|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   бебето во иста соба или посебно?
19.5.2009 14:50:01   
mami
ајде на почетокот во иса соба, од практични причини- ноќно доење и сл.- ама кога е веќе време бебто да почне да спие во друга, негова соба?
една пријателка од 4 месеци го остави во неговата соба, спијат со бебифон уклучен за ако се разбуди ноке да оди до кај него и толку?
ние сме уште во иста собе, не дека имам шанса да го ставам во друга собаuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.9.2009 23:30:29   
mis.
Јас мислам дека некои навики полесно се стекнуваат од мали нозе.Доколку имаме услови секако би го ставило во друга соба но тоа ќе биде ако видам дека на пр.ја преспива ноќта,не се буди често и сл.Самата мајка најдобро си го познава сопственото дете и само таа може да каже дали детето е спремно да спие во посебна соба.
Децата на брат ми уште од бебиња,новороденчиња ја преспиваа цела ноќ и не беше проблем да ги сместат да спијат во друга соба.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 19:40:31   
mis.
Што мислите од која возраст бебето може да спие во друга соба оделен од родителите?Некако сме сите приврзани да се до нас да не заплачат да не  не побараат а свесни сме дека со тоа што до голема возраст остануваат да спијат во иста соба со нас само го продлабочуваме проблемот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 19:50:56   
Cacko
Jas imam citano deka tamu od kaj 3-4 meseci vise treba da se spie vo posebni sobi(normalno ako ima moznost).I ja samo se kandisuvam od denes od utre,ama od prolet koga Elena ke bide 8 meseci ke spie vo svoja soba.Si najdov opravduvanje da ne bide porano posto nana mi ke mi dojde u mart na 1 mesec sedenje kaj mene,pa taa soba ke bide za nea,pa da ne pocnuva Elena da spie sama pa da ja vrakam posle u soba,pa posle pa da se selime,da ne komplicirame od april spieme odelno

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 20:00:00   
Sandric
Mislam deka e premnogu rano be decki posle nekolku meseci da go odelite vo druga soba :O
Sepak mislam deka deteto ima potreba od blizina na majkata i deka go oseka toa.
Tamu nekade koga ke potporasne samo ke si dojde vreme koga ke treba da spie vo druga soba, barem posle 3 godini...so znam

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 20:07:21   
sunchips
Ovde lekarite preporacuvaat bebinjata do 1 god. da spijat so roditelite kako preventiva od SIDS, imeno ako se sluci bebeto da "zaboravi" da dise vo son (kako li veke se slucuva toa), togas slusajki gi roditelite kako disaat i toa ke gi imitira pa ke prodolzi da dise. Verojatno se toa se slucuva potsvesno, ne mi e sosema jasno, no ete nema steta ako se primenuva.
I jas bi pocnala da ja stavam vo nejzina soba posle prviot rodenden i od pricina sto ke ni doagjaat gosti na nedela-dve, pa ke ja koristime nejzinata soba za gostite. Od druga strana dobro e da se stavi porano ako bebeto e preosetlivo, kako moeto i mnogu lesno se budi na shumovi, kako na pr. koga roditelite legnuvaat vo krevetot, koga se vleguva vo sobata i sl.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 20:09:35   
mis.
Се согласувам со цацко но и со сандрич.Рано е бебето да се оделува од мајката но си викам па ако го научам со мене како ќе го оделам кога ќе биде 3 години уште потешко ќе оди тоаuser posted image Е сега прашање е кога е вистинското време?????

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 20:25:55   
Sandric
E dobro be vas koga ve odelile da spete sami ?!
Jas se sekavam deka do 5-6 godini stanuvav noke i odev vo spalna kaj majkami da si prodolzam so nea :)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: бебето во иста соба или посебно?
26.1.2010 23:39:02   
Палешка РР
хехехехе..јас син ми го одвоив на 14 години, па Миа ехее..ќе си спие со мене дур` се омажи user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 0:11:00   
jovanka
ovie denovi preku den go stavam da spie vo detskata soba na krevetot od sestra mu da vidite uziva primetuvam nekako i koga ke se razbudi vazen e spie kaj dada vo krevet bidejki uste cicame i navecer tesko ke ni odi ama mislam deka brgu ke saka so nea vo soba bidejki e ona dosta pogolema ama dali ke saka onauser posted image .sekoe dete ja custvuva sigurnosta vo spalnata soba i toa prisustvo na roditelite se si doaga spontano gledajki od pogolemoto dete so tek na vreme sekoj si saka svoe katce no vazno e i razgovorite na roditelite i ucestvoto vo dekoriranje na samata soba ova go zboruvam za deca na vozrast 4-6 god.se sekavam koga kupuvavme postelnina so omilenite crtani junaci pa bojadisuvanjeto na sobata ureduvanjeto na igrackite...i slicni nesta koj ke doprinesat da se custvuva sigurno.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 8:34:25   
profesorica
Ние се одделивме кога Дамјан имаше 16-17 месеци.сега спие сам а ние во собата до него.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 8:38:57   
Iva
А што е со оние кои немаат услови да ги оделат децата во посебна соба, како на пр. ние? Што ке правиме понатаму? И јас би сакала децата да си имаат своја соба, и мислам дека би постапила како професорица. 16-17 месеци е мислам дека добро време детето да се одвои.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 8:39:42   
melody
I kaj nas kerka mi spie vo nasata soba ,a zdravje boze koga ednas ke odlucime kade postojano ke ziveeme taa ke ima svoja soba i normalno ke spie vo nea.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 8:43:18   
Еца
Се тоа убаво за одделувањето, само не можам да зборувам на темата бидејќи живееме во заедница и спиењето на децата со нас во иста соба е НЕОПХОДНА РАБОТА. Но еве што приметив јас, Мартина како бебе спиеше со нас во истиот кревет, бидејќи млада мамичка и многу полесно ми беше во текот на ноќта да биде до мене(што е грешка), па затоа до ден денес ме бара за спиење. Додека пак Мила МОРА да спие во креветчето, нема место на креветот со нас, па воопшто не е проблем да ја заспијам на друго место или да ја заспие некој друг. И знам дека дури и да дојде моментот за одвојување во друга соба Мила ќе прифати бидејќи спие сама во своето креветче, а Мартина тешко. Значи еве сега се наметнува прашањето дали сметате дека бебето/детето полесно ќе се навикне да спие во своја соба, ако додека бевте во иста спиеше со вас на креветот или во свое креветче?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 8:47:00   
Iva
Да сметам, истиот случај е и со Михајло. Значи научен е од мал да спие со нас во кревет и тој тоа сега го бара. Само што ако заспие тогаш е како да паднал во кома и не приметува ако ние некаде го преместиме. Е сега ако се разбуди во текот на коќта знае да си се врати на свое место.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 8:51:10   
mami
Лука сеуште спие со нас и не ми паѓа напамет да го преместувам некаде, додека не решиме точно каде ке останеме да живееме. До пред нова година креветот наш и неговото беа на различна страна од собата, и без проблем спиеше во своето креветче ама кога ке станеше за млеко ноќе си заспиваше кај нас во кревет и ретко кога го враќавме назад. После ги споивме двата кревета, му ја симнавме оградицата и сега си спие без проблем. Ако се разбуди ноќе само се префрла до мене или измеѓу нас и продолжува да спие.
Мислам дека кога едаш ке решиме да го ставиме во негова соба нема да е проблем, бидејќи сите други работи досега ги прифаќал лесно, па ќе видиме, само нека дојде до тоа

