|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Потење
10.6.2009 8:56:24   
Еца
Потењето е сосема природен процес. На тој начин се регулира телесната температура. Телото излачува вода, таа вода испарува и на тој начин телото се лади.Свежо излачената пот нема мирис. Но, кога ќе помине време, под влијаније на бактериите собрани по нашето тело, добива непријатен мирис.Што е нормално потење тешко е да се дефинира, едноставно некои луѓе се потат повеќе некои помалку. Испробајте  го овој природен лек против потење:

- Во чај од камилица исцедите сок од лимон 5 додајте три лажици шеќер. Пијте го навечер пред спиење.

Инаку како вие се справувате со потта? Јас то текот на летото се туширам два до три пати, користам антиперспиран на Нивеа и задоволна сум.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Потење
10.6.2009 9:07:57   
mami
да ти кажам право баш ке пробам...инаку не се потам многу, ама неможам да си се поднесам кога мирисам...се туширам два пати дневно летно време и си користам дезодоранс на Рексона и сега за сега ми е супер

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Потење
10.6.2009 10:05:03   
emce
Priroden proces koj strasno me nervira.Pogotovo leto, jas ne znam kolku deyodoransi i mirisi trosam.Se od strav da ne slucajno zamirisa na meneuser posted image user posted image user posted image Maz mi samo vika deka preteruvam i deka se banjam vo mirisi, ama ne mozam toa e pojako od mene, a najmnogu sto mrzam e koga se vrakam od rabota a ppod miska krug, auuuuuuuuuuuuuuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Потење
18.9.2009 11:04:59   
profesorica
Јас многу се потам и во лето 2-3 пати се туширам а деновиве по еднаш дневно обавезно.А инаку користам Dove антиперспирант и ок задоволна сум.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот emce)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Потење
18.4.2010 1:46:55   
moni4e
a mozete li da mi kazete osven ovoj caj nesto drugo sto e mnogu efikasno za sprecuvanje na mnogu potenje zs strasno me nervira sto se  mnogu potam nemozam nisto da oblecam sto e vo svetla boja golemo trkalo na bluzite ufff ve molam pomognete mi.odnapred vi blagodaram user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Потење
18.4.2010 21:57:48   
suzeto
caj od zalfija so pambuce da se premackas na mestoto na potejne

(Одговор на членот moni4e)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Потење
18.4.2010 22:23:46   
Матеа
Јас со user posted image имам проблем, многу се поти. Навечер особено само што ќе ја ставам в креветче и одма жива вода е целатаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Потење
18.4.2010 22:27:26   
BILE.F
Не се потам многу! И тоа кога се потам, се потам на вратот, под косата, ако ми е пуштена. А инаку си користам Nivea антиперспирант и презадоволна сум!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Потење
18.4.2010 23:12:58   
Nikolina
и мето бебе многу премногу поти многу сум загрижена со многу малку облека го чувамама незнам ми педијатарот ми рече да му ги зголемам д3 капките појма немам што врска имаат тие му давам од Вигантол по три а му дава по две не гледам разлика никаква,и совет до сите мамички навечер доколку ви е потно детето не го соблекувајте не чини да се лади побрзо настинува

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Потење
23.4.2010 0:14:32   
moni4e
user posted image blagodaram mnogy za sovetot ke probam i dokolku imam pak problem ke vi se obratam.......a kolku pati vo denot treba da se premackam ke mozete li da mi kazete user posted image user posted image pozzz

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Потење
23.4.2010 1:12:59   
suzeto
ako prasuvas za zalfijata kolku sakas ne e toa stetno barem 3 pati vo denot

(Одговор на членот moni4e)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Потење
23.4.2010 12:00:51   
profesorica
јас имам проблем со потење не само во лето, туку во сите годишни времиња.најмногу под пазувите, мислам дека е на нерва база.некогаш ми е ладно а под пазуви сум мокра.

деновиве се потам и ноќе, утоп се правам, горниот дел, градите, вратот и косата.

ако знае некој чаре нека ми пише.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Потење
23.4.2010 13:32:30   
Палешка РР
И јас додека ја заспијам Миа се препотувам, како живо сребро е, од раце ќе ми избега. Потоа се туширам и ставам беби пудра, па пак јово наново user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Потење
23.4.2010 13:40:48   
Adrijana
Се потам нормално, најмногу под пазувите и под косата.Нормално кога ми е топло. Користам Lady speed stick и ок е, се е под контрола.
А бебушот ми се поти после бањање кога го пие млекото и кога заспива, тогаш целата глава и коса и е мокра, ама вака на телото е сува, а инаку и таа ко мене, само на потопло кога е тогаш се испотува повеќе.

_____________________________



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Потење
26.3.2012 23:40:37   
Bogdancanka
mislam deka vo sporedba so nekoj jas ne se potam mnogu,duri mislam deka toa i ne e normalno,eve primer denovive koga se zatopli okolu mene ima eden kup luge so kratki rakavi a jas se vrtka okolu niv so jakna seuste mi e ladno,mm on druga prikazna voda tece od nego uste sega, a kaj mu e krajot?on kratki rakavi a ispoten ziva voda dodeka raboti nesto a jas vo sporedba so nego naoblecena i istoto da go rabotam kapka pot nema na mene...kolku e toa normalno???

