Многу микроорганизми можат да предизвикаат инфекции на бубрезите и уринарните патишта, но најчесто инфекциите се предизвикани од Грам негативните бактерии (Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas). Бактеријата Escherichia coli се детектира кај 80% од болните со акутна инфекција на уринарните патишта стекната во околината. Останатите грам негативни бактерии предизвикуваат акутни инфекции на уринарните патишта кај болните со уринарен катетер, после уролошки интервенции, при присуство на калкули во бубрезите и при опструкција на истекувањето на мокрачата низ уринарните патишта.

    Грам позитивните бактерии
    Enterococci и Staphylococcus aureus предизвикуваат инфекции кај болните со бубрежна калкулоза или после уролошки интервенции. Кај сексуално активните жени и мажи, инфекциите на уринарните патишта можат да бидат предизвикани од Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Herpes simplex virus, Ureaplasma urealyticum и Mycoplasma hominis. Аденовирусите често предизвикуваат инфекција на бешиката кај деца и тинејџери. Candida најчесто предизвикува инфекција на уринарните патишта кај болните со шеќерна болест или после апликација на уринарен катетер.

    Акутните инфекции на уринарните патишта предизвикани со Escherichia coli најчесто се јавуваат кај сексуално активни жени. Растојанието помеѓу уретрата и аналниот отвор кај жената е 4 см, што претставува олеснувачки фактор за колонизација на уретрата со Escherichia coli. Сексуалниот однос може да предизвика внесување на бактеријата од уретрата во бешиката. Бременоста на жената претставува уште една состојба која ја фаворизира инфекцијата на уринарните патишта како резултат на намалениот тонус на уретрата. Инфекцијата на бубрегот во текот на бременоста може да предизвика раѓање на новороденчиња со помала родилна тежина или предвремено породување.

    Инфекцијата на бубрегот и уринарните патишта често се јавува кај болните со опструкција во истекувањето на мокрачата низ уринарните патишта како резултат на туморска маса, стеснување на уретрата, заглавен камен во уринарните патишта, хипертрофија на простатата и др.

    При опструкција на ниво на уринарните патишта, мокрачата се собира проксимално од пречката и предизвикува исполнување на едниот или двата бубрези со урина (хидронефроза). Инфекцијата при ваква состојба може да предизвика уништување на бубрежниот паренхим и функција.

    Клиничка слика


    Дисталната уринарна инфекција клинички се манифестира со појава на често мокрење, печење при мокрењето, мокрење на само неколку капки на мокрача и болка во долниот дел на стомакот. Мокрачата може да биде заматена и/или крвава.

    Проксималната уринарна инфекција или инфекцијата на бубрегот (пиелонефрит) клинички се манифестира со покачена температура, треска, слабост, малаксаност, гадење, повраќање, слабинска болка, често мокрење и печење при мокрењето. Мокрачата е заматена и/или крвава.

    Дијагноза

    Дијагнозата на уринарните инфекции се поставува со:

  • лабараториска анализа на крв и мокрача
  • уринокултура
  • ехо на уринарниот тракт
    Кај дисталната уринарна инфекција, лабараториската анализа на крвта не покажува никакви отстапувања, но во мокрачата се детектира присуство на бактерии и леукоцити. Ако во мокрачата се присутни леукоцити без бактерии треба да се помисли на инфекција со Chlamydia trachomatis или Ureaplasma urealyticum. Со уриникултурата точно се одредува која бактерија ја предизвикала дисталната уринарна инфекција. Ехо на уринарниот тракт не е потребно за дијагностицирање на дисталната уринарна инфекција, доволна е клиничката симптоматологија, наодот во урина и уринокултурата.












    Кај проксималната уринарна инфекција, лабараториската анализа на крвта покажува покачена седиментација и леукоцитоза. Во мокрачата се детектира присуство на бактерии и леукоцити. Уринокултурата служи за детекција на бактеријата предизвикувач на инфекцијата, а со ехото на уринарниот тракт се одредува морфологијата на бубрезите и уринарните патишта и се потврдува воспалението на бубрегот.

    Лекување


    Лекувањето на дисталните уринарни инфекции е краткотрајно, а проксималните инфекции се лекуваат подолго време. Ако постојат предиспонирачки фактори за развој на инфекции како бубрежна калкулоза или опструкција на ниво на уринарните патишта треба да се дијагностицираат и третираат.

    Акутната дистална инфекција стекната во околината (сексуално активни жени) се лекува во домашни услови со перорална антибиотска терапија (5 до 7 дена) и со обилен внес на течности (1,5 до 2 литра на ден).

    При сомнение за инфекција со Chlamydia trachomatis или Ureaplasma urealyticum лекувањето трае од 7 до 14 дена. Во бременоста, дисталната уринарна инфекција се лекува со антибиотска терапија која нема тератогено дејство на плодот во тек на 7 дена. Акутната инфекција на простата кај мажите се лекува во домашни услови со перорална антибиотска терапија во времетраење од 21 ден.

