|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Патронажна сестра
1.10.2009 13:07:41   
mis.
Откако се породивте и си дојдовте дома со вашите бебчиња дали во посета ви дојде патронажната сестра?Колку сте задоволни од нејзината помош,на кој начин ви помогна околу бебето?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Патронажна сестра
1.10.2009 13:17:51   
profesorica
Како прво и прво кај мене не дојде патронажна сестра.јас живеам во волково и таму не праќале user posted image ????? а потоа свекор ми и свекрва ми донесоа една од клиниката во Ѓорче петров, демек комшивка им била.Леле луѓе кога ја видооооввв...појава ипол!!!не ги ни изми рацете а го фаќаше дамјан, леле колку ме изнервира, гнасна беше испотена...и кога ми ја тупна гнасната ташна на перница кај што спијам....што да ви кажувам.Потоа дојде уште еднаш демек да му го лапизира папчето а да не ви кажувам кај и беше сместен лапизот.

леле баш сабајле ја сретнавме,леле поодвратно нешто не сум видела.ништо од ништо не ми помогна околу бебето.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Патронажна сестра
1.10.2009 13:40:00   
Iva
За Михајло дојде само еднаш и ништо не ми беше од корист, а за Те ми се погоди ептен, се што ме интересираше ми кажа и пак дојде на мој повик, зошто малку папчето му загнои па да не го носам на лекар по снеговите. Со втората бев многу задоволна, иначе беше од Јане Сандански.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Патронажна сестра
1.10.2009 17:08:50   
mimicka
И јас исто имав многу добра патронажна сестра за Илија од Јане Сандански. Дојде по два дена од како не пуштија од болница и убаво се ми објасни, како и ми даде телефон во случај да ми затреба нешто итно. Кога му падна пупачето дојде да провери дали е воред со него. Бидејќи добив маститис дојде два пати специјално за мене да ме научи како рачно да се измолзувам и да ме советува како да се заститам од маститис во иднина. Кога имавме 3 месеци дојде повторно да не посети. Се што можам да кажам за сестрата се пофалби. Скоро се што знам за бебињата научив од нејзе. Ива да не сме имале иста патронажна сестра.
Голема благодарност до сестра Славица.

_____________________________

Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар што ѕвони или кимвал што ѕвечи.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Патронажна сестра
1.10.2009 17:15:09   
Maca25
Кај мене не дојде! А не живеам некаде далеку - во центар. Глупости. 

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Патронажна сестра
2.10.2009 10:00:23   
Mila na mama
Kaj mene dojde patronazna sestra ama ic ne mi bese potrebna. Se porodiv vo Remedika i veke bev superobucena da si go cuvam bebeto. Sama ja banjav mojata Mila kako sto vezbav vo bolnica, znaev da i go sreduvam papceto, doenjeto bese pesna nemase sto da mi kaze  a veke da ne go znam ostana pomalku od 10 min i bese mnogu ljubezna a i samata bese svesna deka ne ni treba. Sepka mislam deka na mnogu majki mozat da im bidat korisni patronaznite sestri.
pozz do site mamicki i do slatkite bebici.user posted image  

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Патронажна сестра
2.10.2009 10:10:07   
mis.
Патронажната сестра која ми дојде за првото дете уште истиот ден кога се вратив од болница можам само јавно да и заблагодарам за стручноста и спремноста да им помогне на неискусните мајки за се.Толку ме беше спремила со се што и за втората бременост кога ми заборавија дел од постелката знаев дека имам заборавено благодарение на неа.Ми даде совети и за мене како тазе породена.како треба да биде крварењето.што да и правам на раната,како да откријам дека нешто не е во ред и сл.Еве јавна благодарност до сестра Стојна од амбулантата во Синѓелич а е на реонот на Автокоманда.За разлика од неа втората се појави си изререцитира тоа што има и кога и кажав дека имам температура и треска не реагираше демек мастит а нема врска.Кога и кажав за постелката се зачуди.Требаше да дојде откако ќе ни падне папчето не се појави ја чекавме неколку дена ја нема а гревче тоа не паднало добро и требало да се лапизира.Малку сум поопширна но еве искуство за тазе мамичките.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Патронажна сестра
2.10.2009 10:58:34   
bordan
Po tri dena lezenje vo sk utredenta vednas dojde patronazna sestra i da ne bese taa jas za vlakno ke imav mastitis,gradite ke mi puknea,pocnav T da kacuvam a prvo bebe neiskusna nemav pojma sto mi e Mi pokaza kako da se izmolzam mi pomogna i sekoj vtor den do dve nedeli na Oleg doagaa patronazni.Gi poznavam licno site  im Blagodaram za site soveti sto mi gi prizija vo pocetokot i do den denes ako ima nekoe bebe vo blizina ke pominat da se poigraat so Oleg



_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Патронажна сестра
3.10.2009 4:34:00   
daniel
nemat dojdeno

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Патронажна сестра
3.10.2009 12:53:26   
mis.
Ние се јавивме во нашата амбуланта и само што си дојдовме од болница и дојде после еден саат.И за првото и за второто.Не чекав сами да дојдат бидејќи можеа и да не стигнат.user posted image

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Патронажна сестра
3.10.2009 18:05:51   
mami
моите две :) дојдоа после два дена откако си дојдовме од болница, не фатија на излегување за накај амбуланта- лука имаше некоја алергија која мораше да се види на два дена, и го видоа, рекоа нема ништо, ни рекоа дека фатило жолтица па да го сончаме, си изрецитира тоа што имаше, ме праша- Значи ме праша, не ми покажа- дали знам како да го бањам и како да се измолзувам и си отидоа...им се јавив кога му падна папчето- дојдоа некој ден после тоа го видоа- аха добар е, и толку...
Мислам дека треба да бидат подобри малку и да се труди да ти покаже како правилно да доиш, да го бањаш, да се измолзуваш..а не вака- ме праша и кажав тоа што за мене е правилно и толку, неа и е доволно и како резултат на тоа си заработив мастит два месеца после породувањето

