|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали сакате да се сретнете со луѓето со кои с...
14.8.2013 15:12:27   
Bethany
Мислам дека насловот кажува се...

Сигурно во животот ни се има случено по некоја конфликта ситуација, со блиска или не толку блиска особа, ама со која сме имали некаква додирна точка, нешто што не поврзувало, па се поради Х причини разделивме.
И доаѓа денот кога сакали ние или не, налетуваме, во некоја неочекувана ситуација, токму на особата со која бевме во конфликтна, се уште неразрешена ситуација?

Како ВИЕ реагирате во таква ситуација?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:14:19   
Annet
ja ignoriram,kako da ne postoi,posebno ako me navredila ili ponizila na koj bilo nacin...pomnozeno so nula:)

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:23:32   
vezilka RR
Понекогаш имам желба да се сретнам повторно со некои луѓе со кои сум била во конфликт. Сакам да видам после некое време што ќе ми речат, особено ако јас сум чиста а нивниот нос бил запрљавен user posted image user posted image . Немам што многу да кажам во такви ситуации, ама сакам да се одмериме окативно. Никогаш не вртам поглед.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 14.8.2013 15:24:08 >

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:27:48   
sandriana RR
Скокотлива тема user posted image
Јас пак воопшто не ги сакам овие средби - некако повторно ги преживувам сите доживувања со таа личност, и убави и лоши, и не знам како да се однесувам.
Зависи и која е личноста, колку сме биле блиски, за што бил конфликтот....иако ретко се наоѓам во вакви ситуации, оние што ми биле блиски, а сме се разишле, после подолго време кога би се сретнале, би паднал некој формален муабет. А ако се работи за некоја пролазна личност, познаник - тогаш сигурно би го игнорирала, исто како да не го гледам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:37:33   
Bethany
Еве јас да кажам моето размислување...

Генерално, сакам луѓето да ги гледам во очите и да ми кажат што е проблемот, секако ЗАВИСИ ОД СИТУАЦИЈАТА И ОД ОСОБАТА со која бев во конфликт, ама ако ми е чисто срцето, те. немам некакво чувство на гнев спрема особата, можам да и пријдам и да почнам муабет.

Имаше ситуации кога бев во конфликт со поблиска особа, пријателка, и првото чувство беше дека нема и не сакам повеќе ниту да се гледам со неа... Како времето одминуваше, мојот гнев стивнуваше, сметав дека што и да се случи понатаму со нас, дали ќе останеме во поблиски односи или не, дека треба да разговараме, бидејќи остана многу нешта неизговорено и неразрешено.

Секако чекав вистинскиот момент, кога бев сигурна дека мојот повик ќе биде со чисто срце, без некое чувство на гнев, за да може нормално да разговараме и и се јавив. Се сретнавме, мирно си изнакажавме се што ни лежи на срцето, сите недоразбирања, и понатаму можевме да ја продолжиме нашата врска.
Се разбира, не секогаш можеме да најдеме заеднички јазик со некого, некогаш конфликтите не можат да се решат, бидејќи за се нешто се потребни двајца, нели?

Ама секогаш избирам да решам оно што е до мене. Се разбира, дека ако сум се уште повредена и лута, со свежи рани што се вика, не верувам дека ќе се радувам да ја сретнам конфликтната личност, и ќе ја избегнувам сигурно, ама времето е лек за се, и тоа кај мене е така, избегнувам да гајим негативни чувства спрема било кого, така сама на себе не чиним услуга, а посебно кога не си трошам чувствата на некого со кого бев во конфликт, можам дури и полесно да се сретнам user posted image

Тоа не значи дека јас ќе имам повторно доверба во таа личност, туку само дека слободно тргнувам понатаму, растеретена од некои нешта да ме притиснуваат. user posted image




_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:47:06   
Martins mom
Не ! Не сакам да се сретнам! Кога сум решила дека некој не сакам да го видам, тоа значи дека не сакам да го видам веќе! Е сега...ако тој некој сака да ме види, може ќе му дадам шанса да каже што имаuser posted image А инаку, многу е тешко да се влезе во конфликт со мене, обично сум толерантна до даска и секогаш ја сфаќам и другата страна. Е штом веќе избил конфликт значи - чкртам од список!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:52:40   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Понекогаш имам желба да се сретнам повторно со некои луѓе со кои сум била во конфликт. Сакам да видам после некое време што ќе ми речат, особено ако јас сум чиста а нивниот нос бил запрљавен user posted image user posted image . Немам што многу да кажам во такви ситуации, ама сакам да се одмериме окативно. Никогаш не вртам поглед.


