|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   "Полициски час" за денешните генера...
2.11.2013 12:34:24   
Палешка РР
Се сеќавам дека кога јас бев тинејџерка имав полициски час - морав да бидам дома во 23 часот. Ако се задоцнев и 10 минути, имаше викање по дома user posted image

Кај денешниве млади не може да се воспостави никаков ред, ниту да се каже до кога е дозволено излегување, посебно кај овие што веќе наполниле 18 години. Излегуваат во 22 часот, се враќаат рано наутро и најчесто оправдување е - сите така прават, имам 18 што сакам ќе правам user posted image


Дали мислите дека треба родителите на тинејџери да стават "полициски час" - време до кога детето мора да се врати дома?
Дали таа мисија може да биде продуктивна или контрапродуктивна?
Дали ќе предизвика почитување кон зацртаното време за враќање дома, или смеа кај тинејџерот и отпор?
Како родителот да остане смирен додека го чека детето да се врати? user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 2.11.2013 12:36:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
2.11.2013 13:00:11   
Snowhite RR
И јас имав полициски час, ама не бев баш точна и од моите имав толеранција, ама тоа пак правеше да не претерувам и да го почитувам полицискиот час и моето каснење да не биде повеќе од пола час. Мислам дека е добро да се одреди полициски час и да се почитува, доколку може. Доколку може велам зашто како е тргнато времево се повеќе отпор има од страна на младите, т.е еве да речам мали по 3-4 години командуваат, а не пак тинејџери кој знае нас што не чека. Ама сепак мислам дека мора да се воспостави и ако не се почитува да се примени казна, како забрана за излегување, скратување на џепарлак и сл. А за изговорот дека сите така прават мислам дека не држи вода, зашто секој си одлучува како ќе го воспитува детето, алал да му е на тие родители што можат да спијат мирно додека детето скита до сабајле. Макар што мислам дека тој изговор го користат младите зашто мислат дека така родителите ќе попуштат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
2.11.2013 13:45:40   
Mihaela 2010
Koga jas bev srednoskolka se sekjavam diskotekite pocnuvaa od 19:30 i sedevme do 23casot pa pravac doma so posledniot avtobus...podocna iskacav a od moite i nrmav nekoja stroga zabrana posto bev primerna vo toj pogled,se vrakjav vo pristojno vreme za razlika od denesnicava a i imaa preterana doverba vo mene.e sega koga so mm se zapoznav pocnav da zabeguvam do 5casot nautro pa mi civkaa na mob so zakanvacki ton :))
Iskreno ne mi se dopaga sto se slucuva vo denesno vreme i edinstveno resenie e zabrana na rabota na kafici i diskoteki,kafani do utrinskite casovi, da se znae do kolku raboti kako porano i nek si iskacaat porano i neka se vrakjaat porano...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
2.11.2013 13:47:53   
Палешка РР
Јас на пример толерирам до кај 2,30 се после тоа ми преминува во претеризам и негрижа за домашните. Многу ми е во ред ако пише порака дека ќе задоцни на пример, или да каже дека ќе задоцни.
Јас досега не сум применила казна, бидејќи немало многу вакви моменти. Малку М. знае да извади ситуација кога ќе каже дека бил со девојче - знае дека на таа финта помалку ќе се расправаме user posted image
Казна на џепарлак исто не врши работа оти бабите ќе му дадат пари, па ќе ми мафта со нив.
Не знам, можи јас сум многу попустлива и сакам да се договориме.
Мора некаков договор да направиме...

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 2.11.2013 13:53:16 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
2.11.2013 13:59:36   
rina13
Јас не би пρименувала полицисκи час воопшто. Пρи сеκое исκачање би се договаρале што е планот κога од пρилиκа би се вρатила,па доκолκу испадне нешто непланиρано да ми пише поρаче.Забρаните неκаκо ми се κонтρа моите лични убедувања.Κаκо и да е сеκое вρеме си носи свои κаρаκтеρистиκи.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
2.11.2013 19:29:56   
niki
Policiski cas za posle 18 godini pa dal se zezate vie?
sekako deka nema da projde, pa i kazna na tie godini samo kontraproduktivna moze da bide
resenie bi bilo da za maloletni bide zabranet vlez vo klubovite i kafeata posle polnok, mada i toa ne bi gi sprecilo po ulici da se vleckaat ili po kuki kaj sto ne se doma roditelite
jas si mislam deka ako denot im e ispolnet so obvrski ne samo ucilisni tuku i razni drugi koi im se interesni i se nivni izbor togas ke si odberat vremeto da go trosat produktivno namesto na izleguvanje, no vo vreme koga se prezivuva tesko e toa da se osmisli i ostvari
ne znam kako ke bide uste mi e rano da razmisluvam za ova, no kaj da e ke me stigne i vo princip kako i do sega za se sto vazi dogovaranje i pregovaranje taka i togas
a mozno e i so mm da kampuvame vo sosedniot klub i da i go pazime sekoj cekor, ko sto e paranoicen toj
sepak se nadevam deka do togas ke vleeme vrednosti vo deteto koi ke gi pocituva i ke uspeeme da ja socuvame doverbata vo nea i taa vo nas za da ona sto ke se dogovorime go ispocituvame i nie i taa...