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Патронажна сестра
3.10.2009 19:51:17   
Tanja K.
Kaj nas bese i za prvoto  i sega za vtoroto.Megutoa za vtoroto apolutno nemav potreba od nea,bidejki se sto kaza se mi bese poznato i si go praktikuvav.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Патронажна сестра
5.10.2009 14:17:44   
mis.
Леле мами па кај мене кога дојде првата се ми покажа.како да го држам во раце додека го дојам,ме прегледа дали имам млеко како да се измолзувам рачно,ми го бањаше бебето за да видам како се прави тоа ми го облече дури и кога имав рагади таа ми ги излачи за неколку саати со безалкохолем прополис.Жената сама идеше во почетокот на 2-3 дена а после до 2 месецо секоја недела да не види.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Патронажна сестра
5.10.2009 14:22:41   
mami
ма ништо бре...се разочарав..јас очекував да ми го покаже сето тоа ама ете..за следното нема ни да ми треба, со ова се си научив, на потешкиот начин ама научивuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Патронажна сестра
5.10.2009 14:26:42   
nutelizza
Кај мене патронажната сестра запишуваше што зборувам јас во тетратка.
Така поднаучена со совети од ре-медика и мнооогу искуства од рингераја јас зборував а таа учеше.
Пиеше кафе, јадеше торта и кажа пак ке дојде.
Нареден пат мм не ја пуштиuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Патронажна сестра
10.10.2009 15:01:32   
Sara
Мене ми земаа податоци во болница за патронажа ама нит ми се јави никој нит дојде???
И јас мислев дека ќе дојде а фала богу супер се снајдовме и немав ни потреба, додуша малце покасно му падна папчето после 2 недели ама бидејќи мајка ми доаѓа секој ден за бањање па некако она ме смируваше дека е во ред да не се паничам.
Јас не разбирам што е поентата на нив ако не доаѓаат или ептен за итни ситуации мора да ги викаш да дојдам, што уопште ми земаа податоци тогаш?!

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Патронажна сестра
10.10.2009 15:06:33   
kiki_riki
I; ne ti ni trebaat, jas dve deca rodiv, po ednas dojdoa, se napija kafe i si otidoa, nema korist od niv podobro se [to ne ti e jasno pra[aj nekoj blizok ili  ovde na user posted image RR 

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Патронажна сестра
30.12.2009 10:59:23   
Medo
Исто така сум многу задоволна од патронажната сестра од Јане Сандански. Веќе два пати беше кај нас и ми даде многу добри упатства. Голема благодарност до сестра Славица.

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Патронажна сестра
30.12.2009 12:07:00   
Adrijana
Kaj mene doagase dvapati otkako se porodiv, i sto znam mi pokaza kako da ja banjam, mi kaza kako da go cisteme papoceto, ama ne mi objasni dovolno, nekako se bese polovicno. Posle doktorkata mi kaza ubavo sto i kako da pravam, taka da bas i ne sum zadovolna.

_____________________________



(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Патронажна сестра
30.12.2009 12:12:54   
ikipp
kaj mene dojde sega odma od kako se porodiv,ama deka se mi e poznato,ne mi objasnuvase mnogu,deka lani istovo vreme doagase

_____________________________

uzivaj vo sekoj den od zivotot

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Патронажна сестра
30.12.2009 12:30:31   
tati
kaj nas ne dojde patronazna...vo Sistina nauciv kako se drzi pravilno, banjanje, doenje, oblakanje...i nemase potreba od domasni poseti od patronazna, samo opusteno i bez strav deka nedaj Boze nesto ke mu napravam dodeka gi vrsam sekojdnevnite rituali, i sve po upatstva od sestrite, nemav pomos od nikoj i sve projde vo najdobar red.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Патронажна сестра
31.12.2009 14:17:48   
Палешка РР
И нас вчера не` посети патронажна сестра, беше многу фина и ми укажа на некои работи кои ги имав подзаборавено user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Патронажна сестра
1.1.2010 19:45:40   
ananikol
Koga ke se porodam ke opredelam raspored na casovi koj den kolku saati sakam da bidi prisutna od mozinite 50 casa,mislam deka tolku bea nekoj cas poveke ili pomalku.I ako odberam da doaga po 5 casa dnevno ke doaga 10 dena i za toa vreme nema da mi pomaga samo okolu bebusot ami ke gotvi,ke pusta masini za perenje,susenje i za tanjiri,ke usisuva,ke brisi prasina znaci se ona sto bi trebalo jas da go pravam.No se razbira na prvo mesto e bebusot da go izbanja,izmeri da vodi evidencija dali e dobar podojot,papuce.No vo sekoj slucaj od ogromna pomos se...celosno so partnerot da si se posvetite na bebusotuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Патронажна сестра
1.1.2010 21:02:52   
Весна
Пред една недела помина патронажната сестра. Беше многу фина, љубезна, но ништо паметно не ми кажа. Само си се смешкаше и ми кажуваше да мислам позитивно. Јас со милион прашања и несигурност, а таа ко мајтап да си тераше со мене. Единствено и’ го погледна папочето, констатира дека е добро и и’ демонстрирав како ја дојам и за тоа констатира дека правилно го правам. И ете за 10 мин. помина и замина, а јас со истите прашања си останав да ја додојам. user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Патронажна сестра
1.1.2010 21:14:57   
ananikol
Katastrofa user posted image user posted image user posted image

Jas ne bi ja primila nikogas poveke

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?