Исто и јас user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 15:57:41   
deluxe
Ne deka sum svetica no vo mojot zivot ima malku luge so koi sum bila vo konflikt.Jas sum tip sto do posledno izbegnuva konflikti I gledam ako mozam bez kavga da se razdelam so lugeto(poradi vakvi situacii)da mozeme da. Se pogledneme v oci.Lutina ne drzam vo sebe ,mnogu prostuvam I poradi toa koga gi sretnam tie oslbi sum so smirena dusa I gi gledam vo oci.Dokolku dava situacijata ke zbornam ,ne cekam koj prv ke zborne,znaci ne si ja macam dusickata,turam pepel user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 14.8.2013 16:02:44 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 16:35:52   
Annet
primer,drugarka od detsvo,doaga od Bosna znaete kako bese tamu 91/92 ,stanuva nadobra moja drugarka,i koga gi pominav site losi patesestvija vo zivotov moj,koga pocna napred da mi odi,se zaljubiv konecno,izlegov od edna golema dupka,koga zasekogas mi ostavi belezi vo dusata.odkoga zastanav cvrsto na noze,taka ubavo sakase da mi nasteti,da me nasamari,da ostanam sama,sakase ona sekogas da e prva,takva e i sega ambiciozna do besvest....
ja nasetiv koj i e b-planot,i zavrtev grb,ne i rekov ni zbor,si ja svitka opaskata..
pominaa 8 godini,se sretnuvame,na svadbi,na ulica,vo isto maalo porasnavme,zaedno pominavme se.......ne ja osekam nikako..ne osekam gnev,ni omraza,ednostavno,ne postoi za mene..kako nikogas da ne sum ja sretnala

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 20:04:16   
Mihaela 2010
Bidejki pred dva meseci rabotev na edno mnogu popularno mesto,stranki i oolku bdanociuser posted image ,sakala nejkela mi proagaa milion luge vo denot,i sum se soocuvala i so onie koi sum sakala da gi vidam a bogami i so onie koi ocive ne mi sakaat da gi vidam do krajot na svojot zivot..ne sakas da gi vidis a moras da gi usluzis,i zgora na toa moram da bidam ljubezna i da im stojamna raspolaganje..pihh
kako pomlada rabotev vo edna parfimerija,imav dgovor na tri meseci a posle toa ni sleduvase vrabotuvanje...e mene posledniot den mi dadoa resenie za otkaz..tolku bev ljuta i besna a pred se razocarana zosto bas mene.....
posle nekolku godini mi doaga istata taa gazdarica koja me razocara maksimalno i toa bas kaj mene...veruvajte koga me vide se stapisa,neznaese kako da reagira,a mene bas mi bese milo sto sum si nasla mnogu podobra rabota od taa sto mi ja nudese taa ...i neznam sto mi stana ama za inat li bese ili neznam sto bese stanav i dostojno so grenata glava i zavrsiv rabota...tolku bese iznenadena i posramotena sto usta ne otvori,izgleda taka postapiv za da i dokazam deka greska napravi i nepravda sto me izbrkauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
14.8.2013 21:08:36   
kapina
Gi izbegnuvam ne sakamda gi sretnam takvite luge imam samo dve takvi prijatelki so koi imav konflikt I im kazav kade I da me sretnat da me kruzat ne sakam da gi vidam gledav da im pomognam kolku sto mozam nakrajtaizlegov losa

