|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Витамин К кај новороденче
7.5.2014 15:30:57   
vezilka RR
Пракса било на секое новороденче да се аплицира витамин К во бут (а на самиот лек пишувало дека таквата апликација може да доведе до анафилактички шок, па побезбедно е да се аплицира поткожно), веднаш по раѓање. Истото се правело за наводно да се превенира можно крварење кое било често кај мали деца, и бидејќи новороденчињата самите не гопроизведуваат, тоест нивниот организам. Испитувањата покажале дека причина за такви крварења била ниската вредност на витаминот К, а се споредувала со ист параметар како за возрасните. Дозата што се дава е 300 пати поголема од нормалната за бебе од 3-4кг. Многу научници тврдат дека во комбинација со токсините од вакцините настанува коагулација (згрутчување) на крвта и тромб. Последицата е неисхранетост на тој дел од мозокот и се предизвикува мозочен удар, епилепсја, церебрална парализа, аутизам и слично.

Тоа е едната страна, другата која во моментов повеќе ме загрижува е врската помеѓу аплицираниот витамин К кај новороденче и антикоагулантите кои мајата ги примала за време на бременост. Тоест, дали Клексанот допира до плодот, и што се случува со бебе кое примало витамин К, а мајката додека била бремена примала Клексани?

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Витамин К кај новороденче
7.5.2014 17:15:18   
Melanija RR
Дали се става овој витамин во МКД?
Колку што знам лекарства од типот на клексан се делотворни за мајката и нејзиното здравје а нејзината состојба со тромбот не влијаат на бебето.Од друга страна бебето се храни од постелката во која доаѓа доток на крв.Мислам дека нема поврзаност.
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Многу научници тврдат дека во комбинација со токсините од вакцините настанува коагулација (згрутчување) на крвта и тромб. Последицата е неисхранетост на тој дел од мозокот и се предизвикува мозочен удар, епилепсја, церебрална парализа, аутизам и слично.

Ова се однесува на првите,или некои вакцини?Ако е поврзано нема логика примениот витамин да влијае со вакцина некој акоја се прима на 1 година.