vo vremeto koga jas bev tinejdjer isto se koristevme so frazi site izleguvaat pa taka i jas, site docna se vrakaat, pa na kogo ke mu projdese si izleguvase, nekoi drugi se koristea so drugi finti, imase i prespivanje kaj drugarki koga roditelite ne se doma pa izlez bez ogranicuvanje i tn. ne bea site mladi primerni pa na polnok da se vo krevet kako sega taka i togas se zavisi kolku roditelot tolerira i kolku na mladite im e ispolnet zivotot
inaku posle 18 jas sama si odreduvav policiski cas, pocnav da rabotam i bidejki trebase rano da stanuvam izleguvanjata mi se proretcija posebno tie do rano nautro

< Поракaта ја уредил niki -- 2.11.2013 19:38:25 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
2.11.2013 21:33:05   
Палешка РР
Мислам дека во нашиот град нема локал кој работи после 1 по полноќ. Има ноќен клуб во кој секако дека не го собира цел град, загушливо е и ретко кога одат таму.
А дека се влечкаат по паркови или опционално куќи - тоа секако.

Јас не ни спомнувам казна оти знам ќе ми се изнасмее и единствено што ми преостанува е пред секое излегување да го потсетувам да биде достапен, да одговара на повици, да си дојде порано...а ако задоцни да молам Бога здрав и жив да се врати...Ете тоа само.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
3.11.2013 8:32:13   
Палешка РР
Ете, кај нас договорот стапи на сила - во 1:15 добив порака со текст "Do not worry user posted image " и презаспав. Се разбудив пак во 3 часот и тука беше. Мислам дека кај нас ништо друго немаше да има резултат, па еве ова нека стои како совет. Можеби со девојчињата ќе треба поинаку, не знам, ќе видам кога ќерка ми ќе порасне.
Ех тинејџерски маки наши user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
3.11.2013 8:56:59   
deluxe
Еххх темава ми буди страв и паника,кај да е за некоја година и јас ќе ги имам овие главоболки.Немам појма со кои техники би можела да се служам.Денешниве деца немаат ниту страв,ниту срам.Полициски час ќе воведиме ,но колку ќе се почитува ќе покаже времето.а санкции мислам дека до некаде би помогнале,а до некаде би имале контра ефект.Сепак надобро решение е разговорот и довербата,и нормално друштвото има голем удел во сето тоа.Само ќе речам Господ нека им дава ум на младите,а нас повеќе трпениеuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
3.11.2013 13:25:26   
vezilka RR
Јас не сум имала никогаш полициски час, и сум се враќала и доцна, тоест сабајлечки дома, и никогаш немам наптавено некоја тешка глупост, освен некои пијани враќања. Не велам дека моите мирно спиеле додека ме чекале во 5 сабајле да се појавам. Ама полициски час не ми поставиле. Секогаш, добро скоро секогаш знаеле каде сум била. А секогаш баш секогаш, со кого, дечко, симпатија, другарки, другари, без исклучок. Тие имаа доверба во мене дека сум умна и знам штто е добро за мене, и јас и ав доверба да има кажам каде и со кого ќе одам. Полицискиот час според мене не врши работа, оти лошите работи не се случуваат исклучиво во доцните часови, се случуваат и сред ден. Младите треба да излегуваат, тогаш им е времето, тогаш им е тоа интересно. Е ние како родители треба да си го одработиме нашето до моментот кога ќе им дојде времето за искачање, за после, ако не мирно да спиеме, барем со едно око. Таков е тој круг, вечно осуден на оваа распределба, родителите да чекаат будни, младите да шетаат.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
3.11.2013 15:49:39   
Martins mom
КОга прв пат ми дозволија вечерно излегување, бев само седмо одделение. Релативно мала, а сепак не ми дадоа време на враќање. Бев „обработувана“ многу претходно од страна на домашните, имав ненормална почит спрема нив, токму заради тоа верување во мене и тоа што не ми врескаа и не ме ограничуваа како што им го правеа тоа на моите другарки што скокаа од прозори за да бегаат на полноќ од дома или се служеа со триста лаги. Како знак на благодарност, јас се враќав во разумно време. Веќе на 18 год јас живеев 200км подалеку од дома. Немаше шанса да ме исконтролираат, можев да правам буквално се што ќе ми падне на памет, но во мојата свест останаа зборовите на мајка ми доживотно. Ниту еднаш не ми заѕвонила во текот на ноќта да ме исконтролира или на било кој начин ја нарушила мојата „приватност“user posted image Е тоа е тоа што ме тераше да бидам совесна и фер и јас кон нејзе, се додека „грижливите“ родители на мои другарки идеа дури до Битола за да ги проверат своите милички што фалсификуваа оцени во индекс и се дрогираа по парковите. Затоа мислам дека најдобро е да им се даде слобода на тинејџерите, но само ако претходно добро сте го подготвилеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
8.11.2013 12:33:55   
Lacrymosa
Бидејќи бев прв тинејџер во поблиската фамилија прва почнав и да излегувам нормално дека имав полициски час. Требаше да се вратам до 2 часот најдоцна. Е сега за моите другарки тоа беше проблем бидејќи нивните веќе ги имаа преживеано доцните враќања дома преку постарите браќа и сестри па не правеа некој проблем. Дискотеките работеа од 12 а ние во 1 требаше да си одиме за дома да бидам во 2. Во принцип не доцнев, но еднаш задоцнив и се прибрав дури во 2 и 5. Стигнав дома гледам не ми оставиле клуч. Вратата заклучена. Ѕвонам на моб кај татко ми - недостапен. Кај мајка ми- недостапна. Ѕвонам на фиксен- исклучен. Ѕвонам на врата- ѕвончето исклучено. Беше лето и си седнав во двор. Гледам нагоре- го гледам татко ми на прозор паѓа од смеење. Буквано збеснав. Пола саат вртев како куче околу куќа, а тој ми се газеше од смеење. Подоцна кога се запишав на факултет кога веќе можев да правам што ми душа сака мене едноставно не ми се излагуваше. Ако излезев се прибирав најкасно 12- 1.. Најверојатно пораснав и сфатив дека не е во квантитетот туку во квалитетот.
Е со сестра ми беше друга приказна. Кога почна да излегува немаше никави ограничувања, никој не ја чекаше обесен на прозор, никој не и коментираше дека однењето на кафе и исто така излагање....