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
20.8.2013 10:00:59   
mommy_angels RR
ах ,јас изгледа би била злопамтило user posted image ,сакам многу и сакам од срце,ама со таква претпазливост,тоа е чудо.Не пуштам лесно луѓе во мојот живот,многу пати ми рекле дека во прв миг изгледам многу строго (читај намќоресто user posted image ) , па може да претпоставите кога тие блиските ќе ме разочараат user posted image .Од порано постојано влегував во конфликт,ама како подсозреав научив да ги бришам и кога повторно ќе ги сретнам не постојат за мене.Ако се некои роднини на кои често наидувам едноставно се правам како да не постојат,а оние од видот комшии или таканаречени пријатели воопшто не ги ни регистрирам.А да, ако ми згрешиле лично мене може па и да простам нешто,арно ама ако се работи за мои блиски (родители,маж,сестра или па недај боже дете) таму си стои еден подебел Х ,таков со црвено пенкалце напишан.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
11.5.2014 1:26:06   
Defne90 RR
Јас сум таква личност на која лутината и трае многу кратко.И от таа ппричина секогаш им простувам и на оние што ми згрешиле многу и што тоа не го заслужуваат.Додуше ретко и запаѓам во конфликти и секогаш гледам да ги избегнам.До сега имам западнато во конфликт двапати.Мене треба човек ептен да ме изнервира и да ми направи толку многу лошо па да не го погледанам никогаш веќе.Со првата другарка со која што ги заостривме секирите се соочив пред 4 години.И навистина ептен убав муабет си направивме и си ги разрешивме сите нерасчистени работи од минатото.А претходно бевме скарани цели 3 години.Е сега верувале или не таа му е девојка на еден од подобрите пријатели на маж ми и ние сме ангажирани околу нивното кумство т.е ќе им бидеме кумови на свадба.Значи колку е мал светот.И ете сега сме си повторно добри и се почитуваме.А другата пријателка со која што западнав во конфликт можам да кажам дека дефинитивно ја избришав од мојот живот и дека повеќе не постои и нема да постои никогаш.И да се сретнам со неа така одблизу едноставно би ја игнорирала и би се правела дека не постои.Во никој случај не би и простила на личност што јадела и спиела кај мене,што редовно сум и ги пишувала домашните по англиски и на која секогаш и ги решавав писмените во училиште после ножот што едноставно и без ни малку каење ми го забоде в грб и што секогаш нејзиното пријатество било само обично лицемерие.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
7.12.2014 0:00:58   
caciana
Jas sum golemo zlopamtilo,koga ke se sretnam so nekoi luge so koi sum imala konflikt,najcesto mi se pojavuva vo glava slikata kako sum bila navredena /povredena od niv.Zatoa vnimavam so kogo se karam,bidejki kaj mene nema nazad...Koga se sretnuvam so tie luge,ednostavno Ne gi poznavam,si prodolzuvam po patot,ako sme vo ista prostorija se odnesuvam kako so nepoznati I gotovo.Ne rascistuvam smetki od posle,sto bilo,bilo nema vrakanje....

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
7.12.2014 0:29:49   
mamicki
Ne sum kavgadzika, no koga nekoj mi stapne na zulj ednostavno- go brisam od spisok. Potoa mi e seedno dali i kolku kje go sretnuvam, seedno, vekje ne go percepiram, i toa ne samo da se pravam deka ne go percepiram, no realno- nishto ne mi znaci, kako predmet go dozivuvam.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
7.12.2014 1:18:07   
scared RR
Не сакам да се сретнам, а ако се сретнам се правам не ги познавам, едноставно памтам кога некој ќе ме повреди и ќе ми згреши, и не сакам повеќе ништо со таа особа. user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
7.12.2014 9:24:54   
tincule
Јас многу попуштам и толерирам отворена сум за сите стално и за помош и совет и се, ама ако ептен ми се качиш на глава, па уште и да ме лажеш (тоа е нешто што ме вади од такт) те пукам (не буквалноuser posted image ) и со мене си завршил, ако те сретнам утре негде надвор од култура ќе ти кажам здраво, и ќе те прашам како си не ти посакувам ништо лошо ама не си ми ни пожелен во животот за ништо повеќе од здраво. Толку.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
8.12.2014 10:21:47   
niki
ne sakam da gi sretnam no toa ne znaci deka ne gi srekavam
vo zivotot so luge nadvor od semejstvoto sum vlegla vo konflikt do raskrstuvanje i ne gledanje povtorno 3 pati i potoa gi nemam videno ne zatoa sto gi izbegnuvam tuku zaradi zivotni okolnosti koi ne odvele na drugi strani
i ottogas pominale godini duri i da gi vidam sega toa ne bi znacelo nisto, nikakva reakcija ne bi mi predizvikale isto kako da ne bilo nisto, nema smisla cel zivot nekomu da zameras za nesto sto se slucilo vo minatoto
so rodnini koi ne mozam da gi izbegnam a sum vlegla vo konflikt se odnesuvam ignorantski, ne gi izbegnuvam lugeto tuku temite koi bi dovele do povtoren konflikt, nekogas ne mozat da se izbegnat ni temite bidejki kolku god jas da se trudam da gi izbegnuvam drugite ne se trudat pa ponekogas imaat porivi da rascistuvaat da se navrakaat na stari desavki izreceni zborovi upateni pogledi i sto li ne i tuka nema pomos ili ignoriras ili ke zagrizes pa ke se nategas i ti
sekako so takvite koi malku malku pa se navrakaat na starite konflikti nit sme nasle razresnica niti bilo koga ke najdeme edinstveno vo sto uspevaat e odnovo i odnovo da me razocaraat i sekoj pat da pagaat se podolu na skalata na vrednost sto si ja imam vo glavata za lugeto koi me opkruzuvaat
verojatno i tie isto ili slicno mene me gledaat no toa e toa ne sme kompatibilni i nema tuka sto da se pravi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали сакате да се сретнете со луѓето со к...
8.12.2014 10:54:54   
kapina
Ne ne bi sakala da gi sretnam im imam kazano da me kruzat da ne se sretneme

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?