Хм вреди ова да се расчита и дискутира.Може некој има повеќе инфо

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Витамин К кај новороденче
8.5.2014 10:13:54   
sandriana RR
Доколку ја види темава Elce, може да сподели свое искуство со примање на вит.К кај бебињата, таа има пишувано ТУКА за нивниот проблем со 2рото детенце со крварење на папчето.
А конкретно за врската на клексаните и вит. К, навистина треба да се пробуричка, или пак да каже кој има искуство.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Витамин К кај новороденче
9.5.2014 10:27:01   
vezilka RR
Витаминот К се става фо формана инекција во првите 48 саати од раѓањето. И не те прашуваат дали сакаш или не. Многу мајки не ни знаат дека примиле такво нешто. Кај нас во отпусната листа пишуваше, ама сега не се сеќавам на дозата. По излегување од болница Никола прими уште две дози од истата, бидејќи папчето не му престануваше да крвари. Калиумот го поврзуваат и со продолжена жолтица, тоест жолтица која долго трае. Кај Никола траеше три месеци. Исто се сеќавам дека и Елце исто имаа проблем со жолтицата. А ова за поврзаноста на клексанот со витамин К инекцијата кај новороденчето ми го спомна една жена некни и ми ја тури чивијата што се вика. Барав по нет нешто да најдам, ама тешко ми оди. Па затоа реков ако некој има повеќе инфо за ова да се продискутира.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Витамин К кај новороденче
9.5.2014 13:19:52   
Elce
Ах,сте ја отвориле мојата болна тема.Јас како мајка која е емоцинонално нестабила после породување,читам дека вит К т.е Конакион аплицирал интрамускулно предизвикува леукемија,полудев.И читав ,читав се...
Знаци секое новороденче прима 1 мг Вит к кога ке се роди кај нас тука и.м така било и порано во европа,ама кога една докторка истражувала Jean Colding od Bristol University,напишала студиа дека можна причина за леукемија е вит к и тоа кај група деца родени 70-та година во Англија,почнале истражувања и не нашле поврзаност,но постои мал сомнеж дека вит к може да биде тригер доколку детето го носи генот(ова од Американ Асоцијација з аПедијатрија).Во Германија и други европски земји вит к е прашање на избор,дали сакаат родителите и имам пријателка во Англија ја прашав таа сакала да прими детето нејзино и примило и.м. ВО Германија им даваат орално 3 дози.Ние немавме проблеми со жолтица воопшто,погрешно ме разбрала Везилка,но имавме малку крв на папчето и по препорака на докторка по телефон,појдовме на клиника и првиот пат не вратија оти сестрата му го исчисти папчето пред да го види докторката,и ни рекоа дојдете ако му крвари пак,и тоа мене ми остана во глава,сабајлето пак имаше крвца и го однесов и прими 3,5 мг бидејки имапе 3500 г.После недела дена пак се случи да му водени папчето помешано со крв и рипнавме пак го однесовме и прими4,5 мг Конакион мм и после тоа немаше проблем веднаш прекина се.Но јас за Конакионот овие работи после ги дознав,и мојата поголема керка имаше ист проблем и таа прими тогаш,но воопшто не знаев ништо и не се секирав тогаш Ставриќ ја прегледа и даде,беше бебе од 11 дена и беше болно со мрсулчиња,а антибиотик не ми препиша.Друго во светот мало крварење го сметаат за нормално првите 2-3 дена после паѓање на папчето,кај нас тука не,исто алкохолот потенцира крварење а ние сите со алкохол ги чистиме папчињата.РЕдинственото нешто што ме смирува е тоа дека кога истражувала докторкава составот на конакионот не е ист со денешниот.тогаш содрзел фенол-аром.јаглеводород кој е карциноген,денес содржи само хлоровод.киселина нат.хидроксид и жолчна киселина.Конакионот ММ во мк има само за возрасни по аптеките и таков му аплицираа на моето дете,а во упатството пишува дека не ее за деца под 1 година,но тоа е.Докторката со ме прати на клиника ми вика а што да искрвари бебето??Значи има и случаеви на деца чиишто мајки одбиле да прими вит к на породување каде настанало крварење во мозочето и децата им се останати сега инвалиди само вегетираат (може лошо с е изразив).Инаку не гледам поврзаност помеѓу Клексанот и Конакионот,клексанот ја разредува крвта кај мајката и мислите дека би му ја разредило крвта на бебето?Мислам не!А конакионот се прима за да не настане крварење при потешко породување и сл Хипервитаминоза нема.А несакни ефекти има од типот на повреден нерв или модрица на местото или хипербилирубинемија.Инаку анафил.шок се добива при интравенозно а не интрамускулно.Во Америка и Канада се прима исто интрамускулно.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Витамин К кај новороденче
9.5.2014 13:48:32   
Elce
Инаку ѕвонев и во Систина,им кажував за проблемот и ми рекоа дека и таму ставаат КОнакион ММ само имале педијатриски и дека се примало доколку се забележи крварење од папче,носе,уста итн.На клиника се јавив после дека се бунев оти не ме известиле дека постои педијатриски конакион мм,ми викаат ние тука колку многу сме аплицирале,па уште во родилиште вика примаат.Проблемот е што витаминот к не се пренесува од постелката на бебето и затоа го воведиле како рутинска постапка од 78 година мислам,и смртноста на бебињата е намалена од крварење.Секако тука си поставував прашања како преживувале порано без вит к,или им умирале многу деца??Со новиве работи што се слушаат и читаат на интернет стварно доведуваат до дилеми,и тоа кај лице како мене кое има завршено средно медицинско ,со огромна желба за медицина и нејзино познавање,инаку завршен хемиски инженер,второво дте уште го немам однесено на вакцина ди те пер што се прима на 4 месеци а сега има 9 месеци.И сеуште се прашувам дали требаше да ги прими тие две дози вит К??Инаку имав прво тешко породување,а второто многу лесно но многу брзо одеше со провокации и беше понасилно да кажам,ако има влијание тоа со крварењето.Може од друга страна навистина јас имам недостаток на вит К,па бидејки ништо не оди преку постелка ???Исто читам и мислење за Конакион ММ во Европска Унија и има испитувања дека не е карциноген итн.Се обвинував себеси дека многу алкохол сум турала,ама најдов и мајка која не користела алкохол па пак им крварело папчето,исто дека еднаш му го натопив ама има примери каде што мајки му ги топеле папчињата.Имаше еден линк од групиве што се против вакцинација дека е штетен,но замислете во коментари се јавија мајки,ова во Америка дека одбиле да примат и после се чуделе зошто папчето не престанувало да крвари и покрај лапизација направена,детето добива напади и дијагностицираат крварење во мозоче,и нормално примаат вит к.Лошо е што ја изгубивме довербата во лекарите. А да и тоа да напишам истражувањето на докторката е објавено 1992 година сега сме 2014, а конакионот мм сеуште се употребува,ако беше толку штетен сигурно ке го повлечеа од пазар до сега.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Витамин К кај новороденче
9.5.2014 14:14:58   
Elce
Везилка вит К се прима во првите 6-8 часа после раѓањето,оној 1 мг.Вас ви ставиле во болница кога ве испуштале оти забележале крварење на папчето,знаци сте примиле двапати во болница.Види во картонот го пишува тој 1 мг.И тука и поставив прашање на докторката на странава и таа ми одговори,па која знае од вас да го најде прашањето и одговорот нека го постира.
Важно ми ја упропасти радоста тој вит К.Конакионот е вит К а не е калиум како што неколку пати пишуваш.