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
8.11.2013 13:00:57   
niki
user posted image car
ziti se sto ti rece koga ti otvori?
user posted image
slatko ti se iznasmeav i jas user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
9.11.2013 17:19:12   
Lacrymosa
Ме праша: Абе како беше околу куќа? и ми се газеше уште пола саат од смеење и ме зафркаваше као што мислеше да правиш, кај ќе спиеше и такви ствари

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 2:28:53   
caciana
OO da imav policiski cas..Pa do 18 godini jas trebase da bidam doma do 1 casot. Istiot go imavme 6 drugarki. Sedevme na edna ulica i roditelite se dogovaraja mnogu normalno user posted image . Kako imame trcano do doma posto sedime blisku do centar, i go koristevme vremeto maksimalno. Vo 00:55 se trgnuva za doma so trcanje.. Nablizuvas kon doma vadis stiklite i bosi hahhah lelel dusicki user posted image

A denesnite tinejdzeri nisto ne gi zapira iskreno. Na vecer posle 2 ili 3 koga ke se ispulam okolu mene vo kaficot site se pod 17 godini i iskreno se cuvstvuvam mnogu stara. Ne znam kaj mu se roditelite na tie deca? user posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 7:21:09   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Ne znam kaj mu se roditelite na tie deca? user posted image


Дома се, ги чекаат и кршат прсти. Сигурно родителите не ги измислија ноќните клубови кои работат по 1 часот. Сигурно и родителите сакаат да спијат, а не да шетаат и да се помрднуваат од умот. И сигурна сум дека се спротивставуваат на тоа прибирање дома во раните утрински часови. Ама кој ги слуша user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 9:16:42   
LoveableMe RR
Јас исто имав излез до одредено време, додека не наполнив 18 години, но мислам дека сега се е изместено и нема ред за ништо. Можеби треба да се воведе ограничување за оние што се под 18 години, а не слушам од пријатели втора година средно излегува до 01.00 часот. Алооо, а до кога ќе излегува на 21-22 и повеќе години?