    Акутната проксимална инфекција или инфекцијата на бубрегот се лекува во болница со антибиотска терапија која се администрира интравенски во времетраење од 5 до 7 дена, а последователно се продолжува со перорална терапија до 14-от ден.

    Лекувањето на уринарните инфекции кај болните после уролошки интервенции, со уринарен катетер, кај болните со бубрежна калкулоза, обструкција на ниво на уринарни патишта, шеќерна болест или други хронични болести е подолго, затоа што се предизвикани од интрахоспитални соеви на бактерии (Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas…) резистентни на голем број на антибиотици. Лекувањето трае од 10 до 21 ден.

    После завршувањето на препишаната терапија треба да се направи контролна уринокултура. Ако истата не е стерилна треба да се продолжи со антибиотска терапија, а ако е стерилна лекувањето завршува.

    После завршувањето на антибиотската терапија можни се релапси или реинфекции.Релапсот се јавува за помалку од 2 недели од завршувањето со терапијата и се карактеризира со повторна појава на симптомите предизвикани од истата бактерија. Реинфекцијата се јавува обично после 2 недели од завршувањето со терапијата и се карактеризира со појава на симптоми но предизвикани од друга бактерија. Повторувањето на дисталната уринарна инфекција најчесто се должи на реинфекција, а повторувањето на проксималната уринарна инфекција на релапс. Релапсот најчесто се јавува при бубрежна калкулоза или обструкција и се лекува со антибиотска терапија до 6 недели.

    Жените кај кои дисталната уринарна инфекција се повторува повеќе од 3 пати годишно се кандидати за долготрајна превентивна перорална антибиотска терапија во ниски дози (3 до 6 месеци). Мажите со хронично воспаление на простата или после простатектомија исто така се кандидати за долготрајна превентивна перорална антибиотска терапија во ниски дози (3 до 6 месеци)

    Бремените жени со бактерии во мокрачата без симптоми на уринарна инфекција треба да се лекуваат со ниски дози на антибиотик (нетератоген) се додека бактериите се присутни во седиментот на мокрачата.


    извор: за здравје


    _____________________________

    Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
    Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





    (Одговор на членот AnnaMolly RR)
  • Непосредна врска до пораките: 14
       RE: Песок и камења во бубрези
    3.2.2012 14:25:05   
    zapce
    Здраво рингерајки, детенцето на една моја пријателка кое е 5 или 6 одд имало јака болка во бубрезите па на испитувања, ехо, мокрача и овде кај нас му рекле камен во бубрезите. Па беа на детска нефрологија во СК и таму испитувања и и рекле дека нема песок ниту камења и дека не постоело шанса да имало а да ги исфрлило со мокрачата бидејки ке оставело траги, му рекле дека има задебелување на пиелонот и контрола по еден месец. Не и објасниле на жената каково задебелување, од што е предизвикано, што значи тоа за здравјето и никакви лекарства. И рекле дека вин чај не бил за деца и само чај од магдонос.
    Јас стварно не знам како може да има доктори кои само разгледуваат резултати, спомнуваат бројки а не ги тум,ачат резулатаите и дома дилеми еден купuser posted image . Ако не ги прашаш не кажуваат, секоја чест на исклучоци.
    дали некој знае што значи тоа или имал некакво искуство?



    _____________________________

    Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
    Ако сум само за себе - што сум јас?
    Ако не сега - кога?

    (Одговор на членот Viktori)
    Непосредна врска до пораките: 15
       RE: Песок и камења во бубрези
    4.2.2012 9:32:16   
    Bububebe
    Моја пријателка имаше камења и песок во бубрезите.Секакви чаеви пиеше,таблети и ништо не му помогна.Му кажала некоја баба да земи темјан,да го истолчи и во десет празни капсули од антибиотици да го стави истолчениот темјан.Ги пиеше десет дена секое сабајле на гладно.Беше на болница да види на ехо дали се стопени,и замислете останале уште малку,па уште десет дена повторно пиеше за на крај да нема ништо.Инаку темјанот никако не се пие без да се стави во капсула.Ги расипува забите

    (Одговор на членот zapce)
    Непосредна врска до пораките: 16
       RE: Песок и камења во бубрези
    3.3.2013 3:33:30   
    bucko mal
    Znaev deka tuka ke najdam vakva tema da procitam neso pojke za kamen vo bubrezi.Da vi se pozalam,sabajle koga se razbudiv se izvadiv od pamen koga go vidov masmi abe licniot opis mu bese smenet,pozolten svitkan od bolka,ajde nekako vleze vo kola i direkno vo bolnica.Ispituvanja mu napravija i utvrdija deka ima kamen vo bubrezite,mokracata mu bese krvava pa vikaa deka isfrlil nekoj kamen,mu stavija inekcii dve odma se smiri bolkata,za doma mu dadoa tableti voltaren neso slicno ko ketonalot nas,pa utre podetalni ispituvanje,eho i se so ke treba,se navedav tuka ke najdam uvin caj pokasno ke odam da mu pobaram sega spie nema bolka.Nie si mislevme deka e neso od hrana vcera pravese skara imavme gosti tolku mnogu jadese duri se zacudiv on sekogas imal kontrola na jadenjeto ama vcera neznam sto mu stana,sega citam deka bolkite obicno se javuvale po obilno jadenje.kako i da e barem znaeme sto e,jas bogami dobro se isplasivuser posted image