Поздрав

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Витамин К кај новороденче
9.5.2014 18:02:21   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Поздрав до докторка

На моето бебе после паѓање на папоч.врвца почна да му крвари папчето,не крвареше многу,имаше како згрутчена крв и неколку пати и свежа крв.По препорака на матичен педијатар го однесовме на детска клиника,таму прими Конакион 3.5 мг -имаше 15 дена и беше тежок околу 3800 г.Крв имаше уште три дена после примањето на вит К,па два дена немаше за после пак да се појави згрутчена крв.Повторно го однесовме и прими Конакион 4.5 мг -имаше 22 дена и 4250 гр.

Дали овие дози примени на растојание од недела дена имаат штетни последици?

Дали е безбедна и.м примена на Вит К,или сепак постои ризик бидејки го поврзуваат со акутна лимфобластна леукемија?

Дали таквото крварење (мало) се третира на таков начин,или можеше да се среди со лапизација,но тоа не ни беше понудено.

Какво е вашето искуство со крварење од папчето?

Поздрав и се најдобро.




Pochituvana,
Zgrutchena krv na papcheto,e del od isushena ( koagulirana) krv od ranata od samoto pagjanje na vrvcata...A, kapkite na svezha krv se smetaat za krvarenje.Shtom se vidi svezha krv toa e indikator za procesot na koagulacija vo cel organizam...I vednash se prima terapiska doza na Konakion koja e 1 mg / kg TT...Mora da se intervenira so Vit.K koj e odgovoren za funkcijata na 5 od XIII koagulacioni faktori ..I se dava sekogash koga postoi somnezh za krvarenje,a toa e svezha krv od papocheto..Ako ne se dava istiot ovoj vitamina kje se sluchi t.n hemoragiska bolest na novorodenoto shto bi znachelo krvarenje od sekade, od sistem za varenje, od noseto itn.A toa okolu akutna leukemija deka predizvikuva smetam deka e samo chista dezinformacija,zashto i kaj sekoe zdravo novorodeno se dava preventivna doza na Vit K od 1mg za da ne dojde do krvarenje...Lapizacijata se vrshi togash koga doagja do infekcija na papcheto i formiranje na granulom , pa za de se otstrani istiot pribegnuvame kon lapizacija ...Sekoja zemja kade ima niska stapka na smrt na novorodeno koristi vit.K za prevencija i terapija na krvarenje so cel da se sprechi kako shto Vi kazhav prethodno taa hemoragiska bolest koja e zhivotozagrozuvachka sostojba ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image



Еве го постот од темата ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - бебе

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

da odbereme ime za mojata kerkicka
tajaa

da odbereme ime za mojata kerkicka

erika (16%)

sara (19%)

mateja (26%)

jana (38%)


Број на сите гласови: 319

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!