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 9:03:29   
Iva
И јас мислам дека не треба да се форсира детето, само ќе си дојде се во свое време. Треба да се проба, али не и да се форсира. Сепак мислам дека родителите со тоа ја губат интимноста. Но не е страшно. Знам по себе. Имав своја соба од кога сум била родена а почнав да ја користам кога тргнав во школо. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 9:17:21   
Cacko
Mislam deka deteto ne se forsira na nisto,tuku ednostavno se naviknuva kako i na se drugo vo prvite godina dena.Moze da i bide cudno i da bidat placki 2-3 dena ama posle sve e navika kako za nas taka i za nea.Eve primer,Elena navecer se budi za cicanje demek toa poise i e za galenje ama ja i mm sme na 2/3 krevet a poprilicno sme golemiuser posted image .eden drugar na 7 meseci od tie pricini go naucile deteto u druga soba,i toa na sledniov nacin.drugar mi spie ko top i spiele zaedno vo drugata soba.placel Danail 2-3 dena pa gleda nikoj ne doaga so mleko,so guska pa si se pomiruval i si prodolzuval so spienje.taka da ne mislam deka pretrpel trauma,nego se naviknal ko na sve ostalo,baska site si imaat super son za razlika od nasuser posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 9:19:33   
profesorica
ееее сме пробале така ама Дамјан кога ќе почен да плаче се погласно и погласно и нема панси да спрестане без да дојдеш кај бнего во соба макар и само да го гушнеш.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: бебето во иста соба или посебно?
27.1.2010 12:05:24   
amelbebe
jas iskreno ne znam tri deca tri razlicni iskustva.prvoto 5 god spieae so nas,ne mozev da go otkacam,vtoroto otkako se rodi samo spiese,a malovo ida sakam ne mozam po cela nok cica do koga ne znam

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: бебето во иста соба или посебно?
11.3.2010 11:47:48   
mother 29
ние  имаме услови и можам да го оделам Марко уште денес ,ама ако не си спијам сега со него да се галиме и бакнуваме,кога????????????
моето мислење е вакво...немам ниту една причина да го делам од мене и мм ми во друга соба!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: бебето во иста соба или посебно?
11.3.2010 11:56:38   
matushka
I mateja spie so nas vo soba, od pricina sto spie vo vrekicka bidejki mnogu se otkriva, ama sekogas sred vecer se budi i place da mu ja soblecam vrekickata.. Taka da ke spie sam vo soba koga ke zatopli, za da ne go mislam dali ke nastine ako spie otkrien

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: бебето во иста соба или посебно?
11.3.2010 12:01:29   
Adrijana
Ako ne spie vo nasata soba, ke treba da spie vo sobata na svekrva mi ili deverotuser posted image ili pak vo pretsobjeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: бебето во иста соба или посебно?
11.3.2010 12:22:33   
Палешка РР
Не од што немам услови, туку не можам да замислам да го оставам само да спие во друга соба толку мало. Па јас ноќе станувам по сто пати, го покривам Марио, го проверувам, бакнувам, а колку е голем.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: бебето во иста соба или посебно?
11.3.2010 12:48:22   
majka 79
pred se JAS seuste ne sum spremna da se oddelam od decata.
ednoto e 4 god. i mu e vreme da spie samo, no bidejki maloto e 2 god. mislam deka nemu mu e rano. a nema sansi da go oddelam samo pogolemoto, koga ke gi delam ke gi delam zaedno, ama koga ke bide toa pojma nemam.
uzivam koga gi gledam kako spijat ,kako angelcinja. taa gletka mi dava mir i son.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?