    (Одговор на членот Bububebe)
    Непосредна врска до пораките: 17
       RE: Песок и камења во бубрези
    4.3.2013 0:41:07   
    Bilence2
    I jas imav napad na bubreg pred 5 godini. Porodilna bolka ne sum osetila, iako imam 2 deca, no jas poninav niz strashna agonija, uzasna bolka od koja izgubiv svest i povrakav. Me pratija na itna so inekcii spasmex mi iscezna bolkata i op na exo nema veke kamce.
    Arno ama, eve sega pak imam malo kamce.
    Bubrezi koi ednas napravile kamce, imaat tendencija povtirno da napravat. Zatoa, ili proveruvajte se redovno, ako veke ste imake kamce, ili preventivno uvin caj, magdonos, brusnica...da piete za da ne se sozdade pogilemo kamce.

    _____________________________

    A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

    (Одговор на членот bucko mal)
    Непосредна врска до пораките: 18
       RE: Песок и камења во бубрези
    4.3.2013 3:09:04   
    bucko mal
    Fala bogu tolku bese ne mu se pojavi povtorno bolkata.Denes bese na lekar za edna nedela mu zakazale snimanje demek ne bilo hitno,uvin caj nemozam da mu najdam ke mora on da bara vo nekoi spec.prodavnici,mu zemav sok od brusnica i go teram mnogu lubenica da jade.Za magdonos ne sum znaela, imam ke mu napram caj.on si prodolzi kako nisto da ne bilo ama takov si e jas seuste se custvuvam uzasno od toa sto go vidov kako izgledase.

    (Одговор на членот Bilence2)
    Непосредна врска до пораките: 19
       RE: Песок и камења во бубрези
    10.4.2013 20:34:04   
    myhappiness
    Ova za temjanot denes go procitav nekade na net. Samo sto temjanot se stavase vo zalak leb, da ne dojde vo dopir so zabite i taka se golta...

    Inaku sakav da ve prasam ako nekoj znae dali e potrebno ugeravnje na bubrezite ili pak ne e preporaclivo?

    (Одговор на членот bucko mal)
    Непосредна врска до пораките: 20
       RE: Песок и камења во бубрези
    10.4.2013 21:00:13   
    zzaa
    mm imase kamenja na bubrezite pred 1 godina i bese kaj eden covek vo Kondovo se vika Nikola,i mu daval nekakva napivka da pije so nekoi korenja neznam kakvi,bese 2 i sega nema kamenja samo siten pesok.

    _____________________________

    Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
    http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
    принцеза на мама

    (Одговор на членот myhappiness)
    Непосредна врска до пораките: 21
       RE: Песок и камења во бубрези
    5.2.2015 22:22:40   
    Defne90 RR
    Денеска ми најдоа камен на десниот бубрег со димензии од 05 мм.И сум испаничена целосно.Пред две години гледајќи ја баба ми низ каква агонија помина па дури и во болница заврши си мислам готово и мене ме чека тоа.Докторот ми рече дека се наоѓа во легенчето и дека сега засега не прави проблеми,ама да пијам увин чај и многу течности за да не се зголеми уште повеќе и да го исфрлам побргу.А од тоа ми е најмногу страв.Ме интересира да не знаете некој друг природен лек освен увин чај со кој би се иситнил каменот па полесно да се исфрли или било каков лек со кој побрзо би се исфрлил и не би се зголемувал веќе.user posted image

    _____________________________

    Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

    (Одговор на членот zzaa)
    Непосредна врска до пораките: 22
       RE: Песок и камења во бубрези
    5.2.2015 23:10:22   
    lukajana RR
    Дефне 90 мајка ми имаше камен во бубрег и јадеше темјан оној од црква го ставаше во лепче да не допре до забите и го јадеше три дена на сабајле и на наредна контрола немаше ништо мене ми беше многу чудно зашто некако ми се виде безвеза лекот ама ете неа и помогна

    (Одговор на членот Defne90 RR)
    Непосредна врска до пораките: 23
       RE: Песок и камења во бубрези
    6.2.2015 9:27:47   
    LoveableMe RR
    Дефне види Зoдекс чaј гo реклaмирaaт зa тoa, мислaм вo Зегин гo имaше, пoзз

    _____________________________

    Обиди: 5,5 години
    2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
    Верувај во чуда!

    (Одговор на членот lukajana RR)
    Непосредна врска до пораките: 24
       RE: Песок и камења во бубрези
    6.2.2015 16:49:58   
    Defne90 RR
    Фала ви женски ќе пробам и со тоа и со тоа па се надевам дека успешно ќе го исфрлам пред да стане уште поголем.Поздрав user posted image

    _____________________________

    Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

    (Одговор на членот LoveableMe RR)
    Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Dali?
    Jana9

    Dali ziveete vo zaednica?

    Da (44%)

    Ne (56%)


    Број на сите гласови: 9

    Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!