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Потење
26.3.2012 23:48:23   
mamicki
Se potam neverojatno mnogu na periodi, i toa samo vo predelot na kosata i liceto, a nekojpat voopsto go nemam toj problem, i ne mi e jasno poradi sto mi se slucuvaat tie "napadi" na potenje?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Потење
11.6.2012 23:10:11   
Yummy Mammy
A be moevo bebe mnogu se poti. I toa na tilot, vratceto, i na liceto. I iskocija i bruncinja na ovie delovi. A vaka po teloto, mnogu retko se slucuva bodito da i e vodeno. (Inace da napomenam deka samo po bodi e i preku den i navecer, ne deka jas ja preoblekuvam).
Nego drugo mi bese muabetot. Navecer ja ostavam da spie po bodi so kratki rakavi ama ona se prepotuva uste dodeka cica, uste ne stignala da spie, ona e utop. I ja ostavam taka gola da zaspie, pa posle vo son kao se obiduvam da ja stavam vo vrekicka, pa se budi, pa nervozna stanuva... epten se macime. A ako ja pokrijam samo odozgora, se vrti, se otskriva. Sto pravite vie navecer? Aj preku den ke ja zabrises, ke ja presobleces, a navecer?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Потење
12.6.2012 1:21:35   
jasna_sr
i jas go imam istiot problem so moeto user posted image mnogu se poti koga spie i 1h da pospie koga ke stane grbceto i e ziva voda a za navecer da ne zboruvam po 2-3 pati ja soblekuvam.koga se budi za cicanje obavezno i ja soblekuvam,a samo na bodi na kratki rakavi i kratki pantaloncinja spie, nekogas ako e mnogu zanesena vo son ja soblekuvam ne se ni budi samo ke zaprete a nekogas i celo vreme place dodeka ja soblecam pa ke se rasoni pa 1h pak setanje.Sepak problem e golem neznam celo leto e pred nas, ama eve ovaa vecer ja pustame klimata poveke pati mislam so prekin pa pak ke ja oklucime i osetiv deka user posted image 4h spie bez prekin i koga se razbudi bese sosema malce ispotena no jas sepak pak i go smeniv bodito se nadevam deka klimata ke bide spas pozzz se izvinuvam na dolgiot postuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Потење
12.6.2012 9:19:30   
AnnaMolly RR
Филип се поти ненормално многу. Само што ќе легне да спие и додека го пие млекото веќе е жива вода по косата, рацете, грбот, нозете... А го облекувам деновиве по боди на прерамки и долу кратки пижами, го покривам со чаршавче тенко. И спиеме со отворен прозор. Во ова е метнат апла на татко му, тој става пешкир на перницата кога спие за да му ја впива потта.

А инаку, додека не заспијам и јас кога е многу испотен го пресоблекувам, а откако ќе заспијам спијам како труп и не се ни будам искрено да проверам дали е испотен. Некогаш ако не можам да го пресоблечам (односно ако ме мрзи да станам user posted image ) му ставам од оние тетра пелените под бодито. Имам една пелена на 4 дела исечено и така му ги ставам да му ја собира потта.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Потење
12.6.2012 10:08:25   
Luci
И М. се поти многу и тоа претежно на главчето е најиспотен. Се размислував дури и да го шишнам малце ама тоа локните убави ич не ми се кратат. Не знам и колку ќе има фајде ако го шишнам зошто и кога беше со две влакна коса на главата пак беше утоп целиотuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Потење
12.6.2012 10:13:34   
Yummy Mammy
Luci, ne e do loknite, ne go sisaj, pls user posted image
Jas i stavam pelena pod glavceto kao da upiva, ama taa e stalno utop, a i dodeka se vrti bebevo cela pelena ja sobira so sebe, i em i se izmrduva ne ja sobira potta, em mi e strav da ne se zadavi... pa nekogas i ja trgam pelenata. I nie so otvoren prozor spieme, so klimava uste mi e strav da ne ja dorazbolam, da se ispoti pa da ja presece toa.
Hmmmm....


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Потење
12.6.2012 10:22:47   
Luci
Со пешкир на јастук сме задолжително откако направивме 40 дена. Сега како што е топло обавезно му менувам ноќе по 1-2 пати пешкирче зошто е утоп кај главата а детево ми спие во маичка на прерамки и краки долни пижамчиња. Го покривам со фротирка ама и неа ја бутка со нозете, повеќе е откриен него покриен

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Потење
26.8.2013 14:34:06   
gabi85
najposle nadov resenie za moeto prekumerno potenje na pazuvi i lice, ima sprej se vika ODABAN se prodavan vo promedika farm mislam karshi tutunska banka vidov na facebook i sopira potenje skroz.se sprica ednas nedelno sto e super i veke nemam fleki na obleka i mozam da nosam crno i site boi preku leeto a i ne mirisam veke ne znaev deka postoi vakvo nesho epten su srekna sto veke ne se sramam:)

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Потење
29.9.2013 17:38:32   
mommy_angels RR
Што му бидна на детево незнам,ама жива вода се прави на спиење,па вака не ми правеше летото . И тоа само во главчето,а послабо е покриена од нас.Ај тоа што се поти,ама ев се испоразболе од што е постојано мокра,а тоа ладничко внатре

(Одговор на членот gabi85)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Потење
30.9.2013 12:06:44   
sandriana RR
mommy-angels, може да се поти во главчето и ако тројките излегуваат. Ние го имавме овој проблем кога Т ги вадеше горните тројки.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?