Најдобро е да се ограничи за сите под 18 години до 23 часот, а за алкохол за сите што се до 21 или 22 години да бдие забрането, мислам дека тоа многу ќе помогне да се избегнат несреќи и се она на што сме сведоци во последните години во регионот. И дефинитивно тоа нема да биде на нивна штета, туку во нивна корист, на подолг рок.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 10:17:12   
scared RR
Не сум имала некои забрани за излез, можеби затоа што секогаш сум била свесна, прибрана и совесна кога да се вратам. Искрено до 18 години не ни искачав нешто многу, повеќе почнав кога тргнав на факултет ама моите никогаш ми немаа воведено таканаречен полициски час. А на денешниве генерации ми те како треба да им се воведе, воопшто немаат осет, девојчиња по 15-6 години се враќаат во 3 наутро од град на што личи тоа user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 10:58:48   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Ne znam kaj mu se roditelite na tie deca? user posted image


Дома се, ги чекаат и кршат прсти. Сигурно родителите не ги измислија ноќните клубови кои работат по 1 часот. Сигурно и родителите сакаат да спијат, а не да шетаат и да се помрднуваат од умот. И сигурна сум дека се спротивставуваат на тоа прибирање дома во раните утрински часови. Ама кој ги слуша user posted image


I ti si vo pravo.. Ama krivi se onie vo noknite klubovi . Obezbeduvanjeto mora da bara licna karta za nekoj da vleze vo noken klub... I zosto nikoj ne bara licna karta noknite klubovi se polni so maloletnici

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 11:31:34   
Hopeful RR
Не е до клубовите, зарем ние секогаш сме искачале на конкретно место? user posted image Сме седеле надвор - по паркови, на плоштад, башка јас сум од тие што искачаа пред црква, подоцна и кај сф, и не ни правеше разлика што до колку работи.

Работата е како ќе те воспитаат од дома - јас до кај 18-19 години морав да бидам дома до 12, а потоа до 1, освен ако немаше некој концерт, свирка или нешто слично, за што однапред бевме договорени со моите дека ќе останам подоцна, и никогаш немало проблем. Дополнителен фактор беше тоа што морав да се враќам со автобус, а ноќните линии се ограничени, па тоа е времето - со двојката од 12.30, таа од 2, или ако ептен забегам, со таа од 3.40 user posted image

После веќе, на крај на факултет и кога почнав да работам, немав ограничувања, нормално, но сама бев свесна дека не можам да седам во град до бескрај - знаев дека ме чекаа и ми беше жал да не спијат, плус секогаш си одвојував пари за такси до дома и можев да планирам. Е сега, имало многу пати останување до 4, 5, па и 6, и не поминувале најсјајно тие искачања, но моите секогаш имале доверба во мене, а и јас не сум го злоупотребила тоа, секогаш сум пазела кај сум и со кого сум.

Разбирам доцна искачање од дома, и сега кога искачаме со мм не идеме нигде пред 21.30-22.00, но сепак, мислам дека би била многу строг родител во однос на полициски час. И исто како и моите родители со мене, нема да ме интересира дали другите деца останувале до касно или не - дома во толку и толку и крај. Додуша ај да не зборам на памет пред време, па после да ми се смеете user posted image Здравје, ќе видиме.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: "Полициски час" за денешните ге...
1.12.2014 14:42:38   
Aleksx2Leon
КОга прв пат ми дозволија вечерно излегување, бев само седмо одделение. Релативно мала, а сепак не ми дадоа време на враќање. Бев „обработувана“ многу претходно од страна на домашните, имав ненормална почит спрема нив, токму заради тоа верување во мене и тоа што не ми врескаа и не ме ограничуваа како што им го правеа тоа на моите другарки што скокаа од прозори за да бегаат на полноќ од дома или се служеа со триста лаги. Како знак на благодарност, јас се враќав во разумно време. Веќе на 18 год јас живеев 200км подалеку од дома. Немаше шанса да ме исконтролираат, можев да правам буквално се што ќе ми падне на памет, но во мојата свест останаа зборовите на мајка ми доживотно. Ниту еднаш не ми заѕвонила во текот на ноќта да ме исконтролира или на било кој начин ја нарушила мојата „приватност“ Е тоа е тоа што ме тераше да бидам совесна и фер и јас кон нејзе, се додека „грижливите“ родители на мои другарки идеа дури до Битола за да ги проверат своите милички што фалсификуваа оцени во индекс и се дрогираа по парковите. Затоа мислам дека најдобро е да им се даде слобода на тинејџерите, но само ако претходно добро сте го подготвиле



Kako jas da sum go pisuvala ova, tocno taka, go delam tvoeto mislenje vo potpolnost!!!!! user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?